Стратегічні цілі російської федерації на білоруському напрямку

Великодержавні плани путіна інкорпорувати білорусь

 

 

Die Welt, Німеччина

Останні події, оприлюднені секретні документи та заяви лідера кремля путіна підтверджують сталість його великодержавницьких планів та намірів й надалі захоплювати території сусідніх держав і приєднувати цілі країни. Показовим у цьому плані стало, зокрема, рішення кремля щодо відмови від визнання суверенітету Молдови над територією міжнародно невизнаного Придністров’я, що вже більше тридцяти років є зоною впливів та потенційним плацдармом для розвитку агресії москви на сусідні Молдову та Україну.

Заява кремля пролунала після вимог проєвропейськи орієнтованого новообраного прем’єр-міністра Республіки Молдова Доріна Речана щодо демілітаризації Придністров’я та виведення з його території контингенту російських військ. Як відомо російській війська незаконно дислоковані там від 1995 року та демонструють присутність інтересів росії у регіоні протягом всього часу існування територіального і прикордонного конфлікту.

Заява кремля щодо невизнання суверенітету Молдови на територією так званої придністровської молдавської республіки тривожна тим, що може передбачати силове захоплення та створення розширеного плацдарму військ рф, призначеного для дій проти України. Такий варіант удару з півдня України в напрямку Тирасполь-Хмельницький-Рівне давно розглядається як потенційно можливий для планів рф.

ЗМІ Німеччини відзначають також наміри росії найближчими роками поглинути республіку білорусь як незалежну державу та як суб’єкт міжнародного права. Зокрема, видання Die Welt надрукувало статтю власного провідного кореспондента Саші Ленартца (Sascha Lehnartz) щодо розсекреченого таємного документу, який демонструє стратегію кремля щодо сусідньої білорусі та підтверджує імперські претензії путіна. Експерти та представники опозиції Німеччини, зазначає видання, попереджають, що документ може стати зразком дій рф проти інших колишніх радянських республік.

У той час, зазначає німецьке видання, як президент росії владімір путін у своїй двогодинній промові 21 лютого ц. р. пообіцяв своєму народу, що він продовжуватиме війну проти України всупереч міжнародному праву, кремль, очевидно, вже має подальші плани щодо реалізації імперських фантазій путіна.

Міжнародна асоціація кількох газет і дослідницьких центрів повідомила, що існуючі в москві плани поступового захоплення росією сусідньої білорусі просунулися далеко вперед. Зокрема, передбачається, що до 2030 року диктаторський режим пов’язаного з москвою «президента» олександра лукашенка буде поглинений Росією. Повідомлення щодо таких намірів базується на секретному документі адміністрації президента росії, який німецьке видання Süddeutsche Zeitung вивчило разом із редакційними розслідувачами телевізійних мереж Німеччини WDR (Westdeutscher Rundfunk) і NDR (Norddeutscher Rundfunk) та дев’яти інших ЗМІ. Зокрема, до вивчення згаданого документу були залучені Expressen (Швеція), The Kyiv Independent (Україна), Delfi (Естонія), Frontstory (Польща), VSquare (Вишеградський регіон), «Білоруський центр розслідувань», Yahoo News і Dossier Center.

Згідно з документом, який просочився з адміністрації президента росії, кремль хоче поглинути білорусь до 2030 року. Західні спецслужби вважають документ автентичним.
Джерело: WELT

Результатом цих колективних досліджень стало усвідомлення того, зазначає німецька Die Welt, що таємні плани кремля багато в чому збігаються з публічно ним озвученими. Той, хто останніми роками стикався з історико-філософськими міркуваннями та імперськими фантазіями владіміра путіна, мав помітити, що він не вважає білорусь державою, яку потрібно сприймати серйозно.

Влітку 2021 року путін виклав цей світогляд у програмному есе, наголошуючи на «триєдиності великоросів, малоросів і білорусів». Під назвою малороси розуміються українці. Документ, який вивчила згадана міжнародна дослідницька асоціація, описує стратегію москви щодо створення цієї триєдиної трійці держав.

У випадку білорусі такий конгломерат передбачається утворити шляхом цілеспрямованого проникнення на політичному, економічному та військовому рівнях. У спільній заяві міжнародних розслідувачів з посиланням на розсекречений документ йдеться, що метою такої діяльності є утворення спільної союзної держави під загальним керівництвом росії. Проте деякі експерти вважають, що білорусь вже близько 20 років де-факто є союзною державою, залежною від москви. І зараз це виявляється більш ніж будь-коли, оскільки лукашенко зміг придушити масові протести проти свого режиму восени 2020 року лише за допомогою путіна.

Реакція на протести в білорусі

Документ кремля для внутрішнього користування на 17-сторінках під назвою «Стратегічні цілі Російської Федерації на білоруському напрямку», очевидно, був створений влітку 2021 року під впливом масових протестів у білорусі, які кремль завжди розглядав як загрозу власному режиму. У документі кремля визначені стратегічні цілі росії в білорусі в сферах політики і оборони, торгівлі та економіки, а також організації суспільства. Вони класифіковані на короткострокові (до 2022 р.), середньострокові (до 2025 р.) і довгострокові (2030 р.) терміни.

Відповідно стратегічною метою москви є, серед іншого, «забезпечення домінуючого впливу Російської Федерації у сферах соціальної політики, торгівлі, економіки, науки, освіти та культури». Проведену в білорусі в лютому минулого року конституційну реформу, вважають у москві, потрібно завершити відповідно до російських умов, а закони «гармонізувати» із законодавством російської федерації.

Водночас кремль хоче мінімізувати вплив Заходу та створити певний блок країн проти НАТО. Кремль, очевидно, не цікавить те, що в білорусі, як і в Україні, значна більшість населення не хоче належати до росії, а орієнтується на Захід. Білоруський опозиційний письменник Саша Філіпенко, зокрема припускає, що в Білорусі лише «п’ята частина населення» досі хоче об’єднатися з росією, залежно від того, якому опитуванню вірити.

Експерти, яким Süddeutsche Zeitung надала розсекречений документ, вважають його достовірним. Заступник директора Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS) Мартін Краг (Martin Kragh) повідомив, що «за своєю зовнішньою формою документ виглядає як стандартний документ російської бюрократії чи політичної адміністрації». Його зміст «значною мірою відповідає політичним цілям Росії щодо Білорусі від 1990-х років», вважає експерт SCEEUS.

За даними Süddeutsche Zeitung, зазначає автор статті, кілька західних новинних видань також вважають матеріал достовірним. Високопосадовий неназваний співробітник спецслужб Німеччини заявив, що «зміст документа абсолютно правдоподібний і відповідає тому, що ми теж визнаємо». Стратегічний документ слід розглядати як частину більшого плану путіна, а саме створення нової «великої» російської імперії.

Білоруський експерт з питань безпеки, який проживає в Угорщині Антон Бендарєвський заявив, що «якщо плани Путіна спрацюють і в Білорусі, і в Україні, це також надішле чіткий сигнал іншим колишнім радянським республікам». Головний радник білоруського опозиційного політика Світлани Тіхановської, Франак Вячорка, попереджає, що план росії щодо білорусі є лише ескізом і що його можна також застосувати «до Казахстану, Вірменії, Молдови».

Демонстрація тісних зв’язків на спільних маневрах з російськими військовими в білорусі у грудні 2022 року.
Джерело: picture alliance/dpa/Russian Defence Ministry

Агресивні загарбницькі плани і наміри кремля щодо захоплення територій інших країн і народів не лише знаходять відображення у висновках експертів і аналітиків, але й отримують документальні підтвердження. Злочини і злочинні наміри кремля та його очільника путіна накопичуються та систематизуються, готуються до розгляду у міжнародному кримінальному суді. Відплати за злочини росії проти людства неминучі.

Довідково:

Злочини проти людства (crimes against humanity) — широкомасштабний або систематичний збройний напад на будь-яких цивільних осіб із метою проведення політики держави або організації, спрямованої на скоєння такого нападу, або в цілях сприяння такій політиці.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації