Індійська гра Мікадо та страх перед антизахідним альянсом

Хитка позиція Індії стосовно війни Росії в Україні

08.08.2022 р. «Die Welt», Німеччина

Індійська гра Мікадо та страх перед антизахідним альянсом

Одним з найбільш потужних геополітичних гравців світу залишається Індія. Країна має більше 1 млрд. чол. населення, володіє ядерною зброєю, має видатні досягнення у багатьох галузях науки і техніки, здійснює польоти у космос та позиціонує себе як ключового гравця у регіоні Центральної, Східної Азії та опонент Китаю. Німецьке видання «Die Welt» 7 серпня ц.р. надрукувало статтю власної кореспондентки Крістіни цур Недден (Christina zur Nedden), присвячену зовнішній політиці Індії у контексті її геополітичних інтересів, зокрема щодо ставлення до війни Росії в Україні.

Позиція Індії щодо війни в Україні є політичним балансуванням,
навіть коли країна повільно віддаляється від Росії.
Джерело: pa/Zoonar/Viacheslav Chernobrovin

Видання відзначає, що війна Росії в Україні розхитує основи світового порядку. У США та Європі існують побоювання, що Китай, Росія та Індія можуть створити новий воєнно-політичний блок, що докорінно змінить розстановку сил  на світовій геополітичній шахівниці. Але, відзначає водночас «Die Welt»,  ситуація не така проста. В Індії домінує певний страх, який Захід повинен сприймати серйозно.

Коли в травні ц.р. відбулася зустріч лідерів країн Чотиристороннього діалогу з безпеки (QUAD), ці чотири партнери вже підозрювали, що це буде складний саміт. Неформальний безпековий альянс Японії, Австралії, США та Індії збирається через нерегулярні проміжки часу. Держави єдині у своїй меті стримування впливу Китаю та його територіальних претензій в Індо-Тихоокеанському регіоні. Однак нещодавно війна Росії в Україні відокремила їх позиції. В основному це пов’язано з позицією Індії та її складними відносинами з Китаєм.

Китай з самого початку підтримує Росію, зазначає німецьке видання. А Індія дотепер не брала участі в санкціях Заходу проти Росії. Оскільки Китай також уникає участі у санкційні політиці проти агресора Росії, може видаватися так, що Індія стала на бік Китаю. Так, наче найбільш густонаселена країна та найбільш густонаселена демократія у світі тепер роблять спільну справу проти Заходу.

Водночас, відзначає видання, якщо придивитися уважніше, Китай та Індія не утворюють єдиного блоку з Росією. Дві країни застрягли в територіальній суперечці, яка триває десятиліттями. Вона обертається навколо території індійської княжої держави Джамму та Кашмір (Jammu und Kaschmir), яка була розпущена Індією в 1947 році. Індія, Пакистан і Китай давно претендують на цей регіон або тримають його частини під власним контролем. Йдеться також про доступ до покладів сировини.

У 1962 році територіальна суперечка спровокувала війну між Індією та Китаєм, відтоді між ними неодноразово відбувалися збройні конфлікти. Самк  тут і вступають у дію тісні зв’язки Індії з Росією. Вони беруть витоки здавна, від холодної війни.

У той час Індія співпрацювала з Радянським Союзом, щоб досягти балансу у відносинах сусіднього Пакистану зі Сполученими Штатами Америки. Донині обидві країни мають тісні економічні зв’язки. Росія є найбільшим постачальником зброї для Індії, крім того, Індія продовжує імпортувати великі обсяги російської нафти.

Ця залежність принаймні частково пояснює стриманість Індії щодо її позиції стосовно війни Росії в Україні. Щоправда, правий консервативний уряд у Нью-Делі неодноразово закликав припинити насильство в Україні. Однак Індія утрималася від голосування щодо різних резолюцій ООН проти Росії. Зокрема, так само як і в 2014 році, коли Росія анексувала Крим.

Таким чином, позиція Індії щодо війни в Україні є політичним балансуванням. А саме, з одного боку, Індія, як також ядерна держава, має добрі відносини зі США, якими вона не хоче ризикувати. З іншого боку, вона не хоче віддаляти від себе Росію як постачальника зброї. Війна в Україні ще тісніше зв’язала Росію з Китаєм. Для Індії було би вкрай небажаним результатом, якби Китай і Росія співпрацювали настільки тісно в майбутньому, що індійські інтереси були би знехтувані.

Європа і США демонструють мале розуміння проблеми. Перш за все, уряд у Вашингтоні бачить необхідним для нього чіткого засудження російської війни. Європейські чиновники розчаровані, адже саме тому, що в минулому індійські політики неодноразово наголошували на важливості національного суверенітету, верховенства права та територіальної цілісності, – до того часу, поки це служило їхнім інтересам.

Індія, з іншого боку, чужа розумінню Заходом нового варіанту «логіки холодної війни». Країна зацікавлена ​​в багатополярному світі без домінуючої потуги, абсолютно незалежно від того, чи називається вона Китаєм, чи США.

Незважаючи на це, Індія повільно віддаляється від Росії та зміцнює свої зв’язки із Заходом, особливо зі США. В останні роки Індія закуповує все більше зброї у Франції та Ізраїлю, щоб зменшити свою залежність від Росії. Прем’єр-міністр Нарендра Моді (Narendra Modi) надіслав Україні гуманітарну допомогу та провів переговори як з Владіміром Путіним, так і з президентом України Володимиром Зеленським. Індія засудила масові вбивства в Бучі у Раді Безпеки ООН.

Індія також зміцнила свої відносини з ЄС. Європейці вже сьогодні є більш важливим торговим партнером, ніж Росія. На нещодавньому Індійсько-Тихоокеанському форумі міністри закордонних справ ЄС та їхній індійський колега висловили спільну зацікавленість у поглибленні зв’язків у сфері безпеки шляхом координації присутності в Індійському океані та посилення якості кібернетичної безпеки.

Професор Фонду дослідників Observer у Нью-Делі Харш В. Пант (Harsh V. Pant) вважає, що «Індія — одна з небагатьох демократій в Індо-Тихоокеанському регіоні, яка може протистояти Китаю». Тому, вважає аналітик Харш В. Пант, «в інтересах як Європи, так і США докласти зусиль та наблизити Індію до позиції Заходу».

Захід має розуміти делікатну ситуацію з безпекою та бажання Індії отримати «стратегічну автономію». Інакше він може підштовхнути країну до положення, яке загрожує безпеці всього азіатського регіону.

 

Очевидно, що Індія належить до ядерного клубу світових потуг першої величини та має потенціали суттєвого впливу на розстановку геополітичних сил у світі. Зокрема, її ставлення до агресора Росії у війні в Україні може суттєво вплинути на характер війни та вплинути на відносини з Україною.

 

https://www.welt.de/politik/ausland/plus240299027/GeopolitikIndiensMikadospielunddieAngstvoreinerantiwestlichenAllianz.html 

Схожі публікації