Процес згортання дипломатичної діяльності росіян у Європі триває

Російське посольство у Чехії згортає свою діяльність

«aktualne.cz», Чехія

Процес згортання дипломатичної діяльності росіян у Європі триває. За останніми повідомленнями, у російському посольстві в Празі наразі стало ще на одного дипломата менше. Їх залишилося лише п’ятеро. Згідно з коментарями місцевих ЗМІ, «за кадровим складом воно (російське посольство — авт.) слабше, ніж, наприклад, посольство Філіппін». А ще рік тому, у першому кварталі, це посольство було найбільшим у Чехії за кількістю своїх співробітників. Що сталося потім — ми не раз описували, зокрема, щодо причетності росіян до вибуху складів з боєприпасами у Врбєтіце, внаслідок чого російських дипломатичних працівників «попросили» покинути чеську столицю. Серед перших таких був Ф. Владишевський, якому висунули підозру у контактах з російськими спецслужбами.

— Це пов’язано з тим, що в координації з союзниками ми намагаємося скоротити присутність російської розвідки в ЄС, — пояснювала тоді дії чеського керівництва речниця МЗС Ленка До.

Посольство Росії в Празі.
Джерело: фото ČTK, https://zpravy.aktualne.cz/

Нинішні дипломатичні контакти між ЧР і РФ — щонайменші, обмежуються питаннями адміністративно-технічного характеру. Останнім ударом по і без того поганих стосунках став напад Росії на Україну, після чого чеський уряд скасував російські консульства в Карлових Варах і Брно. А ось про незацікавленість російської сторони в дипломатичних заходах у Чехії свідчить той факт, що за останні п’ять місяців Москва ні на кого не замінила вигнаного Ф. Владишевського. Очевидно, що вона не може оговтатися від такого провалу у своїй таємній діяльності.

Щоправда, колишній чеський міністр закордонних справ Я. Кулганек пропонував росіянам прийняти назад чеських дипломатів, які змушені були виїхати «навзаєм» з висилкою російських. Але російська сторона не була готова це зробити з «патріотичних міркувань», і згодом ще понад 60 інших осіб покинули російське посольство у Празі.

Щодо самої «арифметики» російського посольства у Празі, то за останніми даними, наведеними автором публікації у чеському сайті Aktuálně.cz, до викриття причетності Росії до атаки на склади боєприпасів у Врбетіце, про яку повідомили тодішній прем’єр-міністр А. Бабіш (ANO) і міністр внутрішніх справ і в.о. глави закордонних справ Я. Гамачек (ČSSD), в російському посольстві на той час працювали 112 осіб, в тому числі 41 дипломат. Через такий інцидент, в якому загинуло двоє чехів і завдано шкоди на мільярд крон, Гамачек розпорядився видворити 18 російських дипломатів, які насправді були співробітниками російських СЗР і ГРУ. Російська помста була блискавичною: режим В. Путіна видворив зі своєї території двадцять чеських дипломатів, тобто, на дві особи більше. Такий крок можна вважати неординарним, оскільки зазвичай Росія реагує так само, але у цьому разі групу висланих збільшили ще на двох дипломатів. 

Зараз у посольстві Росії в Празі працюють п’ять дипломатів.
Джерело: фото: Якуб Плігал, https://zpravy.aktualne.cz/

До списку росіян, змушених наприкінці липня покинути Чехію, входить і аташе з політичних питань Сергій Кочин. Він вважається одним з найдосвідченіших дипломатів російського посольства в Празі. Разом із дружиною Юлією, яка також мала дипломатичний паспорт, він жив у приміщенні офісу в празькому Бубенчі. Коли чеські журналісти поцікавилися чому його також Москва забирає з Праги, адже його не стосувалися звинувачення у шпигунстві, у російському посольстві пояснювали лаконічно: «Пан Кочин більше не працює в посольстві у зв’язку з належним припиненням його багаторічної роботи в посольстві в Празі». Його стандартний від’їзд чеським журналістам підтвердили в Міністерстві закордонних справ Чехії. «Мова не йшла про вигнання як персони нон грата», — сказала вищезгадана прес-секретар Ленка До. Хоча його від’їзд співпадає зі згаданим видворенням, що вважається найжорсткішим кроком у дипломатії для представника іншої держави.

І ще один момент у цій історії. Нещодавно, у квітні внаслідок таких змін Росія вислала представника посольства Чехії в Москві Томаша Харта. На думку чеського державного керівництва, це була несправедлива помста за звільнення Владишевського. Але ось невеликий щодо такої новини нюанс: потягом останнього часу Харт пручався спробам завербувати його в Москві місцевими спецслужбами. Він був змушений повідомити про такий факт чеському керівництву.

Зараз у Москві знаходяться чотири чеських дипломати і двоє осіб, які виконують обов’язки охоронців.

Якщо подовжувати тему про російських дипломатів, підозрюваних у шпигунстві, то треба згадати, що кілька днів тому таких вирішили випровадити з Нідерландів та Бельгії. Сімнадцять дипломатів-росіян мають залишити Голландію, двадцять один — Бельгію.

 Підготував О. Махно

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/rusko-ambasada-praha/r~3bb9ae2c18a611ed8c6f0cc47ab5f122/

 

Схожі публікації