Огляд німецькомовних ЗМІ

08 квітня 2020 р.

Die Presse, Австрія

Дописи головного редактора

Шеф-редактор видання Райнер Новак щоденно особисто висвітлює ситуацію щодо розвитку пандемії в країні та у світі, зосереджуючи увагу на наслідках, які можуть бути в разі запровадження надзвичайного стану. У своїй замітці 8 квітня повідомляє «про що пишуть сьогодні німецькі медіа стосовно канцлера Австрії Курца, що заявляють колишні політики Гуттенберг та Гузенбауер та хто і про що пише мені».

Р. Новак критично сприймає позицію тих популярних політиків Австрії чи австрійських медіа, які поспішають повідомити про закінчення карантину, обіцяючи, що країна незабаром повернеться до нормального життя. І зазначає, що завдання медіа — розповідати про реальний стан речей, без надмірних вихвалянь чинного уряду, на зразок таких, які з’явилися у щоденному виданні Welt про визначення Австрії взірцем з подолання коронавірусу.

Щоправда, Süddeutsche Zeitung також позитивно сприймає політику діючого уряду, але застерігає того ж С. Курца від надмірного піару, називаючи його «капітаном пожежної команди». Схвальні аплодисменти звучатимуть не довше, ніж слова політиків відповідатимуть реальним показникам щодо коронавірусу, пише Р. Новак. Бо реальні наслідки для економіки країни не визначені, зокрема щодо зростання армії безробітних, кількості збанкрутілих підприємств та пов’язаного з цим спаду виробництва.

Водночас, шеф-редактор розповідає про свої враження від спілкування під час відео-конференції з колишніми провідними політиками Австрії, в якій він брав участь на запрошення очільника Федеральної землі Каринтія. Там також були присутні 30 керівників провідних австрійських підприємств. Обговорювалось майбутнє Австрії після того, як буде подолано коронавірус. На відео-конференції були також присутні два колишніх топ-політики, які після завершення своєї політичної каденції можуть, на відміну від діючих політиків, вільно, без застережень аналізувати поточний стан справ. Один з них — колишній відомий політичний діяч Німеччини Теодор Гуттенберг.

Довідково:

Карл-Теодор цу Гуттенберг — німецький політик, колишній член Бундестагу, генеральний секретар ХСС, міністр економіки та технології, міністр оборони ФРН в уряді Ангели Меркель. Народився у 1971 році. Представник аристократичного роду Гуттенбергів. Його дружина, графиня Штефані фон Бисмарк-Шьонхаузен, — праправнучка кайзера Німеччини Отто фон Бісмарка.

Іншим таким гостем на конференції був Альфред Гузенбауер, австрійський політичний діяч, Федеральний канцлер Австрії у січні 2007 – грудні 2008 рр., лідер Соціал-демократичної партії Австрії у 2000–2008 рр.

Обидва політики були єдині у своїх скептичних геополітичних оцінках щодо наслідків кризи для всього світу. При цьому Т. Гуттенберг вказав на три основні, відмінні між собою напрями подальшого розвитку економічної ситуації у світі.

Перший — той, у якому рухається Китай і разом із ним вся Азія.

На цьому шляху передбачається, що світову спільноту не будуть детально інформувати про нові можливі спалахи пандемії. Водночас, завдяки швидкому відновленню національного промислового виробництва, економіка розвиватиметься відповідно до рівня V (за класифікацією німецьких експертів). Характерно, що спочатку в економіці країни спостерігатиметься зниження темпів її розвитку, хоча згодом можливе їх швидке зростання.

Довідково:

Група економістів-експертів високого рівня в Німеччині розробила класифікацію можливих сценаріїв розвитку національної економіки після викликаної коронавірусом кризи. Зокрема, ці сценарії позначені літерами V, U, L. На рівні V спостерігається спад економіки, але після досягнення найнижчої точки її показники знову швидко зростають. На рівні U спостерігається тривалий економічний занепад, що згодом повільно починає відновлюватися. У випадку розвитку економіки за рівнем L її очікують найбільш складні випробування і не існує жодних підстав для відновлення.

Щодо другого можливого шляху розвитку ситуації у світі, за Т. Гуттенбергом, то поки що не зрозуміло, чи США з Європою спроможні після кризи швидко відновити обсяги виробництва. Той факт, що рівень безробіття у США, порівняно з попереднім періодом, зріс надзвичайно стрімко, а Д. Трамп при цьому діяв хаотично, позначатиметься також на Європі, вважає політик. Однак той, хто пережив фінансову кризу, вказує А. Гуттенберг, повинен погодитися, що не зважаючи на виникнення кризи у США, були і такі європейські банки, яким довелося згорнути свою діяльність або їх рейтинг відчутно підупав. А причина в тому, що США свої фінансові інституції частково зробили державними і, таким чином, захистили їх на ринку. Європа, зазначає політик, свої такі інституції хоча і підтримала фінансово, але згодом почала жорстку регуляторну боротьбу з азійськими і американськими банками.

Щодо третього можливого шляху подальшого розвитку економіки у світі, то тут, вважає Т. Гуттенберг, переважає песимізм. Насамперед тому, що країни, що розвиваються, постраждають від кризи найбільше через погано розвинені системи охорони здоров’я. Хоча загалом у них більш молоде населення, якщо порівнювати з тими країнами, економіка яких більш розвинена. Т. Гуттенберг остерігається, що такі країни опиняться на узбіччях світової економіки, не будуть підготовленими до випробувань через відсутність резервів.

Колишній Федеральний канцлер Австрії А. Гузенбауер сформулював свої тези щодо подальшого розвитку подій: американська гегемонія остаточно завершиться, оскільки за межам США вірус прискорив їх втрати у політичній, військовій та економічній площинах.

Китай остаточно виборов для себе рівні умови. А. Гузенбауер песимістично ставиться до аналогічного періоду, який матиме місце у 2021 році, зокрема в Австрії та в Каринтії. На той час, вважає А. Гузенбауер, Австрія ще страждатиме через наслідки цієї кризи, втрачатиме цілі сегменти економіки. «Хотів би помилятися», — зауважив колишній канцлер, — «але це буває рідко».

____________________________

Лікування прем’єр-міністра Великобританії дає позитивні результати

Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон знаходиться у реанімаційній палаті. Він занадто легковажив небезпекою від коронавірусу, зазначається у виданні з посиланням на урядовий офіс на Даунінг Стріт. Повідомляється, що його лікування продовжується, прем’єр-міністр почувається добре.

Один з представників уряду повідомив, що Б. Джонсон дихає самостійно. Його доставили до лікарні у неділю, після того, як симптоми захворювання на Covid-19 протягом 10 днів не змінилися. А вже у понеділок стан Б. Джонсона різко погіршився і його довелося перевести до реанімації. Сьогодні стан здоров’я 55-річного Б. Джонсона стабілізувався.

Видання зазначає, що протягом останніх тижнів Б. Джонсон проводив досить ліберальну політику зі стримування коронавірусу поки нещодавно не запровадив масових обмежень. До речі, якось під час одного з візитів до госпіталю, де лікують захворювання, він похвалився, що кільком пацієнтам потиснув руки без захисних засобів.

Обов’язки Б. Джонсона тимчасово виконує міністр закордонних справ Великобританії Домінік Рааб. Проте дотепер не відомо, хто саме повинен буде перейняти на себе виконання обов’язків прем’єр-міністра, якщо події триватимуть довший час. У конституції Великобританії немає положень, які регулюють такий порядок. Це питання повинне бути вирішеним з відповідним політичним прагматизмом, зазначається у виданні.

____________________________

Розчарований у ЄС: голова Європейської науково-дослідної ради пішов у відставку

Голова Європейської наукової ради (ERC) Мауро Феррарі не зміг переконати Європейський Союз у необхідності створити всеосяжну програму для подолання наслідків пандемії, спричиненої коронавірусом, тому і пішов у відставку.

Довідково:

Європейська наукова рада (European Research Council, ERC) створена Європейською Комісією для фінансування базових наукових досліджень. Її бюджет затверджується кожні чотири роки та реалізується за допомогою Рамкової програми ЄС для досліджень та інновацій HORIZON 2020.

Президент ERC, італійський експерт у галузі наномедицини М. Феррарі, який обійняв посаду лише на початку січня поточного року, обгрунтував свою відставку розчаруванням через реакцію в Європі на епідемію коронавірусу.

Британська щоденна газета Financial Times повідомила, що М. Феррарі подав заяву про відставку президентові Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн у вівторок після того, як не зміг переконати Брюссель у необхідності створити для боротьби з епідемією всеосяжної науково обґрунтованої програми. У. фон дер Ляєн призначила на вівторок прес-конференцію, де мала намір представити Стратегію ЄС з подолання епідеміологічної кризи. Проте прес-конференцію відмінили.

В інтерв’ю для Financial Times М. Феррарі повідомив, що він обійняв посаду керівника ERC, будучи переконаним прихильником Євросоюзу. Проте через кризу, спричинену Covid-19, його ставлення до ЄС повністю змінилося. «Навіть якщо я», — заявив М. Феррарі, — «як і раніше, підтримую ідею міжнародного співробітництва».

М. Феррарі повинен був перебувати на посаді президента Європейської науково-дослідної ради чотири роки. Єврокомісія запропонувала істотно збільшити фінансування ERC, з 13,1 млрд євро на період 2014-2020 рр. до 16,6 млрд євро протягом 2021–2027 рр.

____________________________

Tagesschau, Німеччина

Росії загрожує хвиля банкрутств

Президент В. Путін відправив росіян у відпустку до кінця квітня. Оплачувати вимушені неробочі дні повинні підприємці, хоча вони не мають джерел отримання доходів. В державі виникла загроза банкрутств.

Торгово-промислова палата Росії попередила у березні ц. р., що близько 3 млн малих та середніх підприємств можуть припинити своє існування. Тим не менш, зазначає видання, до кінця квітня ц. р. вони повинні сплачувати заробітну платню своїм працівникам, не отримуючи доходів.

Один з провідних економістів Росії Рубен Єніколопов заявив, що це могло б мати сенс і поширення вірусу можна було б зупинити. Але лише за умови, якщо держава зараз надасть термінову допомогу підприємцям. Адже це її обов’язок, саме зараз вона повинна запровадити субвенції, заявив вчений, оскільки вже у наступні тижні багатьом підприємцям разом зі своїми найманими співробітниками доведеться перейматися питаннями виживання. Якщо у такій ситуації держава з не допоможе підприємцям, виникнуть величезні соціальні проблеми, пообіцяв економіст.

Перед багатьма підприємцями зараз постають два шляхи, один з яких вони повинні обрати — або проголосити себе банкрутом, або зважитися на вимушену еміграцію.

Видання зазначає також, що держава ще ніколи не робила послаблень для підприємців і завжди лише вичавлювала з них фінансові ресурси. Підприємництво у теперішній Росії існує лише 30 років, до уряду держави часто потрапляють чиновники старшого віку, які нічого не розуміють у бізнесі.

Фахівець також вважає, що у довгостроковій перспективі зараз стоїть питання щодо існування економіки Росії взагалі.

____________________________

Neue Zürcher Zeitung, Швейцарія

ВМС США

Виконувач обов’язків міністра ВМС США Томас Модлі звільнився з посади. Його гостро розкритикували після того, як він усунув з посади командира авіаносця USS Theodore Roosevelt, де виникла епідемія коронавірусу, і виставив його перед екіпажем корабля у якості «нерозумного».

 

Схожі публікації