Хто переміг у Другій світовій війні?

Дипломатичний фронт України

Хто переміг у Другій світовій війні?

Український внесок у звитягу

«Ан-Нагар», Ліван

Надзвичайний і Повноважний Посол України
в Ліванській Республіці Ігор Осташ

Переклад статті І. Осташа з арабської мови, опублікованої 7 травня 2022 року в ліванській провідній щоденній газеті «Ан-Нагар», заснованій у 1933 році, яка вважається однією з найбільш популярних газет в арабському світі.

Прем’єр-міністр Ліванської Республіки Саад Харірі та посол України Ігор Осташ (ліворуч) (2021 р.).
Джерело: «Ан-Нахар», https://www.annahar.com/

Довідково. Ігор Осташ

Ігор Іванович Осташ (нар. 4 серпня 1959) — український політик та дипломат. Надзвичайний і Повноважний Посол України в Лівані (з 2016 р.).

Кандидат філософських наук.

Знає англійську, французьку, чеську, словацьку, польську, сербську та хорватську мови.

Працював у Верховній Раді України 12 років — з 1994 до 2006 р. В парламенті України з 1999 до 2002 р. очолював комітет в закордонних справах з 1999 до 2002 р., був віце-президентом ОБСЄ з 1999 до 2005 р.

Під час конфлікту щодо острова Тузла очолював парламентську ТСК щодо забезпечення парламентського контролю за режимом державного кордону України в районі острова Коса Тузла (2003 р.).

11 вересня 2006 р. був призначений Послом України до Канади, де працював до 16 червня 2011 року. 23 серпня 2016 р. призначений Послом України до Лівану.

[свернуть]

День пам’яті і примирення Україна вшановує 8 травня, коли ми поминаємо загиблих у Другій світовій війні. Наступної доби, 9 травня, ми відзначаємо День перемоги та вшановуємо звитягу українського народу, його визначний внесок у перемогу Союзників − Антигітлерівської коаліції у війні.

Протягом кількох останніх десятиліть Росія намагається приватизувати перемогу у Другій світовій. З цією метою запрошує на святкування у Москві Дня перемоги лідерів різних країн. Але ось лихо: торік до Росії прибув лише президент Таджикистану…

Цьогоріч російський президент відзначатиме такий день без гостювальників, себто «в гордом одіночєствє». Росіяни, як персонажі байки Езопа про лисицю і виноград кажуть, що цього разу рік просто не ювілейний. Ще один запланований на День перемоги захід виявився нездійсненним. Росія планувала 9 травня провести парад перемоги у Києві. Далі були плани до 9 травня захопити увесь Донбас. Але і цьому не судилося здійснитись завдяки нашій потужній та професійній українській армії.

У грудні 2010 року Володимир Путін під оплески оголосив: «Я дозволю собі з вами не погодитися, коли ви зараз сказали, що якби ми були розділені, то ми не перемогли б у війні. Ми все одного перемогли б, тому що ми — країна переможців».

Тобто перемогли б також і без України…

Але коли Путін порушує історичні питання, то треба чекати на фейки. Дослідник Другої світової війни, професор Сорбонського університету у Франції Володимир Косик у своєму дослідженні «Україна й Німеччина у Другій світовій війні» дійшов висновку, що найбільших втрат у той час зазнала саме Україна. У своєму інтерв’ю на Радіо Свобода щодо заяви російського президента він зазначив: «Його заява – егоцентрична, в розумінні оборони російського імперіалізму. Він не шукає правди. Так само, як він заперечував, що саме росіяни винні у розстрілі польських офіцерів».

Жодна країна не може претендувати на визнання своєї виняткової ролі під час перемоги над німецьким нацизмом. Перемога — це наслідок титанічних зусиль десятків держав і народів. Для України Друга світова війна стала однією з найбільш жахливих катастроф і справжньою трагедією для нашого народу, бо саме на нашій території відбувалися  найзапекліші бої усієї цієї війни. Україна зазнала глибоких людських втрат і збитків, завданих містам і селам, промисловості, сільському господарству.

Те, що пропаганда РФ довгі роки намагається відобразити як «російську славу», було великою мірою «українською війною». Наразі, прикриваючись авторитетом «переможця» та чинячи агресію проти інших держав, влада Росії поводиться як руйнівник системи міжнародних відносин, заснованої державами − переможцями Другої світової війни. І в цьому контексті поведінка РФ на міжнародній арені більше нагадує гітлерівську Німеччину 1930 років, незадовго до глобального конфлікту.1

Ліван  підтримує  Україну 

Друга світова війна тривала 6 років і один день — з 1 вересня 1939 року по 2 вересня 1945 року. Раніше людство знало і столітню війну, і тридцятилітню. Однак саме ця війна  була найбільш масштабною і найбільш кровопролитною в нашій історії. Кривавий рахунок цієї світової війни ілюструють такі цифри.

Війна тоді охопила більше половини земної кулі − вона точилася одразу на кількох континентах: у Європі, Азії та Африці. У ній брала участь 61 держава світу, а це —  80 % людстваВійна охопила 2/3 чинних тоді держав, які поділилися на два ворожі табори. Перший — гітлерівський блок, держави Осі — які очолила нацистська Німеччина (ще туди входили фашистська Італія та Японія) і які плекали завойовницькі плани на всіх континентах. Передбачалося, що розділений ними світ обертатиметься навколо осі Берлін-Рим-Токіо. Їм протистояв другий блок у складі союзників, так звана Антигітлерівська коаліція на чолі з Радянським Союзом, США, Великою Британією, Францією та Китаєм. До армій воюючих сторін було залучено понад 110 млн військовослужбовців. Загальні втрати військових та цивільного населення під час війни, за різними даними, становлять від 50 до, як найчастіше озвучують, — 75 млн осіб. З них приблизно від 8 до 10 млн — українці… Це майже чверть усього тогочасного населення нашої країни, яке становило на той час, як і сьогодні, близько 40 млн.

У Другій світовій війні на боці радянської армії воювало близько 7 млн українців, вижили з них менше половини. Така велика кількість загиблих пов’язана зі ставленням радянського режиму до людського життя, яке тоді ніхто не вважав за основну цінність.

Український внесок у перемогу над Німеччиною і її  спільниками

За підрахунками істориків, у лавах союзників, без урахування СРСР, налічувались сотні тисяч українців, які зробили вагомий внесок у перемогу не лише над Німеччиною, а й Італією та Японією. Зокрема, у складі армії Польщі воювали 112 тис. українців, США − до 80 тис., на боці Великої Британії та Канади — близько 45 тис., Франції — 6 тис.

Іван Кожедуб

Усьому світу відомі імена тричі Героя Радянського Союзу Івана Кожедуба — найрезультативнішого льотчика-винищувача союзників у Другій світовій війні; двічі Героя Радянського Союзу Ахмет-Хана Султана — видатного льотчика-винищувача, який гордо називав себе кримським татарином; Ніколаса Міньо та Ніколаса Орешко — солдатів армії США, нагороджених найвищою військовою відзнакою — Медаллю Пошани; Анни Храпливої — однієї з перших українок – добровольців Канадського жіночого корпусу, відзначеної медаллю Британської Імперії; вояка Червоної армії та УПА Петра Федуна, нагородженого найвищими відзнаками УПА — Золотим Хрестом Бойової Заслуги та Золотим Хрестом Заслуги; Пилипа Коновала — українсько-канадського вояка, єдиного українця кавалера Хреста Вікторії, та багатьох інших.

Сукупні демографічні втрати українців упродовж 1939−1945 років сьогодні оцінюються у понад 8 млн осіб.

За статистичними даними, під час Другої світової війни було зруйновано майже 700 українських міст і 30 тис. сіл, спалено близько 320 тис. господарств. Без житла залишилося понад 10 млн осіб.

Днем перемоги (підписання акту капітуляції) у Другій світовій війні вважається 8 травня 1945 року, однак вона не закінчилася ані 8-го, ані 9 травня. Вона тривала ще кілька місяців. Днем пам’яті та примирення вважається дата підписання остаточної капітуляції Німеччини — 8 травня 1945 року. Це була друга церемонія капітуляції. Спершу Німеччина капітулювала в Реймсі — 7 травня 1945 року. Ця церемонія проходила за сценарієм союзників, тому Сталін вимагав, щоб капітуляція таки була проведена за правилами СРСР і 8 травня була підписана беззаперечна капітуляція Німеччини. За московським часом це була перша година ночі 9 травня, тому Днем перемоги було проголошено у СРСР фактично наступний день. Остаточно Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 року після підписання капітуляції Японії. Саме українець з-під Умані генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко підписав акт її капітуляції від імені СРСР.

Сьогодні проводимо багато паралелей між діями нацистської Німеччини та нацистської Росії.

Російські агресори почали бомбардувати Київ о 4 годині ранку 24 лютого 2022 року, так само як і німці — о 4 ранку 22 червня 1941 року.

Що стосується Дня перемоги над фашистською Німеччиною, то ми можемо припустити, що цього року Росія востаннє святкуватиме його у традиційному форматі, тому що надалі вона сама буде відома в історії, як фашистська країна. А щодо України, то вона здобуде новий День Перемоги, до якого ми зараз щодня наближаємося.

 * * *

Пропонуємо читачам послухати виступи пана Ігора Осташа на українському телебаченні, де він розповідає про велику підтримку України з боку маленького Лівану (10 тис. кв. км — третина території Одеської області). Така підтримка попри те, що на його території вже понад 70 років знаходяться палестинські біженці, кількість яких на сьогодні зросла до 600 тисяч; і що протягом більш як 10 років тут перебуває 1,5 млн сирійських біженців… І це — на 8 млн місцевого населення і на доволі складну соціально-економічну і етноконфесійну ситуацію в цій багатостраждальній країні, яка пережила кілька воєн з Ізраїлем і 15-річну громадянську війну (1975−1990).

1) Посол Осташ про підтримку України Ліваном

 

2) «Хизбулла» дала важный сигнал Путину: заявление посла в Ливане Осташа — война, РФ — Украина 24

 

 3)  Як Ліван Підтримує Україну [Ігор Осташ — #БільшеУкраїнивЛівані]

 

 4) ІГОР ОСТАШ: Ліван — форпост України на Близькому Сході. /Всеукраїнський телемарафон/ [Україна 24]

 

5) Якщо в Україну приїдуть сирійські найманці Асада,  то загинуть – Ігор Осташ

 

6) Ігор Осташ «Життя кругом як поле розляглося…» [диригент — Володимир Шейко] (IV РетроМузФест)

Пісню «Життя кругом як поле розляглося…» (слова: Володимир Сосюра) виконує засновник фестивалю, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Лівані Ігор Осташ у супроводі Симфонічного оркестру Українського радіо під керівництвом народного артиста України Володимира Шейка.

 

 


1 Див. Ольга Мосьондз «Україна втратила в Другій світовій майже 9 мільйонів людей та 40 відсотків свого економічного потенціалу». https://armyinform.com.ua/2021/05/09/ukrayina-vtratyla-v-drugij-svitovij-majzhe-9-miljoniv-lyudej-ta-40-vidsotkiv-svogo-ekonomichnogo-potenczialu/

Підготував Олег Махно

У заголовку матеріалу ілюстрація з сайту «24tv.ua»

Схожі публікації