Гжегож Гелерак: «Ми повинні мати розвинені можливості реагування на кризу»

Гжегож Гелерак: «Ми повинні мати розвинені можливості реагування на кризу»

Польський генерал — професор про необхідність покращення військової медицини та підготовки відповідних структур.

«Defence24.pl», Польща

Відчуваючи практично, а не за слухами про події російсько-української війни, Польща чи не одна з перших європейських країн почала швидко робити висновки і визначати необхідні запобіжні заходи для убезпечення свого суспільства. Ясна річ, що серед таких нагальних заходів — медичні. Що у першу чергу мається на увазі — про це йдеться в розмові з кореспондентом очільника польського Військово-медичного інституту генерала Гжегожа Гелерака/Grzegorz Gielerak/, що у вигляді інтерв’ю з’явилося кілка днів тому на сайті Defence24.pl під заголовком «Геополітичні події змушують задуматися над військовою охороною здоров’я як окремим видом збройних сил».

Джерело: «Defence 24», фото mon.gov.pl

До речі, вираз «геополітичні події» не даремно прозвучав у розмові поважного польського генерала — адже він не зосереджується лише на справах військових. Також він звертає увагу на проблему кількох мільйонів українських біженців, які перетнули українсько-польський кордон і отримали прихисток у сусідній країні. Адже в разі подальшого поширення воєнних дій схожа ситуація може виникнути (і виникає) на інших іноземних теренах. Чи готові там до такого стану речей? Стовідсоткової впевненості немає. Тим більше, що в самій Україні надання медичної допомоги «переформатовується» не лише внаслідок новітніх викликів через постійні бойові дії, а й через кадрові питання, що можуть створювати проблеми.

Тому і необхідно вміти такі процеси аналізувати, у подальшому брати до уваги, як це пропонує робити польський військовий медик Г. Гелерак, розмірковуючи над наданням меддопомоги під час збройного конфлікту на власній території. Він, зокрема, пропонує негайно вносити зміни, «щоб польська система охорони здоров’я могла швидко та ефективно реагувати на загрози, пов’язані зі збройним конфліктом». Це і розробка та впровадження програми обов’язкової підготовки медичного персоналу у сфері протидії наслідкам бойових поранень у рамках навчання, і налаштування державних структур до ефективного реагування на всі ризики, пов’язані з бойовими діями, де серед пріоритетних завдань — наявність належного матеріального резерву разом із відповідною навчальною базою.

Пан генерал нагадує, що Республіка Польща — це країна, яка лише через своє географічне розташування повинна, за прикладом таких країн, як Німеччина, Франція та нещодавно Україна, мати у своєму розпорядженні розвинені засоби реагування на кризи, які реалізуються окремим видом Збройних Сил — Військовою службою здоров’я. А певні оперативні можливості, які до цього часу були винятковою сферою діяльності військових, повинні стати також елементом функціонування «цивільних» сегментів життя. Інакше кажучи, дотримання принципів національної безпеки здоров’я має бути обов’язком первинної медико-санітарної допомоги, а також військово-польових госпіталів, пояснює генерал, звертаючи увагу у тому числі і на процеси надання медичної допомоги біженцям з України.

Джерело: «Defence 24», фото mon.gov.pl

—Масштаб явища в цьому плані частково залежить від того, наскільки ефективно вдасться організувати медичну допомогу на рівні амбулаторної допомоги і наскільки вдасться зберегти її складність без потреби стаціонарних лікувальних установ, включаючи HEDs. Тому необхідність залучення до цього процесу інфраструктури тимчасових лікарень сьогодні можна вважати обмеженою…Тим не менш, мережа госпіталів такого типу у формулі, яка вже понад рік використовується у Військово-медичному інституті, тобто модульний госпіталь, могла б зіграти позитивну роль на ранньому етапі прийому біженців, де проводиться їх реєстрація, визначення (категоризація) стану здоров’я, включно з епідемічним статусом, та основні медичні втручання, — констатує пан генерал.

Тому, дбаючи про безпеку держави та громадян, він пропонує створювати мережу «діючих лікарень», тобто, модульних.

Джерело: «Defence 24», фото mon.gov.pl

Він також нагадує, що протягом останніх двох років країна пережила дві кризи, кожна з яких наклала свій відбиток на стан системи охорони здоров’я та здоров’я поляків. І вважає, що сьогодні польська система охорони здоров’я знаходиться на етапі, кажучи військовою мовою, задоволення нагальних оперативних потреб, у тому числі набуття здатності надавати ефективну медичну допомогу під час збройного конфлікту на власній території. Але нинішні загрози вимагають створення такої структури системи охорони здоров’я, продуктивність якої повинна бути набагато кращою, а новостворювана мережа лікарень по всій країні повинна відповідати приблизним санітарним збиткам, пов’язаних з потенційним конфліктом.

При цьому потрібно брати до уваги підготовку і досвід медичного персоналу, матеріальні засоби, включно з ресурсами, зібраними у формі недоторканних запасів. Зрозуміло, що список таких об’єктів повинні відкривати провідні військові лікарні, до яких слід додати інші суб’єкти господарювання на основі визначених потреб — багатопрофільні госпіталі, травматичні центри — структури, які можуть відповідати мінімальним вимогам.

З огляду на сучасний досвід українських військових медиків з протидії наслідкам воєнних дій, генерал вважає, що стратегія діяльності української влади в цьому питанні зрозуміла та повністю адекватна обставинам. На додаток до військової складової українці успішно використовують цивільну інфраструктуру, яка швидко перейшла до виконання завдань «у часі часової лінії, яка показує, що керівники системи управління завчасно підготували необхідні плани, ресурси та процедури».

Джерело: «Defence 24», фото mon.gov.pl

Ведучи мову про ситуацію з біженцями, через яку поляки побоюються можливого обмеженого доступу до системи охорони здоров’я, пан генерал відверто вказує, що все залежить, перш за все, від наявності коштів і правильної організації лікувальних процесів, тобто, від того, чого сьогодні найбільше потребує польський ринок охорони здоров’я.

Проте, «не стільки потік фінансових ресурсів разом із інформаційним повідомленням, що стоїть за ним, визначає прагнення держави підвищити значення економічних показників, скільки залучення технологічно більш досконалих медичних послуг… Запорукою уникнення більшості проблем, про які зараз йдеться, є кошти — і сума, і раціональний спосіб витрачання, і хороша організація догляду, адаптована до обставин і реальних потреб. Щодо останнього, то варто розглянути модель надання медичної допомоги на базі медичних установ, відокремлених від повітів і воєводств.

При лікуванні біженців потрібно враховувати їх потреби, а також обставини, за яких вони будуть задоволені. Треба вважати само собою зрозумілим, що у більшості випадків пацієнти не мають жодної медичної документації, фахово підтвердженої інформації про попереднє лікування, діагностичні процедури чи хронічні ліки, що само по собі висуває додаткові вимоги до медичної установи, до якої пацієнт звернеться.

https://defence24.pl/polityka-obronna/uwarunkowania-geopolityczne-kaza-myslec-o-wojskowej-slubie-zdrowia-jako-odrebnym-rodzaju-sil-zbrojnych

Підготував Олег Махно

Схожі публікації