4 листопада відбувся суперечливий візит Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца до Китаю

Складний візит канцлера Німеччини Олафа Шольца до Китаю

04.11.2022 р. «Die Zeit», «Focus», Німеччина

У п’ятницю 4 листопада ц. р. відбувся давно анонсований та суперечливий візит Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца до Китаю. Протягом місяця до його початку точилася гостра політична дискусія всередині Німеччини стосовно ризиків, непевних планів і намірів особисто Шольца, яких він передбачав досягти цим візитом до щойно переобраного на посаді лідера держави та Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпіна.

Політичні лідери Німеччини як від правлячої коаліції, так і опозиційні сили на чолі з лідером партії «Християнський демократичний союз» Фрідріхом Мерцом (Friedrich Merz) виступили з гострою критикою та застереженнями, оскільки побоювалися, що протягом зустрічі з лідером Китаю Німеччина може потрапити у пастку надмірної залежності від Китаю.

Канцлер Німеччини, як відомий економіст і фінансист, доводив, що надмірних залежностей не виникне, хоча й не заперечував думку опонентів, що Китай обрав Німеччину в якості форпосту в Європі та запропонував себе Берліну як нового стратегічного партнера. Очевидно, що в якості пріоритету нових відносин між країнами буде обрано економічне співробітництво та розвиток економічних проектів. Така стратегія є близькою і зрозумілою для фінансиста Шольца та вкрай необхідною для Китаю, який стоїть на порозі внутрішньої економічної рецесії та зацікавлений у просуванні на Захід власних ідей, людей та капіталів.

Пекін намагається диверсифікувати свої стратегічні і геополітичні можливості в Європі, отримати впливового партнера, окрім США, з якими відносини завжди складалися непросто. І хоча після завершення ювілейного ХХ з’їзду КПК Сі Цзіньпін заявив, що потрібно шукати взаємоприйнятні шляхи взаємодії і співробітництва зі США, такий потужний гравець як Німеччина, якщо її вдасться залучити до економічних партнерів Пекіну, є важливим аргументом і гарантією згаданої диверсифікації впливів і шляхів досягнення інтересів Китаю в Європі. Геополітичні інтереси обох сторін на цьому історичному етапі збігаються. Інші європейські партнери Німеччини поки що не коментують наміри Шольца та рішення Федерального уряду Німеччини допустити на міжнародний ринок контейнерних перевезень у порту Гамбург потужного китайського логістичного оператора COSCO.

Аналітики у Німеччині відзначають, що протягом візиту до Китаю Олаф Шольц мав намір обговорити з Сі Цзіньпіном низку проблемних питань та «різноманітних перспектив».

Олаф Шольц та Сі Цзіньпін у Пекіні.
Джерело: © Kay Nietfeld/​Pool/​AFP/​Getty Images

Німецьке видання «Die Zeit» 4 листопада ц.р. надрукувало редакційну статтю, присвячену візиту Шольца до Китаю, в якій відзначає, серед іншого, що канцлер Німеччини у першій офіційній заяві після прибуття до Пекіна запевнив, що будуть обговорені «різноманітні перспективи». Метою візиту, за словами Шольца, є здійснення «позитивних обмінів». Серед таких напрямів переговорів Шольц назвав і війну Росії в Україні, в якій «Китай підтримує президента Росії Владіміра Путіна». 

Видання відзначає, що візит канцлера Німеччини відбувається в атмосфері жорстких обмежень, викликаних політикою «нульовою толерантності» до пандемії COVІD-19, проголошеної в Китаї. Внаслідок цього особиста зустріч лідерів відбулася хоча й без захисних масок, але й без традиційного рукостискання, а члени німецької делегації, що супроводжує Шольца, перебувають у герметично ізольованому приміщенні та мають обмежений простір для пересування. Загалом візит розрахований тривалістю всього на 11 годин, що є найбільш коротким терміном зустрічі на вищому рівні та найкоротшим візитом Шольца до Китаю.

У своїй вступній промові до Сі Цзіньпіна, зазначає німецьке видання, канцлер Німеччини підняв питання щодо війни в Україні. Шольц зазначив, що зустріч відбувається «у час великої напруженості». Насамперед він відзначив стан війни Росії проти України, яка створює «багато проблем для нашого заснованого на правилах світового порядку». Відомо, що після російського вторгнення в Україну Китай підтримав Путіна та вважає США і НАТО головними винуватцями війни.

В якості важливих  тем для переговорів у Пекіні Шольц визначив також проблеми голоду, захисту навколишнього середовища та заборгованість бідних країн. На його думку, було би добре, якби на переговорах сторони здійснили ефективний обмін думками з цього приводу. Вже на початку переговорів Шольц проголосив новий курс Німеччини стосовно Китаю. З огляду на політичні загострення у Китаї, що набувають форм посиленої автократії під самовладним керівництвом Сі Цзіньпіна та який має на меті експериментувати в галузі зовнішньої політики, Шольц дав чітко зрозуміти, що уряд Німеччини більше не буде автоматично продовжувати попередню політику.

Так звана «світлофорна коаліція» у Німеччині у складі правлячих партій, соціалістичної СДП, «Зелені» та ліберальної Вільної демократичної партії (ВДП) визначила у своїй коаліційній угоді Китай як водночас «партнера, конкурента та супротивника». Проте, зазначає видання, політичні суперечності триватимуть навколо того, як інтерпретувати коаліційну угоду правлячої коаліції Німеччини. Візит Шольца до Китаю є найбільш суперечливим з усіх, що відбувалися дотепер. Особливо гострою є критика візиту з огляду на обраний час, оскільки канцлер зустрічається з Сі Цзіньпіном невдовзі після продемонстрованих ним владних амбіцій на партійному з’їзді КПК.

Після спалаху пандемії коронавірусу майже три роки тому, Федеральний канцлер Німеччини є першим керівником уряду групи найбільш промислово розвинених держав світу G7, який знову відвідує Китай. Програмою візиту передбачено також зустріч з прем’єр-міністром Китаю Лі Кецяном (Li Keqiang), який наступного березня піде у відставку з посади. Канцлера Шольца супроводжує група провідних керівників промисловості Німеччини, серед яких голови правління концернів Volkswagen, BMW, BASF, Bayer та найбільшого банківського концерну Німеччини  Deutsche Bank.  У Пекіні була також запланована зустріч Шольца з представниками німецького та китайського бізнесу.

https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-11/china-olaf-scholz-besuch-xi-jinping-differenzen

____________________________

Протягом кількох днів внутрішня політична ситуація в Німеччині була відзначена підготовкою офіційного візиту Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца до Китаю. Увага аналітиків зосереджена на дивній поведінці канцлера та створення особисто ним сприятливих умов для діяльності у морському порту Гамбург одного з найбільш потужних у світі логістичних операторів з Китаю, компанії COSCO. Загроза надмірної залежності Німеччини від китайських партнерів викликала хвилю протестів не лише у середовищі опозиційних партій, але й серед партнерів по правлячій коаліції. Політики висловлювали застереження, що державна китайська компанія, керівником якої є один з представників Комуністичної партії Китаю, внаслідок входження до управління контейнерним терміналом Гамбурга отримує доступ до інформації стосовно руху вантажів, а отже, й фінансових потоків, що відбуваються в одному з найбільш потужних морських портів Європи. Крім того, висловлювалися обґрунтовані побоювання щодо безумовно існуючого зв’язку керівництва  компанії COSCO з військовим відомством Китаю та отриманням можливості виконувати в його інтересах специфічних розвідувальних завдань.

Впливове видання Німеччини «Focus» розмістило низку статей, присвячених візиту Олафа Шольца до Китаю та його дивній для європейців прокитайській політиці останніх днів.

Зокрема, видання відзначає, що Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок (Annalena  Baerbock), яка повинна була би готувати цей візит та інформаційно його забезпечувати і супроводжувати, виступила з гострою критикою Олафа Шольца. Вона напередодні візиту, зокрема, публічно нагадала йому положення Коаліційної угоди правлячих партій щодо погоджених дій у зовнішній політиці та застерегла від переходу до якісно нової політики щодо Китаю. Бербок заявила, що вона очікує від Олафа Шольца, що він протягом візиту висловить у Пекіні головні ідеї коаліційної угоди «світлофорної коаліції» стосовно важливості поваги до прав людини, дотримання міжнародно визнаних прав та справедливих умов вільної конкуренції. Для міністра Анналени Бербок, яка перебуває з офіційним візитом в Узбекистані принципово важливо, щоби досягнуті в коаліційній угоді положення пролунали в Пекіні саме з вуст канцлера. Адже це ті положення, що були записані в коаліційній угоді, які Бербок особисто повторила у Ташкенті, та які повинен відтворити Олаф Шольц протягом переговорів у Пекіні.

Бербок заявила, що наразі вкрай важливо дати зрозуміти Пекіну, «що питання справедливих умов конкуренції, питання дотримання прав людини та питання визнання міжнародного права є нашою основою для міжнародного співробітництва, як стосовно Центральної Азії, так і стосовно інших регіонів світу».

Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок попереджає, що Німеччина стає залежною від Китаю.
Джерело: Kay Nietfeld/dpa/Archiv

У розмові зі своїм узбецьким колегою та водночас генеральним секретарем Шанхайської організації співробітництва (ШОС) Володимиром Норовим вона дала зрозуміти, що «ми, як Федеральний уряд Німеччини, пишемо нову стратегію щодо Китаю, тому що китайська політична система значно змінилася протягом останніх років, і тому наша політика щодо Китаю також має змінитися».

Анналена Бербок визнала напередодні поїздки Олафа Шольца до Китаю, що для Німеччини Китай є партнером у глобальних питаннях. Вона підкреслила, що «ми чітко заявили в коаліційній угоді, що Китай є нашим партнером у глобальних питаннях. Що ми не можемо ізолюватися в глобалізованому світі, але що Китай водночас також є конкурентом і все більше стає системним противником Німеччини. З огляду на такий стан справ та відносин між державами, заявила Федеральний міністр закордонних справ Німеччини, «ми будуватимемо нашу політику щодо Китаю на цьому стратегічному розумінні, а також узгоджуватимемо нашу співпрацю з країнами інших регіонів світу».

Напруженість у відносинах з Китаєм зростає.
Mark Schiefelbein/AP/dpa

Минулого тижня федеральний уряд прийняв рішення про так звану часткову заборону на спочатку схвалену участь китайського учасника в управлінні контейнерним терміналом у порту Гамбурга. Відповідно до цього рішення, китайська група COSCO може придбати частку лише менше 25 відсотків у контейнерному терміналі, замість запланованих раніше  35 відсотків. У протокольній заяві Федеральне міністерство закордонних справ та інші відомства Німеччини висловили серйозне занепокоєння щодо рішення кабінету міністрів стосовно входження Китаю в управління портовим терміналом.

https://www.focus.de/politik/deutschland/baerbock-vor-chinareise-scholz-soll-deutschlands-haltung-deutlich-machen_id_174748980.html

 

Угода з Пекіном передбачає, що китайська компанія COSCO
отримує міноритарну частку в управлінні контейнерним терміналом порту Гамбурга.
Джерело: Markus Scholz/dpa/Archivbild

Німеччина повинна винести уроки з власної політики стосовно Росії

Наскільки складним є усвідомлення такої необхідності та з якою гостротою точиться партійна боротьба у політикумі Німеччини, демонструє дискусія навколо частки китайської державної компанії COSCO в портовому терміналі Гамбурга. Шість міністерств, включаючи Федеральне міністерство закордонних справ і Федеральне міністерство економіки Німеччини, які очолюють представники правлячої коаліційної партії «Зелені», відмовилися надавати згоду на допуск китайської компанії до економічної діяльності у порту Гамбурга. Представники Вільної демократичної партії, зокрема голова Комітету Бундестагу з питань оборони Німеччини Марі-Аґнес Штрак-Ціммерманн (Marie-Agnes Strack-Zimmermann), які раніше наполягали на дотриманні принципу вільної торгівлі, також виступали проти участі китайської компанії. Висновок, зазначає німецьке видання, у тому, що Німеччина повинна винести уроки зі своєї політики щодо Росії і не повинна ставати ще більш залежною від такої країни, як Китай, якою керує все більш диктаторський режим.

Лише після програмної промови Федерального канцлера Шольца федеральний уряд Німеччини схвалив компромісне рішення щодо права компанії COSCO на зменшену частку в управлінні німецьким контейнерним терміналом. Політичні оглядачі в Берліні натякали, що Шольц, ймовірно, хотів зробити Сі Цзіньпіну вітальний подарунок протягом свого інавгураційного візиту до Китаю.

 У питанні про морський порт Гамбургу мова йде про майбутнє

Ситуація для Німеччини складається непростою, зазначає «Focus». Мова йде не лише про портовий термінал Гамбурга, йдеться про фундаментальні, перспективні питання у зовнішній політиці Німеччини. А саме, чи буде Німеччина взагалі мати справу з авторитарними режимами, чи може супердержава, орієнтована на експорт, дозволити собі поставити права людини вище економічних інтересів? Звідси виникає дилема: Німеччині все частіше доведеться вибирати між цінностями та власним благополуччям.

Державна компанія Китаю COSCO є інструментом влади Комуністичної партії Китаю, а її генеральний директор одночасно є секретарем партійного осередку. Тому існує великий ризик стосовно того, що COSCO може отримати доступ до конфіденційних даних завдяки своїй участі в управління портовим терміналом.

Видання «Focus» зазначає також, що Китай має значний потенціал для протидії недружнім зовнішнім впливам, зокрема й з боку Німеччини. Водночас, у випадку налагодження двостороннього співробітництва Німеччини з Китаєм та у випадку накладання міжнародних санкцій на Пекін через політику стосовно Тайваню, на Німеччину також очікують суттєві санкційні обмеження з боку Заходу. Німецьке видання вважає, що Німеччина має значну економічну залежність від Китаю, що може мати для Німеччини вкрай негативні наслідки. Зокрема, голова Комітету Бундестагу із зовнішньої політики Норберт Рьоттґен (Norbert Röttgen) вважає, що у випадку виникнення конфлікту між США і Китаєм, Німеччина буде розчавлена та економічно послаблена.

Водночас, відзначає видання, Німеччині непросто звільнитися від залежності від Китаю. Адже важливі комплектуючі, що використовуються для виробництва приладів і машин ключових технологій, зокрема таких як вітрові турбіни і електродвигуни, надходить з Китаю. За сімома з дев’яти найважливіших видів сировини Китай входить до п’ятірки найважливіших торговельних партнерів Німеччини.

Експерт з Інституту економічних досліджень (Ifo) в Мюнхені Лісандра Флах (Lisandra Flach) повідомила, що близько половини німецьких промислових компаній заявляють, що вони сильно залежать від китайських ресурсів. 50 відсотків цих компаній вже зробили висновки з такого стану справ та намагаються зменшити залежність від Китаю. Перш за все, вони шукали постачальників у ЄС, щоб диверсифікувати свої ланцюжки поставок.

Візит Федерального канцлера Німеччини до Китаю відбувається у складний для двосторонніх відносин час. За підсумками цього візиту складеться нова економічна та, можливо, геополітична реальність на європейському континенті, в якій Німеччина і Китай можуть відігравати нову роль.

 Україна уважно слідкує за подіями за участі двох стратегічних партнерів, Китаю і Німеччини, протягом візиту до Пекіну Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца.  Наслідкі візиту  будуть відігравати важливу роль у дієвості принципів нової двосторонньої політики між Німеччиною і Китаєм, а також для українсько-китайських та українсько-німецьких відносин. 

 Україна розраховує на її підтримку в боротьбі з агресією Росії від обох учасників зустрічі в Пекіні. Наскільки такі сподівання мають підстави, засвідчать події найближчого часу. 

https://www.focus.de/politik/deutschland/politik-werte-und-wirtschaft-deutschlands-dilemma_id_172121200.html

Схожі публікації