НАТО і Україна: «Ми будемо пильними»

Конфлікт між Росією та Україною може знову загостритися

 

 

Про події в Україні та про загострення ситуації на її кордоні з Росією йдеться у статті німецького видання Berliner Zeitung. Кореспонденція розпочинається з повідомлення, що за розвитком подій в Україні світ спостерігає уважно, в тому числі і НАТО. На звернення кореспондента Berliner Zeitung один з його представників заявив наступне: «У минулий четвер (1 квітня 2021-го року — ред.) члени НАТО зустрічалися в рамках Північноатлантичної ради і обговорювали стан справ з безпекою в Чорноморському регіоні. Йшлося про недавню масштабну російську військову діяльність в Україні та навколо неї. Союзників турбує порушення Росією режиму припинення вогню, запровадженого влітку 2020-го року, внаслідок чого минулого тижня загинули чотири українські військовослужбовці». Своїми дестабілізуючими діями Росія зриває виконання угоди від 20 липня 2020 року, за дотриманням якого слідкує ОБСЄ. «Ми налаштовані пильно відслідковувати ситуацію. НАТО продовжуватиме підтримку суверенітету та територіальної цілісності України», — повідомив представник Альянсу.

…Своїми дестабілізуючими діями Росія зриває виконання угоди про припинення вогню від 20 липня 2020 року…

Після своєї телефонної розмови з президентом України останнього вівторка генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що його хвилює «військова діяльність Росії в Україні та навколо неї» та «постійні порушення режиму припинення вогню». Раніше міністерство оборони України повідомляло, що США обов’язково підтримають Україну «у разі ескалації».

Щодо загибелі в зоні конфлікту чотирьох українських солдатів, то Berliner Zeitung уточнює, що спочатку було повідомлення, що це сталося внаслідок мінометної атаки проросійських бойовиків. Згодом, як повідомляє агенція dpa, міністерство оборони України змінило цю версію і головнокомандуючий ЗС України Руслан Хомчак під час свого виступу у Верховній Раді повідомляв про снайперів, які із засідки стріляли українським саперам в спину.

Минулого вівторка конфлікт став предметом для обговорення на відео-конференції он-лайн між канцлером А. Меркель, керівником Кремля В. Путіним та президентом Франції Е. Макроном. Як згодом заявив Кремль, В. Путін занепокоєний «спровокованою з боку України ескалацією збройного протистояння».

За даними ОБСЄ, її спостерігачі до початку квітня ц. р. не зафіксували жодної ескалації, зазначає Berliner Zeitung, а кількість порушень режиму припинення вогню залишалася значно нижчою, ніж до моменту набрання чинності угоди про припинення вогню в липні 2020-го року. Місію ОБСЄ нещодавно продовжено на рік.

…В. Зеленський закликав активізувати зусилля, пов’язані зі вступом України до Північноатлантичного союзу…

Своєю чергою, президент України закликав активізувати зусилля, пов’язані зі вступом своєї країни до Північноатлантичного союзу. «НАТО — це єдиний спосіб припинити війну на Донбасі», — написав В. Зеленський у Twitter, маючи на увазі регіон бойових дій на сході України і вважаючи, що прискорення процедури вступу України до НАТО було б «реальним сигналом для Росії».

У кореспонденції Berliner Zeitung далі повідомляється, що бої на сході України між проросійськими частинами та урядовою армією активізувалися з середини лютого ц. р., і що 24 березня президент України підписав указ № 117, яким затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь». У Berliner Zeitung зазначається, що у цьому указі йдеться про заходи з припинення «тимчасової окупації» Криму та Донбасу і, як повідомляє українська державна агенція новин «Укрінформ», урядові поставлене завдання розробити відповідний «план дій».

Про масоване переміщення російських військ повідомлення з’явилися на початку цього тижня. Кремль намагається переконати, що їх розміщення на кордоні з Україною не означає планів про «вторгнення» до сусіда, що це складова частина стратегії «оборони національної території». Про це заявив і прес-секретар Кремля Д. Пєсков на прес-конференції і про що повідомила також російська інформаційна агенція «Інтерфакс».

…Кремль намагається переконати, що розміщення російських військ на кордоні з Україною не означає планів вторгнення до сусіда…

В даний час Росія зосереджує свої військові частини на північному та східному кордонах з Україною та в анексованому Криму. «Це — реакція на активізацію діяльності країн НАТО в Україні», — пояснив Д. Пєсков. Він же ж, повідомляє «Інтерфакс», попереджав про діяльність НАТО в Україні тиждень тому: «Подібний сценарій, безсумнівно, призведе до подальшої напруженості біля російських кордонів… Звичайно, російській стороні тоді доведеться вжити додаткових заходів для забезпечення своєї безпеки».

У матеріалі Berliner Zeitung також йдеться про резолюцію українського парламенту 2000-го року, згідно з якою американським солдатам з важкою технікою та літаками дозволено знаходитися в Україні для навчальних цілей. Водночас, Конституція України забороняє тривале розміщення на території країни іноземних підрозділів. На даний момент пряме військове втручання НАТО у конфлікт з Росією малоймовірне. З початку кризи у 2014-му році Україна почала налаштовувати свої збройні сили на стандарти НАТО. Такий процес традиційно потребує кілька років. Також створено цільові фонди для просування таких програм, як розмінування вибухових пристроїв та кіберзахист.

 

Схожі публікації