Військові паради: демонстрація сили чи слабкості Росії?
Іван Січень
31 липня ц. р. у Росії пройшли військово-морські паради, присвячені Дню ВМФ. Здавалося б, що тут такого, і навіщо на них звертати увагу, тим паче під час війни? Уваги вони заслуговують, оскільки є одним з елементів неоімперіалістичної політики Росії, спрямованої проти України. За допомогою демонстрації «військової потуги» Росії Кремль намагається залякати всіх, кого він вважає противниками Росії, та підтримати моральний дух російського населення. Втім, на сьогодні військові та військово-морські паради у Росії в першу чергу демонструють її слабкість, а не силу. Доведемо це на декількох прикладах.
На перший погляд, тема військових парадів в Росії є досить далекою від інтересів України. Це зовсім не так. Характер та масштаби таких заходів повністю відображають політику Росії, в тому числі у відношенні нашої держави. Розглянемо згадані питання в історичній ретроспективі, що дозволить краще зрозуміти зв’язок між ними.
Так, в період після Другої світової війни військові паради у колишньому СРСР проводились два рази в рік, а саме — 9 травня в День Перемоги та 7 листопада у річницю «Великої Жовтневої соціалістичної революції» (або — більшовицького перевороту). Після розпаду Радянського Союзу проведення парадів було припинено.
Однак у 1995 році російська влада відновила військові паради на честь Дня Перемоги, що стало наслідком «загравань» тодішнього президента країни Б. Єльцина з комуністичною опозицією. Однак на початку паради в основному проводились у формі проходження ветеранів із відносно незначним залученням військ.
![]() |
![]() |
Парад на Красній площі у Москві на честь Дня Перемоги, 9 травня 1995 року |
З приходом до влади в Росії В. Путіна, який розпочав проведення політики відновлення «великої російської держави» та протистояння із Заходом, паради 9 травня почали набувати все більших масштабів. Цьому сприяло використання Кремлем теми перемоги СРСР у війні з гітлерівською Німеччиною, як чинника консолідації російського населення.
З середини 2010-х років, після першого нападу Москви на Україну та фактичного початку нової холодної війни між Росією та Заходом, військові паради 9 травня наблизились до рівня тих, які проводилися в колишньому СРСР. Таким чином Кремль намагався здійснювати тиск на США і Європу та демонстрував готовність до застосування збройної сили для реалізації своїх інтересів. Водночас посилювалися великодержавні настрої російського суспільства, як підґрунтя для схвалення ним агресії Росії проти України та політики конфронтації із Заходом.
Цікаво, що характер святкування Дня Перемоги у Російській Федерації, як і проведення військових парадів у більшості великих міст країни, набув повної ідентичності з нацистськими акціями у гітлерівській Німеччині в 1930-х роках. Їх спільними рисами стали масова істерія під гаслами реваншизму, експансіонізму та переваги власної нації/країни над усіма іншими, обожнення своїх лідерів і паплюження інших, а також заклики до знищення ворогів, які підкріплювалися мілітаристськими шоу.
![]() |
![]() |
Характер святкування Дня Перемоги у Російській Федерації набув повної ідентичності з нацистськими акціями у гітлерівській Німеччині |
Все це відбувалося і 9 травня 2022 року з низкою особливостей, які були пов’язані з характером поточної ситуації. Насамперед вони стосувалися акцентування святкових заходів на підвищенні рівня підтримки російським населенням тепер вже повномасштабної війни проти України під гаслами «боротьби з нацизмом, фашизмом та націоналізмом», а також «обов’язкової перемоги Росії». Тим самим маскувалися провал російського «бліцкригу» та згладжувався негативний ефект високих військових втрат російських військ в Україні.
Втім, через залучення більшості частин ЗС РФ до війни в Україні, військові паради у Москві та інших російських містах мали значно менші масштаби, ніж у попередні роки. Нестача військових компенсувалася особовим складом поліцейських, пожежних та рятувальних підрозділів, охоронцями в’язниць, а також членами різного роду козачих, молодіжних та інших воєнізованих організацій. Крім того, була максимально збільшена чисельність учасників маршів так званого «Безсмертного полку» з портретами загиблих під час «Великої Вітчизняної війни» та в ході «спеціальної операції» в Україні.
![]() |
![]() |
Акція «Безсмертного полку» в тимчасово окупованому Севастополі, 9 травня 2022 року |
Теж саме можна сказати і про військово-морські паради, присвячені Дню Військово-морського флоту Російської Федерації 31 липня ц. р. Наразі вони в найбільшій мірі відповідають розглянутим тенденціям та сьогоднішній ситуації. Тому розглянемо їх більш детально.
Так, головний військово-морський парад був проведений в акваторії річки Нева у Санкт-Петербурзі. Загалом до нього залучалось близько 40 бойових кораблів, катерів та допоміжних суден, в тому числі фрегат (ракетний корабель) «Адмирал флота Советского Союза Горшков», великий десантний корабель «Минск» зі складу Балтійського флоту; великий десантний корабель «Иван Грен» та підводний човен «Санкт-Петербург» зі складу Північного флоту; фрегат «Адмирал Макаров» зі складу Чорноморського флоту; малий ракетний корабель «Великий Устюг» зі складу Каспійської флотилії. Увечері над містом пролетіло декілька десятків літаків та вертольотів різних типів.
![]() |
Під час головного військово-морського параду у Санкт-Петербурзі, 31 липня 2022 року |
Військово-морські паради проводились також в акваторіях баз Північного флоту (м. Сєвєроморськ), Балтійського флоту (м. Балтійськ), Чорноморського флоту (м. Новоросійськ), Тихоокеанського флоту (м. Владивосток) та Каспійської флотилії (м. Каспійськ), а також в деяких інших російських містах, в тому числі на річках у глибинних районах Росії.
Зокрема, у параді на Новоросійській військово-морській базі, яка є найбільш цікавою для нас з точки зору участі ЧФ РФ у війні проти України, взяли участь понад 30 кораблів, катерів та суден Чорноморського флоту, а також чотири великих десантних кораблі Північного флоту.
![]() |
![]() |
Військово-морський парад у Новоросійську, 31 липня 2022 року |
Як і слід було очікувати, паради проходили під «трендами» війни Росії проти України та російського протистояння із Заходом. При цьому московські пропагандисти намагалися переконати громадськість у «потужності та непереможності» російського флоту, який нібито «переважає» флоти США і НАТО. На підтвердження подібних сентенцій наводилися різні «докази», які становили собою суміш більш-менш достовірних фактів та відвертих фейків.
Свідченням «переваг» ВМФ РФ називалася наявність у нього найбільших у світі атомних підводних човнів з ядерними ракетами на борту. Водночас ніхто жодним чином не згадав, що вони є «найбільшими» лише внаслідок неспроможності російських конструкторів зробити їх меншими. Відтак, ці підводні човни стали більш вразливими для засобів ураження противника.
…ВМФ РФ і надалі залишатиметься незрівнянно слабшим за військово-морські флоти противників Росії… |
В ейфорійному тоні повідомлялося про серійне виробництво Росією нових атомних підводних човнів проєкту 885 типу «Северодвинск», оснащених далекобійними ракетами «Калибр», надзвуковими протикорабельними ракетами «Оникс», а в перспективі — гіперзвуковими ракетами «Циркон». І знову ж таки, ніхто не згадував, що на озброєнні ВМС США вже давно знаходяться набагато кращі підводні човни.
Вихвалювалися дії ВМФ РФ у ході різних військових навчань та патрулювань у морській та океанській зонах. Фантазіям російських пропагандистів просто не було меж. За однією з байок, у 2015 році два російських дизельних підводних човни «налякали американський авіаносець USS Theodore Roosevelt та загнали його в одну із баз Великобританії».
Тут ми маємо показовий приклад відвертої маячні, бо авіаносці ВМС США завжди супроводжуються потужними силами протичовнової оборони, які виявляють російські субмарини за сотні кілометрів і здатні їх уразити на такій же дальності. А навколо Великобританії розгорнута найпотужніша система морської, наземної та повітряної протичовнової оборони.
До того ж Росія взагалі не має власних авіаносців, на відміну від її противників (США, Великобританії, Франції, Італії та Японії). Єдиний зі схожих на них — авіанесучий крейсер «Адмирал Кузнецов» — був безповоротно пошкоджений ще у 2018 році у Мурманську внаслідок падіння баштового крана та затоплення доку, в якому він знаходився на ремонті.
![]() |
Пошкоджений авіанесучий крейсер «Адмирал Кузнецов» після аварії 2018 року |
Згаданий інцидент підтвердив відсутність жодних перспектив у розвитку ВМФ РФ внаслідок деградації його кораблебудівної бази, яка втратила здатність будівництва кораблів класу вище фрегату, і внаслідок західних санкцій вже ніколи не досягне її. Відтак, ВМФ РФ і надалі залишатиметься незрівнянно слабшим за військово-морські флоти противників Росії.
Окрему увагу російські пропагандисти намагалися приділити «успіхам Чорноморського флоту під час спеціальної операції в Україні». Звичайно, такі «успіхи» були… Такі, як нанесення кораблями та підводними човнами ЧФ РФ терористичних ракетних ударів по мирних жителях України, а також участь берегових військ флоту у захопленні острова Зміїний, Херсону, Мелітополя, Бердянська та Маріуполя.
Чого це коштувало Чорноморському флоту РФ ми вже писали у попередніх публікаціях. Згадаймо, що ще в березні поточного року були підбиті чи пошкоджені як мінімум три фрегати ЧФ РФ, в тому числі «Адмирал Макаров». Тоді ж, у найтяжчий для України період війни, в окупованому Росією м. Бердянськ балістичною ракетою «Точка-У» був знищений великий десантний корабель «Саратов». А разом із ним були пошкоджені великі десантні кораблі «Орск» та «Новочеркасск», що зірвало можливість проведення десантних операцій і забезпечення логістики російських військ у Приазов’ї.
У квітні поточного року українським протикорабельним комплексом «Нептун» був знищений флагман Чорноморського флоту Росії крейсер «Москва», що призвело до порушення всієї системи управління, зв’язку та ППО ЧФ РФ у морській зоні. В результаті Росія була змушена відвести свої кораблі на безпечну (поки що!) для них відстань від узбережжя України.
![]() |
![]() |
Пошкоджені та знищені українськими захисниками російські військові кораблі |
Порушена також і система логістики російського флоту у Чорному морі. В травні поточного року поблизу острова Зміїний було підбите новітнє судно постачання ЧФ РФ «Всеволод Бобров», а в червні — морський буксир «Василий Бех». Внаслідок цього, а також постійних ударів ЗСУ по острову Зміїний, російські окупанти залишили його, назвавши це «жестом доброї волі».
Під загрозою ракетних ударів та ударів з БПЛА вже знаходяться і російські військові об’єкти та бази ЧФ РФ в окупованому Криму та Севастополі. Більш того, за ствердженнями загарбників, 31 липня ц. р. український безпілотник завдав удару по штабу Чорноморського флоту в «городе русской славы».
![]() |
За ствердженнями російських загарбників, 31 липня 2022 року український безпілотник завдав удару по штабу Чорноморського флоту в «городе русской славы» |
В ході боїв на півдні України були знищені по два комплекти особового складу 810-ї бригади морської піхоти та 126-ї бригади берегової оборони ЧФ РФ разом із їх командуванням.
Хтось може спитати, до чого тут військово-морські паради в Росії? Вони мають до цього пряме відношення. По-перше, з урахуванням наведених обставин Військово-морському флоту Росії, в особливості — Чорноморському флоту, святкувати немає чого. Замість цього треба замовляти заупокійні молебні. По-друге, Росія нарешті визнала те, що вона нас боїться. Саме тому військово-морський парад у Севастополі був скасований та перенесений до Новоросійська.
![]() |
Військово-морському флоту Росії святкувати немає чого. Замість цього треба замовляти заупокійні молебні |
До речі, ми вже писали про те, що фрегат ЧФ РФ «Адмирал Макаров» брав участь у військово-морському параді у Санкт-Петербурзі. Як ви думаєте, звідки він там взявся? Відповімо. В березні поточного року він був пошкоджений береговою артилерією України. Після невдалих спроб Росії відремонтувати корабель у Севастополі, в травні-червні ц. р. він був відтягнутий буксирами через морські та річкові шляхи всередині Росії на «Северную верфь» у Санкт-Петербурзі. Там пошкоджений фрегат залучили до святкових заходів з метою надання військово-морському параду більш широкої «масовки» через відсутність інших бойових кораблів.
І ще одне питання: звідки взялися на параді у Новоросійську чотири великих десантних кораблі Північного флоту РФ? Ще в лютому 2022 року вони перейшли до Чорного моря для посилення Чорноморського флоту у війні проти України. Після закриття Туреччиною Босфору і Дарданелл для проходу російських військових кораблів вони «застрягли» у Чорному морі, і тепер хіба що можуть брати участь у «святкових заходах».
…Сподіватимемося, що у недалекому майбутньому «последний парад» настане і для всіх збройних сил Росії… |
На завершення статті хотілося б згадати ще один парад, який планувався Росією у Києві після його захоплення російськими військами. Як відомо, Москва планувала зробити це за три дні від початку нападу на Україну. Тому російські загарбники взяли з собою навіть парадну форму. Війна триває вже більш ніж п’ять місяців, а Київ та переважна частина України досі залишається вільними. А от «последний парад» у вигляді траурних церемоній вже пройшов для понад 40 тисяч російських загарбників. Сподіватимемося, що у недалекому майбутньому «последний парад» настане і для всіх збройних сил Росії, включно з її армією і флотом.