Вбивство Сіндзо Абе

Вбивство Сіндзо Абе прискорило прощання Японії з пацифізмом

15.07.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

Одним з потужних геополітичних гравців світу, країною, що впливає на світові процеси в економіці, безпековій політиці, високих технологіях, стандартах життя тощо залишається третя за економічною потугою країна світу Японія. Нещодавно цю країну шокувало вбивство знакової фігури для сучасної Японії, людину, яку за впливом на японський політикум та народні маси порівнюють з Шарлем де Голлем у Франції та Джоном Кеннеді у США. Протягом виступу перед виборцями у середмісті міста Нара у північній частині префектури Нара в Японії було вбито із саморобної зброї колишнього прем’єр-міністра країни Сіндзо Абе (Shinzo Abe).

Довідково. Абе Сіндзо

Абе Сіндзо, або Абе Шіндзо — японський політик, колишній прем’єр-міністр Японії, голова Ліберально-демократичної партії Японії.

Наймолодший прем’єр в історії країни; перший, який народився після Другої світової війни.

Представник роду Абе з Наґато. Народився у Токіо, Японія.

Загинув внаслідок терористичного нападу 8 липня 2022 р., у м. Нара, префектура Нара, Японія

[свернуть]

 

Зважаючи на непересічне значення цієї трагічної події для життя Японії та вірогідні важливі міжнародні і геополітичні наслідки у регіоні Далекого Сходу, зокрема вірогідної мілітаризації регіону, німецьке видання «Die Zeit» 14 липня ц. р. надрукувало статтю власного кореспондента, співголови Німецько-японського форуму Маттіаса Насса (Matthias Naß).

Японський солдат на навчаннях поблизу гори Фуджі.
Джерело: © UPI Photo/​imago

Видання відзначає, що саме тепер, коли Сіндзо Абе вбито, в Японії стає ближчою реалізація його найважливішої політичної мети. Жорстока іронія долі полягає у тому, що саме колишній прем’єр-міністр Японії, який був застрелений на передвиборчому мітингу минулої п’ятниці 8 липня ц.р., все своє життя хотів зміцнити збройні сили країни та «нормалізувати» її оборонну політику. Саме це може статися в найближчі роки, зазначає видання.

Лише через два дні після вбивства шокована японська нація надала консервативній правлячій Ліберально-демократичної партії Японії ЛДП, керівником якої був Сіндзо Абе, чіткий мандат на вибори до верхньої палати парламенту країни. Ліберал-демократи разом зі своїм партнером по коаліції партією Комейто (Komeito) і двома консервативними опозиційними партіями зараз мають більшість у дві третини в обох палатах парламенту. Це означає, що вони зможуть змінити конституцію, до чого саме й прагнув Сіндзо Абе протягом усієї своєї політичної кар’єри.

Довідково. Політична партія «Нова Комейто»

Партія «Нова Комейто» — японська політична партія консервативного спрямування заснована у 1998 році необудистами секти «Сока Гаккай» як наступниці партії «Комейто», заснованої 17 листопада 1964 р.

Після загальних парламентських виборів 2005 року перебувала в коаліції з Ліберально-демократичною партією Японії.

Низка членів партії стали міністрами уряду Абе Сіндзо.

[свернуть]

Біля могили свого діда Нобусуке Кіші (Nobusuke Kishi), який був ув’язнений американцями після Другої світової війни за його роль у військовому кабінеті Японії, а потім сам керував країною на посаді прем’єр-міністра з 1957 до 1960 року, Абе одного разу присягнув відновити «справжню незалежність» Японії. Але це, на його думку, було можливим лише шляхом перегляду пацифістської післявоєнної конституції Японії. Адже у статті 9 зазначено, що Японія «назавжди відмовляється від війни як суверенного права нації».

Націонал-консерватори давно хотіли відмовитися від цієї ідеї. Проте «вічній» правлячій партії Японії завжди бракувало необхідної більшості в парламенті для внесення змін до конституції. Крім того, партія ЛДП мала додатково виграти референдум з цього приводу. У пацифістськи налаштованій Японії це раніше вважалося неможливим.

Протягом перебування на посаді прем’єр-міністра Сіндзо Абе в 2015 році вдалося домогтися так званої «нової інтерпретації» конституції. Відповідно до неї, Японія має право на колективну самооборону, а збройні сили країни можуть прийти на допомогу країнам-партнерам, у випадку необхідності. Відтоді стали дозволеними військові операції національних збройних сил за кордоном. Сіндзо Абе збільшив оборонний бюджет, створив Раду національної безпеки за американським зразком і представив першу стратегію національної безпеки Японії. Він зробив військових більш помітними у житті держави, тому японським солдатам більше не потрібно було ховатися від громадськості. Сам прем’єр приймав військові паради, пересувався на танках та здійснював інспекції віддалених військово-морських та авіаційних баз.

Вбивство в Японії: застрелили колишнього прем’єра Сіндзо Абе

 

Американські союзники вітали жорстку політику Сіндзо Абе в галузі безпеки. Незалежно від того, правив у Білому домі Барак Обама чи Дональд Трамп, Сполучені Штати давно хотіли, щоб Японія брала на себе більше військової відповідальності. Сіндзо Абе виправдав ці очікування США також і тому, що дедалі більше критично оцінював стан загроз для Японії. Він вважав претензії Китаю на владарювання та ядерне озброєння Північної Кореї такими ж загрозливими, як і його партнери у Вашингтоні.

З метою визначення шляхів протистояння Японії цим небезпекам Сіндзо Абе ще у 2007 році розробив ідею спільної індо-тихоокеанської політики. Тоді у Делі Абе говорив про «злиття двох морів», тобто Індійського та Тихого океанів, і таким чином започаткував безпековий діалог між Японією, Індією, Австралією та США, який у сьогоднішніх реаліях відомий як «Чотиристоронній діалог з безпеки» — Quad (Quadrilateral Security Dialogue). З тих пір лідери Пекіна критикують цей «антикитайський альянс», розглядаючи його як «азіатську НАТО».

Quad — «антикитайський альянс». Австралія, Індія, Японія та США виділені синім кольором.
Зображення з відкритих джерел

Однак Quad не можна порівнювати з НАТО. Він не має структур і генерального секретаріату. І все ж, крок за кроком, нова архітектура безпеки розвивається в Індо-Тихоокеанському регіоні навколо Quad. Напад Путіна на Україну діє як каталізатор. Японія ввела жорсткі санкції проти Росії. З точки зору нового прем’єр-міністра Японії Фуміо Кісіда (Fumio Kishida), який займає посаду від жовтня минулого року, безпеку Європи та Азії не можна розділити. Разом з главами урядів Південної Кореї, Австралії та Нової Зеландії Кісіда два тижні тому брав участь у саміті НАТО в Мадриді, що стало красномовним сигналом для Пекіна та Москви.

Кісіда родом з Хіросіми, міста, яке було зруйноване атомною бомбою в 1945 році. Раніше він вважався поміркованим в оборонній політиці. Але під його керівництвом Японія переживає свій маленький переломний момент. Як і Німеччина, Японія, третя за величиною економіка світу, спроможна збільшити свій військовий бюджет до двох відсотків ВВП. Прем’єр-міністр Кісіда заявив, що «сьогоднішня Україна завтра може стати Східною Азією», застерігаючи Китай від можливого нападу на Тайвань. І навпаки, критика Пекіном політики «мілітаризації» Японії може стати ще різкішою, якщо Кісіда здійснить те, що він оголосив наступного дня після вбивства свого попередника Сіндзо Абе: «Я зобов’язаний прийняти ідеї колишнього прем’єр-міністра Абе».

Японія озброюється. У момент найбільшої глобальної політичної напруженості вона знову може стати цілком «нормальною країною».

 

Таким чином, Японія, не зважаючи на смерть натхненника ідеї зміни конституції країни та переходу до більш активної оборонної політики Сіндзо Абе, перебуває на порозі мілітаризації. Спостерігачі вивчають можливі наслідки зміни політичного вектора для міжнародної політики Японії, особливо зважаючи на активні мілітаристські устремління Китаю, Північної Кореї та територіальні суперечки з Росією за низку захоплених Росією японських островів.

Геополітичні змагання провідних країн світу тривають.

https://www.zeit.de/2022/29/japan-aufruestung-shinzo-abe

Схожі публікації