Дипломатія та війна

Україна перемагає на дипломатичному фронті

 

Іван Січень

У травні 2023 року помітно активізувалася українська дипломатія. Її активність спостерігалася на тлі завершального етапу підготовки українських військ до контрнаступу. Так, відбулася низка двосторонніх зустрічей представників нашої держави з лідерами іноземних країн. Крім того, Україна на вищому державному та інших рівнях брала участь у всіх найважливіших міжнародних заходах.

Цілі та підсумки таких зустрічей чи заходів добре відомі. Втім, не зайве ще раз розглянути їх комплексно, щоб зробити відповідні висновки. Тим паче, що вони стратегічно важливі та мають геополітичне значення не тільки для України, але й для всієї світової спільноти. Це стосується насамперед остаточного переходу провідних західних та інших демократичних країн до політики жорсткої протидії Росії як агресорові та основному осередку тоталітаризму у світі. Водночас наші партнери підтвердили непорушність своїх намірів щодо подальшої підтримки України. Ба більше, допомога Україні виходить на якісно новий рівень.

 

…Травень 2023 року у міжнародному плані був одним із найбільш визначальних для нашої держави з початку війни…

З 2022 року одним з основних питань порядку денного практично кожного міжнародного форуму є обговорення ситуації довкола війни Росії проти України. Це відбувається за участю представників нашої держави, які відстоюють українські інтереси у світі та, по суті, воюють на дипломатичному фронті.

Важливими є також двосторонні зустрічі вищого українського державного керівництва з лідерами інших країн. Тут маються на увазі як наші партнери, так і ті, які опосередковано підтримують Росію або обрали нейтральну позицію чи демонструють її такою. З партнерами України дипломати координують дії зі стримування Росії, а тих, хто явно чи приховано стоїть на боці агресора — переконливо намагаються змінити їх ставлення до нього. В першому та другому випадках наша дипломатія досягає успіхів.

Отож травень 2023 року у такому міжнародному плані був одним із найбільш визначальних для нашої держави з початку війни. Як відомо, президент України В. Зеленський зустрівся з керівництвом ФРН, Франції, Великобританії та Італії, а також брав участь у самітах «Групи семи» (G7) в Японії та Ліги арабських держав (2023 Arab League summit) у Саудівській Аравії. А міністр закордонних справ Д. Кулеба побував зі знаковими візитами у країнах Південної Америки та Африки. За участю наших представників відбулась Парламентська асамблея НАТО.

Підсумки таких заходів вже добре відомі, тому не варто повторюватися. Краще зробити відповідні висновки.

…Весь демократичний світ визнав, що Україна боронить його від Росії…

По-перше, і найголовніше, весь демократичний світ визнав, що Україна боронить його від Росії. Наразі Україна є основною силою, яка стримує поширення тоталітаризму. А «Група семи», по суті, стала «Групою восьми» за участі нашої держави.

По-друге, разом з Україною країни G7 та їх партнери створили міжнародну коаліцію з протидії тоталітарним режимам. Головними з таких режимів вважаються російський і китайський.

Москва разом з Пекіном намагаються протистояти демократичному світові, однак не можуть це зробити навіть об’єднуючи свої зусилля. Тим паче, що їх підходи до суперництва із Заходом діаметрально протилежні за характером. Росія як завжди робить ставку на свої збройні сили, а Китай намагається уникнути надмірного протистояння із Заходом та в основному вдається до економічних методів.

…Головним інструментом з протидії неоімперській політиці Росії залишається послідовне посилення проти неї санкцій, які стають все більш жорсткими…

По-третє, головним інструментом західних та інших демократичних країн з протидії неоімперській політиці Росії залишається послідовне посилення проти неї санкцій, які стають все більш жорсткими. Як відомо, під час саміту G7 була досягнута домовленість стосовно підготовки чергового пакету санкцій проти Російської Федерації. Поки що вони оминають російську атомну промисловість, але, як мовиться, наближаються і до неї. Росія не зможе для європейських атомних електростанцій продавати своє пальне, яке залишається хіба що не останнім її експортним товаром.

По-четверте, країни G7 посилюють тиск і на тих явних і прихованих «соратників» Росії, які допомагають їй оминати санкції. Чіткий сигнал з даного питання (а фактично ультиматум) знову ж таки був озвучений на саміті в Японії. Вимоги підкріплені конкретними діями щодо запровадження санкційних обмежень проти декількох китайських компаній, які постачають товари подвійного призначення до Росії. зазначимо, що через війну РФ проти України санкції проти Китаю запроваджуються вперше. Втім, з особливою увагою країни G7 та Європейського Союзу ставляться все ж до країн Центральної Азії, які створюють основний транзитний маршрут постачання підсанкційних товарів до Російської Федерації.

…«Група семи», НАТО і Євросоюз відкрито бажають перемоги України над Росією. Саме тому вони надають політичну, економічну та військово-технічну допомогу Україні…

По-п’яте, «Група семи», НАТО і Європейський Союз відкрито бажають перемоги України над Росією, як запоруки стримування тоталітаризму. Саме тому вони надають політичну, економічну та військово-технічну допомогу Україні. Причому, як зазначалося вище, постачання військової техніки нашій державі виходять на якісно новий рівень. Американські системи ППО Patriot вже боронять наше небо. А американські та німецькі танки і БМП, які були нам передані, вже воюють на Сході України. Наші льотчики навчаються на літаках F-16, які з’являться в українському небі вже незабаром.

…Захід нарешті усвідомив, що вести переговори з Москвою не має жодного сенсу. А тому Україну ніхто не буде примушувати до миру з Росією на невигідних для нас умовах…

По-шосте, Захід нарешті усвідомив, що вести переговори з Москвою не має жодного сенсу. А тому Україну ніхто не буде примушувати до миру з Росією на невигідних для нас умовах. Україна сама вирішуватиме, як і з яких питань буде розмовляти з Москвою. Така позиція була ще раз підтверджена лідерами країн G7. В той же час як сама Росія, так і її партнери, зокрема, Китай, Бразилія та низка інших країн, все ще намагаються спонукати Україну до поступок на користь Росії. Їм це не вдасться.

По-сьоме, як демонструє засідання Парламентської асамблеї НАТО, Північноатлантичний союз залишається відкритим для України. Таким же відкритим залишається і Європейський Союз. Шкода, що до завершення війни Україна через об’єктивні обставини не зможе набути повноправного членства у таких організаціях. Однак це не є перешкодою для ще більш тісного співробітництва з ними.

…Українським дипломатам вдалося переконати країни «третього світу» у недоцільності надання допомоги Росії у війні проти України…

По-восьме, незважаючи на війну, Україна розширює коло своїх партнерів. Навіть за рахунок тих, які вважалися сателітами Росії. Це показала участь президента України у саміті Ліги арабських держав. До того ж Україна підтвердила свою роль та значення, як провідного постачальника зернових на світовий продовольчий ринок. Крім того, українським дипломатам вдалося переконати країни «третього світу» у недоцільності надання допомоги Росії у війні проти України. Сателіти Росії вже почали змінювати свої позиції. Принаймні, деякі з них хоча б переходять від допомоги Москві до нейтралітету.

А в якості підсумку хотілося б звернути увагу, що сподівання Кремля на те, що світ «втомиться» від розв’язаної Росією війни, зовсім не виправдовуються. Україна все більше інтегрується у Західний світ і остаточно вийшла зі сфери російського впливу. Ми вже є не тільки повноправною частиною Європи, але й однією з її основних складових.

…Україна все більше інтегрується у Західний світ і остаточно вийшла зі сфери російського впливу…

Плани Москви щодо перетворення Росії у велику світову державу у спосіб силового відновлення подоби СРСР зазнали абсолютної поразки. Москва втрачає свою панівну роль навіть як регіонального центру сили та перетворилася на країну-ізгоя.

Втім, у Росії все ще є потенціал для продовження війни проти нашої держави. Це підтверджують масштабні ракетні удари по Україні, в тому числі по її столиці, які спостерігаються з початку травня 2023 року. Більшість із ракет і ударних дронів росіян збивають наші сили ППО. І це також можна вважати внеском нашої дипломатії, яка домовилася про постачання західних протиповітряних систем Україні.

 

Схожі публікації