Анналена Бербок проводить паралелі з Росією, застерігаючи Німеччину щодо надмірної залежності від Китаю

Німеччина вже була свідком того, що відбувається внаслідок надмірної залежності від іншої країни

 

Die Welt, Німеччина

Найбільш промислово потужна країна Євросоюзу та один з головних гравців міжнародної спільноти у спротиві агресії росії проти України залишається поки що не настільки активною, як цього від неї очікують. Останнім часом пошуки власної лінії у міжнародній політиці Німеччини та її геополітичного позиціонування зазнали суттєвих впливів. Ці зміни спричинила кардинальна зміна світоустрою внаслідок агресії росії проти України та перегляд світовим співтовариством відносин з путінською росією. Для вищого воєнно-політичного керівництва Німеччини став неприємним відкриттям дійсний стан справ, підтвердження прогнозів і застережень світових і європейських аналітичних центрів, експертів у галузі політики безпеки і оборони щодо надмірної залежності Німеччини від росії. Зокрема, від російських енергоносіїв, заангажованості керівництва політичних партій та окремих політиків Німеччини до планів росії в Європі. Наразі настає прозріння як у федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца, так і очільників міністерств його уряду. Для такого зламу у свідомості канцлера очевидно, потрібна була не лише війна росії в Україні, але й інформація щодо намірів спецслужб кремля та його агентури у Німеччині з числа так званих громадян рейху (Reichsbürger) щодо фізичного знищення особисто Шольца та здійснення державного перевороту в інтересах москви. Такого керівник федерального уряду Німеччини вибачити путіну і забути про це більше не зможе.

…Пошуки власної лінії у міжнародній політиці Німеччини та її геополітичного позиціонування зазнали суттєвих впливів…

Проте, існуючі стереотипи мислення німецького політичного керівництва, як і раніше, поки що не дозволяють йому розпочати постачання в Україну основних бойових танків Leopard 2. Шольц вагається з відомих лише йому причин, наражаючись на різку критику як серед своїх однопартійців та опозиції, так і з боку міжнародної спільноти.

Тим часом федеральний міністр закордонних справ Німеччини, представниця коаліційної партії «Зелені» Анналена Бербок (Annalena Baerbock) вкотре публічно звертає увагу на чергову зовнішньополітичну загрозу для Німеччини через надмірну залежність країни від геополітичного гіганта Китаю.

Німецьке видання Die Welt надрукувало редакційну статтю щодо позиції керівниці зовнішньополітичного відомства Німеччини у відносинах з Китаєм. Міністр Анналена Бербок й раніше неодноразово виступала з гострою критикою свого керівника, канцлера Шольца щодо намірів надмірного зближення з позицією Сі Цзіньпіна. Федеральний міністр закордонних справ Німеччини вважає, що з економічної точки зору лідер Китаю припустився низки грубих помилок, зокрема у галузі подолання пандемії коронавірусу, що призвели до серйозних втрат і загроз для національної економіки. Тоталітарний характер режиму та деспотичний стиль керівництва Сі Цзіньпіна призвели до трирічного утримання власного народу фактично в тюремному режимі, всіх наближених до себе президент Сі залякує та усуває найменші ознаки спротиву і незадоволення. Економіка країни внаслідок жорсткої політики «нульової терпимості до ковіду» страждає і перебуває у рецесії. Водночас жорсткі карантинні заходи не вберегли країну від нового спалаху захворювання, яке наразі знову охопило країну. Тому будувати відносини з Китаєм на перспективу Німеччині доцільно з огляду на реальний стан справ у Китаї та зважаючи на головні тенденції розвитку стратегічної ситуації у світі, вважає Анналена Бербок.

Профілактика у відносинах — це «найкращий захист», вважає Анналена Бербок стосовно відносин Німеччини з Китаєм
Джерело: AP/Michael Sohn

Видання Die Welt зазначає, що Анналена Бербок знову висловилася щодо доцільності більшого дистанціювання від Китаю. Адже Німеччина вже була свідком того, що відбувається внаслідок надмірної залежності від іншої країни. У заяві федерального міністра закордонних справ Німеччини для спеціалізованої інформаційної служби Table.Media йдеться про те, що Німеччина випробувала на собі, що може статися, якщо вона потрапить у надмірну залежність від країни, «яка не поділяє наших цінностей, яка конкурує з нашою демократією як автократичний режим», маючи на увазі залежність Німеччини від росії. Анналена Бербок вважає, що «це робить Німеччину «вразливою».

Водночас, зазначає видання, повністю відмовитися від кооперації з Китаєм наразі неможливо. Тому профілактика у відносинах, на думку міністра закордонних справ Німеччини, є «найкращим захистом». Її стратегія у відносинах з Китаєм не є стратегією відокремлення, підкреслила міністр. «У повністю взаємопов’язаному світі неможливо відірватися від жодного регіону, не кажучи вже про одну з найбільших економік світу», — заявила Бербок.

Вона вважає також, що протягом останніх років Китай систематично «віддалявся від міжнародного права та правил чесної конкуренції». Тому «в наших власних економічних інтересах не робити нас надмірно залежними від Китаю, як це було з Росією».

У цьому контексті політик похвалила середні компанії та піддала критиці провідні німецькі компанії фондового індексу Dax. Багато середніх і дрібних підприємств сімейного типу мають практикувати розумне управління ризиками у своєму бізнесі в Китаї, скоротять інвестиції в Китай через жорсткі заходи останніх років і позиціонуватимуть себе ширше в Індо-Тихоокеанському регіоні, заявила політик партії «Зелені».

Довідково:

Індекс DAX (абревіатура від Deutscher Aktienindex) є найважливішим німецьким фондовим індексом.

Наразі він обчислює ефективність 40 найбільших, з точки зору вільного обігу та ринкової капіталізації, найбільш ліквідних компаній на німецькому фондовому ринку, які становлять близько 80 відсотків ринкової капіталізації зареєстрованих акціонерних корпорацій Німеччини.

З іншого боку, заявила міністр, у неї склалося враження щодо деяких компаній з індексу Dax, «що вони просто ігнорують економічні ризики, а також довгострокові інтереси своєї компанії, тому що члени правління розраховують для отримання економічного прибутку лише наступні п’ять років».

* * * * *

…Україна змінює світ та створює передумови для формування нового світопорядку…

Протягом війни росії в Україні у низки політичних діячів Європи зростає розуміння важливості дбати про національну безпеку і оборону, зокрема в галузі економіки. Примітно, що саме економічному стану справ у співробітництві Німеччини з Китаєм приділила увагу федеральний міністр закордонних справ Німеччини. Очевидно, що політичні та економічні пріоритети країни змінюються під впливом зовнішніх чинників, зокрема війни росії в Україні та реакції на неї світового співтовариства. Такі зміни у ставленні до співробітництва з одним з лідерів майбутнього біполярного світу Китаєм свідчать, що у політикумі Німеччини визріває усвідомлення терміну та визначення незалежності, неприйнятності привабливих економічних перспектив від співробітництва з диктаторськими режимами. Україна змінює світ та створює передумови для формування нового світопорядку, в якому має зайняти гідне місце.

 

Схожі публікації