Афганістан: настав час США виводити свій контингент

Сполучені Штати воюють у Афганістані вже протягом 18 років

 

Вадим Волохов

Сполучені Штати Америки воюють у Афганістані протягом вісімнадцяти років із майже сорока років тамтешніх війн. У 2019 році Вашингтон почав скорочувати свій контингент в цій країні. Про це у жовтні минулого року оголосив командуючий операцією НАТО «Рішуча підтримка» (Resolute Support Mission) та військами США в Афганістані армійський генерал США Остін Міллер. За його словами, чисельність американських військ було скорочено на 4 тис. військовослужбовців і наприкінці року вона становила біля 12 тисяч. Це скорочення відбувалося у спосіб скасування ротації, коли після закінчення терміну відрядження військовослужбовці повертались до США без заміни.

Командуючий операцією НАТО «Рішуча підтримка» та військами США в Афганістані армійський генерал США Остін Міллер

Виведення планувалося здійснити за 14 місяців і залишити лише частину контингенту чисельністю не більше 8,5 тис. військовослужбовців на військових базах в Баграмі та провінціях Гільменд, Кандагар і Шинданд.

Підписавши угоду у лютому поточного року, таліби згодом відмовились виконувати частину домовленостей із Вашингтоном і не пішли на переговори з урядом Ісламської Республіки Афганістан. Тому президент Афганістану Ашраф Гані призупинив обмін полоненими, а у процесі виведення американських військ настала пауза.

Незабаром з Вашингтону почали надходити повідомлення, що Пентагон готує для президента США Дональда Трампа кілька планів виведення американських військ. За даними CNN, генерал Остін Міллер, голова Центрального командування ЗС США Френк Маккензі, міністр оборони Марк Еспер та голова Об’єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі постійно беруть участь у таємних консультаціях і погоджують плани виведення американських військ, оскільки такий процес, в принципі, може порушити баланс сил та призвести до змін з безпековою ситуацією.

За одним з варіантів аналітики пропонують повне виведення американських військ ще до президентських виборів, призначених на листопад 2020 року, сподіваючись на зростання рейтингу Д. Трампа. Однак, вони також намагаються спрогнозувати і вірогідні зміни в ситуації з огляду на безпеку чинного режиму в Афганістані.

За іншим сценарієм, відповідно до оприлюднених The Wall Street Journal даних, у Афганістані залишатиметься біля 5 тис. американських військ для стабілізації обстановки та підтримки режиму А. Гані.

Третім варіантом плану передбачається залишити біля 1,5 тис. військовослужбовців у якості радників і консультантів.

Хронологія залучення американських військ у війну
в Афганістані

Кожен із варіантів ретельно прораховується з огляду на вірогідну реакцію союзників Вашингтону. Так, повне виведення американських військ може спровокувати повне виведення з Афганістану і військ союзників, що вірогідно загострить воєнно-політичну ситуацію в країні і, у найгіршому випадку, спричинить падіння режиму А. Гані.

У тому разі, якщо залишиться мінімальний за чисельністю контингент, союзники Вашингтону також залишать частину своїх військовослужбовців у якості радників, що допоможе режимові утриматися біля владного керма.

Президент США Д. Трамп — «…виведення повинне відбутися швидко і в прийнятні терміни»

Аналітики вважають, що повне виведення американських військ із Афганістану і завершення участі США у війнах зіграє позитивну роль напередодні виборів, оскільки у передвиборній агітації у 2016 році Д. Трамп саме це визначав головною метою свого президентства. «Я не знаю, чи будуть вдома американські солдати на День подяки (26 листопада), але виведення повинне відбутися швидко і в прийнятні терміни», — наголосив на брифінгу в Білому домі 26 травня ц. р.

Слід зазначити, що не всі згодні зі швидким завершенням американської місії у Афганістані. Наприклад, достатньо впливовий сенатор Ліндсі Грем направив державному секретарю США Майку Помпео та очільнику Пентагону Марку Есперу листа, де зазначається, що «виведення військ без взяття до уваги усіх нюансів матиме жахливі наслідки для національної безпеки США». В листі також зазначається, що у Афганістані конче необхідно залишити «контртерористичні підрозділи зі значними можливостями для збору розвідувальних даних, достатніх для забезпечення ключових інтересів національної безпеки США в регіоні».

В самому Афганістані також готуються до виведення іноземних військ. Так, у травні ц. р. стало відомо з афганських джерел, що у складі Афганської національної армії (АНА) завершилося формування та підготовка частин спеціального призначення «Марг» («Корпус смерті»). Бойове хрещення бійці спецназу дістали під час операції в районі міста Кундуз 17–18 травня ц. р., коли загони талібів намагалися захопити місто і втратили тільки вбитими біля 140 бойовиків.

Відомо, що серед бійців загонів «Марг» багато тих, хто втратив близьких, яких вбили таліби, і саме тому під час операцій вони не беруть у полон і демонструють абсолютну готовність до самопожертви. Вони проходили курс спеціальної підготовки, на разок курсу підготовки «фідаїв» — людей, готових прийняти смерть у будь-який час і які не шкодують під час бою ані себе, ані своїх ворогів.

Довідково:

Фідаї — ті, хто жертвує; людина, яка приносить себе у жертву в ім’я віри, ідеї. Термін для позначення членів низки революційних бойових партій, учасників національно-визвольних рухів, терористичних організацій і груп. У первинній формі слово використовували асасини (наймані вбивці).

Федаїнами називали учасників народно-визвольної боротьби вірменського народу у Західній Вірменії (XIX–XX століття) та Нагорному Карабасі (кінець XX століття). Під час іранської революції 1905–1911 років фідаями називали учасників збройних загонів, що були основною рушійною силою революції. Також фідаями почали називати бійців міських загонів патріотичного підпілля в Алжирі під час національно-визвольної війни 1954–1962 років. В Єгипті в 1950-х роках фідаями називали членів збройних загонів, що складались в основному з палестинських біженців. Низка істориків вважає, що Єгипет використовував їх для терористичної війни проти Ізраїлю. Фідаї стали важливим фактором у розпалюванні громадянської війни у Лівані. В Іраку за Саддама Хусейна існувало збройне формування «Фідаїн-е Саддам». Деякі іранські угрупування, що діяли під час Ісламської революції в Ірані, також називались фідаїнами.

Наразі не відомо, хто саме розробляв програми підготовки та тренує бійців спецназу, хоча у афганських соціальних мережах з’явились повідомлення, у яких загони «Марг» називаються «афганським ГРУ».

…Вашингтон готується повністю або частково піти з Афганістану. Разом з тим, малоймовірно, що США не приділятимуть регіону уваги…

Однак, картина виведення американських військ із Афганістану не була б повною, якби не згадати про гроші. 10 березня ц. р. на слуханнях у бюджетному комітеті Палати представників Конгресу США перший заступник міністра оборони США Девід Норквіст у своєму виступи наголосив, що «ми скоротимо чисельність контингенту до 8,6 тис. військовослужбовців. Ми можемо скоротити і ще більше. Потенційно йдеться про заощадження мільярдів доларів». Затратний фінансовий проект повинен бути скороченим.

Таким чином Вашингтон готується повністю або частково піти з Афганістану. Час покаже, чий план затвердить президент США. Разом з тим, малоймовірно, що США не приділятимуть регіону уваги. Відомо, що Вашингтон вів переговори з владними структурами Узбекистану і Таджикистану про розміщення у них своїх баз для контролю ситуації в регіоні Центральної Азії, стримування амбітного Китаю і на противагу примарному Євразійському союзові.

 

 

Схожі публікації