Попередні підсумки зустрічі міністрів закордонних справ G20 в Індії
Die Zeit, Німеччина
Активне зовнішньополітичне позиціювання Німеччини триває й на полях щорічної зустрічі міністрів закордонних справ країн найбільш розвинених економік світу G20 в Індії. Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналени Бербок заявила в Індії, що Китай має виступати за збереження миру у всьому світі і не може підтримувати війну росії в Україні.
Німецьке видання Die Zeit надрукувало редакційну статтю з висвітленням позиції міністра Анналени Бербок на цьому традиційному саміті міністрів закордонних справ країн-членів G20. Видання зазначає, що державний секретар США Ентоні Блінкен також попередив Китай щодо неприпустимості постачання летальної зброї до росії.
У зв’язку з чутками щодо постачання зброї з Китаю до росії Анналена Бербок (партія «Зелені») закликала дотримуватись Статуту ООН. З огляду на війну в Україні, у Нью-Делі на особистій зустрічі зі своїм новим китайським колегою Цінь Ганом вона чітко заявила про це. Бербок вважає, що постачання зброї чи товарів, які можуть бути використані як у цивільних, так і у військових цілях, буде «підтримкою агресивної війни, що суперечить міжнародному праву».
На думку Бербок, Китай, як постійний член Ради Безпеки ООН, має зобов’язання «відстоювати мир у всьому світі та не підтримувати агресивну війну, що порушує міжнародне право». У свою чергу, китайська сторона звернула увагу на те, що, «вони не будуть робити нічого, що не було би названо гарною новиною».
Між тим, зазначає німецьке видання, нещодавно з’явилися повідомлення про те, що Китай може надати росії безпілотники для атак на цивільні об’єкти в Україні.
Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок з її китайським колегою Цінь Ганом у Нью-Делі.
Джерело: © Photothek/Imago
Бербок на адресу лаврова: «Припиніть цю війну»
На сьогодні Китай безпосередньо не засудив російське вторгнення в Україну. У першу річницю російського вторгнення Китай представив принциповий документ із позицією Пекіна та закликом до припинення вогню й проведення переговорів. Західні країни скептично поставилися до документа, що містить 12 пунктів, оскільки в ньому не міститься положення щодо виведення російських військ. Україна також відхилила ініціативу Китаю, зазначає Die Zeit, оскільки вона в односторонньому порядку враховує інтереси лише росії.
На початку зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів G20 Анналена Бербок звернулася безпосередньо до міністра закордонних справ росії сергія лаврова з вимогою припинити цю війну: «Припиніть порушувати наш міжнародний порядок. Припиніть бомбардування українських міст і мирних жителів». Підкреслюючи невихованість і недипломатичність дій російського міністра, Бербок зазначила, що «добре, що ви тут, у залі, слухаєте».
Як відомо, на попередній зустрічі G20 минулого року лавров покинув залу засідань міністрів закордонних справ, щоб не слухати критику на свою адресу. Міністр закордонних справ росії тоді розкритикував перелік тем зустрічі. Лавров заявив, що «деякі західні делегації перетворили роботу над порядком денним G20 на фарс, намагаючись звинуватити російську федерацію у своїх економічних невдачах».
У Нью-Делі він заявив, що росія має намір всебічно розширювати співпрацю з Китаєм. Лавров говорив про «далекосяжні плани розвитку нашої (із Китаєм) двосторонньої співпраці». Він зазначив також, що обидві країни є «чинником стабільності в системі міжнародних відносин».
Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок розмовляє зі своєю французькою колегою Катрін Колонна у Нью-Делі. На передньому плані: міністр закордонних справ росії сергій лавров.
Джерело: Florian Gaertner/Imago
Держсекретар США Блінкен: Китай не може «сидіти на двох стільцях»
Державний секретар США Ентоні Блінкен знову попередив Китай щодо неприпустимості постачання зброї до росії. Напередодні, протягом візиту до Узбекистану, що невипадково відбувся практично водночас із самітом G20, він заявив, що такий крок мав би серйозні наслідки для Китаю. Блінкен назвав план Китаю з 12 пунктів нереалістичним. Головний дипломат США заявив, що Китай не може «сидіти на двох стільцях», коли йдеться про російську агресію в Україні, оскільки «не можна висувати мирні пропозиції, з одного боку, а з іншого — роздмухувати вогонь, який розпалила росія».
* * * * *
Саміт в Індії ще не закінчився, але його прояви підтверджують намір вищого керівництва Німеччини займати проактивну позицію серед світових лідерів. Привертає увагу як агресивна тональність виступу Анналени Бербок, так і сам факт її звернення до офіційного представника Китаю з вимогою політичного характеру, як рівного з рівним. Таке позиціонування Бербок може свідчити як про офіційну позицію Німеччини щодо Китаю, так і про намагання особисто Бербок позиціонувати себе потужним політиком правлячої коаліції Німеччини, яка здійснює тиск на партнерів за кордоном.
Очевидно також, що вимоги, сформульовані у закликах Бербок, спрямовані і на внутрішнього споживача у Німеччині. Така манера спілкування федерального міністра закордонних справ Німеччини з китайським колегою свідчить про намагання розмовляти з Китаєм як з рівним партнером за світовою потугою і можливостями, що є наразі явним перебільшенням. Водночас такі заяви підтверджують наміри Німеччини увійти до клубу лідерів нового світоустрою з позиції ефективної сили, що впливатиме на глобальну розстановку сил і матиме відповідні перспективи.
Підготував Сергій Польовик