Позитивні перспективи збереження суверенітету Європи у боротьбі в повітрі майбутнього

Військово-політичні новини у кооперації між Німеччиною і Францією

 

 

 

Die Welt, Німеччина

Не вперше на європейському полі геополітичних протистоянь виникає питання партнерства і водночас суперництва між провідними країнами ЄС — Німеччиною і Францією. Від них залежить стабільність і ефективність діяльності Євросоюзу, зокрема й у частині надання ефективної допомоги Україні у протистоянні з російським агресором. Саме на них спрямовані головні зусилля кремля, який намагається фрагментувати національні суспільства та протиставити інтереси обох країн, підпорядкувати їм загальноєвропейські інтереси і цінності. Ядерна Франція зусиллями президента Еммануеля Макрона протягом останніх років намагається позиціонувати себе в якості нового лідера ЄС, замінивши Німеччину, керівництво якої дискредитувало себе надмірним економічним співробітництвом з росією та створило тим самим проблеми для країн континенту. Водночас Німеччина швидко засвоює уроки та визнає власні помилки, здійснюючи активні кроки на дистанціювання від кремля та політики його очільника путіна, зокрема стосовно війни в Україні та збереження загальноєвропейських цінностей.

На політику вищих ешелонів влади обох країн здійснює вплив москва, застосовуючи активні заходи власних спецслужб щодо як окремих політичних діячів та лідерів держав, так і щодо державних інституцій. Останні виступи так званих громадян рейху («рейхсбюргерів») у Німеччині, вилучені внаслідок обшуків зразки зброї, арешти заколотників та факти підготовки повалення діючої влади у Німеччині свідчать про тривалий характер підготовки москвою таких спецоперацій та їхні серйозні наміри.

Тим часом провідний вплив на перебіг подій та визначення пріоритетів загальноєвропейської політики безпеки продовжують здійснювати США. Напередодні нового календарного та фінансового року у Конгресі США розгорнулася гостра боротьба між представниками Демократичної та Республіканської партій, у Палаті представників Конгресу США із січня 2023 року більшість матимуть республіканці. Саме від діяльності нижньої палати Конгресу США залежить ініціювання у комітеті з питань озброєнь, розгляд та затвердження фінансових програм бюджету США, зокрема призначених і на підтримку України. Наразі здійснюється боротьба радикального крила Республіканської партії, що підтримує Трампа та вимагає припинити або радикально скоротити фінансову підтримку України, з представниками Демократичної партії, які підтримують президента Байдена. Такі процеси у США мають відбиток і на політичних процесах в Євросоюзі, оскільки москва і тут активізувала діяльність своїх спецслужб та офіційних представництв у міжнародних організаціях, намагаючись дестабілізувати ситуацію. Підтвердженням таких намірів став промосковський та за московські гроші підготовлений путч у Німеччині «рейхсбюргерів».

Тим часом в Євросоюзі і НАТО продовжують реалізовуватися раніше започатковані спільні програми та проекти, що мають на меті інтенсифікувати співробітництво країн-членів, досягти нових спільних спроможностей як окремих країн, так і загалом ЄС та НАТО з питань міжнародної політки та політики безпеки.

Однією з таких інтегруючих зусилля Франції і Німеччини програм є спільний проект новітнього літака-винищувача, що реалізується в межах програми FCAS (Future Combat Air System), перспективної європейської авіаційної бойової системи.

Дилема європейського літака-винищувача

Німецьке видання Die Welt 14 грудня ц. р. надрукувало з цього приводу статтю власного кореспондента, редактора з економічних питань Герхарда Хегманна (Gerhard Hegmann), в якій висвітлює перспективи і проблеми цього проекту.

 «Винищувач наступного покоління» (Next Generation Fighter), що створюється під керівництвом Франції та Німеччини, повинен стати гідним конкурентом американському аналогу. Однак Європа, як завжди, не є єдиною. Вже й другий консорціум також інтенсивно просуває свій проект винищувача. Але конкурувати зі США, ймовірно, вони зможуть лише об’єднавши зусилля.

Новий європейський літак нового покоління існує поки що лише у вигляді відеоанімації, зазначає німецьке видання. Літак також поки що не має власної назви, але він є центральною частиною спільної майбутньої системи FCAS.

Новий винищувач ще не має власного найменування
Джерело: Airbus

Усе управління літаком об’єднано в цифрову мережу за допомогою так званого суперпрограмного забезпечення Combat Cloud. На відео, створеному підрозділом розробки озброєнь концерну Airbus, новий винищувач у супроводі великогабаритних безпілотних літальних апаратів легко виводить з ладу вогневі позиції сучасних керованих ракет С-400, на зразок тих, які зараз використовує Росія у війні в Україні.

Питання, чи справді війна завтрашнього дня виглядатиме саме так у 2040 році, залишається відкритим. Принаймні стільки часу знадобиться, щоб був доведений до стану готовності до застосування найбільший європейський проект розробки системи озброєння. Початок проекту, започаткованого Німеччиною, Францією та Іспанією, дотепер не був гладким з точки зору як виробництва, так і політичної складової.

Крім того, у самій Європі немає єдності думок щодо нової моделі винищувача так званого 6-го покоління. Наміри щодо розробки подібного проекту існують та здійснюються під керівництвом Великої Британії з Італією та частково зі Швецією. До нього нещодавно приєдналася навіть Японія. Очікується, що цей літак буде готовий до бойового застосування вже в 2035 році.

Після приєднання Японії проект більше не називається Tempest, а має найменування GCAP (Global Combat Air Program), абревіатура якого схожа на систему FCAS, про яку йдеться у статті.

Обидва проекти коштують кілька мільярдів євро і мають спільну мету, а саме європейці намагаються, щоби Сполучені Штати Америки та американські оборонні концерни не були надалі домінуючою силою та не розширювали свою перевагу в реалізації наступного покоління винищувачів. Водночас європейські винищувачі не повинні ще більше відставати від США в технологічному порівнянні.

Інші країни хочуть звільнитися від залежності від Сполучених Штатів Америки

Галузеві експерти відзначають, що разом з Німеччиною, Великою Британією, Італією а тепер і Японією все більше країн беруть участь у проектах FCAS або GCAP. Щоправда до їх реалізації також закуповують американські винищувачі F-35, які визначаються системою 5-го покоління. Але вони водночас принаймні готуються відрізати прив’язаність до американських технологій.

Зокрема, зараз Німеччина купує у США 35 екземплярів літака-невидимки F-35 виробництва американської компанії Lockheed Martin на загальну суму приблизно десять мільярдів євро, включаючи озброєння. Бюджетний комітет Бундестагу 14 грудня ц. р. має дати зелене світло для наступної віхи проекту FCAS, так званої фази 1b.

За право участі у реалізації проекту до кінця точилася запекла боротьба між однією з найбільших авіабудівних компаній світу, що виготовляє однойменні пасажирські, вантажні та військово-транспортні літаки, Airbus, з одного боку, і французькою групою Dassault Group, виробником винищувачів Rafale, з іншого. Врешті-решт на етапі виробництва між компаніями нещодавно була досягнута згода. Наразі поки що немає політичної підтримки Німеччини.

FCAS (Future Combat Air System) — перспективна європейська авіаційна інтегрована бойова система
Джерело: Airbus

Чи буде внаслідок цього забезпечена реалізація проекту FCAS і чи відбудеться подальше злиття з Tempest/GCAP, ще невідомо. Як кажуть фахівці галузі, зазначає німецьке видання, провал FCAS був би надто великим провалом, а програма була би занадто заполітизованою.

Крім того, не можна більше втрачати часу щодо США. Америка також розробляє винищувач 6-го покоління як наступника моделі F-22 Raptor, яку США принципово не експортують, оскільки намагаються захистити свої секрети.

Під час презентації нових розробок у секторі озброєнь керівник підрозділу Airbus Міхаель Шьолльхорн (Michael Schöllhorn) уникнув чіткої відповіді на запитання щодо того, чи очікує він пізніше злиття обох проектів та утворення альянсу між FCAS і Tempest/GCAP. Експерти галузі дотримуються єдиної думки стосовно того, що такий альянс може збільшити експортні можливості та знизити ціни за одиницю винищувача.

Міхаель Шьолльхорн повідомив також, що у будь-якому випадку, війна в Україні показує, що мережева інформація та пілотовані і безпілотні системи відіграють важливу роль, як це також планується і для проекту FCAS. Проект FCAS це більше, ніж просто новий винищувач. Зокрема, в рамках проекту FCAS передбачається використовувати нові вдосконалені версії винищувача Eurofighter, озброєні електронною зброєю, та модифікації французького винищувача Rafale.

Літак-винищувач із захисним покриттям від виявлення засобами ППО та засіб доставки ядерної зброї

…Європейська промисловість намагається використати ситуацію з війною в Україні для активізації та конкретизації обрисів майбутніх спільних проектів в галузі створення новітніх систем озброєнь…

Існуючі наразі та розраховані до 2025 року терміни проекту FCAS, так званої фази 1b, є лише проміжним кроком в межах глобального проекту. Наразі визначаються параметри окремих частин проекту, зокрема розміри майбутніх винищувачів, що матимуть захист від виявлення засобами ППО противника, визначається здатність літаків здійснювати посадку на палуби авіаносців та їх спроможність транспортувати ядерну зброю. Повідомляється також, що останнім часом здійснюються випробування з управління польотом разом з компанією Dassault. І це не дивно, адже французький концерн матиме вирішальне слово в реалізації проекту з виробництва літаків.

Керівник програми Airbus-FCAS-Programme Бруно Фішфьо (Bruno Fichefeux) повідомив, що протягом проекту, що триває від 2019 року, мали місце затримки. Але наразі він вже є «щасливою людиною», оскільки отримано фінансове підтвердження від Німеччини, Франції та Іспанії та компанії-виробники досягли згоди. Він заявив, що віднайдені «найкращі альтернативи для кожного з нас та для окремих країн». Перспективи вважаються позитивними для збереження суверенітету Європи у боротьбі в повітрі майбутнього, вважає німецьке видання. З огляду на оприлюднені анонси, відомо, що розробка триватиме до 2028–2029 рр., поки буде створено прототип нового винищувача. Спочатку мова йшла про 2027 рік, зазначає Die Welt.

Відповідно до існуючої на сьогоднішній день інформації, фаза 1b буде коштувати для Німеччини, Франції та Іспанії близько 3,2 мільярдів євро. Вартість фази 2 очікується вдвічі більшою. Лише компанія Airbus має намір створити 580 нових промислових майданчиків. Наприкінці наступного року над проектом у Німеччині, Франції та Іспанії будуть працювати близько 2500 осіб.

Керівник програми Airbus-FCAS-Programme Бруно Фішфьо переконаний, що одного дня постане питання щодо участі у проекті FCAS інших країн, «окремо, коли ми розпочнемо головний етап проекту». Для провідного менеджера проекту головним є політичне питання, «коли промисловість вже не зможе впливати на перебіг проекту». Таким чином, робить висновок німецьке видання, можливим стає співробітництво з реалізації другого крупного європейського проекту з розробки бойового винищувача за участі Японії.

* * * * *

…Україні вигідне успішне завершення розробки нового європейського літака-винищувача…

Промисловість провідних європейських країн намагається використати ситуацію з війною в Україні для активізації та конкретизації обрисів майбутніх спільних проектів в галузі створення новітніх систем озброєнь. Міждержавні та політичні розбіжності, що тривали у довоєнний час на першому етапі проектів FCAS та Tempest/GCAP наразі ліквідовані, окремі держави та компанії-учасниці дійшли згоди і вийшли на шлях конструктивного завершення обох проектів. Не виключається, що обидва вони зіллються в новий, єдиний проект створення новітніх систем озброєння, причому на європейському просторі він буде реалізовуватися за участі Японії.

Україні вигідне успішне завершення розробки нового європейського літака-винищувача, оскільки прийняття його на озброєння у країнах ЄС вивільнить існуючі на сьогодні моделі винищувачів, що застосовуються наразі у країнах-союзницях України. Такі «застарілі» винищувачі значно перевищують за тактико-технічними показниками та бойовими спроможностями літаки радянського виробництва, що перебувають наразі на озброєнні ВПС України, та перевершують спроможності літаків ПКС нашого противника. Останні події на фронті та політичні заяви лідерів країн Заходу, насамперед США, Великої Британії, Німеччини та інших, свідчать, що в НАТО і в США активно розглядається питання щодо надання Україні найбільш сучасних систем ППО/ПРО, на зразок Patriot, танків Leopard 2, бойових літаків та ракет для ураження об’єктів в оперативній і стратегічній глибині бойових порядків та у глибинній території країни-агресора. Отже, розробка та застосування нових систем озброєнь нашими країнами-партнерами означатиме додаткове посилення бойових спроможностей як України, так і НАТО. Рішення щодо прийняття України до НАТО очевидно, вже прийняте, як і консолідоване рішення щодо забезпечення перемоги України у війні із російським агресором.

 

Схожі публікації