Про що сьогодні заявляють у Німеччині з приводу «Північного потоку-2»

Росія може використати цей проект в якості «казус беллі» для початку цивілізаційної війни проти решти світу

 

 

Neue Zürcher Zeitung, Швейцарія

Швейцарська газета Neue Zürcher Zeitung оприлюднила матеріал стосовно заяв у Німеччині про скандальний трубопровід «Північний потік-2». Примітно, що автори статті посилаються на інформацію, яка надійшла з урядових та парламентських кіл Німеччини після нещодавнього віртуального раунду переговорів між лідерами Німеччини, Франції та Росії.

У швейцарському виданні йдеться, зокрема, про те, що координатор федерального уряду Німеччини з питань трансатлантичного співробітництва, представник партії «Християнсько-демократичний союз» та депутат Бундестагу Петер Байєр вимагає призупинити будівництво газогону, що вже став серйозним каменем спотикання для перезавантаження трансатлантичних відносин. Адже США очікують, що Німеччина не лише змінить власну риторику, але й робитиме щось конкретне. Наприклад, вважає політик, запровадить мораторій на таке будівництво. Сподівання певних німецьких кіл, що суперечки навколо майже добудованого газогону для транспортування російського газу до Німеччини ослабнуть внаслідок зміни адміністрації у США, не виправдовуються. Адміністрація Дж. Байдена хоча й веде переговори з цього приводу більш стримано, проте, як і колишня адміністрація Д. Трампа, не схвалює такого будівництва, і не зважає на аргументацію Німеччини про винятково «економічний» характер проекту.

Координатор федерального уряду Німеччини з питань трансатлантичного співробітництва Петер Байєр

Державний секретар США Ентоні Блінкен під час свого першого візиту до Європи на зустрічі зі своїм німецьким колегою Гайко Маасом також гостро критикував «Північний потік-2». Газогін, вважає Е. Блінкен, розділяє Європу, а Росія, всіляко маніпулюючи цим проектом, ставить під сумнів задекларовані Європою цілі енергетичної безпеки.

Президент США Дж. Байден давно дав зрозуміти, що вважає «Північний потік-2» нікчемною ідеєю. На цій зустрічі з Г. Маасом в кулуарах засідання міністрів оборони країн-членів НАТО Е. Блінкен підтвердив цю позицію, а також чітко заявив, що компанії, які беруть участь у будівництві газогону, ризикують підпасти під санкції США. Однак, за його словами, хоча спостерігається «реальна різниця в думках» з Німеччиною, але це не заважатиме співпраці у багатьох інших сферах.

Державний секретар США Ентоні Блінкен вважає, що «Північний потік-2» розділяє Європу

У виданні Neue Zürcher Zeitung нагадують, як прем’єр-міністр України Денис Шмигаль ще напередодні конференції міністрів закордонних справ ЄС 22 березня ц. р. відповідаючи на запитання журналістів Handelsblatt, застерігав про негативні наслідки втілення проекту цього газогону. Росія, казав він, дістане змогу заробляти більше коштів, а її влада вкладатиме їх у агресію проти України. Тобто, за допомогою такого газогону Європа посилює російську агресію. Хіба це відповідає інтересам ЄС? Д. Шмигаль очікував, що міністри закордонних справ ЄС будуть одностайні у своєму зверненні до Москви, підкріпленому чіткішими та жорсткішими застереженнями.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль застеріг представників ЄС щодо негативних наслідків будівництва «Північного потоку-2»

…Конгресмени США застерігають адміністрацію Дж. Байдена від укладення з Німеччиною «угоди через чорні двері»…

Конгресмени-представники Республіканської партії США застерегли адміністрацію Дж. Байдена щодо неприпустимості укладення з Німеччиною «угоди через чорні двері». У листі до держсекретаря Е. Блінкена, опублікованому 8 березня ц. р., вони вимагають включити до санкційного списку інші компанії, які ще беруть участь у проекті. Поки що санкції США стосуються лише російської компанії «КВТ-Рус», яка експлуатує судно-укладальник труб «Фортуна». Республіканці підозрюють, зазначає Neue Zürcher Zeitung, що адміністрація Дж. Байдена може відмовитися від обіцянок застосувати санкції. Наприклад, у випадку, якщо Німеччина братиме на себе відповідні зобов’язання та пообіцяє інвестиції для європейської енергетичної інфраструктури. Така угода не тільки піде у розріз з безпекою США та Європи, але й «відверто образить Конгрес США», йдеться в листі конгресменів.

Що ж до європейських компаній, то вони вже відмовляються від участі у проекті «Північний потік-2» через можливі санкції США. Навіть якщо

…Щонайменше 18 європейських компаній вже відмовилися від участі в проекті газогону або висловили готовність вийти з нього…

адміністрація США до цього часу запровадила санкції лише проти російської компанії «КВТ-Рус», але цілком очевидно, що й цього для європейців достатньо, щоб зрозуміти серйозність намірів Вашингтону. У доповіді держдепартаменту США до Конгресу, що раніше не була публічною, йдеться по щонайменше 18 європейських компаній, які вже відмовилися від участі в проекті газогону або висловили готовність вийти з нього. За повідомленнями ЗМІ, до переліку входить швейцарська страхова компанія Zurich Insurance Group. Більшість з решти компаній є страховими компаніями, що базуються у Великобританії. Також названі Axa Group, що базується в Парижі, німецький страхувальник Munich Re Syndicate Ltd. та німецький постачальник промислових послуг Bilfinger. Держдепартамент США повідомив, що компанії, які займаються потенційно підсанкційною діяльністю, у полі зору США та ризикують підпасти під дію обіцяних санкцій.

* * * * *

Очевидно, що поле діяльності всіх сторін, задіяних чи зацікавлених у роботі з проектом «Північний потік-2», скорочується разом з наближенням до завершення будівництва трубопроводу. Дещо насторожують останні політичні заяви німецького уряду та відмова Берліну підтримати заборону проекту, посилаючись на його лише «економічний» характер. Та і згаданий віртуальний саміт відбувся без участі українського президента і під час загострення військово-політичної обстановки поблизу лінії розмежування сторін на сході України. Вірогідно, що й посилення угруповання ЗС Росії на її західних кордонах, у Білорусі та в окупованому Криму можуть бути пов’язані із завершенням термінів будівництва газогону. Навіть не зважаючи на санкції США, Росія має достатній привід для використання цього проекту в якості «казус беллі» (casus belli) для початку цивілізаційної війни проти решти світу.

Для будівництва останніх кілометрів «Північного потоку-2» має прибути російський укладальник труб «Фортуна»

Боротьба за сфери впливу серед кланів у Кремлі обумовлюють або прийняття в Росії критичної «войовничої» стратегії, зважаючи на підходи В. Путіна до ведення міждержавних стосунків, або перемогу більш поміркованих сил, що забезпечить відносно спокійний трансфер влади у Росії. «Північний потік-2» та Україна перебувають у центрі теперішніх і майбутніх подій, але не є головними визначальниками та імперативом у такому процесі.

 

Схожі публікації