«Чому ви не хочете бачити фінів і шведів у НАТО?»

 «Чому ви не хочете бачити фінів і шведів у НАТО?»

 Це з’ясовуватиме в Празі очільник чеського МЗС Я. Ліпавський на зустрічі з главою турецької дипломатії

«Аktualne.cz»,  Чехія

Причина небажання Туреччини дати згоду на прийняття Фінляндії і Швеції до НАТО обговорюється вже не один тиждень. І за кілька днів ця тема знову буде порушуватися під час візиту до Праги міністра закордонних справ Туреччини, Мевлюти Чавушогли, якого прийматиме його чеський колега Ян Ліпавський. Зрозуміло, що главі чеської дипломатії доведеться докласти чималих зусиль, щоб відстояти прагнення бажаючих вступити до Північноатлантичного альянсу і одночасно знайти політичні точки дотику з гостем. Чи варто сподіватися на щось позитивне зі вступом новоявлених кандидатів — дізнаємося незабаром. Та ось зрозуміло достеменно, що останнє слово не за турецьким міністром, а за президентом. Тому до чого ця празька зустріч? Про це й розмірковує чеський журналіст Ян Горак на сайті Аktualne.cz.

Міністр закордонних справ Чеської Республіки Ян Ліпавський.
Джерело: «Аktualne.cz», фото Economia

І вже у перших рядках свого матеріалу зазначає, що обидві згадані країни вперше у своїй історії вирішили покінчити зі своїм нейтралітетом. Причина такого кроку зрозуміла — вторгнення Росії до України, яке триває вже понад 100 днів. Обидві країни подали свою заявку у травні, але саме Туреччина противиться їх бажанню, демонструючи свою принциповість, пов’язану з притулком її опозиції, тобто, Курдської робітничої партії у згаданих країнах-кандидатах.

Автор нагадує читачам про невелику «арифметику», пов’язану з такою темою. А саме, що у Фінляндії спільний з Росією кордон завдовжки понад тисячу кілометрів, а Швеція розташована всього за чотириста кілометрів від свого союзника. Турецький президент Ердоган відвідував Чехію ще у 2013 році, а Андрей Бабіш, як попередній прем’єр-міністр Чехії, приїжджав до Туреччини три роки тому.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу.
Джерело: «Аktualne.cz», фото НАТО

Приїзд до Праги глави турецької дипломатії Чавушоглу, який знаходиться на посаді з 2015 року і не раз переймався проблемою терористичних організацій на рідних для себе теренах, узгоджували з 2017 року. Він неодноразово відкладався, в основному на прохання турецької сторони, а востаннє зустріч було скасовано через жорсткі внутрішні обмеження проти епідемії COVID-19. І ось тепер зустріч починає пов’язуватися з питанням розширення НАТО.

Чеський міністр закордонних справ у своєму поясненні для Aktuálně.cz сказав наступне: «Як член НАТО, Туреччина є важливою країною для нашої безпеки. Ми, звичайно, поговоримо з нашим турецьким колегою про членство Фінляндії та Швеції. Це дві розвинені країни, і їхній вступ був би для нас вигідним». Отож, позиція чехів однозначна і навряд чи вони будуть пропонувати на цій зустрічі міністрів щось відмінне від заявленого, як це вже було колись, 14 років тому, коли вони у Празі приймали Алі Бабаджана, тодішнього главу турецької дипломатії. Та і часи тоді були інші, у Європі не було чути запаху пороху від розриву російських ракет…

Ердоган заявив, що Туреччина скаже «ні» членству Фінляндії та Швеції в НАТО.
Джерело: «Интерфакс», фото Mustafa Kamaci/Anadolu Agency via Getty Images

Майбутні перемовини Ліпавського з Човушогли хоча і не будуть слугувати проривом у питанні про асоціацію Фінляндії та Швеції з НАТО, та не виключено, що відбудеться також конкретний обмін думками щодо інших нагальних тем. Таких, як агресія росіян в Україні, роль Туреччини у справі з врегулювання дипломатичних конфліктів та міграції. Щодо останнього, то слід зауважити, що Чехія на третьому місці серед країн Європи, яка приймає з України біженців і надає їм притулок. Автор не даремно нагадує читачам, що саме міністр Чавушоглу вперше на початку березня сів за стіл переговорів представників російського агресора та України, а міністр закордонних справ РФ С. Лавров та міністр закордонних справ України Д. Кулеба зустрічалися у Анталії. І хоча такі перемовини сторін відбувалися повторно на турецькій території, та реального ефекту це не принесло.

Чеський міністр Ліпавський також обговорюватиме з турецьким колегою взаємні відносини та позицію Туреччини щодо Європейського Союзу з огляду на майбутнє головування Чехії. Саме це мається на увазі в контексті цієї зустрічі, бо Ліпавський з моменту свого вступу на посаду і особливо перед головуванням Чехії в ЄС повів зустрічі з багатьма своїми іноземними колегами.

Туреччина вважає Курдську робітничу партію терористичною організацією.
Джерело: «Коминформ», http://communist-ml.ru/

Як вже вказувалося, свій спротив можливому розширенню Північноатлантичного альянсу за рахунок Фінляндії та Швеції турки пов’язують з наданням притулку прихильникам Курдської робітничої партії. Туреччина їх вважає терористичною організацією, а режим президента Ердогана визначає її найбільшою загрозою територіальній цілісності своєї держави. До речі, у нього нещодавно, 21 травня, відбулася телефонна розмова з прем’єр-міністром Швеції Магдаленою Андерссон, яка тоді наголошувала, що «Швеція чітко підтримує боротьбу з тероризмом і включення Курдської робітничої партії (PKK) до списку терористичних організацій». Отож, дещо у такому питання можуть бути зрушення, тим більше, що Сполучені Штати також вважають курдських робітників терористичною організацією.

Але на порядку денному може стояти ще одне питання, яке викликає у Туреччини стурбованість. Це — запроваджене Швецією у 2019 році ембарго на експорт озброєнь до Туреччини. Стокгольм зробив таке у відповідь на одностороннє вторгнення Туреччини до Сирії, до речі, яке вона не визнала за належне обговорювати з Північноатлантичним альянсом, членом пакту якого вона є з 1952 року.

Своєю чергою, нещодавнє спілкування з Ердоганом президент Фінляндії Ніїністе назвав відкритим і прямим, під час якого він сказав турецькому президенту, що як союзники по НАТО обидві країни дбатимуть про взаємну безпеку і що їхні відносини будуть зміцнюватися. Бо Фінляндія засудила тероризм у всіх його формах і проявах.

Залишається побачити, як таку зустріч подаватимуть у своїх ЗМІ росіяни.

Підготував Олег Махно.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/proc-nechcete-finy-a-svedy-v-nato-lipavsky-se-stretne-s-sefe/r~de157304e33111ecbe29ac1f6b220ee8/

 

 

Схожі публікації