Своїми домовленостями з Росією Угорщина затягує війну

Угорщина — це не тільки Орбан

 

Аktualne.cz, Чехія

Порівняно у нещодавньому, 18 лютого, щорічному посланні про стан країни угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана порушувалася також українська тема. А одну із щодо цього фраз підхопили ЗМІ і активно її обговорювали. Це обговорення триває і донині. Так, Орбан сказав, що «Коли Росія напала, Захід не ізолював конфлікт, а підняв його на загальноєвропейський рівень… Війна в Україні — це не конфлікт між арміями добра і зла, а між двома слов’янськими країнами, які воюють одна проти одної. Це їхня війна, а не наша».

Заступниця голови Сенату (вищої палати парламенту Чехії) Ольга Ріхтерова взялася пояснити у чому відверто помиляється угорський прем’єр-міністр. І оперативно виклала кілька своїх поглядів на сайті Aktuálně.cz. «Я покажу, наскільки глибоко Орбан помиляється в такому контексті. Таке ставлення є водночас нелюдським і загрожує безпеці всієї Європи», — пише авторка на початку свого допису. І далі розставляє акценти з такого приводу.

Назвавши Німеччину лідером «табору війни», Орбан вважає, що вона втягнула до нього інші європейські держави. А ось Угорщину абсурдно назвав єдиною країною, що стоїть на боці миру. Однак він не згадав, вказує авторка допису, що Росія фактично оголосила війну «колективному Заходу», намагаючись зламати його демократичну систему. Орбан, натомість, має намір підтримувати нібито добрі відносини з Росією і навіть рекомендував таке ставлення до Росії іншим партнерам по альянсу в НАТО… У своїй промові він несподівано розкритикував Євросоюз, відволікаючі увагу від власної причетності до поганої економічної ситуації в країні (показник інфляції — 25,7 %) і звинуватив інших у затягуванні війни в Україні.

Європейська таблиця інфляції.
Джерело: Аktualne.cz

Також Орбан не підтримує антиросійські санкції та підтвердив, що має намір утримуватися від постачання зброї в Україну. Він навіть не дозволяє транспортувати її територією Угорщини!

Та попри Орбана, громадяни Угорщини вирішили матеріально долучитися до захисту України. Вони відправили на фронт обладнання (зимовий одяг, генератори, камери нічного бачення, металошукачі для розмінування тощо) як частину спеціального збору, ініціатива якого належить будапештському юристу Гаспару Керекеш-Надю. Свою прихильність до України продемонстрував і мер Будапешта Ґергей Карачонь. Під час спільної поїздки в Україну мерів столиць країн V4 і засновників Пакту вільних міст, у якій брав участь навіть колишній мер Праги Зденек Ґржиб, мер Карачонь впевнено наголошував: «Угорщина — не угорський уряд. Ми знаємо, що означає боротися за свободу. Це війна між добром і злом. Перемога Києва необхідна для тривалого миру, і Будапешт на боці Києва».

У наступній статті на сайті Aktuálně.cz «Росія як союзник, США як ворог? Орбан переборщив на зборах партії» чеський політолог Мартін Новак повертається до порушеної теми, більш детально викладаючи свої погляди на поточні політичні події в Угорщині. Спочатку він нагадує, що угорська опозиція не змогла просунути в парламенті пропозицію про те, щоб уряд зобов’язався затримати президента Росії Володимира Путіна, якщо він опиниться на території Угорщини. (Це має статися на підставі ордеру Міжнародного кримінального суду у Гаазі на арешт російського лідера за злочини в Україні). А потім вже більш детально описує діяльність цього парламенту, у якому депутати урядової партії прем’єр-міністра Віктора Орбана Fidesz таки змогли «заблокувати» згадану пропозицію. «Вони поводилися як вірний пес Путіна», — сказала Агнес Вадайова, депутат опозиційної Демократичної коаліції (Demokratikus Koalíció).

…Ставлення Будапешта до Росії та війни в Україні дедалі більше віддаляється від позиції країн-членів НАТО та Євросоюзу…

Fidesz аргументує своє рішення тим, що хоча Угорщина і є підписантом Римського статуту МКС, він не є частиною угорської правової системи. Отже, виходячи з угорських законів, Путін не може бути заарештований і переданий до Гааги. Таким чином, коментує автор статті, Угорщина обрала іншу позицію, ніж, наприклад, сусідня нейтральна Австрія, уряд якої оголосив, що арештує російського президента після його прибуття на австрійську територію. Таким чином, ставлення Будапешта до Росії та війни в Україні дедалі більше віддаляється від позиції країн-членів НАТО та Європейського Союзу.

Згадується у ЗМІ також міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, який знову поїхав до Москви — вже вкотре від початку агресії минулого лютого. Він обговорив збільшення поставок російської нафти до Угорщини та розширення атомної електростанції в Пакші на півдні країни.

Перед цим він знову поспілкувався в Будапешті з главою МЗС Білорусі. І це при тому, що ні Сіярто, ні Орбан не були в Києві з початку війни. Кабінет міністрів Орбана відкидає заклики обмежити відносини з Москвою та Мінськом, водночас все менше вважає Сполучені Штати союзником.

Без Трампа відносини похитнуться

У своєму матеріалі автор звертається також до останніх подій, що сталися у Європі кілька днів тому. Спочатку знову згадує деякі позиції угорського прем’єр-міністра, зокрема, його висловлювання, що «Сполучені Штати хочуть підштовхнути всіх до альянсу війни. Угорщина буде протистояти цьому». А потім торкається питання запровадження США санкції проти розташованого в Будапешті Міжнародного інвестиційного банку (International Investment Bank). Американці констатували, що у цьому банку переважно російський капітал, і він використовується як засіб російського впливу та прикриття для російських шпигунів.

До речі, автор зауважує, що Чехія та інші країни колишнього Східного блоку також були акціонерами Міжнародного інвестиційного банку, проте рік тому колишній президент Мілош Земан підписав документ про розірвання угоди щодо цього банку. Вийшли з такої угоди також Польща та Словаччина. А ось Угорщина на початку поточного року мала приблизно 25-відсоткову частку в банку, що було другою за величиною після Росії. Але нещодавно урядові Угорщини таки довелося вийти з Міжнародного інвестиційного банку. Внаслідок американських санкцій функціонування банку «стало неможливим», заявив Орбан.

У матеріалі йдеться і про документи американських спецслужб, які нещодавно були оприлюднені через комунікаційну платформу Discord. Там є запис промови, яку Орбан виголосив 22 лютого цього року на закритому засіданні партії Fidesz. Там він нібито заявив, що Сполучені Штати є однією з трьох країн, ворожих до Угорщини.

Прем’єр-міністр Угорщини також відверто підтримує колишнього президента США Дональда Трампа, якого він вважає політиком того самого походження: консервативним, який відкидає міграцію та намагається спілкуватися з Росією. З іншого боку, Орбан недолюблює Джо Байдена, який відплачує йому у такий же спосіб. Так, президент США не запросив Угорщину як країну-члена Євросоюзу на березневий Саміт за демократію, де зібралися представники понад 120 країн.

«Ми стурбовані ентузіазмом угорських лідерів щодо розширення та поглиблення відносин з Російською Федерацією, незважаючи на жорстоку агресію Росії проти України та загрози Росії трансатлантичній безпеці», — написав у Twitter посол США в Будапешті Девід Прессман.

…Якщо американсько-угорські відносини зараз погані, то українсько-угорські можна сказати, що нікчемні…

Автор не оминає увагою стосунки, що склалися у Угорщини з Україною. Він так і пише: «Якщо американсько-угорські відносини зараз погані, то українсько-угорські можна сказати, що нікчемні. Радник президента України з економічних питань Олег Устенко заявив, що Угорщина своїми домовленостями з Росією затягує війну».

«Якщо ви бачили відео, як росіянин відрубує голову українському військовому, то Угорщина сприяє цьому», — сказав він, вказавши на відеозапис жорстокого вбивства полоненого.

«…Нам не зрозуміла проросійська позиція Угорщини. Вона стверджує, що угорській меншині в Україні погано, але ніхто їм не заважає у використанні своєї мови чи будь-чого іншого», — сказала минулого тижня український історик Гульнар Абдулаєва онлайн-щоденнику Aktuálně.cz.

І ось у минулий четвер уряд Угорщини заборонив імпорт багатьох продуктів з України, зокрема меду, олії, борошна та деяких видів м’яса. Уряд аргументував це захистом угорських фермерів.

Підготував Олег Махно

 

Схожі публікації