До підсумків парламентських виборів в Німеччині. Олаф Шольц

Етапи політичного шляху Олафа Шольца — в ілюстраціях

 

 

 

Підсумки виборів до Бундестагу виявилися такими, які і прогнозували аналітики та соціологи. Однопартієць федерального канцлера Німеччини Ангели Меркель, її висуванець на цю посаду від правлячої нині коаліції політичних партій ХДС/ХСС Армін Лашет не зміг перемогти у цих виборчих перегонах. Тут певну роль традиційно відіграли деякі скандали та негативні моменти з його біографії, якими скористалися конкуренти. Та стрижневою причиною програшу цієї партії аналітики вважають те, що німці втомилися від Ангели Меркель особисто та від політики, за яку вона відповідала протягом 16 років перебування на посаді канцлера. Німеччині захотілося якихось змін, навіть якщо вони чітко не проголошені і не пов’язуються з конкретною особистістю, яка претендує на лідерство.

З невеликою перевагою вибори виграла Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) на чолі з Олафом Шольцем. Вона здобула 25,7 % голосів виборців. Такої переваги над коаліцією ХДС/ХСС, яка посіла друге місце у парламентських перегонах та отримала 24,1 % голосів, недостатньо для того, аби самотужки утворити федеральний уряд. Тому знову виникає необхідність у тривалих політичних перемовинах з іншими найбільш успішними партіями, що можуть увійти у парламенті Німеччини до коаліції.

Підсумки парламентських виборів в Німеччині.
За даними ЦВК ФРН

Цікаво, що третє місце (14,8 % голосів виборців) дісталося партії «Зелені» на чолі з Анналеною Бербок, яка також висунула свою кандидатуру на посаду федерального канцлера Німеччини. Партія «Ліві» проходить до Бундестагу, набравши 5 % завдяки виборчому законодавству Німеччини, де передбачається наявність у кожного виборця двох голосів. Завдяки прямим переможцям у трьох виборчих округах країни, про що йдеться у законі про вибори, «Ліві», увійшовши до парламенту, створять окрему фракцію. До Бундестагу також пройшли ще чотири політичні партії. Очевидно, що всі ці партії консультуватимуться про формування коаліції, складу федерального уряду та кандидатури на посаду федерального канцлера. Переговори, за законодавством Німеччини, можуть тривати тридцять днів від дня виборів, отож 26 жовтня ц. р. парламент почне працювати.

Ось деякі особливості політичного портрету лідера партії-переможця, Соціал-демократичної партії Німеччини, про які можна прочитати у популярному німецькому виданні Süddeutsche Zeitung. Там зазначається, що з політичної точки зору Олаф Шольц завжди вишукував своє місце між Берліном та Гамбургом, тому наразі його радість більша, аніж просто від успішного повернення у владу. Він, за кількістю отриманих голосів, зробив СДПН найпотужнішою партією Німеччини.

Етапи поступового такого процесу Олафа Шольца на виборах — в ілюстраціях.

 

Переможець

Він досяг цього: Олаф Шольц зробив СДПН найпотужнішою силою у новому Бундестазі — внаслідок кампанії, яку спеціально для нього розробили. Залишається побачити, чи цього буде достатньо, щоб він став канцлером.

Адвокат

Олаф Шольц народився 14 березня 1958 року в Оснабрюку, зростав у Гамбурзі-Альтоні. Після навчання у школі та громадської служби вивчав право, здобув освіту юриста з трудового права.

У попередній виборчій кампанії неодноразово підкреслював, що знається на проблемах відповідного соціального прошарку, що було актуально, зокрема, коли у Східній Німеччині у 1990-х роках його представники зазнавали тиску внаслідок масових структурних змін.

З того часу він носить з собою такий зашарпаний портфель, навіть коли летить на зустріч з президентом Франції.

 

Юний політик

Олаф Шольц долучився до СДПН ще школярем; брав участь у її молодіжній організації Jusos («Молоді соціалісти»). Там він швидко піднімається і стає заступником голови партії на федеральному рівні (на фото він на федеральному конгресі Jusos 1984 року).

У 1998 році Олаф Шольц почав свою діяльність професійного політика, пройшовши до Бундестагу як прямий кандидат. Від мандату відмовився в 2001 році, коли став членом земельного парламенту у Гамбурзі. Однак через півроку червоно-зелений уряд цієї федеральної землі переобрали, тому він опинився без посади.

З політичної точки зору, Олаф Шольц був готовий й надалі обирати між Гамбургом та Берліном.

 

Захисник Шрьодера

У 2002 році Олаф Шольц повернувся до Бундестагу. Федеральний канцлер та голова СДПН Герхард Шрьодер (праворуч), призначає його наступником генерального секретаря партії Франца Мюнтеферінга (у центрі). Але СДПН все більше втрачає підтримку, у партії зростає незадоволення курсом Шрьодера.

Олаф Шольц відстоює політику реформ тодішнього канцлера; внаслідок звички використовувати у риториці одні й ті ж вирази йому дали прізвисько «Шольцомат». Переобраний у 2005 році у червоно-зелений коаліції партій у федеральному уряді, але не отримав посади. Олаф Шольц відігравав помітну роль у наступній «великій коаліції»: у 2007 році він знову змінив Франца Мюнтеферінга, цього разу на посаді федерального міністра праці та соціальних справ. На цій посаді він залишався доти, допоки у 2009 році не було сформовано чорно-жовтий федеральний уряд.

Бургомістр Гамбурга

Оскільки Олаф Шольц вважався провідним кандидатом на виборах у федеральній землі Гамбург, у 2011 році він повернувся СДПН у владу внаслідок блискучої перемоги в Гамбурзі. Стає першим мером, якого переобрали через чотири роки, і залишається на посаді до початку 2018 року.

Гостинний господар

На посаді мера міста Олаф Шольц сподівається, що колись вийде на сцену світової політики, нехай навіть і у другорядній ролі. У липні 2017 року в Гамбурзі відбувся саміт G20, найбільш економічно розвинених країн світу. Олаф Шольц мав можливість супроводжувати партнерів-глав держав та урядів у міській ратуші. У спогадах про ці події йдеться, що під час саміту у місті відбувалися жорсткі заворушення, з якими поліції заледве вдавалося впоратися. Перед самітом Олаф Шольц необачно заявив, що така подія мало чим відрізняється від щорічного святкування дня порту Гамбург. Це йому пригадали недоброзичливці, гучно закликаючи до відставки.

Зазнав поразки

Олаф Шольц повертається до Берліна на початку 2018 року і стає федеральним міністром фінансів Німеччини у новоствореній «великій коаліції». Це робить його одним із найповажніших соціал-демократів, але партія незабаром його жорстоко карає. Наприкінці 2019 року він та його партнерка по тандему Клара Гейвіц (праворуч) програють вибори нового голови партії до того часу невідомим Саскії Ескен та Норберту Вальтеру-Борьянсу. Але Олаф Шольц залишається міністром.

Провідний кандидат

У такому статусі наступного року він святкує своє повернення. Під час пандемії коронавірусу він зарекомендував себе успішним кризовим менеджером, відмовився від курсу економії та розпочав у Німеччині дуже важливу економічну програму, фінансовану за рахунок позик у нечуваних раніше розмірах. Влітку 2020 року Олафа Шольца обрали провідним кандидатом від партії СДПН на федеральних виборах 2021 року, до яких тоді ще було далеко. Однак таким чином у нього був час звернутися до своїх внутрішньопартійних критиків, особливо до лівих, та за спільною програмою привернути їх на свій бік. А штаб партії мав час спланувати виборчу кампанію, розраховану саме під нього. Олаф Шольц повернувся, — як він це часто робив у своєму політичному житті.

Чоловік своєї дружини

Про особисте життя Олафа Шольца відомо небагато. З 1998 року він одружений на Брітті Ернст, соціал–демократці з Гамбурга, яка, між іншим, є міністром освіти у федеральній землі Бранденбург. За словами Олафа Шольца, вона також змусила його регулярно бігати, щоб схуднути. Подружжя не має дітей і три роки жило в Потсдамі, де Олаф Шольц також балотувався як прямий кандидат на федеральних виборах, зокрема виступаючи проти Анналени Бербок із партії «Зелені». В обох досі є трикімнатна квартира в Гамбурзі-Альтоні.

Далі буде…

 

Схожі публікації