Почався четвертий акт небезпечної ворожнечі між Китаєм і США
22.08.2022 р. «Focus», Німеччина
Стаття опублікована у співпраці з «The Economist»
Німецьке впливове видання «Focus» у співпраці з партнерським виданням з Великобританії «The Economist» надрукувало 20 серпня ц.р. статтю щодо нового раунду протистояння між США і Китаєм, що відбувається вже вчетверте через наміри Пекіна анексувати острівну державу Тайвань.
Відносини між США та Китаєм є більш напруженими, ніж вони були протягом тривалого часу.
Джерело: PantherMedia / Kheng Ho Toh
Щодо змісту дослідження
Вплив тайванської кризи на американо-китайські відносини відчувається вже зараз, це протистояння, ймовірно, започаткує нову небезпечну еру ворожнечі. США та їхні союзники намагаються не спровокувати нову кризу.
У січні 1950 року, через три місяці після перемоги комуністів у громадянській війні в Китаї, президент США Гаррі Трумен (Harry Truman) зробив заяву. Америка, проголосив він, не буде втручатися військово, щоб допомогти націоналістам, переможеним Китаєм, які знайшли притулок на острові Тайвань.
Мао Цзедун (Mao Zedong) уже досяг домовленості про вторгнення і, ймовірно, досяг би успіху, якби в червні того ж року не почалася Корейська війна. Військовий конфлікт спонукав Трумена змінити курс: він підтримав Південну Корею і наказав Сьомому флоту ВМС США захищати Тайвань, щоб зупинити поширення комунізму в Азії. Коли через чотири роки китайська армія напала на деякі з прибережних островів Тайваню, США пригрозили Китаю ядерним ударом і знову змусили Мао відступити.
Візит Ненсі Пелосі посилив протистояння
Пелосі та один з її попередників Ньют Гінгріч (Newt Gingrich), який відвідав Тайвань у 1997 році, була найвищим американським політиком, який відвідав острів, на який давно претендує Китай. Ця криза, яка ще далека від вирішення, вже, здається, відкриває нову еру небезпечної ворожнечі між Китаєм і США.
Китай заявив, що візит Пелосі був «божевільним, безвідповідальним і дуже ірраціональним» актом. Китайські дипломати звинуватили США у порушенні зобов’язань, взятих на себе під час визнання Китайської Народної Республіки (КНР) у 1979 році. Після відбуття Пелосі Китай вперше здійснив запуск балістичних ракет над Тайванем, відправив рекордну кількість військових кораблів і літаків через серединну лінію Тайванської протоки, а також провів військові навчання з бойовою стрільбою навколо острова з метою відпрацювати його блокаду. Китай також запровадив економічні санкції проти Тайваню та обмежив військову та іншу співпрацю зі США.
Особливо високі ставки для Сі Цзіньпіна
У китайських соціальних мережах учасники заворушень уже висловлюють обурення через те, що Китай не збив літак пані Пелосі. Для Сі Цзіньпіна ставки особливо високі через майбутній з’їзд Комуністичної партії Китаю, що відбудеться восени цього року. Очікується, що він, ймовірно, отримає третій п’ятирічний термін на посаді лідера партії, що є порушенням її останніх засадничих положень.
Таким чином, дії Китаю на різних фронтах можуть затягнутися на тижні, місяці та роки та, ймовірно, включатимуть подальші економічні санкції проти правлячої Демократичної прогресивної партії Тайваню. Не викликає сумніву, що будуть мати місце спроби перешкодити іншим іноземним політикам відвідувати Тайвань і залучити на свій бік приблизно десять інших країн, які мають дипломатичні відносини з Тайванем.
Військова діяльність навколо Тайваню як «нова нормальність»
Східне командування театру дій (Eastern Theater Command) — одне з п’яти командувань театру дій Народно-визвольної армії Китаю, засноване 1 лютого 2016 року.
Його попередником був Нанкінський військовий округ. Штаб-квартира Командування – м. Нанкін.
Юрисдикція Східного командування включає Цзянсу, Чжецзян, Аньхой, Фуцзянь, Цзянсі, Шанхай і Флот Східного моря.
Як розвиватимуться події, частково залежатиме від того, що саме зроблять США та їх союзники, щоби допомогти Тайваню встояти. Америка поки що демонструвала стриманість, але пообіцяла відновити регулярні військові операції, включаючи конвої через Тайванську протоку. Вірогідно, з цією метою з боку США буде задіяно ще більше зброї та відбудуться додаткові навчання.
Дехто розглядає такий підхід як цикл подій і реакцій, який несе в собі підвищений ризик інцидентів і неправильних оцінок. Зокрема, експерт з Массачусетського технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology) Тейлор Фравель (Taylor Fravel) вважає, що «історики будуть повертатися до подій літа 2022 року як до моменту, коли відносини між США та Китаєм перетворилися з боротьби за конкурентну перевагу на відкрите протистояння, яке несе в собі набагато більший ризик кризи та ескалації».
Пелосі грає з вогнем
Коли президента Джо Байдена в липні ц.р. запитали про плани поїздки Пелосі, він відповів, що військове керівництво не вважає цей візит «на даний момент хорошою ідеєю». Через кілька днів Сі Цзіньпін попередив президента США: «Хто грає з вогнем, той від нього загине». Однак скасування поїздки означало би для США піддатися залякуванням Китаю, а Байден не хотів поставити під сумнів повноваження Конгресу.
Існували застереження, що поїздка Ненсі Пелосі до Тайваню
призведе до переоцінки американсько-китайських відносин.
Джерело: J. Scott Applewhite/AP/dpa
Зрештою пані Пелосі змогла здійснити свій візит до Тайваню. В оточенні оптимістичних доброзичливців вона зустрілася як з президентом Тайваню пані Цай Ін Вень (Tsai Ing-wen), так і з китайськими дисидентами. Вона відкинула погрози Китаю та повторила заяви влади США щодо того, що її поїздка не поставить під загрозу статус-кво відносин. З цього приводу вона посилалася на здійснений раніше візит до Тайваню колишнього спікера палати представників США Ньюта Гінгріча (Newton Leroy Gingrich) та регулярні візити інших делегацій членів Конгресу.
Сі Цзіньпін може наважитися на вторгнення ще раз у 2030-х роках
Однак він пов’язав ці заяви зі своєю метою «національного відродження» до 2049 року, до дати відзначення сторіччя Китайської Народної Республіки. У теперішній час Збройні сили Китаю отримують необхідне нове оснащення та здійснюють тренувальні польоти, готуючись до вторгнення, китайські літаки та винищувачі-бомбардувальники часто здійснюють польоти поблизу повітряного простору Тайваню. Деякі американські генерали припускають, що нині 69-річний Сі Цзіньпін може наважитися здійснити вторгнення на Тайвань ще раз у 2030-х роках, сподіваючись досягти возз’єднання Китаю ще за свого життя.
Влада Китаю тим часом дійшла висновку, що Америка розмиває поняття своєї «політики єдиного Китаю», відповідно до якої США визнають Китайську Народну Республіку єдиною законною владою, а Тайвань — частиною єдиного Китаю. США не визнають суверенітету Китаю над Тайванем і підтримують неофіційні відносини з островом. Відповідно до національного законодавства, США також зобов’язані забезпечити Тайвань оборонною зброєю та підтримувати його збройні сили у стані готовності до захисту острова. Тим не менш, Вашингтон довго дотримувався позиції «стратегічної двозначності» і зберігав мовчання щодо того, чи будуть США втручатися у конфлікт і як саме вони це здійснюватимуть у разі війни за Тайвань.
Президент Китаю Сі Цзіньпін.
Джерело: Huang Jingwen/Xinhua/AP/dpa
Позиція Байдена викликала розчарування в Китаї
Автономна демократія Тайваню з його 24 мільйонами мешканців, переважно китайцями хань, кидає виклик величезній автократії свого сусіда, особливо тому, що його вільні громадяни більш заможні за своїх родичів за Тайванською протокою.
Китайці, або ханці (Han Chinese)—- східноазійський народ, основний етнос Китаю, титульна нація Китайської Народної Республіки і Республіки Китай. Самоназва — хань.
Кількість — понад 1,3 млрд.
Розмовляють китайською мовою, яка має велику кількість діалектів.
Має численну діаспору.
Останніми роками острів також стає все більш віддаленим від материка в політичному плані, особливо після того, як Сі Цзіньпін скасував громадянські свободи в Гонконзі (Hongkong), що призвело до дискредитації запропонованого Сі Цзіньпіном гасла «одна країна, дві системи», за яким має здійснюватися керівництво колишньою британською територією для мирного возз’єднання Китаю і Тайваню, зробивши це гасло вкрай непривабливим.
Більшість жителів Тайваню віддають перевагу незалежності
Час візиту Пелосі до Тайваню був особливо делікатним. Президент Китаю вже зіткнувся з неочікуваними труднощами цього року, коли він висловив підтримку Росії щодо війни в Україні та зберіг свою стратегію дотримання «нульового зараження COVID-19» (Null-Covid-Strategie), незважаючи на уповільнення економічного зростання країни. У серпні ц.р. керівництво Комуністичної партії Китаю традиційно зустрінеться в курортному містечку Бейдайхе (Beidaihe), де раніше проводилися неформальні переговори з політичних і кадрових питань.
Район Бейдайхе — популярний пляжний курорт і район міста Циньхуандао, провінція Хебей на узбережжі Бохайського моря в Китаї.
Його площа 70,14 км², населення — 66 тис. осіб станом на 2008 рік, протяжність берегової лінії 22,5 км.
Курорт також відомий як пташиний притулок.
Невідомо, чи продовжиться така політика під керівництвом Сі Цзіньпіна. Але йому та іншим лідерам незабаром доведеться прийняти кілька важливих рішень щодо того, хто буде його оточувати на вершині влади у подальшому та яких пріоритетів слід дотримуватися в найближчі роки, включно з позицією стосовно Тайваню.
Багатозадачність Сі Цзіньпіна
Коли розпочалися бойові стрільби, вони були схожими та навіть перевершували обсяг навчань, які Китай проводив під час останньої великої тайванської кризи в 1995-96 роках після візиту тодішнього президента Тайваню до Сполучених Штатів Америки. Шість районів бойових стрільб були розташовані ближче до Тайваню, ніж тоді, в деяких місцях вони наближалися до 12 морських миль (19,3 кілометрів) до узбережжя Тайваню та перетинали його територіальні води та повітряний простір.
Професор Університету національної оборони Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) генерал-майор Мен Сянпін (Meng Xiangping) заявив державному мовнику Китаю, що таке «оточення» Тайваню районами бойових стрільб створює «дуже хороші умови для виникнення нової стратегічної ситуації, що також сприяє возз’єднанню».
Як змінився військовий баланс між Китаєм і Тайванем
Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву (Joseph Wu) звинуватив Китай у використанні візиту Пелосі як приводу для відпрацювання плану вторгнення, який також включає кібератаки, дезінформацію та економічний тиск. Масштаб та інтенсивність китайських навчань відображають зміну військового балансу між материковим Китаєм і Тайванем за останні два десятиліття, а також урок, який Китай засвоїв з попередньої кризи, коли США розгорнули в регіоні два авіаносці, один з яких перетнув Тайванську протоку, а Китай мало що міг з цим зробити.
Імітації вторгнення стали попередженням на майбутнє
Проте, зазначає видання, немає впевненості у тому, чи така перевага забезпечить Китаю завоювання Тайваню. Військова гра, проведена у травні ц.р. Центром нової американської безпеки (New American Security), мозковим центром у Вашингтоні, показала, що якщо вторгнення відбудеться через тиждень, Китай зможе перекинути війська на Тайвань, але не зможе просунутися до столиці Тайбею, не кажучи вже про швидку перемогу у війні. Конфлікт, що розігрувався станом на 2027 рік, призводить до висновку щодо неминучості ведення затяжної війни.
Імітації вторгнення, однак, послужили попередженням про те, що, окрім нападу, Китай має багато інших способів завдати шкоди Тайваню, зокрема шляхом здійснення блокади. Стратегічні навчання охоплювали забезпечення контролю над підходами морем до трьох головних портів Тайваню та над повітряним простором, який використовують літаки для посадки в аеропортах Тайваню. Неназваний тайванський генерал зазначав, що ЗС Тайваню «вразливі до повітряної та морської блокади».
Китай може примусити Тайвань до ізолювання на роки
Колишній співробітник розвідки Пентагону Лонні Хенлі (Lonnie Henley) вважає, що «однією з цілей імітації розв’язання війни може бути використання її як стимул для більш глибшого обдумування того, як допомогти Тайваню пережити блокаду». На думку фахівця з розвідки США, «зрив китайської десантної операції на Тайвані хоч і ускладнений, але відносно реальний, просто потрібно потопити достатню кількість китайських кораблів».
Лонні Хенлі вважає, що «прорвати блокаду буде значно складніше через географічне положення та характер місцевості. Китай може здійснити ізоляцію Тайваню на кілька місяців, можливо, навіть років, що призведе до руйнівних наслідків».
Подальші кроки Китаю залежать від відповіді Америки і Тайваню
Подальші кроки Китаю, ймовірно, частково залежатимуть від того, як відреагують Сполучені Штати Америки і Тайвань. Зокрема директорка Азіатської програми з аналітичного центру, Німецького фонду Маршалла США (The German Marshall Fund of the United States, GMF) Бонні Глейзер (Bonnie Glaser) вважає, що якщо Китай розраховує, що обидві країни продовжуватимуть сумнівну політику та не будуть дотримуватися своїх «червоних ліній», зокрема, розширюючи офіційні контакти, це посилить тиск на них. Вона заявила також, що «тим часом США винесуть багато уроків зі своїх військових навчань», прогнозуючи ще більше навчань такої спрямованості.
Великий виклик для США та їх союзників: протистояти китайським заходам, не провокуючи кризи
Дяоюйдао (Diaoyu). Збройні сили Китаю почали регулярне повітряне і морське патрулювання в радіусі 12 морських миль від островів.
Труднощі для США та їх союзників полягатимуть у тому, щоб протистояти Китаю, не спровокувавши ще однієї кризи. Поки що дотепер докладалися зусилля, щоб уникнути ескалації. Літак Пелосі здійснив проліт в обхід Тайваню, огинаючи спірне Південно-Китайське море. США не надсилали нових військових кораблів до регіону. Пентагон заявив 4 серпня, що відклав початок запланованого на цей тиждень випробування міжконтинентальних балістичних ракет.
Послання у вигляді ракети
Сполучені Штати Америки, ймовірно, зміцнять оборону Тайваню, поставивши йому більше наступальної зброї, навчивши більше його військ, пожертвувавши чи позичивши гроші на закупівлю озброєння, включно з невеликою мобільною зброєю, подібною до тієї, яка довела свою ефективність в Україні. Професор зовнішньої політики Ши Іньхун (Shi Yinhong) з Пекінського університету Реньмінь (Renmin University) передбачає, що внаслідок цього «протистояння буде виведено на вищий рівень».
Конгрес США, ймовірно, висуне й інші, подальші вимоги. Зараз він переглядає Закон про політику Тайваню (Taiwan Policy Act), який дозволить Тайваню брати участь у військових навчаннях США і зробить його «ключовим союзником поза НАТО». Це також сприяло б постачанню до Тайваню сучасної зброї. Це також означатиме, як формулюють це у Конгресі США, «де-факто дипломатичне ставлення до Тайваню, подібне до інших іноземних країн». Китай майже напевно буде розцінювати будь-який такий крок перетином своєї червоної лінії.
Дії Китаю залишаються непередбачуваними
Один урок, який можна винести з попередніх криз на Тайвані, полягає в тому, що її наслідки є непередбачуваними. Коли в 1958 році Китай почав бомбардувати бар’єрні острови Тайваню, Америка знову втрутилася, прорвавши артилерійську блокаду островів Кінмень, супроводжуючи кораблі постачання. Але тоді, коли тайванські лідери почали наполягати на проведенні контрнаступу, а США розглядали можливість застосування ядерної зброї, Радянський Союз пригрозив помстою, й Сполучені Штати Америки зіткнулися з різкою критикою Заходу за спричинення ризику розв’язання війни через острови архіпелагу.
Наслідки стануть очевидними лише через роки
Наслідки останніх військових змагань можуть стати очевидними лише через роки. У короткостроковій перспективі все ще існує надія на мирне вирішення конфлікту, якщо обидва опоненти лише продемонструють свою силу, а потім відступлять, щоб зобразити себе переможцями, як це було в 1996 році. Однак у довгостроковій перспективі всі сторони рухаються на небезпечну територію, зокрема Китай, який тепер сповнений рішучості захистити свої очікувані здобутки в Тайванській протоці, а США готові завдати удару у відповідь.