Проти хіджабу. Чому спалахнули протести в Ірані й чи зможуть іранки вибороти собі права

Чому спалахнули протести в Ірані

09.10.2022 р. «Frankfurter Allgemeine Zeitung», Німеччина

Актуальні події міжнародного життя, зокрема пов’язані з проведенням саміту керівників держав та урядів від 44 європейських держав у новому форматі, ініційованому президентом Франції Еммануелем Макроном, не залишили поза увагою заяви Федерального міністра закордонних справ Німеччини Анналени Бербок щодо загострення ситуації в Ірані. Ситуація у недемократичній державі раптово загострилася у зв’язку з виступами молодих жінок та студенток в Ірані, які виступили з протестами проти вбивства місцевою поліцією їх ровесниці, яка, начебто, дозволила собі носити обов’язкову хустку не так, як це предписано правилами ісламу. Виступи протестів на вулицях Тегерану стали несподіванкою для режиму та засвідчили, наскільки крихкою може бути уявна стабільність диктаторського режиму.

Впливове щоденне видання Німеччини «Frankfurter Allgemeine Zeitung» 9 жовтня ц. р. надрукувало редакційну статтю з посиланням на агентство новин dpa щодо різкої позиції німецького зовнішньополітичного відомства на останні події в Тегерані. Зокрема, видання зазначає, що представниця у коаліційному уряді Німеччини від партії «Зелені» Анналена Бербок оголосила запровадження нових санкцій проти Ірану. В інтерв’ю для видання «Bild am Sonntag» міністр заявила, що у відповідь на чергові акції терору проти громадян в Ірані, які виступають з протестами проти свавільства та приниження людей в країні, насамперед жінок у боротьбі за їх права, Німеччина  запроваджує санкції проти режиму. Анналена Бербок  повідомила, що «ми подбаємо про те, щоб ЄС наклав заборону на в’їзд осіб, відповідальних за ці жорстокі репресії, і заморозив їхні активи в ЄС».

Вона виступила з різкою критикою уряду в Тегерані. «Той, хто б’є жінок і дівчат на вулиці, викрадає людей, які хочуть лише жити вільно, свавільно арештовує їх і засуджує до смерті, знаходиться на неправильному боці історії».

Анналена Бербок заявила, що вигукування людей на вулицях були дуже голосними, але режим у Тегерані продемонстрував себе глухим до них.

Політик від партії «Зелені» пообіцяла народу Ірану, що солідарність з ним не зменшиться. Член коаліційного уряду, Вільна демократична партія Німеччини (FDP), також висловилася за подальші санкції проти Тегерана. Як повідомляє видання «Bild am Sonntag», президія партії лібералів закликала Федеральний уряд Німеччини вжити подальших заходів проти Ірану, навіть, якщо необхідно, без участі ЄС, разом з іншими  країнами Європи, що підтримують таку позицію.

Видання повідомляє, що по всій країні тривають виступи протесту, на вулицях  лунають вигуки жінок та тих, хто їх підтримує, які скандують «жінки, життя, свобода»» та «смерть ісламській республіці!»

Демонстрації протесту жінок у Тегерані.
Фото: EPA

Виступи протесту охопили вже вісімдесят міст Ірану, вони вирують у всіх соціальних прошарках іранського суспільства, незалежно від мовних кордонів. Іранки, курдки, белуджистанки спільно борються проти панування влади мулл, за підтримки представників членів своїх родин та зовсім чужих людей.

Протестні виступи жінок за свої права в Ірані підтримують демократичні суспільства в Європі, зокрема в Німеччині.

Постріли пейнтбольними патронами

Ібрагім Раїсі

Тим часом політичне керівництво Ірану провело екстрену нараду. Згідно з інформацією офісу президента Ірану, на нараді були присутні президент Ібрагім Раїсі (Ebrahim Raisi), спікер парламенту та голова судової влади країни. У спільній заяві для преси офісу президента в неділю 09 жовтня ц. р. вони закликали народ зберігати національну єдність і виступити проти «ворожих змов» ворогів ісламської системи.

Щоденна опозиційна і реформістська газета Ірану Schargh повідомила в неділю, що два канали державного мовника IRIB були зламані хакерами. За повідомленнями Schargh, випуски новин на двох каналах були ненадовго перервані в суботу ввечері, були показані фотографії деяких жінок, які загинули під час протестів. На телеекранах було також продемонстровано гасло «Вставай і приєднуйся до нас». Зазначається, що за злом телеканалів знову несе відповідальність група Anonymous, яка раніше вже зламувала інформаційні ресурси різних органів влади Ірану за останні кілька тижнів.

Іранські школярки зняли хіджаби та вийшли на протести.
Джерело: https://ua.korrespondent.net/

За словами очевидців, протести тривали і в ніч на неділю 9 жовтня ц. р. Повідомляється, що з обох сторін значно зросла готовність до застосування насильства. Стало відомо, що поліція не тільки застосувала проти демонстрантів сльозогінний газ, але й стріляла в них пейнтбольними патронами. Повідомляється, що демонстранти закидали поліцейських пляшками із запальною сумішшю та підпалили автомобілі мобільних поліцейських патрулів. Стало відомо також, що молодого водія застрелили в голову під час демонстрації в місті Санандадж (Sanandadsch) на заході Ірану. Поліція заявила, що його застрелили протестувальники, які, у свою чергу, у смерті юнака звинуватили поліцію.

Протести в Ірані тривають вже тижнями

Махса Аміні, активістка в Ірані, яку 16 вересня ц. р. вбили у поліції нравів у Тегерані.
Фото: з відкритих джерел

В Ірані вже близько трьох тижнів тривають масові протести проти смерті Махси Аміні (Mahsa Amini). Молода курдка померла 16 вересня ц. р. після того, як за три дні перед тим була арештована в Тегерані за звинуваченням у носінні хіджабу не відповідно до правил. За словами активістів, під час затримання її побили у відділку поліції моралі і вона померла від травми голови. Поліція заперечує будь-яку відповідальність за смерть молодої жінки.

За даними спостерігачів, у зв’язку з протестами загинуло щонайменше кілька десятків людей, ще більше поранено.

Виступи жінок за свої права в Ірані свідчать про визрівання соціального протесту у країні, яка відстоює жорстке дотримання законів ісламу, насамперед нерівноправ’я жінок та традиційно застосовує державний репресивний апарат для придушення ознак демократії.

Спалах протестів в Ірані можна екстраполювати на внутрішньополітичну ситуацію в його союзниці та партнері Росії, яка веде неспровоковану агресивну війну в Україні. Негаразди та військові поразки росіян на фронті, успіхи та перемоги ЗС України створюють у російському суспільстві стан тривоги та неспокою, стимулюють визрівання протестних рухів та поступових масових бунтів. Зв’язок обох диктаторських режимів між собою та їх об’єднання навколо непримиренного протистояння з демократичним світом, зокрема зі США, створює передумови до остаточного розпаду російської недоімперії та повалення в Ірані її партнерського диктаторського режиму релігійних фанатиків. Підтримка країною-агресором Росією намірів Ірану створити власну ядерну бомбу та продаж Тегераном Росії ударних безпілотників, що завдають удару по об’єктах в Україні, закріплюють за Росією статус країни-ворога та терориста, а Іран переходить до переліку недружніх Україні держав, з якими не підтримуються дипломатичні відносини.

Позиція офіційної Німеччини залишається виваженою та прогнозовано рішучою, спрямованою на підтримку протестних виступів жінок в Ірані та дотримання у цій країні прав і свобод людини.

Геополітичні інтереси та пріоритети Росії та Ірану, на протилежність країнам ЄС, залишаються недемократичними та імперськими, орієнтованими на отримання переваг та цілей національних інтересів цих двох країн шляхом застосування ними застарілих способів грубої сили, ядерного шантажу та руйнування стабільності у світі.  Такі амбіції приречені на провал, режими будуть зруйновані, а на держави чекає або руйнування, або докорінна перебудова всієї політичної системи. Війна Росії проти України зачіпає інтереси обох режимів, створюючи додатковий тиск на них та сприяє їх руйнації.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/proteste-in-iran-baerbock-kuendigt-weitere-sanktionen-an-18373559.html

Схожі публікації