Вітальні слова Москви на адресу Талібану

Лукава гра росіян матиме сумні наслідки

 

 

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Німеччина

Блискавичне захоплення талібами столиці Афганістану — Кабулу, зречення влади та втеча за кордон чинного президента країни, крах афганської політики США та невизначеність подальшої ролі провідних геополітичних гравців світу в регіоні, що впливатиме на глобальну політику, викликають загальну тривогу стосовно подальшого розвитку подій. Очільники сусідніх з Афганістаном країн, яким також загрожує талібська експансія, не поспішають реагувати на ситуацію. А таліби-переможці визначатимуться з подальшою зовнішньою і внутрішньою політикою Афганістану та розмірковуватимуть, чи продовжувати наступ на північ від міста Мазарі-Шариф, що у прикордонні Узбекистану.

Щодо подальших кроків Узбекистану, зокрема, стосовно налагодження контактів з новим афганським керівництвом, то це може бути так зв. формат Талібан 2.0. Він вважається найбільш вірогідним, оскільки наразі Талібан поставив під сумнів існування значної кількості міжнародних інфраструктурних проектів, до яких вже долучилися країни регіону. Зокрема, під загрозою опинилося будівництво залізниці Мазарі-Шариф — Кабул — Пешавар. Талібан зацікавлений в міжнародній легітимізації та налагодженні економічних та політичних відносин з провідними країнами світу, включно з Росією та Китаєм. Однак, оскільки таліби не спроможні гарантувати безпеку транзитних територій та інвестицій для транснаціональних інфраструктурних проектів, то очевидно, що відбудеться трансформація Талібану у більш прийнятний для міжнародних партнерів політичний рух або його замінять інші політичні сили.

Наразі запевнення офіційних речників Талібану, що таліби не переслідуватимуть афганців, які співпрацювали з контингентом США та інших країн в рамках миротворчої місії в Афганістані, не підтверджується. За повідомленням афганських ЗМІ, таких осіб страчують щодня без суду і слідства.

Колишні партнери Афганістану визнають, що ставка міжнародної спільноти на співробітництво з афганським президентом Ашрафом Гані, на підтримку якого США витратили до 2 трлн доларів, не виправдала себе. Стало очевидним, що прихід до влади талібів означає крах геополітичного проекту з утворення «Великої Центральної Азії», що передбачав інтеграцію до неї Афганістану.

ООН готується надавати допомогу населенню та біженцям, зокрема країнам, що їх приймають. Постійний координатор ООН у Таджикистані, представниця Туреччини Сезин Синаноглу запропонувала опрацювати з цього приводу запобіжний план дій, наголошуючи, що прийняттям біженців та створенням умов для їх проживання повинен опікуватися Таджикистан. Вона ж заявила, що наразі ніхто не може передбачити, скільки біженців опиниться у Таджикистані.

Тим часом там готуються до прийому «гостей». У Хатлонській області Таджикистану, що на півдні від Душанбе, зводиться польовий табір. А ось решта країн Центральної Азії, відзначає представниця ООН, поки що проблемою біженців з Афганістану не переймаються.

Характерною можна назвати роль Росії. З одного боку, вона опинилася під загрозою просування Талібану та інших бойовиків з «Аль-Каїди» чи «Ісламської держави», на північ — у напрямку таких держав Центральної Азії, як Узбекистан, Туркменістан, Таджикистан тощо. З іншого боку, Москва дістає можливість довести у переговорах з потенційними партнерами та учасниками подій, що лише вона здатна впливати на перебіг подій і стабілізувати у регіоні ситуацію.

Показною є діяльність Росії після того, як Кабул захопили загони Талібану. В той час, як інші країни поспіхом зачинили в Афганістані свої посольства і намагаються якнайшвидше вивезти звідти весь персонал, Росія чинить навпаки. У понеділок вранці 16 серпня ц. р. спеціальний представник президента В. Путіна по Афганістану Замір Кабулов заявив у ефірі радіостанції «Эхо Москвы», що наступного дня російський посол в Афганістані планує провести переговори з представниками талібів щодо безпеки посольської місії. Посольство Росії в Кабулі працюватиме далі, хоча частина із загальної його численності, а це близько ста співробітників, буде евакуйована.

Російські державні ЗМІ вже повідомляли, що таліби обіцяли не чіпати дипломатів; державна інформаційна агенція TАСС цитувала З. Кабулова, що «у них хороші відносини з Росією»; що росіяни вважають талібів меншим злом, якщо порівнювати їх з іншими бойовиками; тому він «не боїться, що таліби стануть новим втіленням терористичної «Ісламської держави».

 

Заходи Росії у сфері безпеки в Центральній Азії посилюються

Талібан «не намагається повторити свою сумну долю», повідомив З. Кабулов, маючи на увазі повалення режиму Талібану у 2001 році. На думку російського спецпредставника, відносно мирний перехід влади досить позитивний, оскільки інші екстремістські групи в Афганістані не концентрують свою увагу на, власне, країні, а мають на увазі охопити Центральну Азію загалом. Серія зустрічей офіційних осіб з представниками Талібану (останнього разу — у липні поточного року в Москві) відповідає московському прагматизму, хоча в Росії він, як і «Ісламська держава», заборонений, як «терористична організація». Але попри все в Росії усвідомлюють загрозу, яку створюють ісламістські бойовики, тому заходи у сфері безпеки в Центральній Азії відповідно посилилися.

Росія постачає озброєння Таджикистану і Узбекистану, нещодавно провела зі збройними силами обох країн біля їх кордону з Афганістаном спільні військові навчання. За словами начальника генштабу ЗС Росії Валерія Герасимова, під час навчань опрацьовувався захист від «терористичних загроз», які в даний час в основному «надходять з Афганістану». Таджикистан, де Москва утримує свою найбільшу закордонну військову базу, має спільний кордон з Афганістаном завдовжки 1300 кілометрів. В. Путін запевнив свого автократичного колегу Емомалі Рахмона, що Росія підтримає заходи з охорони таджицького кордону.

Росія демонстративно залишає свого посла в Кабулі. І наголошує, що таліби повинні нещадно протистояти «Ісламській державі». Водночас Росія готується до боротьби із тероризмом

Там, де колись Радянський Союз зазнав катастрофічної поразки і понад 15 тис. його військовослужбовців загинули під час вторгнення у 1980-ті роки до Афганістану, тепер серйозно постраждав імідж Заходу і Сполучених Штатів Америки. Тривалий час Москва підтримувала миротворчу місію Заходу в Афганістані, зокрема, дозволяючи США використовувати свій повітряний простір для постачання військ. Лише через погіршення останніми роками двосторонніх відносин вона почала виступати проти США, включно проти створення американцями нових військових баз в Центральній Азії.

Історичний досвід свідчить, що лукава гра росіян матиме сумні наслідки. Як це сталося, зокрема, після виведення радянських військ з Афганістану: пов’язаною з крахом Радянського Союзу громадянською війною в Таджикистані на початку 1990-х років, а також з тероризмом в Росії на Північному Кавказі. Аналітик Костянтин Косачов застерігає, що цілком можливе порозуміння Талібану з «Ісламською державою», що, своєю чергою, відчутно збільшить небезпеку для Росії та її союзників.

 

Схожі публікації