Польський президент закликав надати Україні стільки зброї і військової техніки, скільки необхідно, щоб зупинити Росію
Wnp.pl, Польща
Незмінність політики Польщі стосовно російсько-української війни можна пояснити багатьма факторами, в тому числі, які підкріплюються конкретними кроками польського державного керівництва у питаннях державної безпеки. Ось нещодавно в польських ЗМІ, включно з WNP.PL, йшлося про зміцнення Збройних сил Польщі, які за рейтингом видання Global Firepower піднялися на 20-е місце серед ЗС світових держав (у списку подається військовий потенціал 145 країн). Отже, потягом минулого року Польща перемістилася догори на чотири позиції. А загалом список очолюють США, за ними йде РФ, на третьому місці — Китай, після нього Індія, Велика Британія, Південна Корея, Пакистан, Японія, Франція та Італія. Як повідомляється, Польща вже наздогнала, серед інших, Іспанію, Саудівську Аравію, Тайвань. Щодо України, то у неї в активі 15-е місце, минулого року було 22-е. Війна з «другою за міццю країною» дає про себе знати. А як буде далі?
Порушуючи вчора на конференції в Давосі таку тему, польський президент Анджей Дуда закликав надати Україні стільки зброї і військової техніки, скільки необхідно, щоб зупинити Росію. Бо лише за підтримки демократичних країн, вважає він, Україні до снаги перемогти у війні: «Перемога України стане новим вікном і для білорусів, які зможуть зламати диктатуру. Ми знаємо, що долі України і Білорусі залежать від перемоги українців, для чого потрібна зброя, зброя, багато зброї».
— Якщо ми зможемо збільшити свою підтримку України, то вона виграє війну. Я не думаю, що такий шлях дуже довгий. Всі заходи, спрямовані на зменшення залежності від російських джерел енергії, повинні бути запроваджені, — підтримав свого польського колегу присутній на конференції литовський президент Литви Гітанас Науседа.
![]() |
Польський президент Анджей Дуда: Якщо ми зможемо збільшити свою підтримку України, то вона виграє війну |
До речі, участь в рамках Всесвітнього економічного форуму в швейцарському Давосі у таких дебатах «До захисту Європи», крім польського і литовського президентів, брали участь президент Північної Македонії Стево Пендаровський, лідер білоруської демократичної опозиції Світлана Тихановська та міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес.
Президент Дуда визнав за належне безпосередньо обговорювати ту ситуацію, що склалася на початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому і березні 2022 року. І нагадав, як ще до того вторгнення він разом з литовським президентом Науседою зустрічався у Києві з Володимиром Зеленським.
— Ми розмовляли з Зеленським. Він сказав мені: Анджею, ми дійсно готові. Ми ніколи не здамося, — сказав Дуда. — З самого початку ця війна посилає один сигнал — про який з самого початку нам казав саме Володимир Зеленський: зброя, зброя, і знову зброя, нам потрібна військова підтримка!
Зеленський також намагався пояснити світовій спільноті, що якщо західні країни і надалі відправлятиму велику кількість сучасної військової техніки в Україну, то українці зможуть зупинити Росію. Дуду підтримав президент Литви, нагадуючи, зокрема, що хоча війна триває майже рік, Європейський Союз і західні країни мають єдину аналогічну думку: «Навіть перед лицем складної ситуації ми змогли проявити єдність, і це продуктивна єдність». Він погодився з президентом Польщі, що якщо збільшиться воєнно-технічна підтримка України, то вона виграє війну.
— Я не думаю, що це буде довгим шляхом!
![]() |
Президент Литви Гітанас Науседа: Навіть перед лицем складної ситуації ми змогли проявити єдність, і це продуктивна єдність |
А ще Гітанас Науседа стурбований тим, що зухвалий Володимир Путін зосередиться на ресурсах РФ, при цьому ігноруючи потреби свого народу, і що, постраждалі від інфляції та цін на енергоносії, західні суспільства можуть відчути втомлення від розв’язаної Росією війни. Тому треба підтримати все, що стосується зменшення залежності від російських джерел енергії. Як приклад — Литва змогла повністю відмовитися від них рік тому, і подібне повинне виконуватися по всьому Європейському Союзу.
Президент Північної Македонії Стево Пендаровський вважає, що така європейська та трансатлантична єдність і солідарність зможуть зберігатися ще рік. І вона може розпастися, коли війна в Україні закінчиться.
— Вони хотіли б, щоб цю війну зупинили сьогодні, але держави лише оглядаються на свій власний задній двір. Щойно повернуться до національних інтересів і вони стануть пріоритетними — утворені сьогодні єдність і солідарність можуть відійти на другий план, — застерігає він.
![]() |
Президент Північної Македонії Стево Пендаровський: Європейська та трансатлантична єдність і солідарність можуть розпастися, коли війна в Україні закінчиться |
У матеріалі також повідомляться про значення, яке президент Дуда надає самій цій події в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Обговорюючи заходи з захисту Україну, а потім з її відновлення, він сказав, що це завдання не тільки для Європи чи сусідів України, а загалом і для всього світу. Річ у тому, що Україна повинна якнайшвидше повернутися на нормальний шлях свого подальшого розвитку, якнайшвидше після закінчення російської агресії, і усувати жахливі збитки, які росіяни їй зараз завдають своїми руйнівними обстрілами і бомбардуваннями.
![]() |
Анджей Дуда: Завдання з відновлення України не тільки для Європи чи сусідів України, а загалом і для всього світу |
Дискусії на форумі також стосуватимуться економічних проблем Європи та світу. «Про це дискусія в аспекті захисту клімату, тут теж будуть дуже важливі теми для Польщі, адже серед іншого йдеться про сучасні енергетичні рішення».
Зокрема, вважає президент Дуда, постають питання користування атомними електростанціями, сучасними технологіями, які впроваджуватимуться в Польщі, і які угоди вже підписані на державному рівні зі США, з американськими компаніями з будівництва атомних електростанцій в Польщі.
За його словами, ще одну тему на форумі в Давосі порушать стосовно диверсифікації джерел поставок «в аспекті російського газу». Запроваджені санкції мають призвести до того, що не буде можливості використовувати російські джерела енергії. «Щоб такого згодом можна було уникнути, Росії треба намагатися стати нормальною державою, а не агресором… Тільки так, а не інакше це стане можливо, — сказав він.
В той же день, у тому ж польському ЗМІ з’явилася інформація про підготовку Росії до прориву. «Кремлівська пропаганда загрожує Польщі війною», пише у заголовку автор, наводячи думку одного з відставних іноземних генералів, Міка Райана: «Сьогодні Україна повинна дивитися не тільки на схід, але і на північ. Аналітики не виключають загрози, яка може надходити з Білорусі. Проводяться білоруські та російські авіаційні навчання, в яких беруть участь десятки літаків і вертольотів. Всі військові аеропорти Білорусі залучені до такої справи».
Сенс цих навчань полягає лише в тому, щоб зв’язати українські сили аби вони не могли діяти в зовсім іншому місці. Протягом кількох місяців росіяни переміщали свої сили в Білорусь. Білоруські солдати проводять навчання на своїх військових полігонах з квітня минулого року.
Також згадуються і слова колишнього російського генерала Андрія Г., який вже почав звинувачувати і Польщу у підготовці до війни з Росією.
— Рано чи пізно Росія зіткнеться з поляками безпосередньо, а не в гібридній війні, — стверджує відставний генерал, вважаючи при цьому, що поява німецьких танків на російській території є наріжним каменем будь-якої війни.
Що ж до подальших дій Росії, то вона готується до продовження війни в Україні, проводячи у армійських лавах, зокрема, в російському командуванні кадрові зміни. А це свідчить про ймовірність чергового широкого наступу в лютому або березні.
Підготував Олег Махно