Геополітика під час пандемії: боротьба за владу

Сергій Польовик

Ми сьогодні маємо можливість спостерігати, як уряди і громадськість більшості країн світу, незалежно від рівня свого економічного розвитку, національних статків чи геополітичного впливу, намагаються протистояти пандемії коронавірусу Covid-2019. Китай, Південна Корея, Індія, США і майже всі країни Європи неспроможні якось зарадити цій біді. Відомо про інфікування членів королівських сімей, політичних лідерів провідних держав на всіх континентах. Декому з них впоратися з хворобою не вдалося…

Як приклад — статистика про інфікованих чи померлих громадян Італії, Іспанії, Німеччини, Швейцарії, Австрії. Останнім часом за кількістю інфікованих та летальних випадків на перше місце у світі вийшли США, які можна назвати новим епіцентром пандемії. Та що вже казати, якщо навіть у Швейцарії, за повідомленням Neue Zürcher Zeitung, з огляду на нестачу ресурсів для подолання хвороби, незабаром може статися те, що відбувається наразі в Італії! Тобто, коли лікарям доведеться просто визначати, кого з тяжкохворих рятувати, а у кого шансів на порятунок немає і він приречений померти, оскільки «медицини на всіх не вистачає».

Інакше кажучи, країни, які вважалися найбільш розвиненими, де стан медичних послуг важко було переоцінити, не змогли протистояти поширенню вірусу. Хоча у лабораторіях всього світу пошук необхідних для цього ліків не припиняється.

 

Розширення повноважень уряду в Угорщині

Керівництво деяких держав, які називаються закритими, на зразок Росії чи Північної Кореї, вирішили зі своїх внутрішніх політичних міркувань приховати (як від світової громадськості, так і свого народу) реальний стан справ з захворюванням населення. А європейські аналітичні центри до цього ще й відзначають нову тенденцію у діянні окремих політичних лідерів з числа керівників держав. Включно з тими, які відносяться до геополітичних сусідів України. Так, німецька новинна агенція DPA повідомила, що парламент Угорщини розширив повноваження уряду прем’єра Віктора Орбана. Хоча в країні вже запроваджено «надзвичайний стан» через пандемію нового коронавірусу. Парламент, де домінує націонал-консервативна партія В. Орбана «Фідес», ухвалив законопроект, за яким уряд тепер зможе не лише запровадити будь-які «надзвичайні заходи», але й не зважати на чинне законодавство. Крім того, такі широкі повноваження не обмежуються у часі. Тобто, якщо парламент і скасує дію надзвичайного стану, то уряд збереже свої розширені повноваження, зауважує DPA. До речі, застереження та незгода з цим ЄС і ООН на ситуацію не вплинули. В. Орбан може керувати країною необмежений час, так як цього сьогодні прагнуть і його кремлівські колеги.

Довідково:

«Фідес — Угорський громадянський союз» (угор. Fidesz — Magyar Polgári Szövetség) — одна з двох найбільших політичних партій Угорщини. Утворена у березні 1988 року. За своєю ідеологією є правоцентристською, консервативною. Партія є членом Європейської народної партії та Центристського демократичного інтернаціоналу. Лідер партії В. Орбан обіймає посаду прем’єр-міністра країни.

Зрештою, такі дії правлячої в Угорщині партії «Фідес» практично співпали з доленосним рішенням Москви внести зміни до російської конституції, що анулюють всі попередні президентські терміни В. Путіна і нададуть йому можливість пожиттєво керувати Росією.

…Російські спецслужби продовжують створювати проблеми для європейської єдності з метою розвалити Євросоюз…

До речі, нещодавно до охопленої пандемією Італії росіяни, під приводом надання медичної допомоги, літаками надіслали «гуманітарні» вантажі. Як з’ясувалося, користі від такої «гуманітарки» — жодної. А ось цікаво, що супроводжуючі особи виявилися не медиками, а офіцерами спецслужб. До того ж вони прилетіли до Італії вже інфікованими коронавірусом. Не виключено, що з метою вилікуватися, оскільки вдома їм не змогли навіть поставити діагнозу.

Проте пропагандистського ефекту Москва досягла: її «миротворча допомога» Італії активує голоси в ЄС щодо зняття з Росії запроваджених санкцій.

 

Зміни виборчого законодавства у Польщі

Відомі й інші намагання правлячих еліт використати пандемію Covid-2019 для того, щоб отримати політичні дивіденди і забезпечити у такий спосіб своє подальше перебування при владі, зокрема, шляхом внесення у законодавство деяких змін.

Як приклад — сусідня з Україною Польща, яка вважається основним трудовим ринком за кордоном для наших заробітчан. Скорочення тамтешніх робочих місць через пандемію змушує їх повертатися додому, що «закоркувало» прикордонні переходи. Саме масоване повернення заробітчан відбувається без обов’язкового дотримання санепідеміологічних умов, тому коронавірусна інфекція у регіонах України обов’язково дасть про себе знати.

Тим часом, політичне керівництво нашого геополітичного сусіда, дбаючи про власну безпеку, вміло вживає заходи запобігання пандемії.

Німецька Süddeutsche Zeitung розмістила на своїх сторінках матеріал власного кореспондента у Варшаві Флоріана Хасселя про наміри польського політичного керівництва скористатися ситуацію з тим, щоб забезпечити своє перебування при владі. У виданні стверджується, що правляча у Польщі партія «Право і справедливість» (PiS) взялася змінювати національне законодавство і виборче право. Мета — гарантувати перемогу на наступних виборах президента Польщі, що призначені на травень поточного року.

Довідково:

«Право і справедливість» (пол. Prawo i Sprawiedliwość, PiS) — польська консервативна, клерикальна політична партія, заснована Лехом Качинським у червні 2001 року. На сьогодні лідером партії є Ярослав Качинський. Партія входить до Альянсу європейських консерваторів та реформістів.

Чинний президент Польщі Анджей Дуда і правляча партія PiS, маючи абсолютну більшість у парламенті, з легкістю подолали активний спротив опозиції під час розгляду законопроекту, що був покликаний гарантувати на виборах перемогу А. Дуди. Автор статті підкреслює, що ухвалене тиждень тому рішення щодо додаткового мільярдного фінансування польської економіки у період пандемії було позитивним кроком та могло стати днем національного єднання Польщі. Сейм навіть ухвалив спеціальне рішення про надання можливості парламентарям голосувати через Інтернет, знаходячись вдома. На цьому наполягав прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцкі, зазначаючи, що під час пандемії важлива кожна година. Хоча опозиційна частина парламенту, відчуваючи певну небезпеку від просування необхідних законів під благовидним приводом, запропонувала заборонити під час кризових періодів вносити зміни дистанційно до конституції чи виборчого законодавства. Цю пропозицію відхилила більшість голосів від PiS.

Причину відхилення всі усвідомили пізно вночі, коли було ухвалено всеосяжний кризовий закон Польщі. Отож на виборах президента Польщі, що призначені на 10 травня ц. р., право голосувати дистанційно матимуть всі поляки, які перебувають на карантині. А громадяни, кому за 60 років, голосуватимуть за допомогою письмових повідомлень. Такі положення вступають у протиріччя до регламенту роботи парламенту та конституції Польщі, про що доповідала у своїх протестах опозиція. Але рішення абсолютна більшість парламентарів від PiS ухвалила вже о 04:20 ранку.

Німецьке видання повідомляє, що більшість польського населення не погоджується з цим, як і виступає проти проведення президентських виборів взагалі. За даними Süddeutsche Zeitung, близько 70 % опитаних поляків виступають проти проведення президентських виборів у таких умовах. Лише протягом кількох днів за онлайн-петицію з відповідною вимогою проголосували 150 тис. осіб.

Польща разом з більшістю країн Європи два тижні тому перекрила проходи на власному державному кордоні. Зібрання польських громадян у кількості більше двох осіб заборонені, поліція сумлінно контролює їх домашній карантин. Проведення передвиборної кампанії заборонене. Лише президентові А. Дуді, повідомляється у німецькому виданні, дозволено вільно пересуватися і виступати на каналі телебачення TVP (підконтрольному правлячій партії PiS).

…Правлячі еліти намагаються використати пандемію Covid-2019 для отримання політичних дивідендів і забезпечення свого подальшого перебування при владі…

Провідні польські політики і правники вважають проведення президентських виборів за умов надзвичайного стану, відсутності передвиборної кампанії та з упередженим ставленням чинного президента А. Дуди неприйнятними і такими, що не відповідають вимогам конституції держави.

Так, відомий польський правник Марцін Матчак заявив популярному виданню Gazeta Wyborcza у Варшаві, що на легітимність виборів впливають не лише події на виборчих дільницях, але й те, як було проведено виборчу кампанію. А також те, чи мали виборці доступ до всієї інформації та чи був забезпечений рівний доступ всіх кандидатів до ЗМІ.

Проте, партія PiS цим не переймається, констатується у публікації німецького видання. Колишній прем’єр-міністр Польщі, засновник і теперішній голова цієї партії, один з найвпливовіших політиків держави Я. Качинський заявив, що не існує жодних підстав для відтермінування виборів. На думку очільника виборчої кампанії президента А. Дуди, внесені до виборчого законодавства зміни «розширюють права виборців». Власне, сам А. Дуда у телевізійному зверненні до нації погодився, що визначений для виборів термін під час епідемії хоч і викликає сумніви, проте він впевнений, що вибори відбудуться. І підтримав зміни виборчого законодавства, заявивши, що кожна зміна, покликана активізувати участь виборців, є позитивною.

Süddeutsche Zeitung зазначає, що внесені зміни до законодавства мають гарантовано забезпечити кандидатові від правлячій партії перемогу на виборах. Адже за рахунок громадян віком понад 60 років PiS гарантовано отримає на виборах близько 55 % голосів, що набагато перевищує її попереднє досягнення у 40 %. Водночас, молодшим за віком полякам та громадянам, які перебуватимуть на час виборів у закордонні, тобто саме тим групам виборців, які раніше часто віддавали свої голоси проти PiS, голосувати письмово забороняється.

Автор, до речі, зазначає, що деякі аналітики вважають майбутні вибори недійсними, бо згадані зміни у законодавстві не відповідають конституції країни. Наприклад, згідно зі ст. 123, зміни до виборчого законодавства не можуть ухвалюватися нашвидкоруч. До того ж, відповідно до рішення конституційного суду Польщі від 2006 року, внести зміни до виборчого законодавства протягом шести останніх місяців до дня виборів забороняється.

Повідні політичні діячі Польщі Войцех Хермеліньскі, який до 2019 року обіймав посаду голови виборчої комісії, та колишній голова конституційного суду Єжи Щепіень вважають проведення президентських виборів за таких умов недемократичним, а самі зміни — незаконними. Є. Щепіень заявив для Gazeta Wyborcza, що відбувається процес побудови у Польщі диктатури, який розпочався відразу після попередніх президентських виборів 2015 року.

У німецькому виданні розповідається, що голова верхньої палати сейму Польщі Томаш Гродзкі після ухвалених змін до законодавства негайно зустрівся з прем’єр-міністром країни і вимагав перенести терміни президентських виборів. Але сейм Польщі, що контролюється правлячою PiS, може подолати можливе вето простою більшістю голосів.

Відповідно до законодавства Польщі, недійсність виборів може бути визнана лише Верховним судом країни. І саме у ньому все вирішуватиме нова наглядова та контрольна палата, що також складається з обраних урядом суддів. Щодо їх вердикту, то у ньому можна не сумніватися.

 

…Україні доцільно зважати на чужі помилки, щоб уникати складнощів у процесі будівництва власної державності, удосконалення своєї медицини і, загалом, українського громадянського суспільства…

І ще. Події у сусідніх Польщі і Угорщині, в Італії і інших провідних країнах Євросоюзу несуть на собі відбиток діяльності спецслужб Росії, яка продовжує створювати проблеми для європейської єдності з метою розвалити ЄС. Російські спецслужби, активуючи своїх агентів впливу, поширюють серед населення країн ЄС настрої невпевненості.

Тому Україні доцільно зважати на чужі помилки, щоб уникати складнощів у процесі будівництва власної державності, удосконалення своєї медицини і, загалом, українського громадянського суспільства.

 

Схожі публікації