Німеччина свідомо чи несвідомо робить подарунок Росії

Місію Бундесверу у Малі було вирішено тимчасово призупинити

14.08.2022 р. «Die Zeit», Німеччина

Провідні політики від правлячої коаліції Німеччини стурбовані призупиненням миротворчої місії Бундесверу у Малі та вимагають розробки нової стратегії їх застосування у регіоні. Така стурбованість може бути ознакою не лише політичної заангажованості Вільної демократичної партії Німеччини, яка намагається посилити своє позиціонування у політикумі країни. Заяви провідного політика від ВДП щодо стурбованістю проблемами оборони та ефективного застосування миротворчого підрозділу Бундесверу свідчить про розуміння небезпеки, що виникає внаслідок призупинення місії та створення додаткових можливостей для активних заходів у регіоні з боку Росії. Очевидно, що такий перебіг подій за участі миротворчого контингенту Німеччини не додає їй міжнародного авторитету та може спричинити додаткові звинувачення на адресу керівництва країни на тлі не дуже переконливої політики Федерального канцлера Олафа Шольца у протидії агресивній війні Росії в Україні.

Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн

Впливова німецька газета «Die Zeit» 12 серпня ц. р. надрукувала редакційну статтю з посиланням на видання ZEIT ONLINE, dpa, KNA, AFP щодо стурбованості ситуацією з миротворчим контингентом Німеччини у Малі. Зокрема, повідомляється, що провідний політик в галузі оборони від партії правлячої коаліції Німеччини ВДП, голова парламентського комітету Бундестагу в галузі оборони Марі-Агнесс Штрак-Ціммерманн (Marie-Agnes Strack-Zimmermann) вимагає відпрацювати нову стратегію для миротворчого контингенту у складі підрозділу Бундесверу у Малі, місію якого було вирішено тимчасово призупинити.

Після прийняття рішення щодо призупинення миротворчої місії Бундесверу в Малі Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн вимагає від федерального уряду наступних адекватних рішень. Німецьке видання, з посиланням на агентство dpa повідомило, що, на думку політика, яка обіймає посаду голови Комітету з питань оборони Бундестагу, Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини повинно невідкладно представити нову стратегію німецького контингенту для зони Сахель, «яка повинна враховувати нові та складніші обставини».

Місія Бундесверу в Малі тимчасово призупинена.
Джерело: © Michael Kappeler/​dpa

Політик від партії ВДП закликала до кращої координації між Федеральним міністерством закордонних справ (Auswertiges Amt, AA) і Федеральним міністерством оборони (Bundesministerium der Verteidigung, BMVg). Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн переконана, що у цій ситуації «очевидно, що AA і BMVg працюють не синхронно». Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht, SPD) раніше оголосила, що транспортні польоти з перевезення вантажів та розвідувальні операції в рамках миротворчої місії ООН MINUSMA будуть припинені. В якості обґрунтування названо те, що уряд західноафриканської країни Малі неодноразово відмовляв Бундесверу в праві на здійснення польотів.

Довідково. MINUSMA

Багатопрофільна комплексна місія Організації Об’єднаних Націй зі стабілізації в Малі (MINUSMA) була заснована резолюцією 2100 Ради Безпеки від 25 квітня 2013 року з метою підтримки політичних процесів у цій країні та виконання низки завдань із забезпечення безпеки.

Місії було запропоновано надавати підтримку перехідній владі Малі у стабілізації становища в країні та здійсненні «дорожньої карти» перехідного періоду, приділяючи основну увагу великим населеним пунктам та лініям комунікацій, захисту цивільного населення, дотримання прав людини, створення умов для надання гуманітарної допомоги та повернення переміщених, відновлення державної влади та підготовки до вільних, всеосяжних та мирних виборів.

На місію MINUSMA покладено такі завдання:

  • підтримка у реалізації Алжирської мирної угоди;
  • захист цивільного населення;
  • підтримка зусиль влади Малі щодо стабілізації країни.

Чисельний склад Місії складає понад 15 000 цивільних та військових фахівців. MINUSMA є найважливішим компонентом міжнародного механізму підтримки Малі, особливо на півночі і в центрі країни.

Координація дій між цією Місією ООН та Об’єднаними силами здійснюється на основі відповідної резолюції ООН (резолюція 2391 від 8 грудня 2017 р.), оскільки MINUSMA надає цим силам оперативну та матеріально-технічну підтримку.
Франція підтримала створення та розгортання місії MINUSMA в політичному плані по лінії Ради Безпеки ООН.

[collapse]

Ситуація з безпекою в усьому регіоні Сахель, який простягається на південь від Сахари від Атлантики до Червоного моря, є нестабільною. У регіоні діє низка озброєних груп, деякі з них присягнули на вірність терористичним угрупованням «Ісламська держава» (ІД) або Аль-Каїда. Нестабільність є однією з причин, чому тисячі біженців з регіону прямують до Європи.

Довідково. Сахель

Сахель (в перекладі з араб. означає «берег», «кордон» або «узбережжя») — тропічна савана в Африці, яка є своєрідним переходом між Сахарою і південними, родючішими землями, відомішими як африканський регіон Судан (не плутати з державою Судан).

Сахелем також називають напівпустельні та степові райони на північ від Сахари — зокрема Туніський і Алжирський Сахель.

Сахель простягнувся на 3900 км від Атлантичного океану на заході, до Червоного моря на сході, поясом, ширина якого змінюється від декількох сотень до тисяч кілометрів; покриває площу, що дорівнює 3 053 200 км². Це екорегіон напівпосушливих полів, саван. Сьогодні Сахель охоплює такі держави як Сенегал, Мавританія, Малі, Буркіна-Фасо, Нігер, Нігерія, Чад, Судан і Еритрея.

Історично Сахель був батьківщиною державних утворень — королівств та імперій, що одержували прибутки з торгівлі через пустелю, таких як Гана, Малі, Сонгаї та інші. Всі разом ці держави відоміші як «Сахельські королівства».

Сахель – це великий регіон із населенням близько 100 млн осіб, на території якого розташовані п’ять країн: Буркіна-Фасо, Мавританія, Малі, Нігер і Чад, що входять до Сахельської групи п’яти, відомої також під назвою Сахельська п’ятірка. Цей регіон стикається з численними труднощами та викликами: наростаюча загроза тероризму та організованої злочинності, зміна клімату, зростання населення тощо.

Терористичні організації, зокрема Боко харам та Аль-Каїда в ісламському Магрибі, сприяють екстремізму, насильству та нестабільності в Сахелі.

[collapse]

Лессінг: Припинення операції Бундесверу «було б геополітичною перемогою Росії»

У регіоні неоднозначно реагують на тимчасове призупинення діяльності місії Бундесверу. Є побоювання, що північ країни, де діють різні терористичні угруповання, пов’язані з Аль-Каїдою та ІД, може бути ще більше послаблена. Досі Німеччина була найбільшим учасником миротворчої місії ООН MINUSMA.

Німецький солдат із загону парашутистів місії MINUSMA в Малі шукає вибухові пристрої
під час патрулювання на шляху від Гао до Госі.
Джерело: © Seyllou/​AFP/​Getty Images

Ульф Лессінг

Голова наближеного до ХДС офісу Фонду Конрада Аденауера в столиці Малі Бамако Ульф Лессінг (Ulf Laessing), заявив, що «призупинення участі підрозділу Бундесверу вплине загалом на подальшу місію MINUSMA». Діяльність місії буде практично паралізована. Видання «Die Zeit» з посиланням на AFP повідомило про заяву Лессінга стосовно того, що «місію не можна завершувати просто так, без перспектив її продовження, тому що це було би геополітичною перемогою Росії». У такому випадку Росія могла би бути набагато активнішою в Малі. Однак Лессінг вважає виправданим той факт, що Федеральний уряд Німеччини роздратований поведінкою малійської хунти.

Крістіан Клатт

За словами Крістіана Клатта (Christian Klatt), представника наближеного до правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини (СДП) Фонду Фрідріха Еберта в Малі, важливим є те, щоби мандат місії Бундесверу було не зупинено повністю, а лише призупинено. Необхідно перевірити, вважає аналітик, де існує напруженість і як її можна виправити.

Призупинення розгортання Бундесверу у Малі також означає, що найбільший постачальник військ у Європі для регіону припинить свою діяльність. Зокрема, більше не працюватиме лікарня в Гао (Gao), керівництво якою наразі здійснює Бундесвер. Крістіан Клатт вважає, що «це вплине на здатність функціонування загалом усієї місії».

Члени батальйону Jägerbataillons 292 з Donaueschingen під час навчань у Gardelegen в липні 2022 року.
Там тренуються солдати для розгортання в західноафриканському Малі.
Джерело: © Клаус-Дітмар Габбер/​dpa

____________________________

 

Крістіне Ламбрехт

Несподіване, хоча й певним чином обґрунтоване рішення Федерального уряду Німеччини, висловлене відверто слабким на своїй посаді Федеральним міністром оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт щодо призупинення місії Бундесверу у Малі, створює ще один несподіваний наслідок на геополітичному ландшафті сучасних впливів та інтересів. Німеччина свідомо чи несвідомо внаслідок свого рішення призупинити участь підрозділів Бундесверу у миротворчій місії ООН MINUSMA в Малі робить подарунок та створює нові перспективи для розгортання активності в регіоні Росії.

Поки невідомо, чи було рішення Берліну щодо призупинення місії Бундесверу продиктоване виключно обставинами безпеки та ефективності діяльності національного контингенту, чи активізація саботажу діяльності Бундесверу з боку влади Малі була інспірована Росією. За будь-яких обставин, Німеччина знову опинилася на вістрі негативних повідомлень та оцінок її діяльності, цього разу у складі миротворчої місії ООН.

Очевидно, що Росія очікує остаточного рішення щодо формату продовження чи припинення місії Бундесверу Німеччини у Малі, перебуваючи у готовності завести свій контингент до регіону. Таким чином, може виникнути новий осередок напруженості за участі військовослужбовців Росії, цього разу в Африці. Політичному керівництву Німеччини та ООН варто задуматися над справжніми рушійними силами процесів нестабільності у регіоні та разом вживати адекватних заходів.

https://www.zeit.de/politik/deutschland/2022-08/bundeswehreinsatz-mali-marie-agnes-strack-zimmermann-reaktion

 

Схожі публікації