Німеччина нарешті готова розглядати питання щодо поставок важких озброєнь

Бундестаг  Німеччини щодо поставок зброї для України

22.04.2022 р. «Tagesspiegel», Німеччина

Після тривалих турбуленцій як всередині Німеччини, так і серед міжнародних партнерів, пов’язаних з небажанням вищого воєнно-політичного керівництва Німеччини поставляти Україні важкі озброєння, на чому наполягали США та інші партнери, 28 квітня ц. р. у вищому законодавчому органі країни, Бундестазі, відбуваються парламентські слухання з цього приводу. Метою їх стало визначення принципової позиції всіх парламентських партій та лідерів Бундестагу щодо постачань важких летальних озброєнь до України та законодавчого оформлення такого політичного курсу країни.

Джерело: «Галичина Zbruc», https://zbruc.eu/

Важливим наслідком для Німеччини від парламентських слухань та прийнятих рішень є не тільки визначення міжнародного курсу країни та її солідарність із західною антипутінською коаліцією країн Заходу, але й позиціонування провідних політичних сил сьогоднішньої Німеччини,  що стало актуальним внаслідок затягування з прийняттям відповідних рішень з боку Федерального канцлеру та уряду країни. Ситуація загострилася до рівня, коли канцлер Олаф Шольц був готовий поставити питання про підтвердження його повноважень на посаді глави уряду або проведення дочасних виборів у Німеччині, що було сприйнято як політичний тиск та політичний шантаж опонентів. Опозиційні сили в парламенті, зокрема союз партій ХДС-ХСС відкрито і гостро критикував політику неприйняття рішень та затягування  з постачанням зброї для України, розгорнули кампанію за перегляд проголошеного Шольцем курсу «Поворотного моменту» у ставленні до агресії Росії та підтримки України, який не підтверджувався прийняттям відповідних рішень та реальними діями. З огляду на те, що деякі впливові політичні сили у Німеччині підтримали критику ХДС-ХСС, зокрема «Вільна демократична партія» та «Ліві» підтримують критику парламентської опозиції, у Німеччині склалася ситуація з кризою довіри до діючої влади та необхідність правлячої вжити заходів для підтвердження власної компетенції, спроможності здійснювати керівництво країною та адекватно реагувати на актуальні виклики

Популярна німецька газета «Tagesspiegel» друкує сьогодні, 28 квітня ц. р., актуальне висвітлення перебігу парламентських дебатів у Бундестазі та викладає ключові моменти, що супроводжують розгляд питання постачань озброєнь для протистояння Росії, з якою у Німеччині традиційно існували позитивні відносини та потужні економічні зв’язки.

«Світлофорна коаліція».
Три кольори німецької партійної коаліції: червоний (СДП), жовтий (ВДП), зелений (партія «Зелені»).
Джерело: «Deutsche Welle»

Зокрема, видання у власній редакційній статті зазначає, що через два місяці після початку агресії в Україну Німеччина нарешті готова розглядати питання щодо поставок важких озброєнь. Правляча, так звана «світлофорна коаліція» (СДП, ВДП, «Зелені») розраховують прийняти підсумкову резолюцію одноголосно.

Внесені зміни до пропозицій партій СДП, «Зелені» та ВДП призвели до того, що союз опозиційних партій ХДС і ХСС був готовий відкликати свій власний більш широкий позов. Після певних затягувань часу і певної міжнародної критики уряд Німеччини у вівторок 26 квітня ц. р. вперше оголосив про поставки до України важкої системи озброєння – зенітної системи на базі танка «Gepard». Вірогідно, зазначає видання, таке рішення також могло сприяти укладенню угоди з Союзом ХДС-ХСС перед парламентськими слуханнями.

Брітта Хассельманн

Лідер парламентської фракції партії «Зелені» Брітта Хассельманн (Britta Haßelmann) відстояла заплановані поставки зброї з Німеччини в Україну та пообіцяла надалі підтримувати країну. На початку дебатів у Бундестазі Хассельманн заявила, що «Україна може розраховувати на нашу підтримку». Вона підкреслила, що «війна руйнує наш європейський порядок миру та безпеки і є наступом на наші цінності свободи та самовизначення».

Представниця парламентської партії Німеччини «Зелені» вважає, що «російський уряд повинен негайно припинити всі військові дії». Водночас, відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй, Україна має необмежене право на самооборону.

Хассельманн наголосила на необхідності дотримання принципу, що Німеччина не повинна ставати учасником війни, але Україна водночас, не повинна залишатися беззахисною перед агресором, президентом Росії Владіміром Путіним. У той же час, Хассельманн висловила задоволення від досягнутого розуміння та єдності щодо очікуваного прийняття резолюції за результатами слухань, які вона вважає спільним внеском з Союзом ХДС-ХСС. Досягненню компромісу, зазначає німецьке видання, передувала довготривала боротьба «світлофорної коаліції» та цієї найбільшої опозиційної фракції.

Мерц звинувачує Шольца, Клінгбайль контратакує

Фрідріх Мерц

Лідер парламентської фракції ХДС-ХСС Фрідріх Мерц (Friedrich Merz, ХДС) звинуватив канцлера Олафа Шольца (СДП) у «невизначеності та слабкості» його позиції в українському конфлікті. Він вважає, що Шольц тижнями не приймав жодного рішення, залишав питання відкритим, відповідав ухильно. Мерц вважає, що «це не розсудливість, це є вагання, це зволікання, та це боязкість». Шольц не присутній на дебатах, оскільки канцлер здійснює візит до Японії.

 

Лідер парламентської фракції ХДС-ХСС Фрідріх Мерц у Бундестазі.
Джерело:  «Tagesspiegel»,фото Reuters/Michele Tantussi

Ларс Клінгбайл

Лідер Соціал-демократичної партії Німеччини СДП Ларс Клінгбайл (Lars Klingbeil) звинуватив лідера опозиції Мерца у партійно-політичній заангажованості у його виступі. Клінгбайл заявив у звертанні до лідера опозиції Фрідріха Мерца, що «ця Ваша сьогоднішня промова могла стати державною програмою, але стала лише партійно-політичною промовою».

Клінгбайл заявив також, що він вдячний за те, що фракції правлячих партій «світлофорної» коаліції та союзу ХДС/ХСС ініціювали погоджений спільний запит до парламенту. Проте лідер Соціал-демократичної партії Німеччини вважає, що «тут немає місця для партійно-політичної заангажованості». Цей консолідований запит до Бундестагу дає чіткий сигнал керівнику Кремля Владіміру Путіну та народу України, «що ми, як німецький Бундестаг, перебуваємо на правильному боці історії».

Голова СДП звернувся до Союзу ХДС-ХСС з проханням не перешкоджати схваленню запланованої поправки до Основного закону Німеччини про 100-мільярдний спецфонд для модернізації Бундесверу. Він заявив у своєму звертанні та закликав «зрозуміти, що ви стоїте на боці солдатів». Союз партій ХДС-ХСС, представники від яких 16 років очолювали Федеральне міністерство оборони Німеччини, має засвідчити, що готовий виправити допущені помилки.

Партія «Альтернатива для Німеччини» (Alternative für Deutschland, AfD) вбачає внесений до розгляду парламентом документ як «заяву про приєднання до війни»

Тіно Хрупалла

Праворадикальна партія AfD вважає, що подальші поставки зброї в Україну, що атакована Росією, можуть втягнути Німеччину у війну. Лідер фракції Тіно Хрупалла (Tino Chrupalla) заявив, що «сьогодні правляча коаліція та фракція Союзу ХДС-ХСС вносять спільний законопроект, який продовжить війну в Україні і може зробити нас стороною в ядерній війні». Лідер «Альтернативи для Німеччини» критично зауважив, що внесений проект звучить як «декларація про участь у війні».

Тіно Хрупалла заявив, що Україна є такою саме суверенною державою, як і Росія. Тому «це було би в інтересах Німеччини, підтримувати добрі відносини з обома країнами в майбутньому в політичному, економічному та культурному плані».

Солдати бундесверу оперативної групи НАТО в Литві перед бойовою машиною піхоти Marder.
Джерело:  «Tagesspiegel»,фото dpa/Michael Kappeler

Видання «Tagesspiegel» нагадує, які саме положення містить Спільний проект. Відзначається, що, серед іншого, Федеральний уряд Німеччини зголошується:

  • підтримувати зусилля щодо припинення вогню в інтересах українців і, у разі потреби, бути готовим забезпечити його дотримання разом з партнерами з ЄС та НАТО;
  • «продовжити і, там де можливо, прискорити постачання обладнання та водночас розширити поставки, включивши важке озброєння та складні системи, наприклад, як частину комплексного обміну між країнами в рамках так званого Ringtausch, не ставлячи під загрозу здатність Німеччини захищати Альянс»;
  • «вивчити, чи існує можливість передати Україні подальші типи зброї, і активно звертатися до інших країн, щоб запропонувати їм обмін типами озброєнь в рамках Ringtausch»;
  • підтримувати підготовку «в Німеччині або на території НАТО» особового складу ЗС України щодо переданих систем озброєння;
  • якнайшвидше закрити будь-які прогалини в техніці, які існують у Бундесвері.

Що конкретно має намір зробити Німеччина:

  • Система озброєння «Gepard»: Бундесвер вже протягом десяти років не має цієї системи озброєння. Але оборонний концерн Krauss-Maffei Wegmann ще має широкий перелік найменувань продажу цієї системи озброєнь, продаж яких схвалив уряд. Проте спочатку треба закупити боєприпаси для системи «Gepard», а з Бразилією з цього приводу ще ведуться переговори. Навчання українських інструкторів відбудеться в Німеччині.
  • Обмін системами озброєнь в рамках проекту Ringtausch: Словенія має передати Україні більшу кількість бойових танків радянського виробництва Т-72, ​​а натомість отримати від Німеччини бойову машину піхоти Marder та колісний бронеавтомобіль Fuchs.
  • Міномети: Федеральний канцлер Німеччини Шольц заявив, що з німецькою промисловістю було складено і обговорено з Україною Перелік військової техніки, яку можна швидко поставити. Він згадав гранатомети з дальністю ведення вогню до шести кілометрів.
  • Підготовка фахівців: Німеччина має намір навчити українських солдатів використовувати самохідну гаубицю Panzerhaubitze 2000. Систему, здатну вести вогонь дальністю до 40 кілометрів, планується доставити в Україну з Нідерландів.

Що ще можна було би зробити:

  • Оборонний концерн Rheinmetall з Дюссельдорфу звернувся до Федерального уряду Німеччини з проханням отримати дозвіл на поставку 88 вживаних основних бойових танків Leopard.
  • Подальша заявка Rheinmetall стосується поставки 100 БМП Marder.
  • Концерн Krauss-Maffei Wegmann повдав заявку на отримання дозволу щодо поставки Україні 100 комплектів Panzerhaubitzen 2000.

Від початку війни Україна, станом на 21 квітня ц. р., отримала від Німеччини близько 2500 зенітних ракет, 900 протитанкових реактивних гранатометів та 3000 зарядів до них, 100 кулеметів і 15 протибункерних ракет з 50 ракетами. Є також 100 000 ручних гранат, 2000 мін, близько 5300 зарядів вибухівки та понад 16 мільйонів патронів для ручної зброї, від штурмових гвинтівок до великокаліберних кулеметів.

У випадку схвалення згаданої спільної пропозиції уряду та опозиції, доцільно очікувати активізації постачань важких озброєнь з Німеччини до України, що означатиме якісну зміну стану відносин Німеччини з Росією.

https://www.tagesspiegel.de/politik/abstimmung-ueber-lieferung-schwerer-waffen-bundestag-debattiert-unterstuetzung-fuer-die-ukraine-hier-im-livestream/28285852.html

У заголовку матеріалу колаж з сайту «Галичина Zbruc», https://zbruc.eu/

Додаток. Інтерактивна карта російського вторгнення

Інтерактивна карта російського вторгнення.

Дані: Інститут вивчення війни та проект критичних загроз AEI, Rochan Consulting.

Останнє оновлення даних: 28.04.2022. Основа карти: © MapTiler © OpenStreetMap.

[свернуть]

Схожі публікації