Населення в Росії фактично тікає від Путіна

Населення в Росії фактично тікає від Путіна

18.05.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

Жорстока загарбницька війна Росії проти України та української нації врешті-решт матиме нищівні наслідки для самої Росії, вважають відомі політичні аналітики та дослідники історії війн. Зокрема, німецьке видання «Die Zeit» 13 травня ц. р. надрукувало статтю відомого політичного оглядача та власного кореспондента Міхаеля Туманна (Michael Thumann), присвячену неминучим загрозам для Росії від втечі власного народу.

Автор відзначає, що у той час, коли більшість росіян підтримує війну Путіна в Україні, існує також багато людей, які її не підтримують та вимушено виїжджають з Росії. Часто вони є молодими та добре освіченими, зазначає автор. Разом з їхнім виїздом Росія втрачає власне майбутнє.

Так звану спеціальну військову операцію в Україні
підтримує 71 % опитаних жителів Росії, не підтримує — 21%.

Джерело: «BBC News | Русская служба», https://www.bbc.com/

Рівень підтримки російським населенням війни Росії в Україні добре відомий, зазначає аналітик, він становить близько 80 відсотків тих росіян, хто підтримує так звану «спеціальну військову операцію» Владіміра Путіна проти України.

Та якою би не була вражаючою ця кількість вражених пропагандою росіян, вона не повинна затьмарювати іншу частину російського населення, яка заслуговує не меншої уваги. А саме, тих ​​росіян, які мають переконання проти цієї війни, хто покидає країну на знак протесту через страх за себе та за власні родини чи відсутність перспектив. Їх значення зростає, зазначає «Die Zeit», оскільки вони завдають країні збитків, які можуть відчуватися протягом тривалого часу.

Росія втрачає людей щомісяця, щотижня, щодня. Мова йде вже про скорочення населення. Згідно зі статистичними даними, нещодавно оприлюдненими спецслужбою Росії ФСБ, від початку цього року до кінця березня перетнули кордон понад 3,8 мільйона громадян Росії. Звичайно, не всі вони залишилися за кордоном. Але є ознаки, які ілюструють серйозність ситуації.

Росія втрачає своє майбутнє

За офіційними даними та підрахунками Російської асоціації електронних комунікацій (РАЕК), лише у квітні ц. р. країну покинули до 100 000 людей, які мають відмінні навички в галузі цифрових технологій.

Заборонена в Росії організація Ok Russians з надання допомоги росіянам, які втекли за кордон, у березні нарахувала близько 300 000 людей, які відвернулися від Росії. З них 57 відсотків мали постійну роботу, а половина мали хороший дохід в Росії. Близько третини були зайняті в ІТ-секторі. І головне, майже 60 відсотків були у віці до 35 років.

Росія переживає нову хвилю інтелектуальної еміграції.
Багато хто, їдучи, не втрачає надії повернутися, але умов для цього немає.
Джерело: «Deutsche Welle», picture-alliance/dpa/H. Hanschke

Росія втрачає своє майбутнє. Її найкращі сили свідомо витісняються з країни. З Російської Федерації виїжджають молоді, мобільні, добре освічені люди не лише від початку цієї війни, а саме митці, журналісти, науковці, підприємці, висококваліфіковані спеціалісти. Протягом останніх двадцяти років, зазначає автор дослідження, з Росії виїхало близько п’яти мільйонів людей.

Водночас у цей час відбувався притік людей, насамперед з країн Азії. Але зараз кількість людей, які виїжджають з країни, стрімко зростає. Це свого роду біблійний «вихід Путіна». Нові емігранти продовжують те, що робили багато їхніх співвітчизників протягом попередніх хвиль еміграції, зокрема, після революції 1917 року, наприкінці радянської епохи та в 1990-х роках: вони залишають країну.

Жити в протиріччях більше неможливо

 Представники креативного класу та ІТ-фахівці Росії, які вимушено виїхали з країни та які мають в ній певні зв’язки і ще залежать від російських роботодавців та мають родини, які досі живуть в Росії, мають хорошу роботу, повідомляють, що були «повинні весь час приховувати свої думки».

Такий стан існування людей й став врешті-решт причиною їх виїзду за кордон, який не завжди оприлюднюється через побоювання репресій. Існує також й інша причина, а саме Росія відокремлюється від міжнародного технологічного розвитку. Емігранти негласно повідомляють, що «можна передбачити, що наші компанії в якийсь момент звільнять нас».

Багато хто з родинних пар не хоче чекати на такий результат. З позицій тимчасового перебування у країнах ближнього зарубіжжя люди вивчають можливості покинути транзитну країну та шукають, де у світі їх перспективи найкращі. Як правило, такі люди добре говорять англійською та вільно вивчають наявні пропозиції працевлаштування і проживання за кордоном.

Президент России Путин во время военного парада в Москве 9 мая.
Джерело: «Die Zeit», © Кирилл Кудрявцев/​AFP/​Getty Images

Всього через кілька тижнів від початку військової операції Росії в Україні стають передбачуваними більш глибокі її наслідки для Росії. Саме молодь більше не бачить для себе майбутнього, вона боїться диктатури так само як й ізоляції країни від розвиненого світу.

Саме молоді люди скористалися відкриттям для світу Росії після розпаду Радянського Союзу й отримали перспективи для власного забезпеченого життя. Вони жили ідеальним життям західного рівня у країні, чиї можновладці постійно звинувачували у чомусь Захід. Але жити далі в цьому протиріччі їм стало вже неможливо. Сила перемогла їх.

Більш жорсткі наслідки, ніж санкції Заходу

Московський журналіст і політолог Андрій Колесніков підсумовує цей стан так: «Зараз, після більш ніж тридцяти років спроб побудувати нормальну країну, ми маємо повний провал, повну ліквідацію не тільки того, що я створив, а й усього життя загалом. Ніби його й не існувало». Багато хто зробить з цього власні висновки, зазначає Міхаель Туманн.

За даними ООН, в Росії зараз проживає 145,8 мільйона жителів. Слабка державна політика з подолання наслідків коронавірусу та неприйняття іноземних вакцин спричинили смерть росіян від пандемії, яка перевищує середні показники. Незалежні московські демографи оцінюють перевищення смертності в Росії за період з квітня 2020 до грудня 2021 року в понад мільйон людей. Це означає, що в Росії померло на мільйон людей більше, ніж у середньому за попередні роки.

Росія стискається, її населення скорочується. Звичайно, влада тримає ці дані в таємниці. Так само, як ніхто в уряді не публікує достовірних даних про те, скільки людей насправді виїжджає з країни на даний момент. Такі відомості вважаються державною таємницею. Проте вже зараз стає очевидним, що найбільшої шкоди країні завдають не санкції Заходу, а катастрофічна політика російського уряду, яка виганяє з країни найкращих і найрозумніших. Росія санкціонує себе сама.

Одна із версій розпаду Росії.
Джерело:  «Апостроф», фото: inlviv.in.ua

Перспективи Росії як державного утворення у нинішній його формі невтішні. Росія буде географічно переформатована з середини, матиме замість себе кілька самостійних державних утворень, відповідно до національного та ментального характеру народонаселення, історичних традицій та звичного способу життя. Захід зацікавлений в усуненні перманентної загрози в особі Росії та непрогнозованої політики неадекватного авторитарного лідера на чолі населення із затуманеною свідомістю, який до того ж постійно погрожує ядерною зброєю.

Цивілізаційний розвиток Росії, як країни і держави часів Путіна, добігає кінця. Це його остання війна і вона відбувається в Україні. Коли завалиться імперія поки точно невідомо, але вже створені всі передумови для її швидкого занепаду й остаточного краху. Найбільш освічені люди у країні відчули це та тікають з путінської Росії. Показовий крок справжньої інтелектуальної еліти від поки що єдиної держави.

«Наші прадіди б нас прокляли». Чи росіяни підтримують війну з Україною.
Відео з сайту «Сибирь Реалии», https://www.sibreal.org

Про автора. Міхаель Туманн

Міхаель Туманн — зовнішньополітичний кореспондент видання ZEIT.

Вивчав історію, політику та славістику в Берліні, Нью-Йорку та Ленінграді.

Від 2007 до 2013 року був кореспондентом ZEIT на Близькому і Середньому Сході в Стамбулі. До кінця 2007 року очолював та координував зовнішньополітичну аналітику ZEIT. З 1996 до 2001 рр. був кореспондентом ZEIT у Москві та інформував про Росію, Кавказ та Середню Азію.

[свернуть]

 https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-05/bevoelkerung-russland-ukraine-krieg-rueckgang

У заголовку матеріалу колаж з сайту «BBC News | Русская служба»

Схожі публікації