Польща готується відбивати напад

Програма Miecznik: півмільярда інвестицій у польські верфі

 

 

«Wnp.pl», Польща

Уважно слідкуючи за російсько-українською війною, Польща намагається вчасно робити з неї висновки і докласти якомога більших зусиль, щоб бути готовою до можливого воєнного нападу зі Сходу. Це підтверджується державною політикою її уряду. Зокрема, постійною і активною участю польського керівництва у поважних політичних заходах, нещодавнім підписом польського президента під спільною заявою його колег з сусідніх країн з вимогою до Росії негайно припинити напади на цивільні об’єкти в Україні, відповіддю на погрози Росії застосувати ядерну зброю, визнанням дій російських військ на українській території військовим злочином тощо. «Ми маємо справу з державним тероризмом і злочином, що вчиняє Росія. Якщо хтось сумнівався, що Росія скоює злочини у цій війні, то ці сумніви, ймовірно, вже розвіяні», — заявив нещодавно керівник Бюро міжнародної політики польського президента Якуб Кумох.

Та як вважають у Польщі, одних таких заяв, аби якими різкими вони не були, недостатньо. Та ж Росія ніколи до них не дослухається, якщо їх по-військовому не підкріплювати справжньою міццю. І справа не лише у беззастережному вступі Польщі до НАТО чи розміщенні іноземних військ на її території для підстрахування від нападу росіян чи білорусів. За великим рахунком, поляки переконалися, що необхідно покладатися передусім на свою міць, а допомога союзників лише наближатиме перемогу над ворогом. Принаймні, навіть оперативні новини про війну росіян в Україні у польських ЗМІ подаються — свідомо чи підсвідомо — саме під таким кутом зору.

Ось буквально днями на польському сайті wnp.pl розповідається про передачу американцями Україні ракет-перехоплювачів Hawk, що більш досконалі за надані раніше для протидії російському вторгненню ракети Stinger. І тут же зауважується, що «Hawk є попередником системи протиракетної оборони Patriot, яка поки що недоступна для України».

ЗРК MIM-23 Hawk був розроблений ще під час війни у В’єтнамі
Джерело: https://www.wnp.pl/; фото: unsplash.com/Ana Lanza

А чому недоступна, і якщо буде доступна, то у якій кількості — не відомо, коментують автори цю звістку. І не факт, що американські пускові установки, за повідомленням деяких джерел, вже готові до бою, бо десятиліттями зберігалися на складах.

Та і розмір і склад пакетів військової допомоги можуть швидко змінюватися, тому не можна бути впевненим, що системи Hawk будуть передані саме зараз. Тому з такого повідомлення польський громадянин мимоволі дійде висновку, що за безпеку своєї країни слід дбати постійно і беззастережно. Тому і не буде суперечити, коли у бюджеті держави станеться деякий перерозподіл коштів на користь Війська польського. Не на догоду його командуванню, а саме — на користь. Щоб у разі зіткнення з підступним ворогом не звертатися по допомогу.

Приклад?

Таким можна вважати одну з нещодавніх новин, що Польща посилить свій кордон з Калінінградом. «Доведеться посилити наші сили на кордоні з Калінінградом, можливо, збудувати подібне прикордонне укріплення, яке зараз є на польсько-білоруській ділянці. Річ у тім, що гібридна війна з використанням мігрантів не повинна бути вдалою,» — наводяться у кореспонденції слова одного з польських політиків, генерального секретаря правлячої польської партії «Право і справедливість» (PiS) Кшиштофа Соболевського. До слова, йдеться про наплив на польський кордон цього разу з Калінінграду, куди росіяни планують перевезти біженців з Азії і Африки.

Кшиштоф Соболевський: нам доведеться посилити охорону ділянки кордону з Калінінградом
Джерело: https://polskieradio24.pl/; фото: Twitter/Zelazna_Dywizja

— Гібридна війна на кордоні триває, і це потрібно усвідомлювати, тому що це фрагмент російської агресії проти України. Хто знайомий з російською доктриною, той добре розуміє, що Україна — лише проміжний етап, — пояснював Соболевський у своєму виступі на Першій програмі Польського радіо, одночасно наголошуючи, що треба зробити все, щоб ця гібридна війна за участю мігрантів не завершилася успішно для нападників. — Це перевірка Лукашенком і Путіним нашої обороноздатності, і поки що ця спроба для них виявилася негативною, а для нас — позитивом. Ми зробимо для цього все від нас залежне.

До такої позиції цілком можна віднести одне з нещодавніх повідомлень про польську програму Miecznik. На увазі мається саме те, з чого розпочався цей допис — справжнє піклування польського керівництва про обороноздатність своєї держави. Коротко про таку програму.

27 липня 2021 року міністр оборони Польщі Маріуш Блащак схвалив контракт на постачання трьох фрегатів за програмою Miecznik
Джерело: https://remontowa-rsb.pl/; фото: Sławomir Lewandowski

Йдеться про польські судноверфі і виділення мільярдних інвестицій, необхідних для зміцнення військово-морського флоту. Ось що повідомляється з такого приводу: на нещодавньому форумі морської економіки в Гдині було створено спеціальну дискусійну панель, присвячену програмі будівництва трьох фрегатів Miecznik для ВМС Польщі. Втілювати проєкт будуть Polska Grupa Zbrojeniowa, PGZ Stocznia Wojenna (PGZ SW), Remontowa Shipbuilding і два відомих іноземних партнери: Babcock і Thales. Масштабний проєкт реалізують дві верфі — PGZ SW і Remontowa Shipbuilding. Вони вже мають детальний план з реалізації програми, включно з розвитку своєї інфраструктури та закупівлі необхідного обладнання, вартість якого, за поточними оцінками, становить від 300 до 400 мільйонів злотих. За словами директора PGZ SW Анджея Войткевича, «він необхідний для будівництва кораблів класу фрегатів з параметрами та розмірами, очікуваними нашим клієнтом, на цій верфі». Крім того, для забезпечення програми передбачається, що рівень зайнятості в PGZ SW буде збільшено до однієї тисячі осіб.

Кошти підуть на будівництво нових цехів, зокрема, апаратного, прилеглих будівель з офісними та соціальними приміщеннями для нинішніх і майбутніх працівників (включно з приміщеннями для технологічного та конструкторського бюро), які будуть збирати корабельні системи. Можна було б про це не згадувати, якби не один «нюанс»: об’єкт будуватиметься в тому числі за кошти, отримані від продажу частини землі PGZ Stocznia Wojenna… Також будуть придбані нові верстати і роботизовані пристрої, що замінять людей на зварювальних роботах тощо. Використовуватимуться ІТ-системи ERP II, що дасть змогу передавати інформацію в режимі реального часу між, наприклад, складами та суднобудівними відділами, а також для з’єднання серверів за допомогою спеціального захищеного зв’язку між верфями, які беруть участь у програмі Miecznik.

Програма Miecznik передбачає придбання трьох сучасних кораблів для ВМС Польщі
Джерело: https://www.wnp.pl/; фото: ВМС Польщі

Можна продовжувати розповідь про відновлення того ж суднобудівництва Польщі для її збройних сил, але тут нагадаймо ще раз, що поляки роблять не двозначні висновки з російсько-української війни. Передусім треба віддати належне їхнім намаганням розраховувати лише на власні спроможності. Як пише один з польських аналітиків, треба завжди розраховувати лише на себе та співпрацю зі США, Великою Британією та Південною Кореєю, а також зважати на тих, хто змагається у Польщі за владне кермо, щоб цивільний контроль за Міністерством національної оборони перетворити на політичний, що згодом може навіть поховати ідею зі створення сучасної польської армії.

Підготував Олег Махно

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/usa-chca-wyslac-na-ukraine-mocna-odpowiedz-na-iranskie-drony,637508.html

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/polska-wzmocni-sily-na-odcinku-granicy-z-kaliningradem,637516.html

 

Схожі публікації