Державний тероризм як стратегічна політика росії

НАТО підозрює, що росія замінувала газопроводи та кабельні сполучення у Балтійському морі

 

Berliner Zeitung, Німеччина

Росія не припиняє спроб дестабілізувати ситуацію у світі та вживає заходів для створення проблем країнам Європейського континенту. До традиційних форм діяльності держави-терориста додалися цілеспрямовані заходи щодо здійснення шантажу і тиску як на цілі регіони, так і на окремі країни Європи. Країни ЄС та Велика Британія, які зайняли принципові антиросійські позиції щодо засудження її вторгнення в Україну та ведення агресивної війни, віднині опинилися під загрозою здійснення терористичних актів на європейському геополітичному просторі. Країни, що насмілилися йти проти територіальних забаганок кремля та ідей його новоявленого фюрера, віднині почуються у тривозі за майбутнє свого континенту.

Зокрема, підрив у вересні 2022 року у Балтійському морі двох практично збудованих газопроводів «Північний потік-1, -2» викликав багато суперечок стосовно авторства теракту, оскільки спочатку було незрозуміло, хто стоїть не лише за виконавцями і організаторами підривів, але й смислу їх вчинення для замовника.

Політики в Європі та США швидко звинуватили росію у витоках газу з трубопроводів у Балтійському морі.
Джерело: Deutsche Welle

Наразі з’являється нова інформація з Великої Британії, яка свідчить, що підриви були вигідні росії, яка на той момент вже втратила ринок газу в Європі та практично визнала те, що гроші і час на їх будівництво назавжди «поховані» у водах Балтійського моря. Нова інформація від впливової щоденної британської газети The Times, свідчить, що підприємства газової та нафтової промисловості на континенті поінформовані про те, що об’єкти підводної інфраструктури можуть бути вже замінованими та що вони можуть здетонувати коли завгодно.

Німецька столична Berliner Zeitung надрукувала статтю власного кореспондента Морітца Айххорна (Moritz Eichhorn), якій висвітлює обставини події у водах Балтійського моря та аналізує можливі наслідки для подальшого розвитку ситуації. Зазначається, що до вивчення проблеми з підривами газопроводів у Балтійському морі залучені найвищі посадові особи НАТО, ЄС та прибережних країн.

З посиланням на лондонську газету The Times, німецьке видання повідомляє, що співробітники НАТО мають серйозні підозри стосовно того, що російська федерація за останні місяці мала змогу замінувати велику кількість підводних трубопроводів і кабелів у Балтійському морі. Це дозволятиме підірвати їх у будь-який момент.

За словами анонімного співробітника НАТО, задзначає Berliner Zeitung, оцінки Альянсу базуються на інформації співробітників приватних нафтогазових компаній, які обслуговують нафтові платформи, трубопроводи та комунікаційну інфраструктуру в Балтійському морі.

Колишній німецький генерал очолює підрозділ підводної охорони НАТО

Після підриву трубопроводів «Північного потоку» у середині лютого 2023 року, НАТО створило спеціальну групу для поглибленої перевірки безпеки підводної інфраструктури у Північному та Балтійському морях і вжиття захисних заходів, якщо це виявиться необхідним. У квітні 2023 року тризірковий німецький генерал у відставці Ганс-Вернер Вірманн (Hans-Werner Wiermann) очолив новостворений координаційний центр  НАТО щодо критичної підводної інфраструктури.

Німецький генерал Ганс-Вернер Вірманн.
Джерело: European Security & Defence

В інтерв’ю Die Welt Вірманн нещодавно прокоментував виявлення російських мін на об’єктах підводної інфраструктурі західних країн. Генерал зазначив, зокрема, «можна також припустити, що наразі проводиться лише підготовка, наприклад, встановлюються заряди вибухівки, але їх детонацію планується здійснити пізніше».

Таким чином генерал припускає, що заряди вибухівки вже встановлені на об’єктах критичної інфраструктури країн Європи та підготовлені до вибухів. Час та обставини підривів об’єктів європейської інфраструктури відомі лише москві та передбачені у хворій уяві правителя кремля та його прибічників.

Різниця між атаками на землі і під водою

Підрозділу, який очолює Вірманн, доручено з’ясувати, які дії вжила росія після вибухів на газопроводі «Північний потік» минулої осені. У липні 2023 року група Вірманна має представити звіт про результати свого розслідування на саміті НАТО в Литві.

Виникає запитання, зазначає Berliner Zeitung, чому росія взагалі має таку зацікавленість у підводній та морській інфраструктурі європейських країн. Однією з привабливих для росії причин, зазначає видання, є вірогідні юридичні наслідки можливого нападу росії на такі об’єкти інфраструктури. На відміну від наземної енергетичної інфраструктури країн Європи, найдовші ділянки підводних трубопроводів і кабелів передачі даних перебувають у міжнародних водах. Тому, якщо напад росії на електростанцію чи нафтопереробний завод на суші негайно означав би вчинення москвою акту війни, у випадку нападу у міжнародних водах, такі юридичні наслідки не є обов’язковими і москва має шанси залишитися безкарною. Крім того, у випадку здійснення терористичного акту під водою у москви майже завжди є можливість заперечити диверсію.

Як кремль може атакувати важливу підводну інфраструктуру.
Джерело: Daily Mail

Крім того, оскільки супутники союзників по НАТО не можуть контролювати події під поверхнею води, досі, наприклад не зрозуміло, хто саме підірвав газопроводи «Північного потоку». Інформація суттєво різниться та є протирічливою. Зокрема, дослідження американського журналіста-розслідувача Сеймура Герша (Seymour Hersh) звинувачує спецслужби США разом з датськими колегами. Федеральний прокурор Німеччини відслідковує події з переміщеннями у регіоні невстановленої яхти, що врешті-решт може свідчити про діяльність певної української групи спецпризначення. А минулого тижня міністерство оборони Данії заявило, що лише за чотири дні до вибухів біля газопроводів «Північного потоку» перебувало російське судно спеціального призначення.

Наодинці всі вразливі на морських просторах

Однак завдання Вірманна поширюється не лише на Балтійське та Північне моря, відзначає Berliner Zeitung. Німеччина та Норвегія звернулися до генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга і виступили за те, щоб Альянс також захищав критично важливу підводну інфраструктуру в Атлантиці та у Середземному морі. Генсек НАТО заявив виданню Die Welt, що «багато підводних кабельних ліній, які є стратегічно важливими, проходять через Гібралтарську протоку». Кабелі передають більшість світових потоків даних. У разі загострення ситуації та виникнення протистояння між Росією та НАТО, Європа, якщо вона втрутиться у конфлікт, може бути відрізаною від значної частини трафіку даних із США.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Сторе нещодавно відвідали газовидобувну платформу Troll A біля західного узбережжя Норвегії.
Фото: Ole Berg-Rusten / NTB

Але також очевидно, зазначає німецьке видання, що навіть з новими сучасними сенсорами, підводними безпілотниками та посиленим патрулюванням країни НАТО ніколи не зможуть забезпечити безпеку в усіх морських акваторіях оборонного Альянсу.

* * * * *

Зрозуміло також, що москва ретельно готує свої спеціальні диверсійні операції та за необхідності готова їх здійснити. Також не викликає сумніву, що росія не гаяла часу та використала наявні у неї можливості прихованої підготовки для здійснення терористичних актів «під чужим прапором».

Оцінки багатьох експертів та політологів, зокрема й в Україні, які зневажливо ставляться до залишкового військового потенціалу росії, морального стану її війська, спроможності економіки та збройних сил продовжувати війну в Україні, є невірними та небезпечними. Ворог ще сильний і спроможний до завдання значної шкоди світові, Європі, Україні. Лише єднання українців за підтримки консолідованого Заходу спроможні зламати здатність росії до ведення війни та створити умови для геополітичного переформатування в Європі та у світі.

Очевидно, що росію необхідно позбавити ядерної зброї, можливості здійснювати терористичні акти та акти агресії в інші країни під надуманими приводами. Досягнути такого стану вдасться лише за умови зникнення держави російська федерація, фрагментації існуючого на сьогодні державоутворення та виникнення на місці рф низки нових держав, які будуть неспроможні на акти агресії та тероризму. Саме такими завданнями повинна була би опікуватися аморфна та бездіяльна на сьогодні ООН. На жаль, такі завдання, як і раніше, делегуються лише Україні та її Збройним Силам.

Підготував Сергій Польовик

 

Схожі публікації