Інформаційне забезпечення від США забезпечує ЗС України перевагами на полі бою

Про роль розвідки у встановленні нових правил ведення успішних бойових дій у сучасній війні четвертого покоління

18.07.2022 р. «Neue Zürcher Zeitung», Швейцарія

Перебіг війни та її важливі складові перебувають у полі зору європейських аналітиків. Зокрема, провідне видання нейтральної та позаблокової Швейцарії уважно слідкує за динамікою розвитку подій на полях війни в Україні та робить висновки з нових закономірностей і способів ведення бойових дій.

Стаття власного кореспондента видання Георга Хеслера (Georg Häsler) висвітлює залежність успіхів ведення бойових дій українськими військовими від інформаційного забезпечення з боку союзників. Тобто мова йде про роль розвідки у встановленні нових правил ведення успішних бойових дій у сучасній війні четвертого покоління. Така війна передбачає широке застосування інформаційних технологій та результатів роботи інтелектуальних систем пошуку, виявлення, ідентифікації та верифікації цілей, видачу цілевказання на знищення визначених для ураження цілей противника, їх вогневе знищення та рекогносцировка результатів нанесення вогневого ураження. Очевидно, що нові підходи в організації враження цілей ворога відпрацьовуються наразі в інтересах подальшого ефективного застосування в арміях країн-союзниць, до яких відтепер входить і Україна.

Видання зазначає, що наразі знову на сході України накочується російський вогневий вал, як варварський спосіб ведення бойових дій, що народився в радянській армії ще у роки Другої світової війни, та який знищує на своєму шляху все живе та всю інфраструктуру. Але, відзначає «Neue Zürcher Zeitung», західні системи зброї, здається, починають здійснювати вплив на перебіг і результати бойових дій. Водночас для успіху потрібні не лише ракети та артилерія, але й точні розвідувальні дані та прийняття швидких рішень.

Вогнева позиція РСЗО Himars в Україні: принцип «стріляй і зникай»
набуває абсолютно нового виміру в межах цифровізованого поля бою.
Джерело: Imago

Російським сухопутним військам в Україні наразі наказано знову повернутися до ведення бойових дій. «Оперативна пауза», яку Москва оголосила після взяття міста Лисичанськ на початку липня, тривала недовго, лише два тижні тому атакувальні дії російських агресорів здійснювали постійний вогневий тиск на українську армію. Наразі російська артилерія відновила ведення вогню. Про це також свідчать дані американського космічного агентства NASA, система моніторингу (Monitoring-System) всіх видів вогню також фіксує загострення напруженості у бойових діях за участі артилерії та основних бойових танків.

З обох сторін лінії фронту не було багато часу на реорганізацію військових формувань, зазначає автор дослідження. Вже у суботу 16 липня ц. р. Міністерство оборони Росії в своєму Telegram-каналі повідомило про відновлення атакувальних дій. Очевидно, дещо раніше керівництво російських сил, приймало гостей з Москви. Як засвідчено у Telegram-каналі російського військового відомства, Міністр оборони Росії Сергій Шойгу проінспектував угруповання армій «Південь» і «Центр» і був поінформований щодо поточної ситуації.

Інформаційна війна через високоточну зброю

Як зазначило Міністерство оборони Росії, Шойгу наказав «продовжити активізацію дій підрозділів у всіх районах бойових дій, щоб не допустити нанесення київським режимом масованих ракетно-артилерійських ударів по цивільній інфраструктурі та населенню на Донбасі та в інших регіонах». Проте, зазначає німецьке видання, очевидно, що російське командування більше хвилюється за точне враження американської реактивної артилерійської системи Himars, ніж за людей у ​​сепаратистських районах.

СМАРТ-боєприпаси.
Високоточні боєприпаси стали важливим виміром війни.
Джерело: «General Dynamics», https://gdmissionsystems.com/

Сучасні системи озброєнь із Заходу, які Київ отримав останніми тижнями, схоже, роблять першу різницю у співвідношенні та результаті на полі бою. Російський вогневий вал наразився на проблеми та дещо вщух. Українській армії, очевидно, вдалося уповільнити постачання боєприпасів і ліквідувати ключові позиції, особливо центри управління вогнем і командні пункти. Це виявилося більш ефективним, ніж здійснювати ураження окремих гармат противника дорогими боєприпасами. Точність враження цілей росіян ракетами Himars мінімізує вплив примітивного російського вогню по площам.

Західна зброя, вірогідно, викликала своєрідний оперативний шок з російської сторони. У неділю Міноборони в Москві повідомило про обстріл ракетами ЗС України великої дальності промислового підприємства поблизу Одеси. За російськими повідомленнями, там протикорабельними ракетами американського виробництва Гарпун був уражений один зі складів росіян. Водночас, вони повідомили, що власними «високоточними ракетами наземного базування» вони знищили комплекс Himars під Донецьком. Німецьке видання підкреслює, що зазначені повідомлення поки що не підтверджені.

Війна у всіх вимірах

Інтерпретація заяв у контексті інформаційної війни є широкою, але для російської сторони американська реактивна артилерія видається чимось демонічним. Очевидно, що для цільового планування застосування сил і засобів вогневого ураження росіян вогневі позиції систем Himars мають для них велике, можливо, стратегічне значення. Вірогідно, саме тому вони для нанесення ударів застосовують керовані ракети. З іншого боку, Міноборони Росії у своїй заяві дає зрозуміти, що воно також має на озброєнні системи високоточного озброєння.

Таким чином, відзначає «Neue Zürcher Zeitung», війна ведеться на всіх рівнях. Особливе значення мають розвідка цілей і швидке прийняття рішень щодо того, чи потрібно атакувати ціль і яким саме чином. У так званій «сенсорно-командно-ефективній мережі» українська армія значно переважає російських агресорів від початку війни, зокрема завдяки британській системі «командування та управління» («Command and Control»-System). Крім того, зазначає швейцарське видання, Київ може отримувати перевагу на полі бою від використання інформаційної підтримки з боку Заходу. Адже НАТО бачить усе, що у військовому плані відбувається в Україні та навколо неї.

HIMARS в дії

Джерело: «Lockheed Martin Corporation», https://www.lockheedmartin.com/

 

Таким чином, системи Himars — це набагато більше, ніж лише носії далекобійної зброї, вони також повинні отримувати надзвичайно точні координати. Система настільки добре об’єднана в єдину мережу, що вогонь може відкриватися відразу після отримання цілевказання. Оскільки випущені ракети мають високу ймовірність точного влучання в ціль, тягач з пусковою установкою може негайно залишити позицію після пусків ракет. Принцип «стріляй і зникай» набуває абсолютно нового виміру на цифровізованому полі бою, зазначає видання.

Для ефективних контратак Україні потрібні танки

Крім того, відзначає швейцарське видання, українська армія, схоже, повністю контролює електромагнітний простір, то ж може бездротовим способом здійснювати обмін великими обсягами даних між датчиками, командними пунктами та носіями зброї. Крім того, російській стороні, вочевидь, не вдається вирішальним чином порушити засобами радіоелектронної боротьби інформаційний та голосовий зв’язок українців. Війна на виснаження на сході України переростає у боротьбу між західними технологіями та російською масовістю.

Це може пояснити, чому Генштаб у Москві серйозно сприймає оголошений Києвом великий контрнаступ з метою повернення окупованих територій. У російських інформаційних зведеннях також повідомлялося про вірогідні обстріли механізованих сил української армії в районах їхньої дислокації. Таким чином, незважаючи на всю технологічну перевагу, для широких контратак українській армії потрібні потужні бронетанкові з’єднання. Коли Україна буде до цього готова, залишається одним із відкритих питань у нинішній ситуації, зазначає швейцарське видання.

Таким чином, на полях боїв з російськими агресорами в Україні відбувається не лише протистояння та знищення військового потенціалу колись другої у світі за потенціалом російської армії. Наразі також здійснюється опробування передових засобів ведення бою та управління військами і засобами вогневого ураження в умовах реальної війни на Європейському театрі воєнних дій. Очевидно, що отриманий досвід та навички військовослужбовців ЗС України у застосуванні передових засобів ураження будуть використані як у майбутніх планах бойового застосування ЗС України, так і союзників, серед яких Україна вже реально посіла гідне місце партнера та союзника.

https://www.nzz.ch/international/krieg-in-der-ukraine-westliche-informationsueberlenheit-ld.1694018

Схожі публікації