Навчання НАТО Air Defender 2023 та наступ на сході України

Коаліція країн Заходу та ЗС України готуються до завдання рішучого удару по російському агресору

 

Die Zeit, Німеччина

Увага політичних аналітиків та фахівців у галузі міжнародної безпеки привернута до України, де у завершальній стадії перебуває підготовка до наступу ЗС України задля звільнення тимчасово окупованих росіянами територій. Водночас не лише підготовка ЗС України може визначати загальний успіх об’єднаної коаліції країн Заходу у протистоянні з росією з метою зламу її спроможностей здійснювати агресивні дії у подальшому. Німецьке видання Die Zeit у редакційній статті звертає увагу на підготовку в Європі найбільш потужного військового навчання військово-повітряних сил НАТО в Європі, до якого буде залучений льотний компонент резерву ВПС США.

Федеральний міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус наразі перебуває з офіційним візитом в Індонезії, що не завадило йому зробити важливі заяви стосовно найбільших за масштабом маневрів ВПС Альянсу в Європі після завершення холодної війни. Німеччина виступає в ролі країни, що приймає учасників навчання, тому увага міністра оборони ФРН до його підготовки і перебігу не випадкова. Водночас експерти звертають увагу, що проведення навчання ВПС країн НАТО співпадає із завершенням підготовки ЗС України до рішучого наступу з метою звільнення тимчасового захоплених росією територій на сході України. Як зазначає німецьке видання, передбачається проведення Альянсом низки інших заходів, що мають продемонструвати військову міць і потенціал об’єднаного НАТО на тлі війни росії в Україні.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус із індонезійським колегою Прабово Субіанто у Джакарті.
Джерело: Dita Alangkara/AP Photo/picture alliance

Видання Die Zeit зазначає, що федеральний міністр оборони Німеччини Пісторіус під час візиту до столиці Індонезії Джакарти підкреслив, що «завдяки Air Defender 2023 як найбільшому навчанню з розгортання військово-повітряних сил від моменту заснування НАТО, ми зміцнюємо Альянс і трансатлантичні відносини. Разом із нашими союзниками ми демонструємо, що можемо швидко реагувати на загрози та ефективно захищати територію Альянсу».

Німецьке видання зазначає, що у термін від 12 до 23 червня ц. р. військові контингенти 25 країн беруть участь у навчанні Air Defender 2023 під керівництвом Німеччини. Загальна чисельність залучених до маневрів сил становить 250 літаків, з яких близько 100 прибудуть зі США, та 10 тис. військовослужбовців.

Зважаючи на традиційно високу концентрацію літальних апаратів, що одночасно здійснюють регулярні польоти у небі над країнами Європи, очікується певне додаткове навантаження на служби управління повітряним рухом та льотний склад літаків цивільного флоту. Окремо Die Zeit підкреслює, що у навчанні бере участь НАТО. Пісторіус вимушений реагувати на особливості завантаженості повітряного простору європейського регіону, де відбудуться навчання, що може становити проблему як для населення Німеччини, так і для іміджу політичного керівництва держави. Міністр заявив, що «звичайно, ми зробимо все можливе, щоби мінімізувати негативний вплив на населення та цивільний повітряний рух від проведення навчання. Ми дуже тісно координували свої зусилля з цього приводу з усіма залученими сторонами протягом місяців підготовки». Як приймаюча сторона, Німеччина доводить, «що ми не просто говоримо про міжнародну відповідальність, але й приймаємо на себе відповідальність у такому масштабному навчанні, як країна-логістичний центр у Європі та як провідна нація».

Літаки ВПС країн НАТО на летовищі у готовності до виконання бойових завдань.
Джерело: https://defence-ua.com/

Федеральний уряд Німеччини закликав керівництво федеральних земель країни зробити більш гнучким графік роботи в аеропортах. В першу чергу це спрямовано на заборону нічних польотів. Збої в цивільному повітряному сполученні можуть бути мінімізовані, якщо на час навчання заявки від інтегрованих до планів проведення навчання авіакомпаній на зліт і посадку в неробочий час аеропортів будуть схвалені відповідальними органами. Необхідно також, щоби авіакомпаніями були дотримані умови, відповідно до листа федерального міністра транспорту Фолькера Віссінга («Вільна демократична партія») і міністра оборони Пісторіуса.

Лідер лівої фракції застерігає від «бряцання зброєю в повітрі»

Лідер парламентської фракції партії «Ліві» у Бундестазі Німеччини Дітмар Бартш прогнозовано піддав критиці заплановане військове навчання НАТО. В інтерв’ю порталу WEB.DE він заявив, що «обороноздатність є необхідною, але у випадку з цими навчаннями не існує «захисту», але багато брязкання зброєю в повітрі». Політик вимагає, щоби замість нових сигналів готовності до конфронтації була продемонстрована ініціатива Європи до миру. На його думку, це єдиний спосіб прокласти шлях, «щоби не витрачати все більше і більше мільярдів на модернізацію Бундесверу».

Голова комітету з питань оборони в Бундестазі Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн («Вільна демократична партія»), навпаки, виступила на підтримку запланованого навчання НАТО. Вона заявила, що це важливе навчання має відбутися, щоби «підготуватися до небезпечних сценаріїв». Атаки на національну територію Німеччини, вважає Штрак-Ціммерманн, тепер найбільш вірогідно здійснюватимуться з повітря. Німеччина «більше не має достатньо безпечних сценаріїв у перспективі».

Німеччина ініціювала проведення масштабного навчання ще у 2018 році, тобто до російського вторгнення в Україну. «Історія наздогнала нас, — вважає Штрак-Ціммерманн. — У нас відбувається гаряча війна між росією та Україною». На думку політика, військові навчання на кшталт Air Defender — це завжди сигнал іншим: «Ми демонструємо, на що здатні».

Задум навчання передбачає загалом три райони базування авіації сил НАТО, всі вони на території Німеччини. Зокрема активними для здійснення вильотів передбачено райони «Північ» — у напрямку Естонії, тобто здійснення контролю над Балтійським морем, та «Південь» — у напрямку Румунії, Чорного моря. Район базування «Схід» передбачається тримати у резерві.

Райони базування авіації НАТО протягом навчання Air Defender 2023.
Джерело: Luftwaffe / Bundeswehr

Головною особливістю навчання, що невипадково відбувається водночас із запланованим наступом ЗС України, стане відпрацювання перекидання до Європи літаків, льотного складу та розгортання повітряних можливостей США. Примітно, що до перекидання військ залучаються не Повітряні сили ЗС США, а Повітряні сили Національної гвардії США, які фактично є резервом американських ВПС. Тобто задумом навчання передбачається відпрацювання швидкого розгортання всіх наявних сил НАТО у Європі за участі повітряних сил країн-учасниць Альянсу та Національної гвардії США зі збереженням опції нарощування, у випадку необхідності, сил і засобів на театрі війни за рахунок залучення ВПС ЗС США.

Передбачається, що підрозділи Повітряних сил Нацгвардії США здійснять переліт до Європи на літаках F-35, F-15, F-16 та штурмовиках A-10.

Відзначається, що наявність у бойовому складі Альянсу штурмовиків A-10 свідчить про те, що протягом навчання Air Defender 2023 силами НАТО передбачається відпрацювати не лише повітряні бої та завдання авіаційних ударів на значну відстань з використання авіації, а й безпосередню підтримку своїх підрозділів на землі та здійснення атак наземних цілей на полі бою.

Таким чином задумом навчання передбачається здійснити практичне розгортання повітряних резервів США в Європі, які покликані посилити спроможності ВПС європейських країн НАТО. Підкреслюється, що у випадку необхідності, компонент ВПС ЗС США має спроможність долучитися до операцій на Європейському театрі війни.

ВПС Німеччини та Повітряні сили Національної гвардії США є ключовими гравцями під час навчання Air Defender 23, до якого приєднаються 22 інші країни, які цього літа проводять бойові польоти на оперативному та тактичному рівні в Європі.
Джерело: Allied Air Command |Air National Guard

Експерти підкреслюють, що США мають найбільший у світі реальний практичний досвід масштабних повітряних операцій за кордоном, починаючи з Другої світової війни. До таких операцій належать, зокрема «Буря у пустелі» в Іраку, до якої було залучено понад 700 літаків, а також операція ВПС США у колишній Югославії, в якій брало участь понад 1000 літаків. Існує висока вірогідність того, що саме подібний сценарій передбачає навчання НАТО Air Defender 2023.

Військові експерти зазначають, що паралельно з навчаннями військово-повітряних сил НАТО і національного льотного резерву США, керівництвом НАТО передбачено проведення низки навчань наземних сил Альянсу та його військово-морського компоненту. Загалом передбачено проведення п’яти військових навчань в Європі під егідою НАТО, а також низки національних маневрів збройних сил країн-учасниць Альянсу, що будуть відбуватися у той самий час. Примітно також, що завершення всіх навчань НАТО в Європі передбачено у середині червня ц. р., що може свідчити про розрахунки США і НАТО завершити активну фазу операції ЗС України у протистоянні з росією саме у цей термін.

Коаліція країн Заходу та ЗС України готуються до завдання рішучого удару по російському агресору, який вторгся до України, скоїв злочини проти людства, тимчасово захопив частину її території та намагається знищити українську державність і власне Україну. Навчання НАТО, що заплановані синхронно з активною фазою наступу ЗС України на сході України, мають створити умови для рішучої перемоги над силами агресора та унеможливлення скоєння ним військових злочинів і агресії у подальшому. Напруження зростає, розв’язка подій, що матимуть глибокі геополітичні наслідки, наближається.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації