Політичний портрет канцлера Німеччини

Зростаючі сумніви у провідній силі Олафа Шольца

17.06.2022 р. «Neue Zürcher Zeitung», Швейцарія

До політичного портрету канцлера Німеччини з погляду експерта Швейцарії

Відбувся візит до України делегацій високих представників країн Євросоюзу, а саме президента Франції Франсуа Макрона, Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца, прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі та президента Румунії Клауса Йоганніса.

У четвер Київ відвідали глави держав і урядів Франції, Італії, Румунії та Німеччини.
Джерело: «Neue Zürcher Zeitung», фото Alexey Furman / Getty, https://www.nzz.ch/

Одним з авторитетних аналітиків, які висловилися за наслідками відвідин України європейськими лідерами, є головний редактор Швейцарського видання «Neue Zürcher Zeitung» Ерік Гуйєр (Eric Gujer). Основна увага в його статті від 17 червня ц. р. приділена особі Федерального канцлера Німеччині Олафа Шольца, навколо якого давно точаться суперечки і гостра критика за його нерішучість з виділенням важкого озброєння на підтримку України. Увага до особистості Олафа Шольца не випадкова, оскільки від його успіхів на посаді керівника уряду найбільш економічно розвиненої держави Євросоюзу залежить як майбутнє самої Німеччини, так і країн, що входять до орбіти її впливів. Зокрема, й України.

Останнім часом стійкість правлячої коаліції Німеччини, Соціал-демократичну партію якої представляє Шольц, піддається сумніву, як і власне зовнішня політика Федерального канцлера у часи війни Росії проти України. Нові екстремальні виклики для лідера сучасної Німеччини, у поєднанні з політичними партійними інтересами, застарілими егоїстичними підходами канцлерів-попередників до забезпечення обороноздатності Німеччини та їх надмірне покладання на США, які, як вважалося, повинні були захищати всіх у Європі, виявилися для Олафа Шольца надмірними. Наразі Шольц демонстративно намагається вжити заходів у міжнародній політиці та демонструє відданість Німеччини європейській єдності, що повинно переконати партнерів в її надійності і стабільності раніше досягнутих домовленостей. Візит до України разом з лідерами інших європейських держав мав підтвердити таку позицію Шольца, дезавуювати негативні враження від його нерішучої політики з наданням важкого озброєння для України.

 Олаф Шольц в одному з передмість Києва.
Джерело: Jesco Denzel / Bundesregierung via Getty

 Основне правило для політиків, зазначає автор дослідження, вимагає від них ніколи не дозволяти зловити себе на брехні. Олаф Шольц мав би знати це правило, зазначає автор. Раніше Федеральний канцлер Німеччини заявив під час візиту до Литви, що Німеччина є одним із «найважливіших військових прихильників України». Федеральний уряд, за його словами, постачає Києву зброю «у дуже великих обсягах». Цю заяву можна охарактеризувати як надмірно професійне розуміння політиком реальних подій або, якщо менш ввічливо, то як обман чи відверту неправду.

Як би його не називали, таке твердження Шольца не відповідає дійсності, адже США, Великобританія та Польща підтримують Київ набагато більше, ніж Німеччина. Важкі системи зброї, які обіцяв Шольц, дотепер до України ще не надійшли.

Перш за все, партнери по НАТО зазвичай надають прозору інформацію про свої поставки зброї. Федеральний уряд Німеччини навпаки донедавна мовчав і лише зараз розкриває деталі у відповідь на національний та міжнародний тиск. Повний збій у комунікації із суспільством є основною причиною кризи канцлера, зазначає швейцарське видання.

Поїздка Шольца до Києва є визнанням того, що Відомство Федерального канцлера Німеччини зараз оцінює ситуацію саме таким чином. Однак усі обіцянки допомоги Україні з боку Шольца мають той недолік, що вони сприймаються як антикризовий піар, а не як продумана політика. Канцлер перебуває під тиском обставин і намагається завоювати позиції за допомогою ефективного медіа-заходу, зазначає видання.

Політичний професіонал діє як новачок в умовах кризи в Україні

Щойно ім’я Шольца з’являється під час переговорів з іноземними учасниками, зазначає «Neue Zürcher Zeitung», виникають два запитання: чому він, досвідчений політичний професіонал, виглядає так слабко в перші місяці війни в Україні? А також, чому він, після його вступної промови про поворотний пункт в політиці Німеччини, дозволяє сприймати себе як нерішучого політика, не здатного прийняти відповідальні рішення і навіть як п’яту колону Кремля?

Канцлер Олаф Шольц пообіцяв надати Україні важке озброєння.
Джерело: «Neue Zürcher Zeitung», фото Valda Kalnina / EPA, https://www.nzz.ch/

Такі гострі запитання на адресу канцлера зрозумілі, зазначає видання, адже громадськість знайомиться з новою стороною особистості Олафа Шольца. Він був відомий тим, що зберігав контроль над своїми висловлюваннями і мислив стратегічно. Тепер він втратив контроль над подіями і вчинками. У часи війни в Україні він виглядає політичним новачком, який намагається встигнути за подіями.

Це викликає підозру, що канцлер перевантажений, що він належить до того не дуже рідкісного виду лідерів, які добре виступають у другому ешелоні політиків, перебуваючи на посаді міністра чи прем’єр-міністра федеральної землі чи уряду міста, але вже не справляються зі своїми завданнями, коли призначаються на перші посади в державі. У будь-якому випадку, його Соціал-демократична партія СДП не вважала його гідним першої посади в партії. Проте, виборці вирішили більш милосердно.

Поки що рано відповідати на такі гострі запитання, адже канцлер перебуває на посаді лише півроку. Якщо шукати причини невдалого старту, завжди виникає проблема спілкування. Шольц завжди неохоче висловлювався публічно. Легендарним вважається його односкладове, схоже на мову робота інтерв’ю, яке принесло йому прізвисько «Шольцомат». Він рідко був переконливим оратором та виглядав завжди сухим у спілкуванні великих груп людей. Він є не емоційним політиком, залежним від настрою, а тверезим поміркованим аналітиком.

Ангела Меркель також була неактивним канцлером, вважає автор дослідження. Але коли вона відчула, що їй загрожує втрата підтримки, вона вийшла на публіку, насамперед на популярному телевізійному ток-шоу з Енн Вілл (Anne Will). Під час фінансової кризи вона звернулася безпосередньо до громадян з відвертим емоційним закликом і попросила їх зберігати спокій.

Шольц, навпаки, вважає, що чим менше він говорить, тим важливіші його заяви. Але така стратегія може працювати в звичайний час. У надзвичайній ситуації першої великої війни в Європі за вісімдесят років він повинен був би пояснити позицію Німеччини всередині країни та за кордоном. Але йому не хотілося цього робити.

Син міністра оборони ФРН похвалився, що мама покатала його на гелікоптері.
Джерело: «ИА Красная Весна», https://rossaprimavera.ru/

Порожнеча у стані Шольца стала ще більш відчутною, коли також зникла з публічного поля Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht). Вона не відповідає своїй посаді, і навіть не через недоречну справу з використанням державного вертольоту для перевезення її сина, а тому, що їй, очевидно, не вистачає основної умови, що існує для кожного успішного міністра, а саме, інтересу до власного міністерства.

Навіть успішний генеральний директор компанії (СЕО) може припуститися помилок, коли справа доходить до підбору персоналу. Проте, він залишається успішним, якщо виправляє власні помилки. У політиці діють інші закони, ніж у бізнесі. Але навіть там утримання на роботі занадто перевантажених і неефективних співробітників рано чи пізно буде визнане як слабкість керівництва.

Тим часом, мова йде вже не про зовнішню політику, а про канцлера як особистість

Шольц не заперечує відсутності його лідерства. Він вважає за краще орієнтуватися на Ангелу Меркель, зокрема й у питаннях внутрішніх коаліційних суперечок. Вона стоїчно витримала всі суперечки під час свого перебування на посаді канцлера Німеччини. Водночас, як лідер партії, вона усунула достатню кількість опонентів, щоб не створювати враження, що вона відчуває якісь вагання. Якщо Шольц хоче, щоб його сприймали серйозно, йому в якийсь момент доведеться подати особистий приклад.

Шольц повільно прокидається

Шольц прийшов до парламенту країни через десять років після об’єднання Німеччини. Німецьке питання, як тоді здавалося, нарешті було вирішене. Країна, що постійно перебувала між інтересами Заходу і Сходу, вважала, що нарешті знайшла своє місце. Тоді молоді депутати Бундестагу від Соціал-демократичної партії Німеччини, зокрема й Шольц, вимовляли як мантру фразу: «Не можна виграти вибори зовнішньою політикою». Їх цікавили бізнес, фінанси, соціальні справи чи здоров’я. Насправді, великі битви в цих галузях точилися в нульові роки, зокрема за програму Шредера на 2010 рік.

Тим часом Шольц починає прокидатися. Візит до Києва є яскравим свідченням цього. Канцлер бореться за свою зовнішньополітичну репутацію. Водночас, зазначає головний редактор «Neue Zürcher Zeitung», одного цього буде вже недостатньо, щоб розвіяти сумніви щодо його лідерства.

На Сході для таких випадків існує мудрість: хто приходить занадто пізно, той буде покараний життям.

https://www.nzz.ch/meinung/scholz-in-kiew-ist-der-deutsche-kanzler-seinem-amt-gewachsen-ld.1689091?reduced=true

У заголовку матеріалу зображення з сайту «НВ»
«Нерішучість висловлювань Шольца про війну в Україні шкодить іміджу Німеччини — The Economist»,
Фото:REUTERS/Johanna Geron, https://nv.ua/

Схожі публікації