Вітання на кулаках для лідера країни-парія
16.07.2022 р. «Süddeutsche Zeitung», Німеччина
У розпал війни в Україні та зосередження зусиль міжнародної спільноти на протистоянні Росії в її загарбницьких цілях, особливу увагу привертає візит лідера демократичного світу президента Сполучених Штатів Америки до Близького Сходу.
Сам факт візиту Джо Байдена та переговори зі спадковим принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бен Сальманом (Mohammed bin Salman) свідчить про надзвичайне значення, яке надають цьому візиту у самих США. Адже після обґрунтованих звинувачень у замовному вбивстві опозиційного кореспондента Khashoggi та заяви особисто Джо Байдена, що він докладе зусиль, аби Саудівська Аравія назавжди залишалася країно-вигнанцем, повинні були бути надзвичайні обставини, що примусили Джо Байдена на зустріч з Мухаммедом бен Сальманом в рамках Близькосхідного візиту.
Мухаммед бен Сальман ас-Сауд — спадковий принц Саудівської Аравії, син короля Сальмана, другий заступник прем’єр-міністра і міністр оборони, голова правління благодійного фонду Мухаммеда бен Сальмана, голова королівського суду, голова ради з економічних питань та розвитку країни.
Німецьке видання «Süddeutsche Zeitung» надрукувало статтю власного кореспондента в Єрусалимі Петера Мюнха (Peter Münch), та редакторки в галузі політики, фахівця з арабського світу Дуніа Рамадан (Dunja Ramadan). У статті висвітлюються деякі деталі цього візиту Джо Байдена, який може мати серйозні наслідки для консолідації міжнародних зусиль для подальшого перебігу війни в Україні та приборкання Путіна спільними зусиллями.
Примітно, що візит та зустріч з лідером країни-парією Джо Байден здійснив після відвідин Тель-Авіву в Ізраїлі та зустрічі там з лідерами палестинців. Президент США, зважаючи на власні заяви щодо перетворення Саудівської Аравії на країну-вигнанницю, вимушений ретельно продумувати кожний свій жест. Зокрема й форми привітання із спадковим принцом Мухаммедом бен Сальманом шляхом торканням кулаків, що було прийнятним для протокольних привітань у часи пандемії коронавірусу. Ціна компромісу, що змусила Джо Байдена піти на такий крок, також висока. Очевидно, на переговорах мова йшла про координування міжнародних зусиль в галузі встановлення максимальних цін на енергоносії, що мають змусити Росію нести фінансові збитки. Називаються навіть бажані цифри щодо прийнятної вартості одного бареля нафти марки Брент, аби гарантовано привести до фінансового краху Росії, така ціна не повинна перевищувати 100 доларів США за барель.
Президент США Джо Байден (ліворуч) зустрічається у портовому місті Джидда
з саудівським кронпринцом Мухаммедом ібен Сальманом.
Фото: Foto: Bandar Aljaloud/AP
За результатами переговорів та наслідками інших подій в рамках турне Джо Байден зробив кілька оголошень в офіційному інтерв’ю пізно ввечері в п’ятницю 15 липня ц.р. Серед іншого, він розповів про зближення Саудівської Аравії та Ізраїлю, припинення вогню в Ємені та торкнувся теми дотримання прав людини. Президент США дав зрозуміти, що говорив із наслідним принцом про вбивство журналіста Хашоггі, але той заперечив будь-яку власну відповідальність. Байден заявив, що «по суті, він сказав, що не несе особистої відповідальності. Я мав підкреслити, що думаю, що така відповідальність існує».
На запитання журналіста, що він може повідомити нареченій Хашоггі Хатісе Ченгіз (Hatice Cengiz), яка написала у Twitter, звертаючись до Байдена: «Кров наступних жертв MBS (як неофіційно називають Мухаммеда бен Сальмана) на ваших руках». Байден відповів: «Мені шкода, що вона так почувається». Через кілька хвилин Байден вже обурено відреагував на численні критичні запитання присутніх журналістів, повідомивши, що він не шкодує ні про що з ним сказаного. «Те, що сталося з Хашоггі, було обурливим».
Офіційне прийняття в аеропорту засвідчило, що саудити не планують підігрувати Байдену
Цілі своєї суперечливої поїздки Байден заздалегідь пояснив у статті у Washington Post. Він оголосив, що «ми повинні протистояти агресії Росії, ми повинні позиціонувати себе найкращим чином, щоб перевершити Китай». Наскільки успішно він зможе відштовхнути Саудівську Аравію від Росії та Китаю, залишається поки що невідомим, зазначає видання. Проте зрозуміло, що вони йому не полегшать досягнення такої мети.
Таку позицію приймаючої сторони засвідчив вже рівень прийняття в аеропорту Джидди, коли Байдена офіційно вітали лише губернатор Мекки принц Халід бен Фейсал ас-Сауд (Khalid bin Faisal Al Saud) і принцеса Ріма бінт Бандар ас-Сауд (Reema bint Bandar Al Saud), яка є послом Саудівської Аравії у США. Ні короля, ні наслідного принца не було на летовищі, жодних військових почестей, жодних гучних фанфар.
Зовсім по-іншому виглядало проводжання офіційної делегації Джо Байдена в тель-авівському аеропорту Бен-Гуріон, що відбулося лише кількома годинами раніше та який розташований лише на відстані лише 1250 кілометрів по прямій. На церемонії в аеропорту були присутніми президент Ізраїлю Ісаак Герцог (Isaac Herzog), прем’єр-міністр Яїр Лапід (Jair Lapid) і значне оточення з високопоставлених осіб. Це був перший офіційний прямий рейс за цим маршрутом і відкриття повітряного простору Саудівської Аравії для рейсів до Ізраїлю та у зворотному напрямку, оголошене напередодні ввечері. Повітряне сполучення має стати прелюдією до поступової нормалізації відносин між двома країнами за посередництва Вашингтона.
Видання «Süddeutsche Zeitung» зазначає, що головною метою чотириденної поїздки Байдена на Близький Схід, є створення нових альянсів, угамування старої ворожнечі. Він говорив про це в Ізраїлі, він наполягає на цьому в Саудівській Аравії в п’ятницю та суботу, зробивши лише коротку паузу у п’ятницю вранці для короткої зустрічі з представниками старого Близького Сходу та його головних героїв, палестинців.
Напружений графік програми візиту передбачав два пункти, якими Байден намагався подати сигнал палестинцям, що про них не зовсім забули. Спочатку він під’їхав до лікарні Vivantes Auguste-Viktoria-Klinikum на Оливковій горі в арабському Східному Єрусалимі. Її побудував ще кайзер Вільгельм II і назвав на честь своєї дружини. Але Джо Байден перебував тут не через німецьку спадщину, а через потреби палестинців: лікарня, яку дружина Байдена Джилл відвідала в 2010 році, є частиною мережі клінік у Східному Єрусалимі, які складають основу системи палестинської охорони здоров’я і наразі страждають від гострої фінансової скрути. Байден обіцяє мережі клінік 100 мільйонів доларів, що становить для неї суттєву допомогу.
Потік грошей, який вичерпався за часів Трампа, знову тече
Пізніше Джо Байден урочисто з’явився у Віфлеємі, де зустрівся з президентом Палестини Махмудом Аббасом (Mahmud Abbas). Загалом за кілька годин він пообіцяв палестинцям допомогу на 316 мільйонів доларів. Таким чином, зазначає німецьке видання, Вашингтонський грошовий потік, який Дональд Трамп вичерпав на посаді президента США, знову тече. Крім того, Байден анонсував кілька додаткових заходів, узгоджених з Ізраїлем, які мають полегшити життя палестинцям і зміцнити їхню економіку.
Президент США Джо Байден з президентом Палестини Махмудом Аббасом у Віфлеємі.
Фото: Evelyn Hockstein/Reuters
Але, зазначає німецьке видання, добрі наміри та декларації перебувають далеко від того, чого палестинці насправді очікують від Байдена. Вони сподіваються на політичні сигнали та конкретний поштовх у мирному процесі, який перебуває в пасивному стані від 2014 року.
Тому зустріч Байдена з Аббасом у Віфлеємі була ускладнена. Зокрема, під час спільного виступу президент США повідомив, що він є прихильником рішення про дві держави, як він це робив раніше в Ізраїлі та заявив, що «палестинський народ заслуговує на власну державу». Проте відразу додав, що наразі «ще не дозрів» час для нових переговорів між Ізраїлем і палестинцями.
Аббас не бажає з цим погоджуватися. Він заявив, що «прийшов час покінчити з окупацією. Шлях до миру в нашому регіоні починається з визнання Держави Палестина». Він передав це Байдену по дорозі до Джидди, де невдовзі після цього президент США зустрівся з правителями дев’яти арабських держав, які вже давно мають інші пріоритети.
У Джидді палестинське питання навряд чи відіграватиме важливу роль. Тут у суботу 17 липня ц. р. Байден зустрічається з лідерами країн Перської затоки, яких хвилюють зовсім інші проблеми, серед них на першому місці стоїть ядерна програма Ірану. У зустрічі з Радою співробітництва Перської затоки також візьмуть участь Ірак, Йорданія та Єгипет.
Візит президента США Джо Байдена до регіону завершується, наслідки невдовзі будуть оприлюднені. Проте вже зараз зрозумілим є, що США змінюють вектор власних політичних пріоритетів та намагаються поєднати інтереси і зусилля країн Перської затоки та міжнародної спільноти задля забезпечення скоординованого тиску на економіку і військові спроможності агресивної Москви. Вірогідно варто очікувати долучення до таких зусиль США також Китаю та Індії, як потужних геополітичних гравців, які тимчасово займають протекціоністську політику щодо Росії, користуючись її вимушено дешевими енергоносіями. Встановлення прийнятних для всіх правил гри на ринку енергоносіїв та здійснення тиску на економіку Росії повинно призвести до її відмови від агресії в Україні, що загрожує стабільності й миру на континенті та у світі.
Інші проблеми регіону також перебувають у полі зору США, які намагаються досягнути балансу інтересів та скоординованої спільної політики.
https://www.sueddeutsche.de/politik/israel-palaestinenser-joe-biden-usa-saudi-arabien-1.5622115