Росія перебуває на межі краху

Росія перебуває на межі краху

07.04.2022 р. «Die Welt», Німеччина 

Актуальним залишається питання стосовно спроможності продовження Росією розв’язаної нею повномасштабної війни в Україні, яку правитель Кремля сором’язливо називає «спеціальною військовою операцією». Так сама важливою є й особиста доля Путіна, який добре усвідомлює, до якої межі він довів власну державу та розуміє, що успішного завершення ця війна для нього особисто бути за жодних умов вже не може.

Німецьке видання «Die Welt» 07 квітня ц. р опублікувало статтю власних кореспондентів Даніеля Екерта (Daniel Eckert) та Холгера Шепітца (Holger Zschäpitz), в якій автори роблять спроби аналізу ситуації навколо особистості Путіна та можливих варіантів розвитку ситуації. Головну увагу аналітики приділяють об’єктивним, а саме економічним чинникам, які визначатимуть терміни існування та припинення державності Росії.

Правління Путіна почалося у 2000 році з банкрутства держави,
чи закінчиться воно також державним банкрутством?
Джерело: picture alliance / ZUMAPRESS.com

Путін більше не спроможний вчасно обслуговувати міжнародних кредиторів у доларах, відзначає видання. Наразі для нього доступними залишаються лише російські рублі. Але пільговий період фінансових ринків короткий. Дата ймовірного банкрутства держави Росія вже визначена.

Експерти «Die Welt» стверджують, що Росії загрожує банкрутство. Найбільша за площею країна світу може бути неплатоспроможною вже на початку травня поточного року. Це може стати поворотним моментом на фінансових ринках світу. Росія наразі є одинадцятою за величиною економікою у світі.

Востаннє такого масштабу державний кредитор збанкрутував 24 роки тому, а саме у 1998 році і це була також Росія, яка не змогла виконати свої платіжні зобов’язання. Повідомлення про це призвело тоді до великих фінансових втрат на біржах.

Дефолт, що насувається, відбувається на тлі фінансових санкцій Заходу, запроваджених через війну Росії в Україні. Цього тижня Росія мала обслуговувати власні борги в доларах. Однак російське казначейство виплатило лише еквівалент у рублях у розмірі близько 650 мільйонів доларів.

Американський банк-кореспондент раніше відмовився виконувати платіжне доручення у валюті США. Це означає, що банкрутства держави більше не можна уникнути. Тому що, якщо гроші не надійдуть до кредиторів вчасно в узгодженій валюті, то рейтингові агентства зафіксують так званий дефолт, тобто невиконання платіжних зобов’язань.

У Росії все ще є 30-денний пільговий період з інвесторами для виконання своїх зобов’язань з використанням цінних паперів. Цей так званий пільговий період (Grace Period) закінчується на початку травня, коли, з точки зору Заходу, буде визначена дата неплатоспроможності.

Значна частина державного капіталу Росії вже заморожена

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у середу 6 квітня ц. р., що причин для національного банкрутства немає. Він наголосив, що «Росія має всі необхідні ресурси для погашення зовнішнього боргу».

Вартість уникнення суверенного дефолту Росії, в базисних пунктах
Джерело: Bloomberg, власні дослідження.: Infografik WELT

 Висновок: вірогідність дефолту — до 99 %

 

Насправді валютних резервів Москви в принципі достатньо для виконання всіх її зобов’язань. До російського вторгнення 24 лютого державні резерви Росії були на рівні 640 мільярдів доларів.

В результаті вторгнення Росії в Україну значна частина державного багатства була заморожена західними урядами. Проте грошей для виплати кредиту насправді ще достатньо. Але якщо Росії не вдасться своєчасно переказати гроші кредиторам, зокрема й через санкції Заходу, банкрутство держави неминуче.

Провідний фахівець та стратег із ринків, що розвиваються у компанії Bluebay Asset Management Тімоті Еш (Timothy Ash) вважає, що «інвестори не отримають своїх грошей. Дефолт — це дефолт. Ринки оцінять ситуацію так само».

Довідково. Тімоті Еш

Тімоті Еш (Timothy Ash), — провідний фахівець та фахівець із стратегії із ринків, що розвиваються у BlueBay Asset Management, — компанії, що є одним з найбільших в Європі менеджерів з кредитуванням з фіксованим доходом та альтернативними інвестиційними стратегіями.

[свернуть]

 

Гравці оцінюють ймовірність дефолту в 99 відсотків. Це можна побачити у страхових преміях, так званих кредитних дефолтних свопах (Credit Default Swaps, CDS), за допомогою яких інвестори можуть захистити себе від негативних наслідків банкрутства держави-боржника.

Західні ринки чутливо відреагували на новину про наближення російського банкрутства. Німецький індекс акцій обвалився більш ніж на 300 пунктів, що відповідало виходу в мінус понад два відсотки.

Втрати на американських біржах були не такими серйозними. Провідний американський індекс пізно вдень був слабшим на 1,3 відсотка, а технологічний Nasdaq втратив добрих два відсотки. З іншого боку, ціна стабільного та безпечного золота дещо зросла.

Довідково. Nasdaq

Nasdaq — американський позабіржовий ринок, що спеціалізується на акціях високотехнологічних компаній. Одна з трьох основних фондових бірж США, є підрозділом NASD, контролюється SEC. Власник біржі — американська компанія NASDAQ OMX Group. Окрім NASDAQ їй належать ще 8 європейських бірж. Заснована 8 лютого 1971.

[свернуть]

Війна змінила все

За даними Світового банку, міжнародний борг Росії становить близько 470 мільярдів доларів. У порівнянні з пасивами західних країн це мало. А щорічний новий борг до початку війни Росії в Україні завжди був досить низьким.

До вторгнення в Україну ринки майже виключали банкрутство держави Росія. Але війна і міжнародні санкції все змінили.

Сьогоднішнє банкрутство російської держави відрізняється від того, що було на початку нового тисячоліття. У той час падіння ціни на нафту означало, що Росія більше не мала достатніх фінансових ресурсів для обслуговування своїх кредиторів.

У 1998 році це банкрутство також зруйнувало найбільший у світі хедж-фонд LTCM, що призвело до серйозних деформацій на західних ринках капіталу. Наприкінці літа 1998 року індекс Dax впав майже на 40 відсотків.

Довідково.Фонд LTCM, Індекс ринку DAX

Фонд LTCM, Long-Term Capital Management L.P. («Довгострокове управління капіталом») — був хедж-фондом із високим рівнем кредитної довіри. У 1998 році група з 14 банків отримала допомогу в розмірі 3,6 мільярда доларів за угодою, укладеною Федеральним резервним банком Нью-Йорка. LTCM наразі не існує.

Індекс ринку DAX — найважливіший фондовий індекс Німеччини. Розраховується як середнє зважене за капіталізацією значення цін акцій найбільших акціонерних компаній Німеччини.

[свернуть]

Усі витрати на війну відшкодовано.
Джерело: Bloomberg, Infografik WELT

Пізніше в країну зайшов Міжнародний валютний фонд МВФ, внаслідок чого Росія через кілька років змогла повернутися на фінансові ринки.

Після банкрутства держави для країни майже неможливо залучити новий капітал на фондових біржах. Саме тому більшість країн намагаються запобігти виникненню дефолту.

Але рубль торгується вище, ніж раніше

Після початку війни наприкінці лютого ц. р. Росія також спочатку виконала свої платіжні зобов’язання. Тепер, коли санкції посилено, це вже не здається можливим.

Ці заходи спрямовані на те, щоб відрізати Росію від західних фінансових потоків. Експерт Тімоті Еш вважає, що «правління Путіна почалося у 2000 році з державного банкрутства, і воно закінчиться державним банкрутством».

Однак оглядачі відзначають, що розвиток рубля не хоче рухатися паралельно з банкрутством країни. Російська валюта тепер знову котирується в доларах і євро так само високо, як і до початку війни.

Проте валютні резерви центробанку в Москві, за власно поширеною ним інформацією, з того часу скоротилися на 40 мільярдів доларів, тому можна припустити, що Росія штучно підтримує курс національної валюти. Маневри Кремля з вимогою приймати оплату за постачання енергоносіїв до «недружніх країн» лише в обмін на рублі також служать зміцненню російської валюти.

 Економічний аналіз, наведений німецьким виданням, свідчить, що керівництву Росії поки що вдається втримувати курс національної валюти на довоєнному рівні та зберегти видимість благополуччя в країні і недієвість на її економіку західних санкцій. Проте тривалість такої позитивної динаміки недовга. Травень ц. р. засвідчить ефективність економічних та організаційних санкцій на економіку Росії, як джерело постачання ресурсів для її агресивної війни в Україні.

У боротьбі на виснаження, в яку Захід втягнув Росію, у неї немає жодних шансів.

https://www.welt.de/finanzen/plus238034069/Zahlungen-nur-noch-in-Rubel-Russland-steht-kurz-vor-der-Staatspleite.html

 

У заголовку матеріалу ілюстрація з сайту «Banker», https://banker.ua/

Схожі публікації