Впливи війни в Україні на Європу та громадян її країн

Впливи війни в Україні на Європу та громадян її країн

15.06.2022 р. «Süddeutsche Zeitung», Німеччина

Війна Росії в Україні, за визначенням неназваних представників розвідувальних служб  західних країн, оприлюдненого CNN, досягла переломного моменту та розвиватиметься надалі за одним з трьох вірогідних сценаріїв.

За оцінками військових експертів, найменш вірогідний з них – той, коли Путін прийме рішення щодо зупинки війни і проведення мирних переговорів. Більш вірогідними вважаються дії Москви у залежності від ситуації, що складається, спрямованими або на продовженні наступу на позиції ЗС України та розвиток локальних успіхів, або на переведення військового протистояння у затяжний конфлікт та намагання поступово захоплювати території східних областей України у боях на виснаження. Останній варіант пов’язаний із значними військовими і матеріальними втратами обох сторін у війні, поступовому розростанні кризи в Європі та у світі, знекровленні світової економіки.

Війна наближається до моменту, вважає співрозмовник агенції CNN від НАТО, коли одна зі сторін досягне помітного успіху та у подальшому використовуватиме свої нові територіальні здобутки для продовження військової кампанії. Досягнуті наразі локальні успіхи росіян не означатимуть гарантії їх подальшого прогресу, оскільки військові сили Росії, залучені до війни, суттєво виснажені, а протистояння переходить до фази артилерійських ударів з великої відстані. Домінування росіян у цьому компоненті вже суттєво знижене внаслідок ефективних дій ЗС України, крім того, завершена підготовка бойових розрахунків українських артилеристів, які отримують сучасні західні артилерійські системи. Таким чином, повідомляє CNN, подальший перебіг та наслідки війни в Україні неочевидні.

Тим часом, аналітичні центри та фахівці в галузі міжнародних відносин, а також експерти в галузі розвитку громадянського суспільства і соціальних відносин, відзначають також незвичні тенденції у громадянських суспільствах європейських країн, спричинені війною Росії проти  України. В Європі поширена позиція щодо заперечення визнання провини Росії у розв’язуванні війни проти України. Така позиція вихована багаторічними впливами та економічними й фінансовими стимулами з боку Москви на керівників держав і провідних представників громадянського суспільства країн Європи. Провідні ЗМІ, політичні лідери та керівники держав і урядів країн Європи стали об’єктами впливу Росії та підготовки суспільної думки країн до начебто позитивної ролі Росії та її вседозволеності на міжнародній арені. Гроші від торгівлі вуглеводнями, ядерна зброя та нестримне нахабство Москви у відносинах із закордонними партнерами визначають стиль міжнародної політики Росії.

Відповідним чином «підготовлені» Росією громадянські суспільства європейських країн та їх провідні політичні діячі визначають наразі середовище підтримки Путіна в його загарбницькій війні проти України. Люди в Європі мають прагматичні інтереси та не бажають думати і розуміти, що наступними жертвами Путіна будуть саме вони.

Демонстрація проти вторгнення в Україну на початку червня в Римі.
Проте саме в Італії є значна кількість громадян, більша ніж в будь-якій іншій європейській країні, які не визнають Росію винною у війні.

Фото: Massimo Percossi/imago

Південнонімецьке видання «Süddeutsche Zeitung» 15 червня ц. р. надрукувало  статтю власного кореспондента Ніколаса Фройнда (Nicolas Freund), в якій розглядаються суспільно-політичні настрої у громадянському суспільстві Німеччини, спричинені війною Росії в Україні.

Коли справа доходить до Росії, зазначає видання, громадяни європейських країн далеко не завжди так єдині, як їхні уряди. У майбутньому це може стати проблемою для України.

Одним із багатьох побічних ефектів агресивної війни Росії в Україні є  новий Європейський Союз, який став більш згуртованим, ніж будь-коли раніше. Засудження Росії з боку країн ЄС було майже одностайним, і хоча відповідь Євросоюзу у вигляді постачання зброї Україні та запровадження санкцій проти Росії викликали багато дискусій, така реакція європейців була напрочуд рішучою в порівнянні зі звичайними бюрократичними процедурами ЄС.

Німецьке видання посилається на позицію експертів з Європейської ради закордонних справ (European Council of Foreign Affairs) Івана Крастева (Ivan Krastev) і Марка Леонарда (Mark Leonard). Вони відзначають у своєму аналізі результатів вивчення думок європейців про війну в Україні, опублікованому в середу 15 червня ц.р., що «європейці виявили, що вони є більш серйозною силою, ніж вони вважали раніше». Водночас, відзначають експерти, у цій новій єдності Європи мають місце деякі суттєві розколи між представниками європейської спільноти.

Зокрема, починають лунати запитання стосовно того, хто несе відповідальність за розв’язання війни. Хоча опитані громадяни всіх країн ЄС погоджуються, що в першу чергу винна Росія, у цьому консенсусі є чіткі протиріччя, особливо у випадку Італії. Лише половина італійців звинувачує Росію, а більше чверті респондентів у цій країні прямо кажуть, що винні Україна, США чи ЄС. У середньому по Європі 73 відсотки звинувачують у війні Росію.

Хто несе відповідальність за війну в Україні
Значення у процентах

Відсутнє значення на 100 %: «Не знаю» або «Жоден з них»

Джерело: European Council on Foreign Relations, ECFR

Цей поділ думок також стає очевидним, коли йдеться про наслідки російського вторгнення. Дослідження визначає дві протилежні точки зору: існує так звана «група миру», до якої належать 35 відсотків опитаних європейців, яка хоче припинення війни, навіть якщо Україні доведеться піти на поступки та поступитися власною територією. Цій групі протистоїть так звана  «групи справедливості» з 22 відсотками голосів респондентів, які вважають, що лише явна поразка Росії може привести до миру. Із великої частини респондентів, які не визначилися, а саме 20 відсотків опитаних, були визначені як так звані виборці, які коливаються: вони підтримують позицію ЄС, але побоюються ескалації конфлікту.

Цей поділ на різні табори прихильників різних думок суттєво відрізняється від країни до країни. У Польщі 41 відсоток респондентів було віднесено до «групи справедливості» і лише 16 відсотків до «групи миру». В Італії до цієї групи належать 52 відсотки і лише 16 до «групи справедливості». У цьому опитуванні Німеччина ближче до Італії з 49% у «групі миру» та 19% у «групі справедливості», ніж коли йдеться про провину за розв’язування війни.

Поділ думок також частково залежить від статі респондентів. Хоча співвідношення в інших групах є рівномірним, з показником у 62 відсотки чоловіків у «групі правосуддя» значно більше, ніж жінок.

Що важливіше: справедливість чи мир?

Автори дослідження підкреслюють, що отримані результати частково суперечать позиції урядів європейських країн. Поки що жодна європейська країна офіційно не вимагала від України поступок, щоби припинити війну. Але третина громадян ЄС і навіть більшість опитаних в Італії хочуть саме цього. Аналітики Крастев і Леонард підкреслюють, що  «якщо політичні лідери не будуть обережними у поводженні з цими відмінними між собою точками зору, вони можуть означати кінець видатної європейської єдності».

Однак у питанні щодо запровадження санкцій проти Росії існує європейська єдність, а саме 62 відсотки опитаних хотіли б розірвати всі економічні зв’язки з Росією, навіть якщо це поставить під загрозу цілі захисту клімату. Крім того, 52 і 49 відсотків також хочуть припинити всі культурні та дипломатичні зв’язки. Знову ж таки, виняток становлять італійці, які цього не хочуть.

У той же час, найбільше занепокоєння серед опитаних викликали економічні питання: 61 відсоток бояться зростання витрат і цін на енергоносії, і стільки ж мають побоювання щодо використання Росією ядерної зброї. Натомість, лише 13 відсотків висловили стурбованість щодо прийняття українських біженців у власній країні.

Інститут Пілецького в Берліні відкрив виставку «Україна – війна в Європі».
Джерело: «Polskie Radio», https://www.polskieradio.pl/

Європа все ще демонструє неабияку єдність з багатьох питань, але маленькі тріщини у спільній позиції, як показує це дослідження, мають потенціал до розколу міжнародної спільноти, що допомогло б насамперед Росії. Проте, відповідно до переважної думки у цьому опитуванні, європейці цього не хочуть.

Тріщини в європейській єдності щодо війни Росії в Україні можуть означати ще й те, що стара ліберальна та неповоротка Європа просто боїться перемоги України у війні. Адже за нових геополітичних умов і переділу кордонів, сфер впливу та нових економічних і політичних реалій старожилам ситої Європи Німеччині, Франції, Італії та їх сателітам залишаться лише другорядні ролі.

Тим часом, кристалізуються та поєднуються у нові воєнно-політичні союзники України її справжні друзі. Насамперед США, Великобританія, Польща та інші країни-сусіди. Перебіг війни в Україні виявляє справжні цілі деяких європейських країн та їх «скуплених» Росією лідерів.

На геополітичному обрії залишається невизначеною позиція Китаю, як одного з провідних геополітичних гравців світу.

https://www.sueddeutsche.de/politik/ukraine-europa-eu-umfrage-1.5603069

Схожі публікації