Навчання миротворчих сил ОДКБ «Непорушне братерство-2020»

Віктор Гвоздь на телеканалі «Україна 24»

 

 

Коментуючи на каналі «Україна 24» інформацію про хід військових навчань у Білорусі «Непорушне братерство-2020», акцентував на тому, що тамтешня влада свідомо все більше намагається «дрейфувати» у фарватері Росії. Нам це слід усвідомити, оскільки такий факт навчань підкреслює воєнну загрозу для України, що виникла з північного напрямку. Військове співробітництво між Росією та Білоруссю системне за своїм характером що у двосторонньому форматі, що в рамках Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Регіональне угруповання військ Росії та Білорусі створено у 1999 році на противагу НАТО у Балтійському регіоні. Щодо складу збройних сил Білорусі, то це лише чотири механізовані бригади і три бригади Сил спеціальних операцій.

На масові акції протесту в Білорусі проти режиму О. Лукашенка змушений реагувати і В. Путін. Оскільки повалення диктаторської влади під тиском білоруської опозиції і Заходу може стати черговим прецедентом на пострадянському просторі, що зовсім не на користь Росії, яка також не застрахована від аналогічних подій.

В той же час РФ через загрозу посилення західних санкцій остерігається відкрито втручатися у білоруські події. Цим і пояснюється нещодавнє розформування створеного для підтримки білоруської влади в серпні ц. р. «резерву» силових російських структур. Розташована на російсько-білоруському кордоні частина з цього «резерву» у вигляді підрозділів внутрішніх військ Росії — Росгвардії — повернулася до місць постійної дислокації.

Створюючи такий «резерв», Москва прагнула продемонструвати свою готовність надати допомогу О. Лукашенку у випадку втрати ним контролю над ситуацією в країні або втручання в неї з боку Заходу. Тим більше, що О. Лукашенко відверто звинуватив Польщу у її намірах захопити Гродненську область під приводом захисту польської меншини, яка там проживає.

Гродненська область Білорусі стратегічно важлива як для Росії, так і для НАТО, оскільки через неї пролягає найкоротший шлях між Білоруссю і Калінінградською областю РФ. Цей найкоротший шлях ще називається Сувалкським коридором, який проходить по кордону між Польщею та Литвою. Його захоплення силами 1-ї танкової армії ЗС РФ з вихідного району у Гродненській області є одним із основних елементів сценарію стратегічних командно-штабних навчань збройних сил Росії та Білорусі типу «Захід». За таких обставин досить красномовною є домовленість між О. Лукашенком та В. Путіним про проведення російсько-білоруських навчань на постійній основі (практично щомісячних), якої було досягнуто 14 серпня ц. р. на зустрічі в Сочі і обґрунтовано нібито втручанням НАТО у білоруські події.

Підтримуючи владу О. Лукашенка і реалізуючи такі плани, Росія зможе зберігати свою військову присутність у Білорусі навіть без створення постійних військових баз на її території. Крім того, за низкою оцінок, російські війська матимуть доступ до арсеналів збройних сил Білорусі, які утворилися ще за часів СРСР і сьогодні поповнюються і оновлюються та цілком придатні для застосування.

Це підтверджують навчання «Слов’янське братерство-2020», що відбулися 14–25 вересня ц. р. в Білорусі. До них залучалися підрозділи 38-ї десантно-штурмової бригади (м. Брест) Сил спеціальних операцій ЗС Білорусі, а також близько 200 військовослужбовців 76-ї десантно-штурмової дивізії (м. Псков) ПДВ ЗС Росії. Самі навчання розгорталися на полігоні під Брестом — фактично на західному кордоні з Польщею і Україною. Офіційно їх характер був антитерористичний. Але, по суті, опрацьовувались елементи наступальних операцій: висаджувався повітряний десант, якого підтримувала армійська, тактична і навіть стратегічна авіація. Так, на єдиному оперативному фоні із навчаннями над Білоруссю виконували польоти російські дальні бомбардувальники Ту22-М3 і бомбардувальники-ракетоносії Ту-95М.

11 вересня ц. р. проводилося тренування Об’єднаної системи протиповітряної оборони СНД за участю Білорусі. В його рамках у повітряному просторі Білорусі виконували польоти російські винищувачі зі складу 6-ї армії ВПС і ПВО (штаб — м. Санкт-Петербург).

Водночас підрозділи ЗС Білорусі брали участь в основній частині російських СКШН «Кавказ-2020», що відбувалися 21–26 вересня на території Росії. А вже зараз, 12–16 жовтня, на території Білорусі у розпалі навчання миротворчих сил ОДКБ «Непорушне братерство-2020». Офіційно його характер — антитерористичний. Та насправді його масштаб характерний для загальновійськових операцій. Москва і Мінськ називають всі ці навчання реакцією на поточні події в Білорусі і втручання у них НАТО. Разом з тим вони планові, тобто відбуваються згідно з раніше запланованими заходами оперативної та бойової підготовки. Інакше кажучи, фактично нічого, що поза рамками цих планів, не проводиться. Адже у Росії бракує необхідних коштів та інших ресурсів для того, щоб відстоювати свої позиції на пострадянському просторі.

І навіть більше! Внаслідок погіршення стану економіки під дією західних санкцій, через епідемію коронавірусу та падіння світових цін на енергоносії Росія змушена свідомо скорочувати військові видатки. Так, у 2021 році РФ планує скоротити кошти на потреби «національної оборони» на 441 млрд руб. — до 1,453 трлн руб. (на 23 %), що є найнижчим показником з 2011 року порівняно з очікуваним ВВП.

Зважаючи на такі обставини, ще у травні ц. р. керівництво Російської Федерації звернулося до США і НАТО із закликом знизити на паритетних засадах військову активність в Європі. Керівництво НАТО таку пропозицію залишило без відповіді. Але Росія все ж суттєво зменшила масштаб СКШН «Кавказ-2020» порівняно із СКШН, що проводили попередніми роками. Так, загальна чисельність військовослужбовців, яких залучали до СКШН «Схід-2018», декларувалася на рівні 300 тис. осіб, СКШН «Центр-2019» — 150 тис. осіб, а ось «Кавказ-2020» — вже 80 тис. осіб. Насправді, в основному етапі навчань «Кавказ-2020» на полігонах перебувало не більше 12 тис. військовослужбовців.

 

Та повернімося до навчань миротворчих сил ОДКБ «Непорушне братерство-2020», що відбуваються у Вітебській області на полігоні Лосвідо 103-ї окремої повітряно-десантної бригади ЗС Білорусі. Там присутні контингенти держав-членів ОДКБ, оперативні групи Об’єднаного штабу і Секретаріату ОДКБ, поліцейські (міліцейські) сили і підрозділи міністерств з надзвичайних ситуацій. Загалом понад 700 військовослужбовців, більш ніж 100 одиниць військової і спеціальної техніки, у т. ч. гелікоптери, безпілотні літальні апарати. На цих навчаннях із зрозумілих причин відсутні підрозділи з Вірменії та Киргизстану. В якості спостерігачів передбачається участь представників Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Ціль навчань — підвищити практичні уміння і навички командирів і штабів усіх ступенів у роботі з підготовки миротворчої операції і управління військовими частинами (підрозділами) колективних миротворчих сил ОДКБ в ході виконання миротворчих завдань; вдосконалити бойову злагодженість миротворчих контингентів держав-членів ОДКБ; покращити співробітництво миротворчих контингентів держав-членів ОДКБ.

На першому навчальному етапі здійснюватиметься підготовка миротворчої операції колективними миротворчими силами ОДКБ. На другому етапі планують розіграти практичні дії з виконання завдань підрозділами колективних миротворчих сил ОДКБ в ході ведення операції з підтримання миру. Контингенти держав-членів ОДКБ удосконалюватимуть рівень контролю за дотриманням угоди про припинення вогню і за діями населення в зоні відповідальності, допомагатимуть відновлювати мирне життя на постраждалих від збройних зіткнень територіях, слідкуватимуть за перевезеннями, припинятимуть протиправне ввезення і вивезення бойової техніки, зброї, боєприпасів і вибухових речовин. У взаємодії із міліцейським (поліцейським) персоналом опрацюють дії миротворчих підрозділів ОДКБ при виконанні завдань з протидії масовим заворушенням.

 

Виступ Віктора Гвоздя на телеканалі «Україна 24»:

 

Схожі публікації