Німеччина не повинна себе переоцінювати

Німеччина не повинна себе переоцінювати

31 .05 2.22 р. «Tagesspiegel», Німеччина

Зброя, дипломатія, санкції

Війна в Україні спричиняє та посилює готовність інших країн надавати Україні допомогу. Але можливості настільки ж обмежені, як і можливості впливу, зазначає німецьке видання. Ситуація навколо гострої фази війни Росії проти України та ролі країн Заходу у наданні допомоги зброєю для стримування агресії перебуває у центрі уваги керівників держав, провідних політиків та аналітичних центрів Європи і світу. Одним з каменів спотикання для Німеччини стало не лише прийняття принципового рішення щодо надання допомоги Україні важкою зброєю, а й реалізація такого рішення на практиці. Поки що політичних заяв та обіцянок з Берліну було більш ніж достатньо, тоді як реальних кроків та надання зброї для України не відбувалося.

Німецьке видання «Tagesspiegel» 31 травня ц.р. надрукувало статтю власного кореспондента, провідного редактора Малте Лемінга (Malte Lehming) щодо непростої для Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца ситуації з питання надання реальної допомоги Україні та взаємопов’язаних подій у відносинах з партнерами Берліна в Європі та у світі.

Федеральному канцлеру Німеччини Олафу Шольцу цими днями нелегко.
Фото: JOHN THYS, AFP

Внутрішня політична опозиція Німеччини дорікає Федеральному уряду тим, що Німеччина наразі ізольована, її репутація зруйнована, її вважають ненадійною. Йдеться насамперед про політику щодо України, постачання їй важкого озброєння, основних бойових танків. У дискусії багато положень та тез опонентів плутаються, тон критики часто звинувачувальний, часом різкий. Лунають запитання стосовно того, чи можна було би запобігти вбивствам з боку російських загарбників, якби Німеччина вчасно надала Україні необхідну зброю.

Але є й інше прочитання ситуації, зазначає автор Malte Lehming. Поки що жодна країна НАТО не поставила Україні основні бойові танки західного зразку. Принаймні не поставила офіційно. Що стосується важкої зброї, а саме бойових машин піхоти, гаубиць, артилерії, дронів, ракет Stinger, то більшість із таких систем зброї надходять із США.

Панує загальна думка, що Україна має перемогти у війні. Але, очевидно, існують неформальні домовленості між деякими західними державами-членами НАТО не надавати Україні певні види озброєння, зокрема бойові танки та бойові літаки, принаймні поки що, щоби не дати Росії приводу розглядати це як вступ цих країн у війну. Звісно, ​​НАТО офіційно такого рішення не приймала, оскільки Альянс як такий, не постачає ніякої зброї.

Яку роль відіграють Німеччина та Франція?

Неназваний представник НАТО, відзначає «Tagesspiegel», схвально відзивається про Німеччину, яка «надала Україні тисячі одиниць зброї, включаючи зенітні та протитанкові ракети». Однак запаси зброї Німеччини обмежені, а деякі типи озброєнь взагалі небоєздатні. Обіцяні Україні, раніше виведені з експлуатації танки Gepard спочатку мають бути відремонтовані, що займає деякий час. Рішення Федеральної ради безпеки Німеччини щодо постачання бронетранспортерів Marder поки що відхилене. Виникає запитання, відзначає німецьке видання, чи не переоцінює Німеччина свою здатність кардинально впливати на хід війни, за допомогою зброї, чи то дипломатії, чи санкцій?

Німеччина і Франція закликають до дипломатичного врегулювання української кризи.
Джерело: «Anadolu Agency», https://www.aa.com.tr/

Олаф Шольц і Еммануель Макрон у минулі вихідні розмовляли з Владіміром Путіним телефоном протягом 80 хвилин. Вони закликали його припинити війну, а Путін застеріг від подальших поставок Україні важкого озброєння та погіршення гуманітарної ситуації. Проте, зазначає аналітик, незрозумілим залишається питання, який мандат мають Німеччина та Франція на цю ініціативу з переговорами?

Чи мають повноваження Шольц і Макрон обговорювати якість рішення, які можуть вплинути на територіальну цілісність України поза участі уряду України. Незрозуміло, яку політичну сторону вони взагалі представляють, адже в Європейському Союзі вже є представник із питань зовнішньої та безпекової політики, це іспанець Хосеп Боррель (Josep Borrell). З іншого боку, Путіна має цікавити, що має сказати з цього приводу його головний противник, президент США Джо Байден.

Китай та Індія здатні обійти санкції Заходу

У боротьбі за нафтове ембарго проти Росії також зіткнулися різні інтереси країн всередині ЄС, оскільки деякі країни Євросоюзу надмірно залежать від російської нафти. У будь-якому випадку, в середньостроковій і довгостроковій перспективі буде вирішальним, зазначає «Tagesspiegel», чи обійдуть західні санкції такі залежні від споживання російських енергоресурсів країни, як Китай та Індія.

Китай та Індія не дозволили Заходу задушити Росію — Business Insider.
Джерело: «Eurasia Daily», ілюстрація: gazeta.ru, https://eadaily.com/

Жах і жорстокість війни посилює бажання інших країн допомогти Україні. Але, вважає аналітик Malte Lehming, можливості надання зовнішньої допомоги Україні обмежені. Припущення, що німецькі танки, численні і тривалі телефонні розмови з Путіним і нафтове ембарго ЄС можуть примусити Росію до зміни її політики у війні, спричиняє примарні надії, які, найбільш ймовірно, залишаться нездійсненними. Ніщо не говорить про такі наміри Кремля. Такі дії лідерів країн Заходу лише говорять про розпалювання ілюзій.

Війна Росії проти України загрожує Європі, це вже не викликає сумнівів ні у кого. Але прихована частина загроз від наслідків війни стосується найбільш стабільних та забезпечений Німеччини і Франції.

Франція, єдина країна ЄС, що має ядерну зброю, а також фінансово забезпечена і благополучна Німеччина раптово опиняються у складній ситуації у випадку перемоги Україні у війні проти Росії. Багаторічний статус-кво Франції, яку за наслідками Другої світової війни було зараховано Кремлем до переліку країн-переможниць, та видано їй неофіційний мандат на проведення посередницьких переговорів від ЄС з Радянським Союзом і надалі з Росією, раптово втрачає актуальність.

Нові геополітичні реалії, що складаються в Європі, відсувають Францію а, разом з нею, і неповоротку та зайняту власними економічними проектами з Росією Німеччину. Нерішучість канцлера Шольца та французькі дипломатичні маневри і тривалі телефонні перемовини з Путіним Макрона призводять наразі до втрати обома державами ініціативи та відчуття їх лідерами актуальних викликів і перспектив.

Запропонована прем’єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном ініціатива щодо створення нового воєнно-політичного блоку в Європі у складі Великобританії, Латвії, Литви, Естонії, Польщі, України та Туреччини докорінно змінює геополітичний ландшафт на континенті. Невключення до складу нового альянсу застарілих та самозакоханих демократій Європи означає перебудову Європи та зміну глобального вектору розвитку геополітичних сил на континенті. Перемога у війні України, якої домагаються США і Великобританія з партнерами, стане кінцем існування не лише Росії, але й старої Європи та її найбільш консервативних демократій з центрами у Берліні та у Парижі.

Британські аналітики візуалізували новий військово-політичний альянс.
Джерело: «Новости Беларуси», https://udf.name/

До чого може призвести така небезпека для щойно обраних лідерів своїх країн у Німеччині і Франції, поки що невідомо. Наразі явним є гальмування у постачаннях озброєнь з боку Німеччини та консолідована позиція цих двох країн та Італії, що до них долучилася, стосовно необхідності досягти миру у війні, навіть за рахунок втрати Україною частини своїх територій. Проте втома від війни в Україні певних політичних сил в Європі та бажання бізнесових еліт зайнятися звичною для себе торгівлею, не здатна порушити досягнуту єдність країн Заходу щодо постачань озброєнь Україні та застосування нового, вже шостого пакету санкцій проти Росії. Не зважаючи на об’єктивні і штучно створені лобістами Москви в Європі проблеми, надання допомоги Україні розгортається, тиск на Росію посилюється. Тривалі та кровопролитні бої на сході і півдні України досягли свого апогею, найближчим часом має настати перелом у ситуації на користь України. Німеччина поки що не може визначитися стосовно своєї остаточної позиції у війні в Україні, але звичний спокій та отримання надприбутків від Росії доводиться втрачати.

Протиріччя між обіцянками і політичними заявами та реальними справами врешті-решт шкодять самій Німеччині, оскільки перемога України у війні буде досягнута, з нею чи без неї. Проте втрата Німеччиною довіри серед партнерів, зокрема у рамках трансатлантичного партнерства, та виключення її з переліку надійних країн може призвести до втрати, зокрема й економічних перспектив Берліна та його партнерів на європейському континенті та у світі.

Настає час прийняття визначальних рішень та геостратегічного позиціонування.

https://www.tagesspiegel.de/politik/waffen-diplomatie-sanktionen-deutschland-sollte-sich-nicht-ueberschaetzen/28384832.html

 

Схожі публікації