Після російського вторгнення в Україну зросли побоювання, що Китай може застосувати подібне насильство проти Тайваню

Погрози нового міністра оборони КНР щодо вторгнення на Тайвань

 

Die Zeit, Die Welt, Німеччина

На тлі війни росії в Україні увага політичних експертів та аналітичних центрів постійно привернута до Китаю, як до країни, що є екзистенційним суперником найбільшого партнера України — США, та потенційним агресором проти острівного Тайваню.

Пов’язаність подій у війні в Україні та прихованих стратегічних цілей Китаю щодо демократичного Тайваню примушує аналітиків уважно слідкувати за виступами на міжнародній арені перших осіб Китаю та його політичних представників. Адже успіх росії у війні проти України розв’яже руки Китаю та створить прецедентні умови для силового захоплення Пекіном буремної демократичної країни — Тайваню. Розв’язання війни проти Тайваню, зважаючи на позицію США та їх намір захищати демократичну державу військовою силою, загрожує дестабілізацією ситуації загалом у Азійсько-Тихоокеанському регіоні та матиме перспективи переростання регіонального конфлікту у глобальну війну.

Проголошену мету Пекіна щодо підкорення Тайваню та його анексії нещодавно підтвердив новий міністр оборони КНР Лі Шанфу. 12 березня ц. р. Всекитайські збори народних представників КНР затвердили генерала Лі Шанфу, якому 65 років та який перебуває під санкціями США за співпрацю з РФ, на посаді міністра оборони КНР. Санкції США проти Лі Шанфу були запроваджені у зв’язку зі службовою діяльністю нового міністра оборони на попередній посаді, пов’язаній із розробками нових систем озброєння та закупівлею у росії зенітних ракетних комплексів С-400, сучасних літаків Су-35 та інших систем озброєння.

Новий міністр оборони Китаю Лі Шанфу у Сінгапурі.
Джерело: © Singapore Ministry of Defence/Handout/Reuters

Наразі, як повідають у редакційних статтях німецькі впливові видання Die Zeit та Die Welt, новий китайський міністр оборони виступив із публічними погрозами анексувати Тайвань. Він заявив, що «Китай має бути єдиним» і ніколи не обіцятиме утримуватися від застосування військової сили. Напередодні Азійської конференції з питань безпеки «Діалог Шангрі-Ла» в Сінгапурі генерал Лі Шанфу заявив, що Китай прагне до мирного «возз’єднання», але не дозволить правлячій «Демократичній прогресивній партії» Тайваню домагатися незалежності.

Китайські державні ЗМІ цитують слова Лі Шанфу, наголошуючи на твердженні Китаю, що «Ми ніколи не обіцятимемо утримуватися від застосування сили. Китай має об’єднатися». Новий міністр оборони Китаю, який вперше бере участь у безпековому діалозі, також заявив, що «Керівництво Китаю буде рішуче захищати національний суверенітет і територіальну цілісність». До участі у форумі в Сінгапурі, зазначають німецькі видання, також прибув федеральний міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Довідково:

Азійський саміт з безпеки «Діалог Шангрі-Ла» (Shangri-La-Dialog) — щорічний міжурядовий безпековий форум, що проводиться незалежний аналітичним центром «Міжнародний інститут стратегічних досліджень» (International Institute for Strategic Studies, IISS), в якому беруть участь міністри оборони, постійні керівники міністерств оборони та інші військові керівники 28 держав Азійсько-Тихоокеанського регіону. Форум отримав свою назву від готелю «Шангрі-Ла» (Shangri-La Hotel) у Сінгапурі, де він проводиться від 2002 року.

Саміт служить майданчиком для обговорення найважливіших політичних питань, а також питань у галузі оборони та безпеки в регіоні.

Цього року форум відбувається 2–4 червня у місті-державі Сінгапур. Участь у безпековому форумі «Діалог Шангрі-Ла» від України бере міністр оборони Олексій Резніков. Він у перший день роботи форуму зустрівся із сінгапурським, австралійським, новозеландським колегами, а також з главою Пентагону.

Байден пообіцяв надати допомогу Тайваню в разі нападу Китаю

Пекін розглядає демократичну острівну республіку з її нинішніми 23 мільйонами жителів як частину Китайської Народної Республіки. Однак насправді Тайвань вже понад 70 років має незалежний уряд. Після російського вторгнення в Україну, зазначає Die Zeit, зросли побоювання, що Китай може застосувати подібне насильство проти Тайваню.

Сполучені Штати Америки взяли на себе зобов’язання забезпечити здатність острова захищати себе, що досі передусім означало постачання озброєнь. Проте президент США Джо Байден пообіцяв застосувати американські війська для допомоги Тайваню в разі нападу Китаю. Така заява та готовність США втрутитися, у випадку необхідності, військовою силою докорінно змінює ставлення до сьогоднішнього стану конфлікту та до його перспектив.

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу бере участь у 20-му «Діалозі Шангрі-Ла» у Сінгапурі, де міністр оборони США Ллойд Остін сказав, що спілкування з Китаєм є ключовим для уникнення конфліктів або криз.
Джерело: Caroline Chia/Reuters

Міністр оборони США Ллойд Остін, який також бере участь у сінгапурській конференції, звернувся до свого китайського колеги Лі Шанфу з пропозицією провести зустріч у кулуарах. Однак китайська сторона цю пропозицію відхилила. Суперечливим моментом є те, що США у 2018 році запровадили санкції проти китайського генерала, які китайський уряд вимагає скасувати. У будь-якому випадку, зазначають німецькі видання, відносини між двома країнами заморожені, вони впали до найнижчої точки.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації