Російсько-індійська вісь співробітництва останнім часом зазнає тріщин

Нарендра Моді: подалі від російського «хрещеного батька»

 

 

Die Zeit, Німеччина

Поступово у росії протягом тривалої війни в Україні вичерпуються арсенали зброї. Москва, з огляду на неочікувано для неї тривалі власні атаки на позиції ЗС та інфраструктурні об’єкти України, вимушена шукати артилерійські снаряди та ракети з дронами-камікадзе по всьому світу. Найбільшу загрозу для України становлять плани постачання для росії балістичних ракет малого радіусу дії, проти яких українська ППО має обмежені можливості та практично не має досвіду бойового застосування. Як повідомляло ще у жовтня 2022 року американське видання The Washington Post, Іран готується передати РФ балістичні ракети малої дальності класу «земля-земля». Згодом видання Reuters підтвердило ці наміри, повідомивши, що йдеться про іранські балістичні ракети малої дальності Fateh-110 і Zolfaghar. Обидві ракети є модернізаціями ракет радянського виробництва, поставлених Ірану тією ж росією.

…Росія вимушена шукати артилерійські снаряди та ракети з дронами-камікадзе по всьому світу…

Інформація ВПС України стосовно того, що вони не мають змоги ефективно протидіяти іранським балістичним ракетам, призвела до відповідної реакції у Вашингтоні, в авторитетних експертних колах США розглядаються способи протидії намірам обох країн-агресорів за двома основними напрямами. По-перше, терміново передати Україні засоби ПРО, здатні збивати балістичні ракети на дальностях до 300 км, по-друге, забезпечити Україну ракетними системами, здатними вражати пускові установки балістичних ракет противника на максимальних дальностях у ті ж 300 км. Питання наразі оперативно вирішується у США, оскільки немає можливості очікувати, коли балістичні ракети з Ірану будуть доставлені до росії та застосовані проти мирного населення. Зважаючи на потужні бойові частини (до 900 кг) та спроможність завдати значних руйнувань інфраструктурі, фахівці застерігають, що ці ракети будуть застосовуватися росією саме проти міст України. Найбільш вірогідними такі ракетні удари росії вважаються у зимовий період, коли збитки та втрати українців від них можуть бути найбільш чутливими.

Тим часом увагу експертів привертають й інші регіони та країни світу, з якими росія має намір налагодити співробітництво стосовно постачань систем озброєнь і боєприпасів. Одним з таких потенційних партнерів для росії вважається Індія, яка має багаторічні та значні контакти в галузі радянсько-російських озброєнь ще від часів колишнього Радянського Союзу та значну залежність від сучасного російського ВПК. Проте, через дії росії та особисту неадекватну поведінку путіна Індія утримується від прямої підтримки теперішньої росії щодо надання їй військової допомоги.

Німецьке видання Die Zeit надрукувало аналітичний матеріал власного кореспондента Йорга Лау (Jörg Lau) стосовно стану справ та перспектив можливого співробітництва між Індією та росією в галузі постачань військових систем та зброї для росії.

Зокрема, видання зазначає, що жодна інша країна світу наразі не має такого рівня залежності від російської зброї, як Індія. Проте, ця вісь співробітництва останнім часом зазнає тріщин, Індія починає позиціонувати себе зовсім по-новому. І не в останню чергу це відбувається через чинник впливів Китаю.

Індія застосовує російські технології будівництва танків. Зокрема, модель Т-90 отримала назву Bhishma, за іменем персонажа з індійської міфології. На архівному фото — військовий парад у Нью-Делі.
Джерело:© Arun Sharma/dpa

…Виникають сумніви, що Індія змінить свою світову політичну роль та виступить в ролі посередника між росією та Україною…

Існує ще один важливий чинник, зазначає видання, який може з часом набути ще більшого значення. А саме, на минулому тижні президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді (Narendra Modi) та повідомив про погодження «формули миру». Він розраховує, що її підтримає також Індія.

Індія тим часом обійняла функції головуючої країни у спільноті найбільш розвинених країн світу G20, з чим її щиро привітав президент Зеленський. Моді, своєю чергою, повідомив, що він закликає обидві ворогуючі сторони конфлікту до переговорів і застосування дипломатії та що він буде підтримувати «будь-які мирні зусилля, спрямовані на досягнення миру».

З огляду на викладене, зазначає автор дослідження, виникає запитання, що саме може означати згадана дипломатична «формула миру». Адже виникають сумніви, що внаслідок війни росії в Україні Індія змінить свою світову політичну роль та як найбільша країна світу з демократичним ладом виступить в ролі посередника між росією та Україною. Така посередницька роль Індії викликає найбільший сумнів, зазначає Die Zeit. Водночас Індія є найбільшим та визначальним геополітичним гравцем, який внаслідок війни росії в Україні може набути суттєвого прискорення розвитку.

…Залежність від російського озброєння може призвести до негативних для Індії наслідків у майбутньому…

На підтвердження того, що жодна інша країна світу не має такої значної залежності від російського озброєння, як Індія, видання наводить факт, що за остання 20 років Індія заключила у цій галузі більше 50 контрактів з росією. Основні системи озброєнь, зокрема більше двох третин загального переліку літаків, танків, ракет, підводних човнів мають радянське та російське походження. І саме така залежність може призвести до негативних для Індії наслідків у майбутньому. Якщо головний постачальник систем озброєнь для Індії й надалі буле продовжувати вести війну в Україні з таким рівнем жорстокості на очах світової спільноти, тоді у Індії виникнуть підстави для переосмислення ситуації.

Негативна реклама для російського озброєння

…Війна в Україні стала поганою рекламою для російських систем озброєння…

Як би це не лунало цинічно, зазначає автор, війна в Україні стала поганою рекламою для російських систем озброєння, навіть швидше є публічним самознищенням одного з лідерів світового ринку озброєнь.

Індія не спроможна оперативно перелаштувати свої ланцюжки постачань в галузі виробництва зброї, але така робота в країні вже розпочалася. Але ніхто поки не має бажання добровільно відмовитися від постачальника зброї, який до того ж перебуває під жорсткими міжнародними санкціями та повинен насамперед думати про переоснащення власних збройних сил. До такого міркування додається той чинник, що російські системи озброєння зарекомендували себе ненадійними та такими, які можна легко подолати. Їх реноме завдає шкоди вже той факт, що москва вимушена звернутися по допомогу щодо надання їй дешевих іранських дронів.

Війна в Україні вперше засвідчує про неминучі зміни загальної системи міжнародних відносин, зазначає німецьке видання. І ще невідомо, чи зможе російсько-індійська політична вісь пережити цей конфлікт. Проте це не означає, що Індія просто змінить політичний табір та приєднається до Заходу. Часи таких світових політичних таборів давно залишилися в минулому.

Індія вигідно купує російську нафту

…Індія використовує російські проблеми на свою користь…

Індія продовжує відмовлятися від підтримки західних санкцій щодо росії та навіть багатократно збільшила закупівлі російської нафти. Але такий стан справ не потрібно плутати із солідарністю Індії з росією.

Навпаки, Індія використовує проблеми росії на свою користь завдяки більш дешевому імпорту нафтопродуктів. Співвідношення сил у глобальному контексті починає змінюватися.

Такий стан справ більше не діє

…Індія продовжує утримуватися від звинувачень на адресу москви, але вона також не підтримує війну проти України…

Уряд Індії зайняв нейтральну позицію в ООН щодо війни росії в Україні. Таке ставлення все ще базується на попередньому геополітичному партнерстві з москвою, що має глибинні витоки від часів холодної війни. Десятиліттями тривали вигідні для обох сторін відносини, а саме, комуністи у москві підтримували антиколоніальну боротьбу у Південно-Східній Азії та небезкорисно озброювали збройні сили Індії радянськими системами озброєння. Такі політичні розрахунки були частиною біполярного світоустрою часів холодної війни. США розбудовували безпекове співробітництво з Пакистаном, що підтримувалося також з боку тодішнього Китаю, Росія навпаки підтримувала Індію.

Але такий порядок та розстановка політичних сил більше не існують, відзначає Die Zeit, оскільки незадовго до нападу на Україну росія заключила договір «про всеосяжну дружбу і партнерство» з принциповим конкурентом Індії. І хоча Китай є важливим економічним партнером для Індії, проте він все більше стає для неї водночас проблемою. Неодноразово протягом останніх місяців вже доходило до силових протистоянь між військовими китайських та індійських збройних сил у Гімалаях. Обидві ядерні держави оспорюють належність тисяч кілометрів територій, а їхні обидва агресивно-націоналістичні лідери Моді та Сі все більше потрапляють під критику і тиск.

Напружені відносини з Китаєм

…Російсько-китайський блок, в якому Пекін, безсумнівно, мав би перевагу, може бути дуже небезпечним для Індії…

Російсько-китайський блок, в якому Пекін, безсумнівно, мав би перевагу, може бути дуже небезпечним для Індії, оскільки постачальник зброї для Індії перебував би під контролем її могутнього сусіда Китаю.

Насправді всі ці наміри стоять за нещодавніми кроками уряду в Делі щодо дистанціювання від свого колишнього «хрещеного батька» в Москві. Восени 2022 року Нарендра Моді у незвично категоричній формі заявив президенту росії путіну, що зараз «не час для війни». Індія продовжує утримуватися від звинувачень на адресу москви, але вона також не підтримує війну росії в Україні.

Саме тому, зазначає німецьке видання, зараз розумно активно схиляти Індію стати частиною рішення у війні в Україні, як це робить Володимир Зеленський.

Однак насправді мова йде про набагато більше, ніж війна в Україні. А саме, зближення між Росією та Китаєм спонукало Нарендру Моді посилити власну роль Індії. Як опонент Китаю в глобальній політиці, США стали важливою частиною політики балансування Індії. Минулого року витрати Індії на оборону були значно диверсифіковані, внаслідок чого Франція, Ізраїль і США вперше випередили Росію як постачальники зброї для Індії.

Люди не звикли сприймати експорт зброї не просто як необхідне зло, а як законний засіб просування своїх інтересів. Але це такий випадок. Багатополярний світ, про який так довго говорили, зароджується саме зараз.

* * * * *

…Російська війна проти України призводить до глобальних змін у міжнародній системі взаємовідносин…

Війна росії в Україні призводить до глобальних змін у міжнародній системі взаємовідносин між основними гравцями геополітики та залежними від них країнами. У новому біполярному світі, який саме зараз вибудовується внаслідок поляризації позицій США, Китаю, Індії та інших країн-членів «ядерного клубу», особливе місце буде належати деградуючій росії. Вона залишається загрозою для світу, з огляду на наявність у неї ядерного потенціалу та арсеналу систем конвенціональних озброєнь, що разом з неадекватним керівництвом державою з боку правителя у кремлі, може призвести до глобальної катастрофи.

Особливе місце у новому світоустрої буде належати й Україні. Вона вже стала лідером демократичного світу та провідником боротьби з радянським минулим, що наразі уособлює росія. Україні після перемоги потрібно буде вирішувати багато внутрішніх завдань з демократизації суспільства та створення ефективної й дієвої системи державної влади. Разом з міжнародними партнерами потрібно буде вирішувати завдання створення нових оборонних і безпекових інституцій в Європі та у світі. США, Великобританія, ЄС, Індія, Японія та Китай залишаються перспективними партнерами України на цьому шляху.

 

Схожі публікації