Вид на річку

Вид на річку. Молдова побоюється, що Росія атакує Одесу з Придністров’я

«Respekt.cz», Чехія

Москва могла відкрити другий фронт із самопроголошеного анклаву під час захоплення українського порту — прогноз у матеріалі www.respekt.cz

 

На молдовському боці дитячий майданчик чекає теплої погоди та маленьких відвідувачів. З боку Придністров’я видно бетонну набережну, а за житловими будинками здіймається до неба дим місцевих промислових заводів. Молдавська Резіна і придністровська Рибниця дивляться один на одного через Дністер. Річка у цю пору року ще частково замерзла, а над нею повільно пливуть крижини. Для переміщення з одного міста до іншого завжди будете прямувати до одного і того ж місця. На обох кінцях мосту, безпосередньо перед входом, перед шлагбаумом стоять кілька митників, які перевіряють паспорти. У суботу вранці черг немає, просто туди-сюди проїде легковик чи вантажівка з промисловим матеріалом.

Фотогалерея «Pohledy za řeku. Moldavsko se obává, že Rusko zaútočí na Oděsu i z Podněstří».
https://www.respekt.cz/ Фото: Ondřej Kundra

Рибниця теж була молдовською, але вже тридцять років тому. Тримісячна війна з Росією 1992 року відірвала від Молдови шматок і створила нову самопроголошену Республіку Придністров’я — один із низки подібних анклавів, через які Росія посилює свій вплив на колишніх, тепер вільних територіях. Придністров’я має незалежний від Молдови уряд, але фактично країною керує Москва, яка вже давно має там війська. Скільки там військових, невідомо, молдовська влада найчастіше наводить кількість у близько п’ять тисяч осіб. Деякі з них мають наглядати за статус-кво, інші охороняють склад із 20 тис. тон вибухівки в придністровському місті Кобасна. Вони не можуть переміститися з Придністров’я через Україну, що заборонено для російських солдатів після війни 1990-х років. Російські офіцери їздять на роботу через аеропорт столиці Молдови — Кишиніва. У цивільному літають, у військовий переодягаються лише в Придністров’ї.

Якщо битва за ключовий український порт Одеса станеться найближчими днями чи тижнями нинішньої війни Росії проти України, то вторгнення не повинно було б здійснюватися лише з російських кораблів у Чорному морі, як зазвичай вважають. Другий фронт може відкритися з Придністров’я за допомогою російських військ. І якщо Росії вдасться взяти під контроль Чорноморське узбережжя України, то сьогодні впали б сильно обстріляний порт Маріуполь, а потім Одеса, і Москва мала б сюди вільну дорогу.

Де розміщені війська РФ у Придністров’ї?
Карта з сайту «Главком», «https://glavcom.ua/

Інтерактивна карта розташування військ РФ у Придністров’ї на сайті «Zona de securate».
https://zonadesecuritate.md/zona-de-securitate/harta-zs-zona-de-securitate/

Довідково. Російські війська у Придністров’ї
Контингент військ РФ перебуває у таких локаціях:
тристоронній пункт (військові з Молдови, Росії та Придністров’я) — у селі Гиска;
двосторонній пункт № 7 (військові РФ та Придністров’я) — біля Дубосарської ГЕС;
миротворчий пункт № 1 (лише військові РФ) — на перетині населених пунктів Тігіна-Варниця, у селі Кочієр, поблизу міста Дубоссари;
миротворчий міст № 1 (лише військові РФ) — міст через Дністер поблизу населених пунктів Тігіна та Паркани;
пост № 11 (військові з Молдови, РФ та Придністров’я) — на виїзді із села Гура-Бакулуй на міст через річку Дністер. Ще одна точка посту № 11 двосторонній пост (військові з Молдови та РФ, Об’єднана контрольна комісія (ОКК), що керує миротворчим контингентом) — по інший бік Дністра біля селища Бичок; за 3 км на північ від населеного пункту Тігіна, біля міста Бендери;
пункт № 4 — в Дубоссарах в односторонньому порядку контролюють так звані придністровські війська.

Джерело: https://glavcom.ua/news/de-rozmishcheni-viyska-rf-u-pridnistrovji-zmi-oprilyudnili-detalnu-mapu-822693.html

Це збільшило б ризик для Молдови, а згодом і для Румунії. Молдавська армія невелика, налічує близько 6 тис. солдатів. Кишинів, яким зараз керують дві жінки, проєвропейський президент і прем’єр-міністр, наполягає на нейтралітеті. Придністров’я попросило їх визнати незалежність кілька днів тому, але уряд Молдови поки що не відповів.

У Кишиневі та інших містах Молдови переймаються подальшим розвитком подій. Багато молдаван мають румунські паспорти, у кого їх немає — спішно оформляють. Очікується, що в разі наступу російських військ вони переїдуть до Румунії.

Підготував Олег Махно

https://www.respekt.cz/agenda/pohledy-za-reku-moldavsko-se-obava-ze-rusko-zautoci-na-odesu-i-z-podnestri

У заголовку матеріалу: колаж «Європейська правда» https://www.eurointegration.com.ua/

Схожі публікації