Річниця втечі миротворців з Афганістану

Один рік правління Талібану в Афганістані. Захід не має права й надалі не помічати проблем

15.08.2022 р. «Berliner Zeitung», Німеччина

Цими днями минає рік після виведення міжнародного миротворчого контингенту на чолі зі США з Афганістану, падіння його столиці Кабулу та захоплення влади в країні талібами.

Німеччина мала значний миротворчий контингент в Афганістані та численну мережу місцевих «помічників», тобто осіб з числа афганців, які працювали на користь військових Бундесверу у тилових частинах та силах забезпечення, надавали Німеччині інформаційні та інші послуги. Виведення миротворчих військ, зокрема й Німеччини, стало особистою трагедією для значної кількості місцевих афганців, на яких чекала неминуча смерть у випадку приходу до влади та захоплення країни талібами. Німеччина оголосила, що вона прийме у себе в країні всіх 23 000 представників «місцевих сил підтримки» Бундесверу та влаштує їх майбутнє.

Проте, зазначає німецька «Berliner Zeitung» 15 серпня ц. р. у статті власного кореспондента Крістіне Данкбар (Christine Dankbar) дотепер врятовані з країни ще не всі представники місцевих помічників Бундесверу. Гуманітарна катастрофа у країні й надалі загострюється, що є неприпустимим для іміджу Німеччини надалі. Іміджеві втрати Німеччини вже давно стали проблемою для керівництва держави, яке успадкувало більшість з них від попередньої керівниці уряду, багаторічного Федерального канцлера Ангели Меркель.

Молодий боєць Талібану цілиться зі зброї у фотографа
заради розваги, стоячи на варті біля поліцейської дільниці в Кабулі.
Джерело: dpa/Oliver Weiken

Наразі, після розпочатої Росією загарбницької війни в Україні, політичне керівництво Німеччини на чолі з Федеральним канцлером Олафом Шольцом вимушене здійснювати рішучі заходи на міжнародній арені та всередині країни задля виправлення ситуації та відновлювати довіру європейських партнерів до Німеччини як до стабільного передбачуваного партнера, потужного економічного лідера Європейського Союзу, геополітичного центру європейської стабільності. Політичні та військові прорахунки в Афганістані та їх жорстокі наслідки мають бути враховані та ліквідовані, вважає німецьке видання.

Минув рівно рік, зазначає «Berliner Zeitung», як провал Заходу в Афганістані втілився в апокаліптичних картинах, які облетіли світ. Таліби відвоювали країну на свою користь та захопили столицю з такою швидкістю, що їхні опоненти виглядали відверто безпорадними. Зарозуміла недооцінка Талібану коштувала життя багатьом людям, а разом з цим і загальної довіри до Німеччини.

Усе проявилося в ті серпневі дні минулого року в картинах безпорадної втечі миротворчого контингенту, коли західні сили були поспішно виведені. Тисячі афганців не хотіли залишатися без захисту, деякі з них були у такому розпачі, що навіть чіплялися за шасі літака. Такі спогади переслідують багатьох людей, кому пощастило вирватися з аеропорту Кабулу.

Військово-транспортний літак C-17 Globemaster III американських ВПС
евакуював близько 640 жителів Афганістану з аеропорту Кабула.
Джерело: Фото: REUTERS/Courtesy of Defense One, https://iz.ru/

Кабульський кошмар рік тому спричинив багато обіцянок, практично всі сторони тоді запевняли, що ніхто не залишиться забутим. Звичайно, Німеччина перебувала тоді у виборчій кампанії. Жоден політик не хотів виглядати безсердечним на тлі фотографій зневірених батьків, які віддавали своїх малолітніх дітей до рук іноземних солдатів, щоб ті їх врятували. Всі знову і знову повторювали, що не забудуть Афганістан.

Минув вже рік після тих подій у Кабулі та кілька інших криз і воєн пізніше, наразі необхідно визнати, що підсумки витверезливі. Приблизно дві третини з приблизно 23 000 місцевих робітників, яких Федеративна Республіка Німеччина пообіцяла прийняти у себе, зараз вже прибули до країни. Той факт, що прості для розгляду випадки прийняття біженців зі складу «місцевих сил допомоги» в Афганістані тривають так довго, досить поганий знак для Німеччини і він пов’язаний з нескоординованим підходом німецької влади більше, ніж вона хоче це визнати. Є охочі чиновники, які намагаються перекладати вирішення проблем на керівництво федеральних земель Німеччини, де робота йде повільно. Однак фактом є те, що також і у передовій цифровізованій Німеччині проходить дуже багато часу, перш ніж видають візи людям, які працювали на користь Федеративної Республіки і тому зараз перебувають у смертельній небезпеці.

Але в Афганістані є тисячі людей, які взагалі ще не пройшли цей шлях так далеко. Правозахисні організації знову і знову нарікають, що урядові дозволи на в’їзд до Німеччини розподілялися як гра у лотерею, у той час усе відбувалося дуже непрозоро.

Афганці у відчаї штурмують літаки.
Джерело: Скріншот із відеозапису, https://news.liga.net/

Можливо, це пов’язано із загальним хаосом, що відбувався  у країні рік тому. Однак не можна пробачити, що колишнім працівникам субпідрядників, які працювали з німцями в Афганістані, спочатку доведеться знайти адвокатів, щоб подати до суду свої позови.

Запевнення Федерального міністра внутрішніх справ Ненсі Фезер (Nancy Faeser), що вона працює з Федеральним міністром закордонних справ Анналеною Бербок ( Annalena  Baerbock) над новою програмою прийняття громадян Афганістану «з чіткими критеріями», звучить більше як недолуга відмовка. Вірогідно, вона покликана допомогти пережити сумну річницю тих ганебних подій хоча б якось гідно. Для формулювання чітких критеріїв уряду Німеччини знадобилися би місяці часу, зазначає німецьке видання. Якщо спілкуватися з юристами та активістами, які з приватної ініціативи намагаються допомогти колишнім місцевим робітникам, то складається враження, що чіткі критерії, що використовувалися досі в Німеччині, полягали в тому, щоби не обтяжувати себе великою кількістю біженців з Афганістану.

Заява стосовно того, що ніхто не залишиться осторонь була, мабуть, черговою порожнею обіцянкою Заходу на адресу Афганістану.

Незважаючи на всю особисту трагедію, місцеві помічники німецького контингенту є лише частиною масових проблем, які має Афганістан. Після двадцяти років відносної свободи режим Талібану заборонив жінкам брати участь у громадському житті. Дівчатам заборонено відвідувати середні школи. Це вже за кілька років вирішить проблему гендерно розділених лекцій в університетах.

Якими б ефективними не були таліби у придушенні населення, вони, виглядають відверто безпорадними, коли справа доходить до управління державою. Половина афганців страждає від голоду, багато хто не має доступу до чистої води.

Соціальна та гуманітарна катастрофа, яка насувається в країні, буде й надалі збільшувати кількість біженців з країни. Скрізь існують проблеми і в багатьох із них винен не лише Талібан, а й Захід. Тому йому доведеться прийняти складне рішення та принаймні частково співпрацювати з афганським керівництвом, щоби запобігти найгіршим можливим наслідкам для місцевого населення.

Це не означає, що режим Талібану стане політично визнаним. Однак це означає, що в Німеччині більше не уникають дивитися в бік національного сорому.

Бундесвер зав’яз в Афганістані, ситуація в якому ставала все більш небезпечною.
Пізніше – на півночі країни – таліби стали прямо атакувати німецьких військовослужбовців.
Джерело:  https://www.dw.com/

Обстановка із «місцевими силами допомоги» німецькому контингенту в Афганістані стане ще однією сторінкою в історії переоцінки цінностей та формування справжньої національної свідомості німців. Афганістан додасться до економічних «газових авантюр», намагання лідерів Німеччини здійснювати «реалполітік» та широку підтримку бізнесу з агресором Росією, егоїзм на всіх рівнях і соціальних і політичних щаблях сучасної Німеччини. Усвідомлення власної провини та покаяння за спричинені внаслідок цього національного егоїзму горя і страждань інших народів у німців ще попереду. Війна Росії в Україні підсилила враження від безвідповідальності та безумовної провини Німеччини за страждання інших народів у сучасній Європі. Як і раніше, протягом останнього року геополітична роль Німеччини у розв’язанні сучасних проблем міжнародного життя викликає сумніви у партнерів та спричиняє невпевненість у подальшій ролі Німеччини.

Місію збройних сил Німеччини (Бундесверу) в Афганістані закінчено.
У вівторок, 29 червня [2021 року], останні німецькі солдати, що залишалися у військовому таборі в Мазарі-Шаріфі,
на чотирьох військових літаках були передислоковані до Німеччини.
Джерело: https://www.dw.com/

Ще одним висновком з ганебної історії поспішної втечі миротворчого контингенту з Афганістану є необхідність держав у формуванні національної політики безпеки покладатися на власну розвідку та піддавати сумнівам і перевірці заспокійливі висновки міжнародних партнерів. Провал розвідувального співтовариства США в оцінках загроз в Афганістані та доцільних дій реагування позначився на стійкості всієї Трансатлантичної системи безпеки та співробітництва. Підбурювана тодішнім президентом США Дональдом Трампом неповага до європейських партнерів США, невірна оцінка стану справ та перспектив розвитку ситуації в Афганістані стала вирішальним маркером та точкою відліку на шляху якісного оновлення служб розвідки США і НАТО, а з ними і апарату державного управління Німеччини.

Тим часом, надійшло офіційне повідомлення, що президент Джо Байден не братиме участі у боротьбі за посаду президента на чергових президентських виборах у США. Це може серйозно вплинути на перебіг і результати позачергових виборів до Конгресу США у листопаді ц. р. та на перспективи повторного приходу до влади республіканця Дональда Трампа, давно поміченого у надмірно приятельських стосунках з Владіміром Путіним.

Сумна річниця виведення миротворчого контингенту з Афганістану співпала з тривожними перспективами воєнного сьогодення та невизначеного майбутнього.

https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/ein-jahr-taliban-herrschaft-in-afghanistan-der-westen-darf-nicht-laenger-wegsehen-li.256430

 

Схожі публікації