Україна в центрі протистояння Росії та Заходу

Загострення глобального протистояння між Кремлем та Заходом призводить до посилення конфронтації сторін і у військовій сфері

 

 

Віктор Гвоздь
доктор військових наук

 

З березня поточного року Росія відчутно активізувала свою військову діяльність не лише на Балтійському та Чорноморському напрямках, але й довкола України. Цілком логічно, що це сприймається не інакше, як підготовка до нового вторгнення російських військ на українську територію. Втім, за своїм характером причини таких приготувань більш глибокі і викликані загостренням глобального протистояння між Кремлем та Заходом. Тому конфронтація посилюється і у військовій сфері, про що свідчить взаємне показове нарощування військових спроможностей.

Як і прогнозувала більшість політологів, з приходом до влади в США Дж. Байдена зміни в американській політиці почали таки відбуватися, зокрема, ставлення до Росії стає жорсткішим. Внаслідок цього американсько-російські стосунки загострюються, і, відповідно, Москва посилює свій тиск на США і їх союзників та партнерів. Зрештою, це лише продовження процесу конфронтації між Росією і Заходом, який ініціював В. Путін ще в 2007 році. З того ж часу обидві сторони нарощують свою військову діяльність на основних напрямках, де перетинаються їх інтереси, у т. ч. і довкола України.

 

…Загострення глобального протистояння між Кремлем та Заходом призводить до посилення конфронтації сторін і у військовій сфері…

Так, з середини першого десятиліття 2000-х років у збройних силах Росії відновлюються заходи оперативної та бойової підготовки, що були характерні для колишньої Радянської армії. Основні з них — стратегічні командно-штабні навчання (СКШН) «Захід», «Кавказ», «Центр» та «Схід», а потім — «Океан» і «Грім» (навчання стратегічних ядерних сил). Масштаб таких навчань, з огляду на тогочасні військові можливості Росії, значно поступається СКШН ЗС СРСР «Дніпро» (1967 рік), «Океан» (1970 рік), «Захід-81» та «Щит-82» (коли розігрувався сценарій ядерної війни). Але вони були такого ж характеру в плані опрацювання різних форм збройних конфліктів і війн між Росією та США і НАТО, а також іншими країнами, кого росіяни вважали своїми супротивниками. Водночас розпочався активний процес реформування російських збройних сил, на що, до слова, жодним чином не реагували США і Європа, напевне все ще сподіваючись, що є можливість налагодити з РФ конструктивні стосунки. А вона це сприйняла, як слабкість Заходу, що «розв’язало їй руки» для нападу на Грузію в 2008 році та на Україну у 2014 році.

З цього моменту ситуація почала змінюватися: США, НАТО і ЄС почали жорстко тиснути на РФ, чого вона не сподівалася, і допомагати Україні, що відчутно зірвало російські плани. У відповідь РФ перейшла до масштабних дій з нарощування угруповань своїх військ на Північно-Західному (Балтійському) та Південно-Західному (Українському і Чорноморському) напрямках, а також активізувала навчання, спрямованість яких стала відверто антизахідною та антиукраїнською. США разом з Європою сприйняли такі дії Росії, як загрозу своїй безпеці, на яку необхідно обов’язково реагувати. І вже під час Уельського саміту НАТО в 2014 році ухвалюється рішення про відновлення стратегії стримування можливої агресії зі Східного напрямку. Згідно з таким рішенням розпочалося розгортання військ США і НАТО в країнах Центрально-Східної Європи і Балтії. Крім того, США і НАТО відновили елементи військових навчань, що характерні для періоду холодної війни.

 

…До 2018–2019 років Росія та США/НАТО в основному виконали перший етап взаємного нарощування військових спроможностей…

До 2018–2019 років Росія та США/НАТО в основному виконали перший етап згаданих планів. Як відомо, у західних регіонах Росії розгорнуті 1-а танкова та 20-та загальновійськова армії Західного військового округу (ВО), 8-а загальновійськова армія Південного ВО, сформовані 4-та та 6-а армії ВПС та ППО, а також посилені корабельний склад і берегові війська Чорноморського, Балтійського та Північного флотів. При цьому на базі Північного флоту створене стратегічне командування «Північ», яке переформовується у новий військовий округ.

Своєю чергою, США і НАТО відновили систему військового управління на Європейському ТВД, а також механізми і засоби передислокації американських військ до Європи та їх розгортання на загрозливих напрямках. Також вдосконалено систему швидкого реагування на військові загрози Європі зі Сходу. Її основу склали об’єднаний армійський корпус швидкого розгортання НАТО «Північний Схід» у Польщі, багатонаціональна дивізія такого ж призначення в Румунії (перебуває в процесі формування), а також чотири окремих багатонаціональних батальйони Альянсу в Польщі, Литві, Латвії та Естонії. На додачу, в Польщі, Румунії, Болгарії та в країнах Балтії розміщені окремі з’єднання та частини ЗС США.

 

…СКШН ЗС Росії починають наближатися за своїм змістом до стратегічних навчань, притаманних колишній Радянській армії…

На теперішній час обидві сторони розпочали реалізацію другого етапу своїх військових планів. Зокрема, Росія нарощує і вдосконалює угруповання військ, які утворені на Північно-Західному та Південно-Західному напрямках. Відчутно розширено масштаб СКШН ЗС РФ. Зазнали змін форми їх проведення — двосторонні за характером від батальйонного до армійського і окружного (фронтового) рівнів. У такий спосіб СКШН ЗС Росії починають наближатися за своїм змістом до стратегічних навчань, притаманних колишній Радянській армії.

Також Росія демонструє більш чітку та оперативну військову реакцію на всі події, які її стосуються. Досить лише спостерігати за розгортанням військ Західного ВО ЗС РФ на Білоруському та Балтійському напрямках навесні–влітку минулого року в той час, коли відбувалися навчання ЗС США/НАТО в Польщі та країнах Балтії, а також розпочалися масові виступи білоруського населення проти режиму О. Лукашенко.

Зі свого боку, США/НАТО почали розгортати повноцінні бойові з’єднання та об’єднання сухопутних військ, які стануть основою першого ешелону їх оборони на Європейському ТВД. Зокрема, у 2014 році в Польщі з’явилися командні структури та окремі бойові з’єднання 5-го армійського корпусу ЗС США, який знаходився у ФРН в період холодної війни, а потім повернувся до Америки. Тоді ж відновлюється і 2-й флот ВМС США, який призначений для дій в Атлантиці (в т. ч. — для забезпечення передислокації американських військ до Європи).

Разом з цим, США у значній мірі відновили систему заходів оперативної та бойової підготовки періоду холодної війни. В рамках таких заходів опрацьовується широке коло питань, пов’язаних з відбиттям можливої агресії з боку Росії, а саме: вихід сил швидкого розгортання на загрозливі напрямки; передислокація американських військ до Європи; розгортання основних угруповань ОЗС США/НАТО в Центрально-Східній Європі і Балтії та у тилових районах; проведення оборонних і контрнаступальних операцій.

 

…США/НАТО у значній мірі відновили систему заходів оперативної та бойової підготовки періоду холодної війни…

З 2020 року основним із таких навчань є «Захисник Європи» (DEFENDER-Europe). Це комплекс окремих заходів з вирішення згаданих завдань, що проводяться на єдиному оперативному фоні. В цілому навчання типу «Захисник Європи» охоплюють весь Європейський ТВД, Північну Атлантику та частину Арктики. Разом з тим, їх головні заходи почергово відбуваються на півночі та півдні Європи.

Зокрема, тема навчання DEFENDER-Europe 20 — операція з відбиття нападу Росії на Польщу та країни Балтії. Одним із основних навчальних завдань стала протидія спробі російських військ прорватися до Калінінградської області РФ через так званий Сувалкський коридор (пролягає від Гродненської області Білорусі вздовж кордону Польщі і Литви). З цією метою за участю американських військ, які перекидалися до Європи, на напрямку Сувалкського коридору умовно розгорталися об’єднаний армійський корпус НАТО «Північний Схід» та 5-й армійський корпус ЗС США. По суті, така тема є «симетричною» сценарію СКШН ЗС Росії та Білорусі на кшталт «Захід», під час яких виконуються завдання з прориву російських військ через згаданий коридор.

У поточному році основні заходи навчання DEFENDER-Europe 21 проводяться в Середземноморському та Чорноморському регіонах. Офіційно сценарій навчань передбачає участь ОЗС НАТО в урегулюванні збройного конфлікту на Балканському півострові. В той же час керівництво США і НАТО відкрито позиціонує навчання як демонстрацію рішучості своїх позицій із захисту союзників в Чорноморському регіоні. При цьому США і НАТО зважають також і на союзників в Балтійському регіоні. Так, окремі заходи DEFENDER-Europe 21 планується провести на території Польщі та країн Балтії. Це викликане майбутнім СКШН ЗС РФ та Білорусі «Захід-2021» за згаданим вище сценарієм.

Загалом у навчанні братимуть участь військові з’єднання, частини та підрозділи 26 країн-членів НАТО та партнерів Альянсу (в т. ч. Україна, Грузія та Молдова, а також країни Балканського півострова). Основна фаза навчання DEFENDER-Europe 21 припадає на початок літа поточного року і відбуватиметься на території Італії, Греції, Албанії та Румунії. Влітку цього ж року окремі навчальні дії пройдуть в Польщі, Литві, Латвії та Естонії, а також у Великобританії, Франції, Німеччині, Бельгії, Нідерландах та Норвегії.

Зараз в рамках підготовки до навчань американські війська передислоковуються до Європи. Крім того, опрацьовуються окремі елементи висадки десантів, проводяться бойові стрільби на полігонах в Албанії, Румунії, Болгарії і Естонії.

В травні–червні поточного року на Європейському ТВД та у Північній Атлантиці планується окреме навчання ОЗС НАТО Steadfast Defender 2021, у якому братимуть участь 20 країн-членів НАТО та два їх партнери — Фінляндія і Швеція. На навчаннях опрацьовуватимуться питання перевірки ефективності дій нового Командування НАТО із логістики у німецькому місті Ульм (створене в 2018 році), забезпечення безпеки військово-морських транспортних перевезень у Північній Атлантиці (залучатиметься авіаносець ВМС Великобританії Queen Elizabeth, близько 20 кораблів ОВМС НАТО і 40 літаків, включно з винищувачами F-35), а також розгортання в Румунії підрозділів сил швидкого реагування Альянсу (VJTF).

 

…Росія, під виглядом підготовки до СКШН «Захід-2021», фактично розгорнула два фронти проти США/НАТО і України…

Саме внаслідок цього Росія на своєму боці Європейського ТВД і посилює свою військову активність, розглядаючи Україну, як реального військового союзника США/НАТО. І навіть більше, якщо Росія вважає малоймовірною можливість збройного конфлікту зі США/НАТО на Північно-Західному напрямку, то на Південно-Західному напрямку — навпаки, тобто, цілком реальною. Тим паче, зважаючи на подальше збройне протистояння на Донбасі, на виклики стосовно захопленого росіянами Криму та «заморожену» напруженість в Придністров’ї.

Саме внаслідок цього Росія, під виглядом підготовки до СКШН «Захід-2021», фактично розгорнула два фронти проти США/НАТО і України. Найбільш потужним із них можна умовно назвати «Південно-Західний фронт», який складається, як мінімум, з чотирьох армійських груп, в т. ч. в Криму, на Північному Кавказі, у Ростовській області та у Брянській, Орловській, Курській, Білгородській і Воронізькій областях. До нього також входять сили та засоби 20-ї загальновійськової армії Західного ВО, 8-ї, 49 та 58-ї загальновійськових армій Південного ВО, 41-ї загальновійськової армії Центрального ВО, 4-ї армії ВПС та ППО, Чорноморського флоту, Каспійської військової флотилії і низки з’єднань повітряно-десантних військ.

Другий (допоміжний) — «Північно-Західний фронт» — складається з двох армійських угруповань, розташованих на території Ленінградської та Псковської областей Росії, а також у Білорусі. У його складі 1-а танкова та 6-а загальновійськова армії Західного ВО, 6-а армія ВПС та ППО, корабельні та берегові сили Балтійського флоту, підрозділи повітряно-десантних з’єднань, а також сили білоруської армії.

Можливо, розгортається ще один, «Північний фронт» на базі Північного флоту Росії. Але він розташований на далекій від України відстані і практично не має до неї відношення.

Крім того, Росія провела низку заходів з демонстрації військової потуги у Чорноморському та Балтійському регіонах, а також у Північній Атлантиці та в Арктиці. За характером всі вони досить відомі, за винятком одного, що стосується направлення до Північної Атлантики відразу шести підводних човнів з тим, щоб демонструвати можливість зриву військово-морських перевезень США.

 

…Україна і надалі залишатиметься одночасно як на перетині інтересів, так і у центрі протистояння Заходу та Росії…

З усього викладеного можна дійти кількох висновків.

По-перше, Росія та США/НАТО і Європа фактично відновили холодну війну, що супроводжується загостренням конфронтації між ними у військовій сфері.

По-друге, позиції сторін безкомпромісні стосовно будь-якого стратегічного питання.

По-третє, Україні доведеться і надалі залишатися одночасно як на перетині інтересів, так і у центрі протистояння Заходу та Росії. Тому військова напруженість довкола України, не зменшуючись, ставатиме більш жорсткою. Так, посилення російської військової активності на Українському напрямку слід знову очікувати вже влітку, під час активної фази стратегічних військових навчань Росії та США/НАТО.

 

Схожі публікації