Мобілізація в Росії. Проблеми та перспективи

Іван Січень

 

 

З початку вересня 2022 року українські війська продовжують проведення контрнаступу практично на всій лінії фронту. За його результатами вже звільнена майже вся територія Харківської області, а також низка населених пунктів у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях. При цьому Росія з її «другою армією у світі» ніяк не може запобігти наступу українських сил, а російські війська поступово відходять зі своїх позицій в Україні. Більш того, в результаті невдалих для них боїв ЗС РФ значною мірою втратили свій потенціал, що змусило президента РФ В. Путіна оголосити часткову мобілізацію в країні. Втім, призови резервістів, як і псевдореферендуми на окупованих територіях нашої держави, навряд чи допоможуть Росії у її війні проти України. З огляду на особливу актуальність згаданих питань розглянемо їх більш детально.

 

За оцінками експертів американського Інституту вивчення війни (ISW), Кремль не може створити мобілізаційний резерв навіть низької якості. Російська мобілізаційна система щосили намагається виконати завдання, поставлене президентом РФ В. Путіним, однак скоріш за все не зможе цього зробити. Насамперед така ситуація обумовлюється неспроможністю російської влади швидко вирішити фундаментальні та системні проблеми, пов’язані з призовом військовозобов’язаних.

…Попри плани призову 300 тис. осіб, проведення мобілізації навряд чи дозволить суттєво посилити ЗС РФ, принаймні у найближчій перспективі…

Основною зі згаданих проблем є небажання більшості з резервістів воювати в Україні. Дане питання набуло особливої гостроти через масові втрати серед російських військовослужбовців на фронті. За даними Генерального штабу ЗС України, кількість загиблих солдат та офіцерів в армії противника вже перевищила 56 тисяч. А поранених, як мінімум, втричі більше. І це дійсно так, а не перебільшення. Попри заборону на розголошення інформації стосовно втрат в Україні, регіональні ЗМІ Росії систематично публікують не менше декількох десятків некрологів на день. Причому повідомляється лише про окремі випадки, а насправді їх набагато більше. А загиблих в боях з числа примусово загнаних до збройних формувань «Л/ДНР» взагалі ніхто не рахує.

Не додає бажання служити в російській армії невиконання владою своїх зобов’язань стосовно соціального забезпечення військовослужбовців, виплат грошових компенсацій за поранення чи загибель на фронті. Російська влада економить кошти та робить все для того, щоб нікому нічого не платити.

В російських госпіталях всіма можливими способами намагаються уникнути видачі довідок про поранення, які дозволяють отримувати компенсації або звільнятися зі служби. В деяких госпіталях, зокрема, у м. Ростов-на-Дону та в Ростовській області, поранених взагалі відмовляються приймати та відправляють назад на фронт. І вже повним абсурдом та знущанням є вимоги довідок з українських медичних закладів у тих російських військовослужбовців, які пораненими потрапили у полон, а потім були обміняні.

…Мобілізація підриває морально-бойовий дух особового складу кадрової російської армії…

Звичайно, що резервісти всіляко намагаються уникнути мобілізації, в тому числі шляхом самокаліцтв. Найбільш розповсюджений спосіб — ламання рук, що вже роблять навіть жінки своїм чоловікам. Інші призовники нищать свої військові квитки, ховаються від військкоматів чи взагалі намагаються виїхати з країни. Так, після оголошення призову були розкуплені всі квитки на найближчі рейси із Росії до безвізових країн, зокрема Туреччини, Вірменії, Білорусі та Азербайджану. На кордонах з Білоруссю, Фінляндією, Азербайджаном і Грузією утворились величезні автомобільні черги.

Втім, російські військові комісаріати не збираються йти на поступки та займають непоступливі позиції. Так, через перелом руки можна отримати відстрочу від призову максимум на декілька місяців. А якщо буде доведений навмисний характер ушкодження, людина притягатиметься до кримінальної відповідальності. Стверджується також про марність спроб ухилення від мобілізації шляхом знищення військових квитків і паспортів, оскільки вони можуть бути швидко відновлені. Вводяться заборони на виїзд чоловіків призовного віку із регіонів їх постійного проживання та за кордон.

Окрім визначених категорій резервістів, мобілізації підлягають також транспортні засоби, в тому числі приватних компаній, підприємств та осіб. Мова йде про вантажні та легкові автомобілі, мотоцикли, трактори, причепи, дорожньо-будівельну та вантажно-розвантажувальну техніку, заправне обладнання.

При цьому мобілізаційні заходи в Росії мають вкрай неорганізований характер. Медичні огляди фактично не проводяться. Повістки отримують навіть люди з важкими хворобами та інвалідністю, а їхні довідки із медичних закладів не визнаються. Військові частини до приймання мобілізованих неготові. Не вистачає приміщень для їх розміщення, бракує необхідного побутового майна та харчів. Внаслідок цього люди змушені по декілька діб спати в автобусах та харчуватись, як доведеться. Мобілізованих переміщують з однієї частини до іншої, і ніяк не можуть нормально влаштувати.

…Російська пропаганда вже не працює, а режим Путіна слабшає з кожним днем і наближається до краху…

Хвиля обурення у російському суспільстві вже перекинулася з соціальних мереж на вулиці. Протягом останніх днів акції протестів відбулись у Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську, Іркутську, Махачкалі, Улан-Уде та в інших містах РФ. Вони жорстко розганяються поліцією. Лише з 22 по 25 вересня ц. р. було затримано більше 800 осіб. Активізувалися підпали військкоматів та адміністративних будівель.

Крім того, мобілізація підриває морально-бойовий дух особового складу кадрової російської армії. Солдатам та сержантам примусово продовжують терміни контрактів і забороняють відпустки. Через нестачу коштів затримуються виплати грошового утримання.

При цьому на думку військових аналітиків, попри плани призову 300 тис. осіб, проведення мобілізації навряд чи дозволить суттєво посилити ЗС РФ, принаймні у найближчій перспективі. Серед причин зазначеного — небажання більшості резервістів воювати в Україні, необхідність часу для відновлення їх навичок та створення нових підрозділів і угруповань військ, а також нестача озброєнь.

Загострення ситуації довкола мобілізаційних заходів визнається навіть у Кремлі. Прессекретар президента РФ Д. Пєсков «здивований неадекватною реакцією громадян на призов резервістів. Тим паче, що вся необхідна інформація щодо нього надається міністерством оборони у ЗМІ». За оцінками експертів, наведені обставини свідчать про те, що російська пропаганда вже не працює, а режим Путіна слабшає з кожним днем і наближається до краху.

 

Схожі публікації