Координований щорічний огляд ЄС з питань оборони, як спільне планування оборони Європи

Військова співпраця Євросоюзу виходить на новий рівень

 

 

Міністри закордонних справ та міністри оборони країн-членів Європейського Союзу 13 листопада 2017 року поставили свої підписи під документом, що свідчить про їх приєднання до Постійного структурованого співробітництва (PESCO). У європейських засобах масової інформації цю подію називають непересічною, оскільки вважають її не інакше, як спробою ЄС займатися своєю безпекою і обороною власними силами, без участі США.

Церемонія підписання документа про приєднання країн-членів ЄС до ініціативи PESCO

Так у 2017 році був створений новий європейський колегіальний орган з координації оборони та політики безпеки, що повинен зробити Північноатлантичний альянс (НАТО) значно ефективнішим. Постійне структуроване співробітництво — це спосіб впровадження спільних оборонних проектів у межах ЄС. Міноборони Німеччини вважає прикладами таких проектів створення Європейського медичного командування (European Medical Command) та Центру навчання офіцерів (EU Training Mission Competence Centre). Через це покращуватиметься оборонна співпраця, зокрема завдяки спільному виконанню того, що кожна з країн зараз виконує самотужки. Так, в межах ЄС зараз йдеться про майже 40 різноманітних типів броньованих машин або близько 20 типів літаків. Уникнути спричиненого цим широким спектром варіантів розробки аналогічних систем військового призначення та нераціонального використання ресурсів передбачається за допомогою саме PESCO.

Також розглядаються проекти двох типів: створення нових оборонних можливостей та спільні операції. У країн-учасниць є вже понад 50-ти таких проектів, однак втілювати розпочнуть поки що 10.

Довідково:

Постійне структуроване співробітництво (Permanent Structured Cooperation, PESCO) є частиною політики безпеки та оборони Європейського Союзу, в якій структурну інтеграцію національних збройних сил здійснюють 25 з 27-ми країн-членів ЄС (крім Данії та Мальти).

 

Утворенню Постійного структурованого співробітництва сприяли кілька геополітичних чинників: вихід з ЄС Великобританії, прихід до влади у Франції президента Еммануеля Макрона, відверта антиєвропейська позиція президента США Дональда Трампа. Останній взагалі дав зрозуміти європейцям, що про свою безпеку і оборону вони повинні дбати самостійно. Чи змінить Вашингтон свої пріоритети у ставленні до НАТО після того, як до Білого дому прийде новий президент, стане зрозуміло незабаром, тобто з появою у Овальному кабінеті Джо Байдена. Наразі, на погляд міністра закордонних та європейських справ Люксембургу Жана Ассельборна, «американська зовнішня політика є дещо непрозорою».

Тим часом на інтернет-сторінці федерального міністерства оборони Німеччини з’явився матеріал про плани європейських країн з налагодження спільної безпеки і оборони та про конкретні заходи, які для цього вживатимуть країни ЄС. Зокрема, зазначається, що Координований щорічний огляд з питань оборони (Coordinated Annual Review on Defence, CARD), який працює на тестовій основі з 2017 року при Європейській оборонній агенції (EDA) у співпраці з Європейською службою зовнішніх справ, найближчим часом вивчатиметься керівнім комітетом EDA, до складу якого входять міністри оборони країн-членів ЄС.

Довідково:

Європейська оборонна агенція (European Defence Agency, EDA) — агенція Європейського Союзу із штабом у Брюсселі, Бельгія.

Заснована 12 липня 2004 року, агенція є органом загальної зовнішньої політики і політики безпеки, що подає свої звіти Раді Європейського Союзу. Всі країни-члени ЄС (за винятком Данії) беруть участь у її діяльності.

У матеріалі міністерства оборони Німеччини зазначається, що завдяки скоординованим щорічним звітам CARD країни-члени Європейського Союзу розраховують поліпшити структурування та координування своїх військових можливостей. Зазначається, що Координований щорічний огляд з питань оборони є процесом моніторингу оборонних планів держав-членів Євросоюзу, який повинен допомогти скоординувати видатки окремих країн-членів та визначити можливі спільні проекти.

На основі ухваленої у 2016 році Глобальної стратегії зовнішньої та безпекової політики Європейського Союзу (EU Global Strategy: Shared Vision, Common Action: A Stronger Europe) вже наступного, 2017 року, розпочалася розробка Координованого щорічного огляду з питань оборони. Як і Постійне структуроване співробітництво, цей щорічний огляд є основною ініціативою, спрямованою на вдосконалення та спрощення співпраці у галузі безпеки та оборони в Європейському Союзі, зокрема у галузі оборонного планування. Що два роки у звітах подається інформація про ті галузі, в яких країни-члени ЄС можуть розширити співпрацю і таким чином покращити свої спроможності. Внески країн-учасниць, зазначається на сайті міністерства оборони Німеччини, надаватимуть вичерпну та структуровану картину військового потенціалу країн-учасниць. На цій основі відбуватиметься розвиток більш ефективних та економічно вигідних процесів і засобів.

 

Як функціонує CARD

На добровільних засадах держави-члени обмінюються з Європейської оборонною агенцією та Військовим штабом Європейського Союзу різними даними, зокрема про наявні та заплановані можливості. Європейська оборонна агенція бере на себе функцію секретаріату, де створюватиметься Координований щорічний огляд з питань оборони та узагальнюватимуться зібрані дані. Вона тісно співпрацює з Військовим штабом ЄС, який запроваджує принципи та вимоги щодо місій Європейського Союзу. На основі цих даних розробляються рекомендації для міністрів оборони країн-членів ЄС, зокрема щодо розширення оборонної співпраці в Європі.

Довідково:

Військовий штаб Європейського Союзу (European Union Military Staff, EUMS) створений 22 січня 2001 року Радою Євросоюзу з метою сприяння реалізації Спільної політики безпеки та оборони ЄС.

З 2009 року є генеральним департаментом Європейської служби зовнішніх справ. До його складу входять військові експерти, делеговані державами-членами. Орган очолюється щонайменше 3-зірковим генералом.

 

Оборонне планування

Координований щорічний огляд з питань оборони тісно пов’язаний з Постійним структурним співробітництвом, оскільки залучені держави-члени своїм рішенням також зобов’язалися підтримати Європейський фонд оборони (European Defence Fund, EDF). Процеси планування НАТО також тісно пов’язані з Координованим щорічним оглядом з питань оборони.

Загалом, найкраща можлива координація основних ініціатив Постійного структурованого співробітництва, Координованого щорічного огляду з питань оборони та Європейського фонду оборони є особливо важливою для федерального міністерства оборони Німеччини, зазначається у вищезгаданому матеріалі.

Наразі проведено випробувальний Координований щорічний огляд з питань оборони. Оцінка першої доповіді CARD показала, що співпрацю в ЄС у галузі розвитку оборонного потенціалу можна покращити. Зокрема, у розробці та постачанні так званих високоцінних спроможностей (High Impact Capability Goals, HICG) дотепер переважним чином покладалися на національні або багатонаціональні проекти, в яких брали участь лише вибрані партнери. Після першого випробування CARD методологію вдосконалили. У 2019 році відбувся другий, на цей раз реальний запуск Координованого щорічного огляду з питань оборони. У листопаді 2020 року звіт CARD надали для вивчення керівному комітету Європейської оборонної агенції.

Таким чином, керівні органи Європейського Союзу і країни-учасниці ЄС адекватно реагують на зміни у стратегічному трансатлантичному партнерстві, спричинені суттєвим дистанціонуванням США від проблем ЄС. Створені нові органи та інструменти координації у галузі безпеки та оборони між провідними країнами ЄС стали відповіддю на вимоги президента США Д. Трампа більш самостійно вирішувати в ЄС безпекові питання.

Зміна геополітичних пріоритетів внаслідок змін у керівництві США з приходом президента Дж. Байдена не зашкодить подальшому вдосконаленню системи колективної безпеки ЄС з використанням Постійного структурованого співробітництва, Координованого щорічного огляду з питань оборони та Європейського фонду оборони. Вважається, що інтегроване використання можливостей кожної з країн ЄС в спільних інтересах, пов’язаних з колективною безпекою, позначиться на геополітичній вазі ЄС, як одного з помітних на мапі світу міжнародних гравців.

 

Схожі публікації