«Путін планує спровокувати голод. Ми повинні протистояти Росії»

«Ми повинні були відправити війська в Україну до початку війни, і тоді нічого б цього не сталося».

«Аktualne.cz», Чехія 

Так каже Едвар Лукас — провідний британський коментатор, відповідаючи на запитання журналістки чеського сайту ЗМІ Aktuálně стосовно подій в Україні. Саму морську блокаду українських портів він називає «геніальною ідеєю Путіна зробити постачання продовольства своєю зброєю, щоб згодом шантажувати нею Захід». Звичайно, слово «геніальною» береться у лапки, так як перспектива голоду і заворушень у світі через припинення експорту зерна з України має своєрідну вишуканість, що дотична до слова злочинність. Саме це і має на увазі Лукас у спілкуванні зі своєю чеською колегою Доменікою Перліновою, яка у заголовок свого матеріалу винесла лукасову фразу «Путін планує спровокувати голод. Ми повинні протистояти Росії».

Комбайн завантажує пшеницю на полі поблизу села Гребені на Київщині, Україна.
Джерело:  «The Center for European Policy Analysis», фото REUTERS/Валентин Огіренко/, https://cepa.org/

Зрозуміло, що під словом «ми» журналісти мають на увазі демократичний Захід. Лише одне невелике уточнення: чи під ним розуміється весь його, так би мовити, склад, чи хтось з його обойми випадає? Звичайно, це не може стосуватися таких країн, як США, Канада та Таїланд, що збільшили виробництво чи експорт з інших країн у відповідь на російське вторгнення до України. З цього приводу Е.Лукас вважає, що у такому питанні мається і альтернатива для українського експорту, але проблема перш за все у політичній волі. Бо такі країни, як Австралія, Канада чи США, які є великими виробниками зерна, можуть щось додати, але якщо Україна не експортуватиме минулорічний урожай, мільйони тон зерна, то виникнуть величезні проблеми. Основна складність полягає в тому, вважає аналітик, що країни, які найбільше страждають від нестачі зерна, найбільш і залежні від такої сировини, а отже, найменш здатні адаптуватися до нової ситуації. У них немає коштів, щоб де-інде придбати зерно. Тому ситуація буде дуже нестабільною, особливо у Північній Африці, зокрема в Єгипті, застерігає Е. Лукас, нагадуючи, що колись такий дефіцит вже призводив до політичної дестабілізації (під час арабської весни, коли дефіцит продовольства був одним із тригерів протестів — ред.). Її ускладнить проблема біженців, коли через загрозу голоду вони зважаться на ризик і неймовірне приниження, пов’язаного з міграцією, бо бачитимуть у цьому єдиний для себе вихід. Це вже сьогодні спостерігається в країнах Африканського Рогу (регіон, що включає Ефіопію, Сомалі, Джибуті та Еритрею), де людям доводиться покидати свої домівки через величезну посуху.

Щодо блокування вивезення українського зерна, то аналітик впевнений: вже цього року відчуватимуться наслідки блокади українських портів, так як вже зараз нічого не зміниш через втрачений час. «Проблеми розпочнуться влітку і набудуть повної сили восени. Не вдасться вивезти зерно з українських портів і розподілити його таким чином, щоб запобігти дійсно серйозному дефіциту продовольства. Про це кажуть в ООН та інших світових організаціях».

Але у який спосіб можна було уникнути проблеми, якби склалися належним чином обставини? Е. Лукас вважає, як вже згадувалося, що без політичної волі щось розпочинати не можна. Саме завдяки такій волі можна було створити коаліції — військову, дипломатичну та економічну. Разом з тим повідомити, що Захід посилає військово-морські сили для очищення моря навколо Одеси, одночасно застерігаючи, що на кожного, хто стане на їх шляху, чекає дуже серйозна військова відповідь. А страхові агенції примусити страхувати українські товари, щоб у разі якихось ускладнень винуватці понесли повну відповідальність. Аналітик нагадав, це так робилося колись, коли радянські війська блокували Західний Берлін, а американці доставляли товари повітряним мостом…

Росія блокує порти, шантажує нас зерном, каже Захід.
Бідніші країни піддаються ризику голодної смерті.
Джерело: «Аktualne», стоп-кадр відео, https://zpravy.aktualne.cz/

Так, тоді росіяни не наважилися піти на конфронтацію з американцями, але чи так само будуть діяти і нині? Та аби як сьогодні не складалися обставини, але аналітик впевнений, що ситуація з протистоянням виникла б так чи інакше. Тому краще, каже він, зробити це, «коли ми морально перевершуємо і маємо велику країну на нашому боці, Україну, яка надзвичайно рішуче налаштована на боротьбу, ніж чекати, поки умови стануть набагато гіршими. Це завжди буде ризиковано, але якщо ви не готові ризикувати, майже напевно, що з часом ви зіткнетеся з ще більшим ризиком». Бо зараз йдеться не лише про неповагу росіян до міжнародного права і їх загрозу світовому порядку. Йдеться перш за все про мільйони людей і їхню можливу смерть від голоду в тому разі, якщо Захід не втрутиться і не допоможе зняти блокаду українських портів. Зробити це непросто, бо російський президент «завжди змінює свої плани як шкарпетки». Якщо один у нього не спрацював, він просто спробує щось інше, зауважує Е. Лукас: «Першою його спробою був напад на Київ і повалення української влади. Інших планів у нього не було. Зараз він намагається виграти війну на сході України. І це, я б сказав, геніальна ідея, як перетворюються запаси їжі на зброю».

Так, Путін шантажує Захід: якщо ви знімаєте антиросійські санкції, я надаю їжу і нагодую мільйони. «Це яскравий приклад так званої російської гібридної війни», — переконує Е. Лукас.

На цьому можна було б ставити крапку, усвідомивши для себе позицію політичних кіл Заходу, точніше, спектр таких позицій, що відповідають тій чи іншій країні й урядам. Та залишається ще одне питання: чи зможе Захід якось покращити ситуацію, а також зробити так, щоб такому запобігти у майбутньому і не залежати від забаганок таких політиків, як російський президент Путін чи ще якийсь, хто захоче «увічнити своє ім’я для майбутніх поколінь»? І чи може Росія з часом змінитися і що для цього потрібно? Терпіння і спокою світу разом з пошуком якихось точок з нею дотику чи відвертого нехтування, сподіваючись на її прозріння?

Ось думка Е. Лукаса з такого приводу:

Едвар Лукас

— Я не дуже оптиміст, тому що думаю, що Путін завжди маніпулюватиме Заходом. Нам подобається тішитися нашим успіхам, а не зосереджуватися на наших невдачах. Але останні тридцять років були однією великою невдачею… Ми повинні сприймати Росію абсолютно серйозно. А це означає поєднання економічних, кібер-, військових та інших способів впливу. Вважаю, що ми повинні були відправити війська в Україну до початку війни, і тоді нічого б цього не сталося. Ми завжди робимо занадто мало і занадто пізно.

 Отож, якщо зважати на понад 20-річну роботу Е. Лукаса репортером і коментатором у журналі «Економіст», на експертну діяльність щодо російської зовнішньої політики та шпигунства та авторство бестселера «Нова холодна війна: Путінська Росія і загроза Заходу», то можна дослухатися до його думок і не заперечувати його висновків, принаймні, стосовно Росії і росіян, не кажучи про їхнього нинішнього президента.

Підготував Олег Махно

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/edward-lucas-o-ruske-blokade-ukrajinskych-pristavu/r~3a165ba4e33d11ec93abac1f6b220ee8/

Схожі публікації