Нові штрихи критичного сприйняття «Північного потоку-2» у Німеччині

Будівництво газогону залишається точкою напруженості на геополітичній карті Європи

 

 

Публічні заяви провідних німецьких політиків щодо проекту «Північний потік-2» останнім часом починають навіть суперечити одна одній. І особливо після того, як стався замах на життя російського опозиціонера О. Навального.

Сьогодні цей проєкт сприймають по-різному в Європі загалом і у Німеччині — зокрема. Не в останню чергу внаслідок принциповості президента США Д. Трампа, який прагне будівництво трубопроводу зупинити. Щодо причини такого його ставлення до газового проекту і, зокрема, особисто до В. Путіна, про якого Д. Трамп раніше висловлювався позитивно, то вона остаточно ще не з’ясована. Тут можуть бути як суто економічні інтереси, пов’язані із намірами США експортувати власний скраплений газ до Європи, так і геополітичні плани. Економічні пов’язуються з загрозою надмірної залежності Європи від монопольного постачальника газу, тобто від Росії, що загалом протирічить базовим документам самого Євросоюзу і його Енергетичної хартії.

Якщо ж мати на увазі військово-політичний аспект, то виведення з експлуатації трубопроводу, що проходить українською територією і наразі використовується Росією, вивільнить простір для оперативного маневру її військ, що створить потенційну загрозу не тільки для України, а й для країн Європи та НАТО.

У популярному німецькому виданні Focus ця тема подається під рубрикою «Загроза залежності» в редакційній статті під заголовком «Північний потік-2» ніколи не був у полі зору німецьких інтересів: критика проекту не припиняється».

Складовані труби для газогону «Північний потік-2»

Як зазначається у статті, німецько-російський проект газогону «Північний потік-2» постійно критикують. І не лише Сполучені Штати Америки. Навіть у правлячій у Німеччині коаліції також має місце великий спротив. Протидія політиці федерального уряду Німеччини також спостерігається у колах, які не можна назвати дружніми до Д. Трампа. Зокрема, колишній його радник з питань національної безпеки Г. Макмастер заявив в інтерв’ю для видання Spiegel, що в основі «Північного потоку-2» лежить корупційна угода, під якою стоїть підпис колишнього канцлера Німеччини, який наразі входить до наглядової ради російської державної компанії». Г. Макмастер вважає, що цей корупційний проект підтримує путінська агентура.

…Д. Трамп звільнив Г. Макмастера за таку критику президентської політики.

Довідково:

Герберт Реймонд Макмастер — генерал-лейтенант сухопутних військ збройних сил США, командував військами США в Іраку. Радник 45-го президента США Д. Трампа з національної безпеки з 20 лютого 2017 по 9 квітня 2018 року.

Г. Макмастер також нагадав, що після Другої світової США допомагали запровадити у Європі належний порядок, який забезпечив їй, і, перш за все, Федеративній Республіці Німеччині значні переваги. І сьогодні йому «сумно бачити, що наші німецькі друзі не зробили нічого більше для протистояння новому російському цареві».

 

«Північний потік-2» не відповідає інтересам Німеччини

Політик від правлячої партії «Християнсько-демократичний союз» (ХДС) Норберт Рьоттген також критикує проект газогону: «Я — реальний політик, а не мораліст», — заявив він для видання Rheinische Post на зустрічі Ständehaus Treff, що організовується для високопосадовців від політики, економіки, ЗМІ та громадськості у Дюссельдорфі. За його словами, «Північний потік-2» ніколи не відповідав інтересам Німеччини. І сьогодні слід уникати однобічної залежності, як у цьому випадку — від Росії.

На одній із зустрічей Ständehaus Treff у Дюссельдорфі

Н. Рьоттген, який також є одним із кандидатів на посаду голови партії ХДС, нещодавно ще раз наголосив, що єдина причина прокладання нового газогону через Балтійське море — відключити Україну від постачання російського газу. Бо після цього В. Путін може ще більше дестабілізувати Україну та розширити свої владні претензії далі на захід, на Європу. Тому трубопровід є «шкідливим», «непотрібним» і «владно-політичним проектом».

 

Данія сприяє введенню в експлуатацію «Північного потоку-2»

Тим часом, зазначається у виданні, Данія надала дозвіл компанії Nord Stream 2 AG експлуатувати цей трубопровід на данському континентальному шельфі. Відповідно до повідомлень данської енергетичної агенції, дозвіл пов’язаний з низкою умов, які повинні гарантувати безпечну експлуатацію трубопроводу. Експлуатація об’єкту може розпочатися не раніше, ніж буде закінчено будівництво принаймні одного з двох паралельних трубопроводів, і будуть виконані всі умови як щодо дозволу на експлуатацію, так і щодо дозволу на будівництво, наданого торік.

Протяжність «Північного потоку-2» після завершення будівництва повинна складати 1230 км

Компанія Nord Stream 2 AG очікувала на це рішення понад півтора року. Щороку по двох трубах газогону завдовжки близько 1200 км із Росії до Німеччини надходитиме 55 млрд кубометрів природного газу. На сьогодні трубопровід прокладено на 94 %.

 

«Північний потік-2»: будівельні роботи в Балтійському морі призупинено

У грудні 2019 року будівельні роботи біля Борнхольма зупинилися, оскільки два швейцарські судна-прокладники труб припинили свою роботу через першу хвилю санкцій з боку США. Зараз російські судна-прокладники мають закінчити будівництво трубопроводу. Коли це станеться зараз сказати важко. Зупинені будівельні роботи можна відновити. Для цього уповноважений орган повинен лише представити відповідний графік.

Тим часом європейські ЗМІ повідомили, що єдине російське судно, яке могло б завершити будівництво газогону, покинуло порт Мукран на півночі Німеччини та повернулося до Калінінграду.

Загалом будівництво газогону «Північний потік-2» залишається на геополітичній карті Європи такою собі точкою напруженості.

 

Схожі публікації