У пошуках істини наших буремних подій

Вийшла з друку нова книга Анатолія Лопати «Вторгнення 2022. Віхи війни РФ проти України» 

Наші партнери з Фонду ветеранів військової розвідки України випустили з друку нову книжку —  «Вторгнення 2022. Віхи війни РФ проти України». Автор — Анатолій Васильович Лопата, відомий воєначальник Збройних Сил України, перший начальник Генерального штабу ЗС України.

Книга написана на основі аналізу багатьох даних з відкритих джерел інформації і охоплює період, починаючи з першого дня повномасштабного збройного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Метою написання книги є спроба систематизувати найважливіші події в Україні — як на фронті бойових дій, так і за її межами —  з першого дня вторгнення до кінця 2022 року, та прагнення допомогти читачеві осмислити їх. Проаналізований, систематизований і скомпонований матеріал подається у хронологічному порядку. При цьому автор не ставив за мету аналіз і оцінку бойових дій у ході операцій на фронтах. Це, на думку автора, справа військових аналітиків після закінчення війни.

Днями Анатолій Лопата, наш багаторічний друг і автор, завітав до Центру «Борисфен Інтел» та презентував свою нову книжку.

На нашу думку —  це перше аналітичне видання такого роду, дуже важливе і цікаве, з великим обсягом систематизованої інформації.

Хронологія й змістовність книги дозволяє прослідкувати за всіма важливими подіями у Державі, починаючи з дня повномасштабного вторгнення російського агресора. Факти, події і дати, наведені у книзі, допоможуть читачеві знайти відповіді у багатьох питаннях щодо захисту територіальної цілісності і оборони Держави, ролі Збройних Сил і всього сектору Сил оборони України під час відбиття збройної агресії Росії, покажуть динаміку неоціненної допомоги Україні з боку США, Великобританії та багатьох країн Євросоюзу та світу.

Особливої уваги заслуговує перелік Указів Президента України про присвоєння звання «Герой України» з поїменним перерахуванням українських захисників, удостоєних цього високого звання, про повних кавалерів орденів Богдана Хмельницького та «За мужність», які отримали ці звання за часи повномасштабної війни РФ проти України, про відзначення почесною відзнакою «За мужність і відвагу» військових частин ЗСУ.

Крім цього, вважаємо, що наведена інформація допоможе Україні у майбутніх судових процесах над російським агресором.

Лопата Анатолій Васильович…

Про автора

Генерал-полковник.

Народився 23 березня 1940 р.

У Радянській Армії з 1959 р. Офіцерську службу проходив на посадах: командир взводу, роти, батальйону, начальник штабу і командир полку, заступник командира дивізії. Командував 7-ю окремою мотострілецькою бригадою на Кубі. Після закінчення Військової академії ГШ — командир мотострілецької дивізії, армійського корпусу на Далекому Сході СРСР, перший заступник командувача Північною групою військ (Республіка Польща).

З червня 1992 р. у Збройних Силах України: заступник міністра оборони, начальник Головного, Генерального штабу — перший заступник міністра оборони. З серпня 1996 р.  — у відставці.

А. Лопата стояв біля витоків створення Збройних Сил України. Нагороджений орденами Червоної Зірки, «За службу Батьківщині у ЗС СРСР» 2-го і 3-го ст., Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, медаллю «За відзнаку в охороні державного кордону СРСР», медалями СРСР, України, Куби та Польщі.

[свернуть]

 

Вторгнення розпочалося…

З анотації

Вторгнення розпочалося масованими ракетно-артилерійськими ударами і наступом військових угрупувань РФ по всьому кордону України з РФ і Білоруссю, а також з Криму і Донбасу. Ці війська були відкрито зосереджені біля кордонів України протягом багатьох місяців та пройшли відповідне бойове злагодження.

Про можливий напад РФ на Україну заздалегідь попереджали офіційні особи багатьох держав, але військово-політичне керівництво України, за не зрозумілих причин, відверто ігнорувало можливі загрози і попередження партнерів…

Книга допоможе зацікавленому читачеві отримати відповіді по багатьох питаннях внутрішньої і зовнішньої політики України стосовно захисту територіальної цілісності Держави та її оборонних спроможностей. Можливо позбавить декого вагань стосовно вибору партнерів у створенні надійного захисту України, висвітлить роль і важливість Збройних Сил України у нашому суспільстві, покаже неоціненну допомогу Україні з боку США, Великобританії та багатьох країн Євросоюзу та світу.

[свернуть]

 

Пропонуючи дану роботу читачеві…

З передмови автора

Пропонуючи дану роботу читачеві, прошу подивитись на поданий матеріал з точки зору власного відношення до трагедії, яка спіткала народ України на початку ХХІ століття. Небагато людей серед українців могли подумати про таку біду, яка звалилася на них 24 лютого 2022 року…

2022 рік увійшов у життя нашого народу, як найтяжчий і найкривавіший рік з часів Другої світової війни. Хочу нагадати читачеві, що Україна пережила навалу фашизму з величезними втратами. Українці відважно боронили свою землю на фронтах, а воїни УПА полягли захищаючи свій народ, як від фашистів, так і від комуністів. Ворог пройшовся по нашій землі знищуючи села і міста разом з дітьми та жінками, а гулагівські табори довершили те горе…

Анексія Криму, окупація частин Донецької і Луганської областей висвітлили справжні цілі РФ відносно України. Росії потрібна вся Україна, а досягнення цієї цілі може здійснюватись за часом і етапами. Повномасштабне вторгнення РФ 24 лютого 2022 року — рішучий крок на шляху реалізації цієї цілі. Підготовка так званої «спеціальної військової операції» була утаємничена, що вплинуло на прорахунки в ході її виконання. Сама ціль операції, як знищення українського народу («денаціоналізація і денацифікація»), говорить про злочинність режиму Путіна, нехтування ним не тільки міжнародних домовленостей і законів, а й людських цінностей…

Сьогодні Україна живе діями її захисників на полі бою. Новий 2023 рік повинен стати роком Перемоги України у цій кривавій війні, роком визволення від лютого «рашизму».

З погляду героїчної боротьби України з РФ спостерігаємо зростаючу силу наших захисників. Це результат самопожертви всіх воїнів Сил оборони України при надзвичайно потужній підтримці світової спільноти. Перемога буде за Україною!

[свернуть]

 

Зміст видання…

Стислий зміст видання

Лютий. Вторгнення російських військ. Перші бої у Києві. Перший Герой України — матрос В. Скакун. Російські ядерні сили переведені на особливий режим бойового чергування. У Гостомелі спалений АН-225 «Мрія».

Березень. Бої у Бучі та Гостомелі. Перші 300 млн євро від ЄС на допомогу Україні. Авіаудар РФ по Яворівському полігону. Позачерговий саміт НАТО у Брюсселі. Містам Бучі, Ірпеню, Миколаєву, Охтирці присвоєно статус «Місто-герой». Перемога ЗСУ у битві за Київ.

Квітень. Російські війська повністю відійшли з Київської, Чернігівської та Сумської областей. Марка під кодовою назвою «Русскій воєнний корабль, іді на*й!» увійшла в обіг. Крейсер «Москва» уражений ракетами «Нептун». Початок і скасування штурму «Азовсталі».

Травень. Контрнаступ ЗС України на Ізюмському та Харківському напрямках. Початок евакуації з «Азовсталі». Президент США підписав закон про ленд-ліз. У Давосі стартував Всесвітній економічний форум.

Червень. 100 днів повномасштабної війни в Україні. Українські військові розпочали навчання на HIMARS. Суд самопроголошеної «ДНР» засудив полонених до страти. Лідери ключових держав ЄС ухвалили рішення надати Україні статус кандидата.

Липень. ЗС України висадилися на острів Зміїний. Пошкоджено Антонівський міст. Керівник ГУР МО України К. Буданов очолив комітет з питань розвідки при президенті України. Україна вперше визначає День Української Державності. Атака дронів на штаб Чорноморського флоту.

Серпень. Повномасштабна війна входить у нову фазу. Вибухи на військовому аеродром у Криму. Шість основних географічних угруповань російських військ та інших підконтрольних Росії сил. Чому Зеленський не попередив українців про напад Росії? Космічний супутник для української армії. Місія МАГАТЕ прибула до Києва. Попередні уроки вторгнення.

Вересень. Контрнаступ Сил оборони України на півдні та сході. Українські війська завдали оперативної поразки Росії. «Референдуми щодо приєднання до РФ». Російська армія оточена під Лиманом. Зеленський підписав заявку про прискорений вступ України до НАТО.

Жовтень. Прорахунки спецслужб. Білорусь і Росія створюють спільне «регіональне угруповання військ». Суровікін розповів про можливе «прийняття непростих рішень». ЗС України розпочали наступ у Херсонській області. Міноборони Росії про українську «брудну бомбу». Аварія на газопроводі «Північний потік». Севастопольська бухта атакована безпілотниками.

Листопад. Консультанти В. Залужного. Реконструкція подій перших днів війни — чому так швидко здали південь. Системи NASAMS і ракети Aspide прибули в Україну. До Херсона заходять частини ЗСУ. У польському селі Пшеводів стався вибух ракети. Росія почала активно застосовувати новітні ударні безпілотники «Ланцет». Європарламент ухвалив резолюцію про визнання Росії «спонсором тероризму».

Грудень. Вибухи на воєнних аеродромах у Росії. США модифікували ракетні установки HIMARS перед передачею Україні. Президент України В. Зеленський став «Людиною року». Меркель заявила, що мінські угоди 2014 року були спробою виграти час. Пентагон дав Україні зелене світло на удари безпілотниками по території Росії. Інтерв’ю Зеленського і Залужного. Закон про посилення кримінальної відповідальності. Україна — країна року. Візит Зеленського до США. Сім основних висновків про війну.

[свернуть]

 

Багато цікавої інформації…

Додатки

Додаток 1. Географія війни. Шість основних географічних угруповань російських військ та інших підконтрольних Росії сил — ПВК та бойовиків маріонеткових «республік».

Додаток 2. Попередні уроки бойових дій із вторгнення Росії в Україну: лютий — липень 2022 р. Повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року надало можливість оцінити спроможності ЗС РФ та їх здатність до ведення сучасної війни.

Додаток 3. В. Залужний, М. Забродський: «Перспективи забезпечення воєнної кампанії 2023 року: український погляд». Скільки триватиме війна? Як може надалі бачити свою мету агресор? Чому Крим ключовий фактор, але не єдиний? Контрудари ЗСУ: що для цього потрібно? Диспропорція у спроможностях України та РФ: як її нівелювати?

Додаток 4. Спільне звернення Президента України В. Зеленського, Голови Верховної Ради України Р. Стефанчука, Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля до Організації Північноатлантичного договору.

Додаток 5. Чому так швидко здали південь? Видання «НВ» реконструювало події перших днів війни, що призвели до втрати величезної території від Миколаєва до Маріуполя.

Додаток 6. Сім основних висновків про війну. Плани Кремля, що леденять душу, яким не судилося збутися — що ми дізналися з аналітичного дослідження Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).

Додаток 7. Головнокомандувач ЗСУ В. Залужний підбив підсумки 2022 року. Герої України, повні кавалери ордену Богдана Хмельницького і ордену «За мужність». Масовані ракетні удари по Україні. Кількість повітряних тривог за 2022 рік. 20 визначальних битв України у війні з Росією. Що світові лідери сказали про Україну в новорічних зверненнях. Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 31.12

[свернуть]

 

Запропонована книга є продовженням досліджень…

Попереднє видання

Запропонована книга є продовженням досліджень, поданих автором читачеві у попередній книзі «Віхи буремних подій 2013-2022 років».

Це документальне дослідження буремних подій 2013–2022 років в Україні на основі величезного масиву різноманітних джерел. Хроніка охоплює події майже 10 років, безпосереднім учасником яких був автор, з осені 2013 року аж до оголошення президентом РФ Володимиром Путіним початку «спеціальної військової операції», що сталося 24 лютого 2022 року.

З передмови:

«Наша пам’ять — це наша зброя, яка дає нам шанс не допускати у майбутньому ті ж помилки у захисті Держави протягом десятків, а то й сотень років політичною елітою та владою України. Я веду розмову про збройні сили, маючи на увазі всі збройні формування, створені за законами України, які б мали входити до складу ЗС України. А читач знає, що на сьогодні Збройні сили України мають у своєму складі три види (Сухопутні війська, Військово-повітряні сили і Військово-морські сили), але у складі ЗСУ немає Української Армії. Вітчизняна воєнна наука не переймається проблемою наукового обґрунтування структури оборонного відомства. Тому, поняття ЗС України і Армія України, на побутовому рівні, вживаються, як кому заманеться. Верховному Головнокомандувачу ЗСУ — не до науки…»

[свернуть]

Схожі публікації