Нігер як останній бастіон в Африці

Останній бастіон

29.08.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

З огляду на війну Росії проти України, що триває вже більше півроку, та наміри міжнародної спільноти вгамувати агресора, а також зусилля миротворчих сил ООН в інших регіонах світу, увагу привернула публікація в німецькому виданні «Die Zeit» щодо миротворців у Нігері.

Через низку провальних місій ООН, зокрема в Афганістані, неуспішну антитерористичну місію ЄС у Малі, спрямована також на відбудову країни, до уваги міжнародних експертів потрапила місія ЄС з розбудови у Нігері (European Union Capacity Building Mission in Niger, EUCAP Sahel Niger). Чи може вона бути наразі успішною, аналізує власний кореспондент німецького видання Патрік Вітте (Patrick Witte) у статті від 28 серпня ц.р.

Дівчата набирають воду в селищі кочового народу туарегів (Touareg) у регіоні Агадес.
Джерело: © Andy Spyra für DIE ZEIT

Штаб місії французького миротворчого контингенту розташований у столиці та найбільшому місті Нігеру Ніамей (Niamey).

Керівником місії Європейського Союзу з розбудови потенціалу в Нігері (EUCAP) є 55-річна німкеня Антьє Піттелкау (Antje Pittelkau), старший офіцер поліції, колишній керівник департаменту управління внутрішніх справ Берліна. «Нарощування потенціалу» (Capacity building) у назві місії означає «розбудова держави», проте Піттелкау, підтверджує, що багато німців більше не хочуть про це чути після фіаско місії в Афганістані.

Керівниця місії ЄС EUCAP у Нігері в місті Ніамей Антьє Піттелкау (Antje Pittelkau).
Джерело: © Andy Spyra für DIE ZEIT

Проте уряд Німеччини намагається періодично підживлювати пам’ять про колишні часи та колишніх політиків у регіоні. У кабінеті очільниці місії є фото Ангели Меркель, яка відвідує контингент, і Олафа Шольца, який був тут з візитом у травні ц.р. Пізніше німецьке телебачення показало фотографії канцлера з солдатами Бундесверу, які тренують підрозділи збройних сил Нігеру. Але теперішніх зусиль та лише збройного опору недостатньо, вважає Піттелкау. Території, які були відвойовані у ворога, також повинні мати органи місцевого управління. Їм потрібні школи, лікарні та поліцейські, інакше військові зусилля були марними. Цього не вдалося досягти в Афганістані. У керівниці місії ЄС Піттелкау є впевненість, що в Нігері все буде краще, оскільки миротворці «вчилися на помилках».

Нігер є новою базою Європи у «війні з терором». Франція та інші європейські країни перемістили сюди свої сили спеціального призначення після того, як альянс між Парижем і урядом Малі переріс у відкриту ворожнечу. У 2013 році французькі солдати у Малі святкували на вулицях після успішних дій проти атакуючих джихадистів. Тим часом при владі в цій країні де-факто перебуває військова хунта, яка перетворила розчарування населення на невдоволення старою колоніальною владою та уклала пакт з Росією. Джихадистські групи, пов’язані з «Ісламською державою» або Аль-Каїдою, набирають сили не лише в Малі, а й у всьому регіоні Сахелю.

Бундесвер наразі має 1100 солдатів, дислокованих у Малі, частково в якості блакитних шоломів місії ООН, а деяких – у складі навчальної місії ЄС. Але вони також піддаються активним переслідуванням і тиску з боку уряду Малі, тому Берлін призупинив застосування військ Бундесверу у цій країні та тепер перекидає їх також до Нігеру.

У регіоні Сахелю держава та армія обох країн Малі та Буркіна-Фасо давно втратили контроль над значною частиною своєї території. У Нігері іноземці також більше не можуть залишити столицю без військового супроводу. У 2020 році джихадисти із засідки застрелили шістьох французьких і двох нігерійських співробітників неурядової організації. Відтоді кількість нападів джихадистів почастішала, насамперед біля кордону з Малі.

Корупція існує також і в Нігері

Місія ЄС EUCAP працює в Нігері від 2012 року та має завданням навчання місцевої поліції, національної гвардії та жандармерії, щоб вони були спроможні виконувати свої функції не лише у великих містах, але й у внутрішніх районах країни. У цьому немає нічого нового для керівниці місії Піттелкау. У 2004 році вона поїхала до Афганістану, де консультувала генералів і міністрів внутрішніх справ щодо розбудови сил безпеки. Це був час, коли афганські поліцейські за гроші продавали свої нові чоботи, крали чужі речі та виявилися абсолютно нездібними до навчання. У країні мало що просувалося вперед, але рахунки політиків поповнювалися грошима з фонду розвитку.

 «Ворота в пустелю»

Нігер посідає останнє місце з 189 країн за Індексом розвитку ООН. Країна має 25 мільйонів жителів, майже половина з яких живе в абсолютній бідності. Кількість населення стрімко зростає, врожайність падає через посухи, а молодь майже не має перспектив. Такі умови є ідеальними для ісламістів, вважає Чирома. «Джихадисти приїжджають у села, дарують молодим людям мотоцикли, обіцяють 400 доларів на місяць, плюс дружину і рай». Хто не піде за ними добровільно, тому погрожують або вбивають.

Нігер поки має шанси на врегулювання внутрішньої кризи, оскільки до цього позитивно ставляться місцеві еліти та переважна більшість населення. Водночас, негативний фон від неуспішного застосування миротворчих місій ООН в Афганістані та ЄС в Малі накладає негативний відбиток на перспективи врегулювання життя у найбіднішій країні світу.

https://www.zeit.de/2022/35/niger-europaeische-union-staatsaufbau-bundeswehr/komplettansicht

Схожі публікації