США — Іран: нова геополітична реальність

На шляху до відновлення СВПД Вашингтон зробив перший невеликий крок. Тепер черга Тегерану зробити крок назустріч

 

Вадим Волохов

 

За останній місяць, що минув після інавгурації президента Сполучених Штатів Америки Джозефа Байдена у січні 2021 року, багато хто із політиків і політологів запитували себе, якими будуть наступні кроки Вашингтону і Тегерану на їхньому шляху з відновлення стосунків в рамках «Спільного всеосяжного плану дій» (СВПД)? Питання надто важливе не лише для них самих, але і для всього світу та, зокрема, для країн Близького Сходу. У такій ситуації багато залежить від того, хто перший з двох зацікавлених сторін зробить крок назустріч. Обіцянки та заяви лідерів двох країн напередодні президентських виборів у США не згадуватимемо. Спробуємо зараз проаналізувати останні події і факти.

Що сталося і хто зробив перший крок?

Верховний лідер Ісламської Республіки Іран аятола Алі Хаменеї 17 лютого ц. р. у своєму телевізійному зверненні до народу Ірану напередодні річниці повстання населення Тебрізу (розпочалося 18 лютого 1978 року проти режиму шаха Пехлеві, початок Ісламської революції в Ірані) наголосив, що «остаточне і незворотне» рішення Тегерану полягає в тому, що повернення до СВПД можливе тільки в тому випадку, якщо Вашингтон скасує санкції.

Верховний лідер Ісламської Республіки Іран аятола Алі Хаменеї

Вимога ця добре відома. Дж. Байден неодноразово заявляв, що не скасує санкції тільки для того, щоб повернути Іран за стіл переговорів. Це також зрозуміло. А наступного дня, 19 лютого, Сполучені Штати відізвали з Ради Безпеки ООН заяву колишнього президента США Д. Трампа про відновлення санкцій проти Ірану, так званий snapback. Лист із відповідними поясненнями передано до РБ ООН постійним представником США при ООН. Нагадаю, що механізм повернення всіх санкцій проти Тегерану був оголошений Д. Трампом 20 серпня 2020 року. Тоді проти рішення Вашингтону виступили всі члени РБ ООН, але вже 19 вересня того ж року США в односторонньому порядку відновили ці санкції.

Президент США Дж. Байден 19 лютого ц. р. у своєму виступі на традиційній конференції з питань безпеки в Мюнхені наголошував, що «Сполучені Штати повернулись на світову арену та до Трансатлантичного альянсу… Демократія не виникає з нічого і повинна впоратися з автократією. Вашингтон вельми зацікавлений у подальшому партнерстві з Європою».

Президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден

За кілька тижнів до того, вже після президентських виборів, Дж. Байден в інтерв’ю агенції CNN говорив, що буде дуже важко вирішити «ядерну» суперечку з Іраном, але він намагатиметься це зробити. Слід вважати, що 19 лютого ц. р. перший крок на цьому шляху ним зроблено. В новій адміністрації США добре усвідомлюють, що запровадження проти Ірану санкцій у якості важеля не спрацьовують. Необхідно шукати нові компроміси.

Державний секретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація Байдена готова повернутись до участі в СВПД, але за умови, що Тегеран повністю виконає умови угоди.

Державний секретар США Ентоні Блінкен

Ще за кілька днів до того прес-секретар державного департаменту США Нед Прайс повідомив, що Вашингтон прийме запрошення Верховного представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки на зустріч з країнами групи «5+1» та Іраном для узгодження дипломатичних кроків в рамках ядерної програми Ірану.

18 лютого, напередодні оприлюднення своєї заяви, Е. Блінкен брав участь у відео-конференції із міністром закордонних справ Франції Жан-Івом Ле Дріаном, Великобританії Домініком Раабом та Німеччини Хайко Маасом, за підсумками якої сторони дійшли згоди, що Тегеран повинен повністю виконати умови СВПД.

Що це дає Вашингтонові? Передусім Сполучені Штати, так би мовити, повертають собі ранг держави, яка не просто долучається до участі у формуванні світової політики, а вже посилюючи авторитет нової адміністрації, знову сама її формує, а також відновлює і закріплює позиції у Європейському Союзі після того, як попередній президент, в рамках політики «максимального тиску», відверто руйнував імідж своєї країни.

Крім того, відкликання рішення Д. Трампа з РБ ООН є першим кроком до поетапного повернення США до «ядерної угоди» і який, безумовно, є однозначно позитивним і обнадійливим для багатьох гравців. Це свідчить про сміливість Дж. Байдена, адже, судячи з усього, від цього рішення Вашингтон зараз перебуває в конфронтації як з Ізраїлем, так і з Саудівською Аравією. Вагомі гравці американського військово-промислового комплексу також не в захваті від такого рішення Білого дому.

А що Іран? За даними іранського інформаційного видання Tehran Times, президент Ісламської Республіки Іран Хассан Роухані нещодавно заявив, що повернення до СВПД «може пройти легко і без будь-яких нових переговорів».

Під час прес-конференції 14 лютого Х. Роухані наголошував, що у Тегерана немає попередніх застережень щодо повернення США до СВПД, але він не погодиться на жодні умови тиску для повернення до угоди.

Президент Ісламської Республіки Іран Хассан Роухані

Міністр закордонних справ ІРІ Мохаммад Джавад Заріф негайно зреагував на рішення Білого дому: «Тегеран повністю задоволений тим, що США погодились з фактом повної відсутності юридичної сили рішення Трампа». І закликав Вашингтон не зволікати з поверненням до «ядерної угоди» 2015 року, пояснюючи, що додатковий протокол («Стратегічний план дій щодо протидії санкціям»), ухвалений Меджлісом (парламентом) ІРІ, змушує уряд посилити свою «ядерну позицію», якщо санкції США не будуть пом’якшені до 21 лютого ц. р. Додатковий протокол також зупинив дію угоди, згідно з якою інспектори МАГАТЕ мали право інспектувати іранські ядерні об’єкти без попереднього узгодження.

М. Д. Заріф також нагадав про заплановані на червень ц. р. президентські вибори в Ірані. Якщо буде обрано більш жорсткого президента, то це може ще більше поставити під загрозу повернення до «ядерної угоди». «Час спливає для американців, як через законопроект парламенту, так і через передвиборну атмосферу, яка настане з іранським Новим роком», — сказав М. Д. Заріф в інтерв’ю газеті Hamshahri. (Новий рік в Ірані розпочинається 21 березня).

Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф

Що далі? Наразі можна вважати, що, попри деяку невизначеність щодо подальшого розвитку ситуації, контури можливого компромісного рішення вже повністю окреслені. Хорошим компромісом була б пропозиція Вашингтона зняти якщо не всі, то хоча б частину своїх санкцій, запроваджених після виходу США із СВПД. Далі може слідувати заява Вашингтона про відновлення його підпису під іранською «ядерною угодою».

…Важливим моментом для Дж. Байдена є визнання помилкового курсу свого попередника стосовно Ірану та відновлення рівня довіри…

У відповідь на це було б логічно сподіватися на відновлення виконання Тегераном всіх положень угоди. По суті, це могло б надати можливість обом сторонам, як американській, так і іранській, вирішити питання «без втрати свого політичного обличчя». Тут важливим моментом для Дж. Байдена є визнання помилкового курсу свого попередника стосовно Ірану та відновлення рівня довіри.

Зняття санкцій з Ірану, хоча б і часткове, безумовно, зніме також вельми гостру соціально-економічну напругу в іранському суспільстві і відкриє нові можливості для закордонних інвесторів, а експорт нафти, газу і іранських товарів до інших країн значно збільшить потік валюти до бюджету країни.

У зв’язку з цим доречним було б нагадати, що за часів виходу США із СВПД та дії санкцій проти Ірану, через високий рівень безробіття, зростання інфляції та обмеження політичних свобод і соціального життя, національна валюта Ірану втратила до 70 % своєї вартості щодо американського долара, а за офіційними даними понад 40 млн іранців животіють за межею бідності.

За таких умов можна спрогнозувати певні рішення Ірану, а саме: не перешкоджати доступові інспекторам ООН та МАГАТЕ до ядерних об’єктів, не нарощувати виробництво збагаченого урану. Тегеран також міг би зіграти вирішальну роль в припиненні конфліктів в Ємені, Іраку і Сирії, що, своєю чергою, гарантувало б стрімку зовнішньополітичну перемогу Дж. Байдена.

Врешті-решт, Ісламська Республіка Іран бажає, щоб Захід визнав, що вона по праву обіймає своє законне місце на Близькому Сході, де протягом десятиліть Іран і Саудівська Аравія змагалися за своє лідерство.

…Західним країнам потрібно брати до уваги, що будь-яка затримка з відродженням економіки Ірану може занурити його у хаос…

Західним країнам потрібно брати до уваги, що будь-яка затримка з відродженням економіки Ірану може занурити його у хаос. Люди не можуть більше витримувати економічного тиску, заявив один з колишніх іранських чиновників, який виступає за негайне проведення політичних реформ.

У відповідь Вашингтон може допомогти прокласти шлях до нової угоди, реалізувати французьку пропозицію щодо надання Ірану кредиту в 15 млрд дол. США або розблокувати іранські валютні резерви за кордоном. (Близько 90 % офіційних резервів Ірану заморожені в іноземних банках через санкції).

Отож зрозуміло, що шлях до остаточного відновлення СВПД ще неблизький, але Вашингтон на ньому зробив перший невеликий крок. Він, можна казати, виграв трохи часу. Тепер черга Тегерану зробити крок назустріч.

 

Схожі публікації