Стримування ворожої активності в Європі російських шпигунів

Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини планує видворити більше 30 російських дипломатів

 

Focus, Німеччина

Росія не припиняє своєї підривної та деструктивної діяльності у світі, намагається зруйнувати систему існуючого балансу та мирного співіснування між державами. Серед інших Німеччина, як провідна економічно розвинена країна Євросоюзу, вимушена реагувати на недружні дії росії та поступово еволюціонує від дружніх і партнерських відносин з москвою до усвідомлення всього спектру загроз від цієї країни та виключення її з переліку доцільних партнерів. Проголошений канцлером Олафом Шольцом «докорінний поворот» у зовнішній політиці Німеччини та розвиток ситуації навколо агресивної війни росії в Україні знаходять практичні втілення. Зокрема, федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, на розвиток проголошеної канцлером Шольцом політики протидії російському шпигунству анонсувала депортацію з Німеччини низки російських дипломатів. Така рішучість керівниці зовнішньополітичного відомства є продовженням політики вищого керівництва ФРН та інших відомств держави, спрямованих на стримування ворожої активності в Європі російських шпигунів, які використовують в якості прикриття своєї діяльності статус акредитованих дипломатів.

Німецьке видання Focus надрукувало з цього приводу статтю власного кореспондента Йозефа Хуфельшульте (Josef Hufelschulte), в якій повідомляє серед іншого, що федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер (Nancy Faeser) також має намір активно протидіяти діяльності російських шпигунів. Анналена Бербок була більш конкретною та рішучою за свою колегу по уряду і оголосила про намір видворити більше 30 акредитованих у Берліні російських дипломатів.

Нещодавно в одному з інтерв’ю федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер (партія СДП), яка водночас обіймає посади керівника Федерального управління кримінальної поліції (Bundeskriminalamt, BKA) та Федеральної служби захисту конституції Німеччини (Bundesverfassungsschutz, BfV) заявила, що її відомство перебуває у постійній протидії російським спецслужбам, які застосовують все нові форми і способи розвідувальної діяльності. Такий стан справ змусив її віддати розпорядження щодо значної активізації зусиль підпорядкованих їй підрозділів у протидії російським спецслужбам. Фезер вважає, що потрібно більш рішуче діяти проти московських шпигунів у Німеччині.

Федеральний міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер (СДП).
Джерело: dpa

Видання повідомляє, що згідно з висновками органів безпеки, підозрювані російські представники використовують свій дипломатичний імунітет, щоби незаконно вербувати німецьких інформаторів у галузі політики, бізнесу, науки та збройних сил Німеччини для агентурних, диверсійних чи дезінформаційних операцій.

Путінські шпигуни, зазначає Focus, завжди тримали Німеччину в полі зору, до і після об’єднання. Резидентури секретних служб Москви, розташовані в посольстві росії в Берліні та в численних консульствах, сьогодні є більш сильно укомплектованими, ніж за часів холодної війни, їх склад становить приблизно 160 офіцерів.

Напад на Україну відчутно посилив протистояння

Федеральний уряд Німеччини усвідомлює, що масове видворення спійманих очільників російських агентурних мереж не залишиться без наслідків. Неназваний представник федерального міністерства закордонних справ ФРН заявив для FOCUS online, що «у відповідь Кремль визначить статус небажаних осіб у росії для ще більшої кількості німецьких дипломатів». Але уряд Німеччини це не зупиняє.

Напад на Україну відчутно посилив протистояння, зазначає німецьке  видання. У грудні минулого року, за три дні до Різдва, силами Федерального управління кримінальної поліції (BKA) був заарештований 52-річний Карстен Л. (Carsten L.) з Вайльхайма у Верхній Баварії, який обіймав посаду керівника відділу Федеральної розвідувальної служби Німеччини (Bundesnachrichtendienst, BND).

Відповідно до оприлюдненої інформації, Карстен Л. передав Федеральній службі безпеки (ФСБ) росії, яку колись очолював путін, суворо конфіденційні документи про закордонну діяльність радіорозвідки Німеччини у всьому світі.

Батько двох дітей на допитах мовчить. Його спільник Артур Е. (Artur E.) наразі повідомив БКА кілька версій, заплутавши ситуацію так, що повний масштаб зради у BND досі не з’ясований.

Путін керує агентами в особливих ситуаціях

Наразі Федеральна розвідувальна служба Німеччини (BND) інтенсивно працює над тим, щоби більш ефективно протидіяти таємним агентам у своїх лавах та технічним атакам з боку росії. Партнерські спецслужби країн НАТО з настороженістю спостерігають за подіями у німецькій BND.

Неназваний високопоставлений представник уряду Німеччини заявив, що «кожен, будь то американець, британець чи француз, хоче бути впевненим, що співпраця секретних служб з німецькими колегами є безпечною і не матиме несанкціонованого витоку».

Путін, який до возз’єднання Німеччини працював офіцером КДБ у Дрездені, керує своїми агентами для виконання особливих завдань, зазначає Focus. Представники так званого російського «спецназу» здебільшого походять із колишніх елітних підрозділів «Альфа» та «Вимпел» росії.

У березні 2022 року, менше ніж через три тижні після початку москвою загарбницької війни, українська армія захопила в полон чотирьох російських військових, які належали до диверсійного підрозділу військової розвідки ГРУ.

У середині лютого було викрито цілу шпигунську мережу

У багажі чоловіка були виявлені посвідчення членів федеральної Редакційної мережі Німеччини (RedaktionsNetzwerk Deutschland, RND) та інших громадських організацій у Берліні та, зокрема, у районі Герліца. Експерти з питань безпеки не виключали, що ці об’єкти могли бути потенційними цілями нападу.

Минулого тижня поліція сусідньої Польщі заарештувала шістьох чоловіків, які ймовірно шпигували на залізничних лініях в інтересах москви з використанням спеціальних технічних засобів розвідки. Поставки зброї в Україну мали фіксувати встановлені ними приховані камери.

Цілком можливо, що російські шпигуни по всьому світу стали діяти більш необережно під час війни, зазначає німецьке видання. Зокрема, у середині лютого в Австралії було викрито цілу шпигунську мережу, учасники якої, як і в Берліні, мали дипломатичне прикриття. Уряд у Канберрі місяцями тримав процес у таємниці, щоби не завдати шкоди політичним відносинам з росією.

Федеральне міністерство закордонних справ ФРН відмовилося від коментарів

Мабуть, очільниця зовнішньополітичного відомства Німеччини Анналена Бербок не надто зважає на таку обережну манеру поведінки з росіянами. У квітні минулого року вона вже видворила з Німеччини 40 викритих агентів російських спецслужб.

Анналена Бербок на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС у Брюсселі.
Джерело: Virginia Mayo/AP

Саме у такій формі вона, як і у інших країнах, відреагувала на масові вбивства російськими солдатами мирних жителів в українському місті Буча під Києвом.

У федеральному міністерстві закордонних справ ФРН не захотіли коментувати подробиці нинішнього запланованого видворення понад 30 московських дипломатів. «На даний момент» цей захід не планується, йдеться в повідомленні міністерства.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації